Zebranie z rodzicam
Porządek zebrania z rodzicami w dniu 22 listopada 2019 r:
- godz. 15.30 - indywidualne spotkania z wychowawcami w Internacie
- godz. 16.00 – szkolenie dla rodziców i nauczycieli na temat: "Profilaktyka narkotykowa" w auli szkolnej
- godz. 17.00 - spotkanie w klasach z wychowawcami
Konkurs recytatorski „Niepodległa”
„Piękna, niepodległa. Moja Ojczyzna”
W środę 13 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odbył się konkurs recytatorski „Niepodległa”. Jego celem było: uczczenie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pobudzanie wyobraźni i kreatywności, zachęcanie do inspiracji twórczych w poszukiwaniu wierszy o tematyce niepodległościowej, zapewnienie warunków sprzyjających wymianie doświadczeń w zakresie kultury żywego słowa i recytacji, kształtowanie postaw patriotycznych, poszerzenie znajomości faktów historycznych, poszerzenie znajomości twórczości patriotycznej poetów polskich, uwrażliwienie na piękno poezji, rozwijanie uzdolnień artystycznych.
Uczestników oceniało jury w składzie: Edyta Sikora, Joanna Klikczyńska, Anna Kaczmarczyk, Elwira Prot.
Wyniki rywalizacji
I miejsce – Wiktoria Wojtczak z klasy 1 pWR
II miejsce – Natalia Ciecierska z klasy 1 gWR
III miejsce – Szymon Ciemniewski z klasy 1 pWR i Stanisław Żebrowski z klasy 1 pWR
Uczestnikom gratulujemy!
Profilaktyka uzależnień
W obecnych czasach w społeczeństwie coraz częściej pojawiają się przypadki osób nieletnich będących ofiarami różnego rodzaju uzależnień.
Nasza szkoła, aby uświadomić młodzieży skalę tego problemu zorganizowała w dniu 15 listopada spotkanie profilaktyczne z policjantem panią Anetą Waracką z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich. Młodzież miała niecodzienną okazję spotkania z osobą, która w swojej codziennej pracy spotyka się z tymi problemami i jest profesjonalnie przygotowana do walki z nimi.
Podczas zajęć skoncentrowano się na szeroko pojętej profilaktyce uzależnień. Wskazano na konsekwencje zdrowotne oraz prawne stosowania napojów alkoholowych, narkotyków, dopalaczy i innych środków zmieniających świadomość. Omówiono sposób działania programu „ żółtej kartki” wskazując na szybkie i skuteczne działanie ostrołęckiej policji w walce z przestępczością nieletnich.
Po raz kolejny w naszej szkole w ramach działań profilaktycznych zwrócono uwagę, że życie wolne od substancji psychoaktywnych pozwala na uniknięcie kolizji z prawem i chroni przez wieloma życiowymi tragediami.
Spotkanie zorganizowały w ramach szkolnej akcji profilaktycznej „Wspólnie zgaśmy papierosa” pedagodzy szkolni- pani Monika Brzozowska i pani Renata Sawicka.
Klasa Sw w Przedszkolu Miejskim Nr 5
07.11.2019 r. uczniowie z klasy wojskowej III Sw uczestniczyli w spotkaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Przedszkolu Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Ostrołęce - Wojciechowicach. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności zdobyte podczas zajęć z zakresu obronności. Występ poprzedzony został wyjaśnieniem, w jakich warunkach i okolicznościach żołnierze wykorzystują swoje umiejętności. Uczestniczący w spotkaniu Pan kpt. Marcin Markiewicz z WKU Ostrołęka uzupełnił i wzbogacił wiedzę dzieci na temat zadań współczesnego żołnierza. Dzieci wykazywały ogromne zainteresowanie opowieściami Pana Kapitana i zaangażowaniem oraz serdecznością uczniów naszej szkoły.
Podczas spotkania dzieciom z wszystkich grup przedszkola zostały wręczone dyplomy i nagrody za II edycję Konkursu Plastycznego pt. „Barwy i Symbole 5 Pułku Ułanów Zasławskich". Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ulanów Zasławskich z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. W spotkaniu uczestniczyli Pani Alina Bałdyga - wicedyrektor naszej szkoły, Pani Wiesława Gałka - nauczycielka naszej szkoły - prezes Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce oraz Pani Ewa Duszak - przewodnicząca Rady Osiedla Wojciechowice. Na zakończenie spotkania młodzież naszej szkoły przekazała dzieciom kosz słodyczy. Spotkanie z przedszkolakami przygotowały nauczycielki - wychowawczynie przedszkola pod kierunkiem Pani Krystyny Kwiatkowskiej - Dyrektor. Jak każdego roku spotkania w przedszkolu są niezwykłe, pełne autentycznych emocji okazywanych przez dzieci.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie: Natalia Podzielna, Mateusz Skonieczny, Jakub Samsel, Szymon Zapert, Patryk Jędrzejczyk, Dominik Kurpiewski, Kacper Ziemak, Sebastian Stodolski, Sebastian Lenkiewicz, Sebastian Twardowski, Krystian Burkacki, Marcin Rejmontowski, Kamil Zera.
"Tydzień dla Oszczędzania"
"Tydzień dla Oszczędzania" (TDO) to akcja edukacyjna w Polsce i Europie, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu zarządzania środkami finansowymi. Związana jest ze Światowym Dniem Oszczędzania, który przypada na 31 października. Każdy kraj celebruje ten dzień na swój sposób. Wspólnym mianownikiem obchodów prowadzonych wspólnie przez banki, organizacje i instytucje są działania podnoszące poziom edukacji finansowej w społeczeństwie. W tym okresie publikowane są badania opinii publicznej pokazujące stałe tendencje oraz zachodzące zmiany w postawach społecznych wobec problematyki oszczędzania, np. z aktualnego raportu Intrum European Consumer Payment 2018 wynika, że 4/10 Europejczyków nie oszczędza regularnie pieniędzy każdego miesiąca. Polacy na tle innych narodowości europejskich nie wypadają źle – 64% deklaruje, że regularnie powiększa swoje oszczędności. Nasuwa się wniosek, że nie możemy przewidzieć przyszłości i dlatego zawsze rozsądnym rozwiązaniem jest oszczędzać pieniądze, gdy tylko możemy sobie na to pozwolić. To daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga stworzyć wyjście awaryjne w przypadku kryzysowej sytuacji finansowej.
29 października uczennice klasy 1pWR pod opieką Bogusławy Gocłowskiej i Doroty Kuleszy przygotowały stoisko z materiałami, ulotkami i gadżetami dotyczącymi tematyki pieniądza oraz plakatami zawierającymi cytaty o oszczędzaniu. Młodzież brała udział w konkursach (krzyżówki, rebusy, wykreślanki), szukała rozwiązania dla określonej sytuacji finansowej. Za prawidłowe odpowiedzi czekały słodkie nagrody. Celem szkolnej akcji było uświadomienie społeczności szkolnej, jak ważne jest racjonalne planowanie i podejmowanie decyzji finansowych.
„SZKOŁA PAMIĘTA”
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce przyłączyli się do akcji MEN "Szkoła pamięta" zaplanowanej na 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji uczniowie pod opieką nauczycieli odwiedzili groby osób zasłużonych i cenionych w społeczności lokalnej, odwiedzili lokalne miejsca pamięci, zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, odwiedzili groby zmarłych nauczycieli. Inicjatorem akcji w szkole była p. wicedyrektor Agnieszka Murach oraz opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.Wszystkim uczniom i nauczycielom bardzo dziękujemy za przyłączenie się do akcji „SZKOŁA PAMIĘTA”. To hołd oddany naszym bohaterom, którzy ginęli, byli mordowani za wolną Polskę. Warto byśmy o nich pamiętali – powiedział minister Dariusz Piontkowski, który również przyłączył się akcji. W całym kraju do akcji MEN „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. szkół (11 208). Największą popularnością inicjatywa cieszyła się wśród uczniów: Mazowsza (prawie 200 tys. uczniów z 1496 szkół), Wielkopolski (150 tys. uczniów z 1246 szkół), Pomorza (100 tys. uczniów z 753 szkół) i Podkarpacia (76 tys. uczniów z 726 szkół).
FOTO RELACJA