Międzygrupowy Turniej Piłki Nożnej
W dniu 21 listopada 2019 r. w internacie odbył się Międzygrupowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły. W zaciętej rywalizacji wzięły udział wszystkie grupy wychowawcze chłopców. Mecze obfitowały w dużą liczbę strzelonych bramek. Turniej zakończył się wygraną V grupy, która uzyskała największą liczbę punktów.
Klasyfikacja końcowa::
I miejsce – gr. V (9 pkt)
II miejsce – gr. VI (6 pkt)
III miejsce – gr. III i IV (1 pkt)
Gratulujemy !
Narodowi i Ojczyźnie
Dnia 19 listopada 2019 r. młodzież z internatu brała udział w uroczystości „Narodowi i Ojczyźnie”, organizowanej przez Społeczność Zespołu Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce. Uroczystość odbyła się w w kościele pw. św. Wojciecha w Ostrołęce. Zespół Szkół SIGiE już od 2004 roku jest organizatorem i realizatorem inicjatywy, jaką jest przyznawanie wyróżnienia „Narodowi i Ojczyźnie” - dla osób, które wybitnie zasłużyły się dla Polski.
W tym roku wyróżnieniem został uhonorowany pilot kapitan Tadeusz Wrona, który rozgłos zdobył po udanym awaryjnym lądowaniu lotu PLL LOT 016. 1 listopada 2011 zmuszony awarią samolotu Boeing 767, wykonał manewr lądowania na pasie Lotniska Chopina w Warszawie bez wysuniętego podwozia. 7 listopada 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Obchody zainaugurował koncert akordeonowy w wykonaniu Jakuba Sutkowskiego, ucznia Zespołu Szkół nr 1 im. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej. Następnie zgromadzeni goście wysłuchali wiązanki melodii patriotycznych pt. "Opowiedz nam, moja Ojczyzno" oraz występu artystycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce.
Była to bardzo podniosła i wzruszająca uroczystość.
OSTATKOWY ZAWRÓT GŁOWY - 2019
20 listopada w naszej szkole odbyła się kolejna impreza charytatywna pod hasłem "OSTATKOWY ZAWRÓT GŁOWY - 2019". Organizatorem akcji było Szkolne Koło TPD oraz Samorząd Uczniowski. Imprezą towarzyszącą był konkurs na najciekawsze przebranie postaci z filmu lub bajki. Do konkursu zgłosiło się wielu uczniów naszej szkoły, rywalizując zarówno w kategorii indywidualnej, jak i grupowej. Podczas trwania zabawy można było wesprzeć działania koła TPD korzystając z kawiarenki lub kupując owocowe przekąski. Dla uczestników przygotowano również fotobudkę, w której każdy mógł skorzystać z gotowych gadżetów i zrobić sobie wystrzałowe, ostatkowe zdjęcie.
Dochód z imprezy został przeznaczony na Wigilię dla dzieci - podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Placówek Wsparcia Dziennego w Ostrołęce, Myszyńcu, Lelisie i Olszewo Borkach.
Wyniki KONKURSU "NA NAJLEPSZE PRZEBRANIE- DZIEŃ POSTACI Z BAJEK I FILMÓW":
Jury w składzie: wicedyrektor Alina Bałdyga, Jakub Rutka oraz przedstawiciele SU -Ewelina Mikołajczyk i Agnieszka Banul z klasy 2 We, podczas obrad przyznało następujące nagrody:
W kategorii indywidualnej nagrody oraz wyróżnienia zdobyli następujący uczniowie:
1. Sebastian Kuliś - "Rycerz"
2. Przemysław Książek - "Harry Potter"
3. Michał Orłowski i Dominik Koziatek - "Janusze"
4. Kacper Duch - "Tabaluga" oraz Julita Perzanowska - "Bob Budowniczy"
W kategorii grupowej nagrody zdobyły klasy:
1. 1gWR - "Walking Dead"
2. 1pF - "Mix"
3. 2We - "Krasnoludki"
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę a szczególnie klasom: 1pWR, 1gWR, 1gF, 1pF,1pBB,2Iw, 2We, 3B, 4we
Organizatorzy:
Szkolne Koło TPD i Samorząd Uczniowski
„Wspólnie zgaśmy papierosa”
Działania związane z akcją „Wspólnie zgaśmy papierosa” rozpoczęły się
w październiku 2019 r., kiedy to akcja została ogłoszona. Działania te, jak co roku, miały za zadanie zaangażowanie uczniów w promowanie zdrowego stylu życia.
W ramach akcji wychowawcy na godzinach wychowawczych podejmowali tematykę uzależnień, w tym problemu nikotynizmu. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką i kierunkiem pedagogów szkolnych, doradcy zawodowego lub wychowawców przeprowadzili zajęcia z młodzieżą dotyczące nikotynizmu, podczas których uczniowie wypracowali hasła konkursowe. Zorganizowano także konkurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w którym wzięło udział 36 uczniów naszej szkoły. Wcześniej uczniowie odbyli szkolenie z ratownikami Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.
W październiku i listopadzie były podejmowane w szkole takie działania, jak: spotkania profilaktyczne dla uczniów z funkcjonariuszem policji panią Anetą Waracką,
z terapeutami uzależnień w ramach których poruszana była problematyka używania środków psychoaktywnych i ich konsekwencji. Działania te skierowano także do rodziców
i nauczycieli, którzy wzięli udział w szkoleniach z zakresu profilaktyki uzależnień. Pedagodzy szkolni udzielali porad i konsultacji dla uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli, wskazywali także na instytucje wspierające w przezwyciężaniu trudności życiowych w tym trudności wynikających z uzależnień.
„Otwarta Firma – Biznes przy tablicy”
W naszej szkole, po raz kolejny, realizowaliśmy projekt „Otwarta Firma – Biznes przy tablicy” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, największego na świecie wydarzenia promującego przedsiębiorczość. W szkołach średnich polega on na zorganizowaniu spotkania młodzieży z przedstawicielem lokalnego biznesu na jeden z następujących tematów:
- własna firma
- pracownik i pracodawca
- konsument
- finanse
- marketing firmy
- etyczny biznes.
Współpraca z przedsiębiorcami ma duże znaczenie w realizacji jednego z głównych zadań szkoły, jakim jest pomoc uczniom w planowaniu przyszłości edukacyjnej i zawodowej oraz przygotowaniu do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym.Praktycy biznesu umożliwiają poznanie lokalnego rynku pracy, opisują specyfikę danego zawodu, budują pozytywne relacje pracodawca - potencjalny pracownik, odpowiadają na pytania młodzieży. To pozwala uczniom na dokładniejsze wyobrażenie o wybranym zawodzie, ocenę swoich mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń a przez to na lepsze przygotowanie się do aktywności zawodowej.
W tym roku zaproszenie na spotkanie z młodzieżą przyjął Pan Wiesław Brzozowy, właściciel Agencji Reklamy „Hexan” w Ostrołęce oraz Szkoły Języków Obcych „Alma Mater” w Ostrołęce. W spotkaniu, które odbyło się 21 listopada 2019 r., uczestniczyły wszystkie klasy reklamy. Dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie praktycznych informacji o specyfice pracy w agencji reklamowej.
Dzień Praw Dziecka
Przyłączyliśmy się jako szkoła do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który przypada 20 listopada. Była to okazja do przypomnienia, iż dzieci mają prawo do szczególnej troski i pomocy.
Tego dnia przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych: Konwencji o prawach dziecka. Strażnikiem konwencji jest UNICEF, którego symbolem jest kolor niebieski. Ten kolor wyraża zaangażowanie w obronę praw najmłodszych i jest symbolem Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W akcję zaangażowane były ostrołęckie szkoły. Do Prezydenta Miasta Ostrołęki Łukasza Kulika wpłynął wyjątkowy apel od uczniów klasy 8a ze Szkoły Podstawowej nr 4, w którym zwracają uwagę, że prawa dziecka nie wszędzie są respektowane. W przepięknych słowach skierowali też prośbę w sprawie obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka:
"Zachęcamy do wzięcia udziału w tej inicjatywie, która może okazać się pomocną dłonią dla wielu dzieci, które z różnych powodów cierpią przez naruszenie ich praw. Proszę o zaangażowanie się nawet przez mały, spontaniczny krok - ubranie się tego dnia na niebiesko, bo właśnie ten kolor został uznany za symbol tego święta."
Przypominamy też, że najważniejsze prawa określone w Konwencji o prawach dziecka to:
- prawo do życia i tożsamości,
- prawo do wychowania w rodzinie,
- prawo do wyrażania własnych poglądów,
- prawo do prywatności,
- prawo do odpoczynku,
- prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej,
- prawo do godziwych warunków socjalnych,
- prawo do edukacji,
- prawo do informacji,
- prawo do ochrony przed konfliktem zbrojnym,
- prawo do ochrony w procesie karnym,
- prawo do znajomości swoich praw.
Na znak zaangażowania społeczności ZSZ Nr 2 w Ostrołęce, uczniowie i nauczyciele mieli przypięte w widocznym miejscu wstążeczki w kolorze niebieskim.