Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Miło nam poinformować, że 6 uczniów z naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik weterynarii zakwalifikowało się do Eliminacji Okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych:
Eliza Włodarczyk i Bartosz Sobotka - blok weterynaria
Rafał Guberski i Zbigniew Florek - blok produkcja zwierzęca
Michał Orłowski i Michał Łada - blok mechanizacja
Eliminacje Okręgowe odbędą się 17-18 kwietnia 2020r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce.
Gratulujemy serdecznie i życzymy powodzenia na kolejnych etapach Olimpiady!
DOSKONALĄCE SZKOLENIE STRZELECKIE NA STRZELNICY W TROSZYNIE
W dniach 26 i 27.02.2020 r. uczniowie klas pierwszych: 1pSw i 1pIw o profilu wojskowym odbyli kolejne wyjazdowe szkolenie strzeleckie w obiekcie Klubu Strzelectwa Sportowego "Obrońca" w Troszynie. Na strzelnicy przystąpili do praktycznego wykonania strzelania z karabinka sportowego 5,6 mm kbks. Strzelając na odległości 25 m, z postawy siedzącej, bez wykorzystania podpórki pod karabinek uczyli się celowania, skupienia i właściwego ściągania języka spustowego. Pomimo odczuwalnego większego stopnia trudności szkolenia w porównaniu do ostatniego, listopadowego wyjazdu wszyscy uzyskali świetne wyniki!
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Canis”
5 lutego bieżącego roku szkolnego członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt „Sukurs” wraz z Panią Edytą Sikorą i Panią Dorotą Kuleszą odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Canis” w Kruszewie. Celem wizyty było przekazanie szczepionek, karmy, koców, misek oraz innych rzeczy niezbędnych zwierzętom. Członkowie Koła od wielu lat wspomagają schronisko „Canis”
w Kruszewie i zawsze są gotowi nieść pomoc potrzebującym czworonogom.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym na rzecz zwierząt i zapraszamy do dalszej współpracy.
Autor tekstu: Kinga Dawidowska z klasy 1 pWR
Budowlańcy na Targach BUDMA
Okna, drzwi, bramy, fundamenty, ściany, stropy, posadzki, dachy, stal w budownictwie, materiały wykończeniowe, budownictwo energooszczędne, eko-budownictwo, maszyny, narzędzia, sprzęt pomocniczy, informatyka w budownictwie – to zobaczyli uczniowie klas budowlanych ZSZ Nr 2 w Ostrołęce na targach BUDMA w dniu 7 lutego 2020r.
Targi BUDMA czyli Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, to jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami w Europie. Targi budowlane prezentowały najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową blisko 1000 firm z Polski i zagranicy. Obfitowały w rynkowe premiery, nowości produktowe i merytoryczne wydarzenia podejmujące najbardziej aktualną problematykę branży budowlanej, a także prezentacje, konkursy i mistrzostwa.
Doświadczania i eksperymentowanie
W dniu 4 lutego odbyły się w naszej szkole zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas pierwszych zainteresowanych poznawaniem praw fizyki poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Warsztaty miały na celu rozbudzenie w uczniach ciekawości otaczającego świata oraz nabycie umiejętności prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczeń i eksperymentów. W trakcie spotkania nauczycielki p. Ewa Tarnowska i Ewa Fabiszewska Kowalczyk prowadzące zajęcia pokazały przygotowane przez siebie doświadczenia, objaśniały jak je wykonać oraz tłumaczyły zachodzące podczas doświadczeń zjawiska. Uczniowie mogli samodzielnie oraz przy pomocy starszych kolegów z klasy czwartej technik pojazdów samochodowych – profil wojskowy Zawadzkiego Jakuba, Zawadzkiego Bartosza oraz Prusaczyka Damiana, przeprowadzić eksperymenty mające przybliżyć im prawa fizyczne będące przygotowaniem do późniejszych lekcji z fizyki.
Akademia Sztuki Wojennej
Akademia Sztuki Wojennej zaprasza serdecznie na Dzień otwarty, który odbędzie się w Klubie ASzWoj 4 kwietnia 2020 r. Aktualny informator dla kandydatów na studia w wersji pdf. Więcej informacji na stronie www.akademia.mil.pl zakładka "kandydat".
Koniec I etapu drugiej edycji pilotażowego programu MON „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”
Uczniowie obecnych klas maturalnych: 4 technik pojazdów samochodowych (4 Sw, 4 Isw) i 4 technik informatyk (4 Iw, 4 ISw) od 01 września 2018 r. do 31 stycznia 2020 r. realizowali I etap programu nauczania Edukacji Wojskowej przy wsparciu Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce i 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu.
Program obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne, w tym także szkolenie poligonowe (obóz szkoleniowy). Szkolenie teoretyczne prowadzone było w Szkole. Szkolenie praktyczne odbywało się na terenie Jednostki Wojskowej w Przasnyszu w formie wojskowych dni szkoleniowych.
Szkoła otrzymała wsparcie finansowe, ponieważ Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało Miastu Ostrołęka - organowi prowadzącemu Szkołę dotację celową na zakup wyposażenia szkoleniowego (pakiet dla klasy) i umundurowania (pakiet dla uczniów) oraz organizację obozu szkoleniowego.
W ramach wsparcia pozafinansowego i nierzeczowego uczestnicy programu (po spełnieniu warunków) po zakończeniu nauki w Szkole na potwierdzenie realizacji programu otrzymają Certyfikat MON dla absolwenta i Zaświadczenie Dyrektora Szkoły wraz z informacją o ocenie końcowej i zakresie realizowanego programu. Ponadto na świadectwie ukończenia szkoły wpisana zostanie ocena z przedmiotu Edukacja wojskowa.
Absolwent szkoły uczestniczący w programie nabędzie prawo do:
- odbycia skróconego szkolenia wojskowego dla ochotników, kończącego się złożeniem przysięgi wojskowej,
- pierwszeństwa w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej,
- przyjęcia na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach (dodatkowe punkty podczas procesu rekrutacji).
Obowiązkowo na zakończenie realizacji programu w I półroczu klasy programowo najwyższej przeprowadzony został sprawdzian, który obejmował sprawdzian teoretyczny (wiedzy) i sprawdzian praktyczny (umiejętności). W celu sprawdzenia wiedzy uczniowie napisali test odpowiedzieli na pytania otwarte. W ramach sprawdzenia umiejętności wykonali zadania z zakresu: regulaminów wojskowych i musztry, taktyki, szkolenia strzeleckiego, szkolenia medycznego, terenoznawstwa, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno – saperskiego, obrony przed bronią masowego rażenia, powszechnej obrony przeciwlotniczej.
Wiedzę i umiejętności uczniów oceniała komisja, w skład której weszli: przedstawiciele Jednostki Wojskowej w Przasnyszu, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce, Urzędu Miasta Ostrołęki i Szkoły
Sprawdzian odbył się 20 stycznia 2020 r. na terenie Szkoły.