Dzień Otwartych Koszar w Jednostce Wojskowej nr 3470 w Komorowie
21 Listopada 2019 r. uczniowie klas mundurowych 1gSw oraz 1gIw uczestniczyli w Dniu Otwartych Otwartych Koszar w Jednostce Wojskowej nr 3470 w Komorowie. Uczniowie tego dnia mieli okazję zapoznać się z bazą szkoleniowo - produkcyjną Ośrodka, zwiedzić Salę Tradycji, Mauzoleum, Aleje Pomników.
Niesamowitą atrakcją dla uczniów było strzelanie na urządzeniu treningowym typu "Cyklop", jak również pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
W rolę przewodników oprócz instruktorów Klubu 22 WOK, wcielili się żołnierze Jednostki. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć pojazd wojskowy BRDM, a nawet wejść do środka pojazdu. Prezentowana była im również również wojskowa straż pożarna.
Opiekunami wyjazdy byli wychowawcy klas: Pani Marta Łojewska i Pan Krzysztof Złotkowski.
XII TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
W środę 04 grudnia 2019 r. odbyły się zawody w tenisie stołowym, w których udział wzięło 31 zawodników - 7 dziewcząt i 24 chłopców.
Finaliści w kategorii dziewcząt :
I miejsce: Monika Kujawa kl.4 IW.
II miejsce: Martyna Kiernozek kl.4 IW.
III miejsce: Julia Dąbkowska kl.1 pWR.
Finaliści w kategorii chłopców:
I miejsce: Sebastian Józwik kl.4 SW
II miejsce: Kacper Kowalczyk kl.1 pIW.
III miejsce: Daniel Kęszczyk kl.4 B.
Szkolenie strzeleckie na strzelnicy w Troszynie
Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnej, już szóstej, edycji projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”. Podczas czterech lekcji młodzież przyswajała podstawową wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych, m. in.dlaczego warto się ubezpieczyć, na jakie świadczenia można liczyć, gdy płaci się składki, jak działa polski system emerytalny, jak założyć własną firmę, jakie obowiązki wobec ZUS ma przedsiębiorca i jakie są jego uprawnienia? Lekcje wzbogacono ciekawymi pomocami dydaktycznymi w postaci materiałów wideo, prezentacji multimedialnych, ćwiczeń, broszur czy grą planszową „Specjalista ZUS”. Treści zawarte w projekcie odpowiadają wymaganiom stawianym w najnowszej podstawie programowej podstaw przedsiębiorczości, podstaw działalności gospodarczej, wiedzy o społeczeństwie czy niektórych przedmiotów zawodowych.
Zwieńczeniem projektu jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Dla finalistów olimpiady przewidziane są nagrody rzeczowe, a także dzięki umowom podpisanym przez ZUS ze szkołami wyższymi, dodatkowe punkty w rekrutacji, a nawet indeksy na uczelnie. Patronat honorowy nad projektem objęło MRPiPS oraz MEN.
W projekcie uczestniczyli uczniowie następujących klas:
- klasa 4Isw pod kierunkiem p. Aliny Bałdygi
- klasa 2We pod kierunkiem p. Doroty Kuleszy
- klasa 4We i 4B pod kierunkiem p. Bogusławy Gocłowskiej.
Uczniowie wzięli udział w szkolnym etapie Olimpiady, który odbył się 2 grudnia. Najwięcej punktów z przeprowadzonego testu uzyskali: Karolina Syrowik, Bartłomiej Łuba, Cezary Ziarkiewicz, Patrycja Bachmura, Filip Domalewski, Jan Karczewski. O tym, czy szkoła, na podstawie liczonych drużynowo wyników, zakwalifikuje się do drugiego etapu zadecyduje komisja konkursowa Olimpiady.
Absolwenci wkraczając na rynek pracy podejmują szereg decyzji związanych z przyszłością zawodową. Aby wybrać właściwie, potrzebna jest odpowiednia wiedza, również ta o ubezpieczeniach społecznych.
Bogusława Gocłowska – szkolny koordynator projektu
Konkurs Młodych Talentów
W dniu 02.XII.2019 odbył się pierwszy w historii internatu Konkurs Młodych Talentów. Wychowawców zainspirowali do działania sami wychowankowie, którym zamarzyło się zaistnieć na scenie lokalnej. Trudno powiedzieć, kto bardziej się zestresował. Występujący czy jury? Tak trudnego bowiem wyboru, nie było jeszcze w historii internackiej braci.
Okazało się, że talentów Ci u nas dostatek. Śpiew – Piórkowski Piotr, Wojtczak Wiktoria. Układanie kostka Rubika – Skowroński Adrian. Gra na instrumentach – Mieszała Szymon, Bączek Wojtek. Fryzury – Mrozek Milena. Rysunek – Panufnik Wiktoria.
Po burzliwej dyskusji jury przyznało dwa I miejsca: Wiktoria Panufnik, Wiktoria Wojtczak, oraz miejsce II – Piórkowski Piotr. Wręczono cenne nagrody.
mgr Joanna Brodowska
#JustWriteIt
Napisy to częsty motyw pojawiający się na różnych częściach naszej garderoby. Są świetnym sposobem manifestacji naszych idei. Aby zwrócić uwagę na znaczenie słów w języku obcym, umieszczonych na ubraniach, uczniowie naszej szkoły przeprowadzili akcję #JustWriteIt. Klasy 1pIw, 1gIw, 1gF, 1gWR, 1pWR, 1 BBw oraz 1gSw wraz z panią Marzeną Waszyk zaprojektowały własne koszulki z napisem w języku angielskim. Uczniowie umieścili na nich pozytywne wartości, jakimi chcą się otaczać oraz motywacyjne sentencje, z którymi się utożsamią. Efekty ich pracy możecie obejrzeć w galerii zdjęć.
Pamiętajcie: to prawda, że modą trzeba się bawić i przełamywać stereotypy. Dobrze jest jednak pamiętać, aby robić to ze smakiem i nie przekraczać granicy związanej z przypisanymi nam rolami społecznymi. Ubrania z napisami dopasowujemy zarówno do naszego charakteru, stylu życia, ale również do sytuacji lub miejsca, w którym mamy zamiar daną rzecz nosić. Następnym razem, gdy będziecie kupować koszulkę lub bluzę, zwróćcie uwagę nie tylko na fason czy kolor danej części garderoby, ale również na to, co jest na niej napisane.
PROFILAKTYKA ZACHOWAŃ RYZYKOWNYCH
W Internacie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce odbyło się spotkanie wychowanków z pracownikiem Komendy Miejskiej Policji – aspirantem Krzysztofem Kolatorem nt. Profilaktyka zachowań ryzykownych.
Spotkanie odbyło się w dwóch grupach z podziałem na klasy I oraz II-IV.
Omawiana była:
- odpowiedzialność za czyny karalne,
- zachowania sprzeczne z przyjętymi w społeczeństwie normami,
- uzależnienia,
- konsekwencje zdrowotne i prawne środków zmieniających świadomość.
Głównym celem spotkania było kształtowanie wyobraźni młodzieży dotyczącej bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych oraz poznanie procedur postępowania w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu.
mgr Joanna Brodowska
mgr Paweł Żebrowski