Komunikat
Obecna sytuacja w jakiej wszyscy się znajdujemy i która to związana jest z epidemią koronawirusa może budzić w niektórych z nas pewne trudności, nieprzyjemne w przeżywaniu emocje. Pamiętajmy, że owa sytuacja minie i można sobie z nią poradzić. Zapraszamy do kontaktu ze szkolnymi pedagogami poprzez e-dziennik Vulcan.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ostrołęce zaprasza również do korzystania z telefonicznych porad psychologa. Jesteśmy do dyspozycji Państwa oraz dzieci i młodzieży w następujących dniach:
– poniedziałek i wtorek –519 818 296 w godzinach 12.00-16.00
– czwartek i piątek – 508 773 423 w godzinach 12.00-16.00
W związku z tym, że 13 kwietnia i 1 maja są dniami świątecznymi dyżur odbędzie się też w środy 15 kwietnia i 29 kwietnia.
Drodzy Uczniowie!
Obecna sytuacja w kraju i na świecie jest dla wielu z nas trudną sytuacją. Jedni z nas czują pewne podekscytowanie, ciekawość. Są jednak i takie osoby, które z dużym niepokojem i lękiem stale sprawdzają portale informacyjne, dopytują dorosłych, poszukują informacji o zagrożeniu. Jeszcze inne, mówią: dość! – już nie mogą oglądać, słuchać, czytać i rozmawiać na temat zagrożenia koronawirusem. Są tacy , którzy boją się, odczuwają niepokój związany chociażby z zaliczeniem przedmiotów, czy przygotowaniem do egzaminu maturalnego.
Ten strach, zupełnie zrozumiały w obecnej sytuacji, wymaga zaopiekowania przez nas dorosłych!
Oto kilka ogólnych wskazówek:
OBSERWUJMY – siebie. Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego jak emocjonalnie radzimy sobie z obecną rzeczywistością. Jak reaguję na tę sytuację, jak reaguję na innych? Czy dopytuję? Czy unikam rozmów? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja mnie nie przeciąża? Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzam wiadomości? Czy może unikam tematu i nie chcę o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na innych?
2. BĄDŹMY GOTOWI DO ROZMOWY – warto jest rozmawiać o tym co nas niepokoi, martwi a przede wszystkim o tym co nam pomaga w różnych sytuacjach – podzielcie się dobrymi sposobami na smutki.
5. PAMIĘTAJMY, ŻE OBECNA SYTUACJA JEST CZASOWA, MINIE – WRAZ Z NIĄ WSZELKIE OGRANICZENIA I TRUDNOŚCI- wykorzystajmy ten czas na pewne zaległości w nauce, w czytaniu książek , a może nie miałeś/miałaś czasu na obejrzenie filmu, czy pomoc rodzicom.
6. BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI – ta sytuacja może być świetną lekcją empatii, wrażliwości i właśnie odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinną, klasową, sąsiedzką ….Nasze zachowania przecież przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życie i zdrowie innych ludzi. Unikaj bezpośrednich kontaktów zbiorowych. Zawsze możesz porozmawiać z rówieśnikami wykorzystując dostępne Ci technologie, jednak pamiętaj o bezpieczeństwie w sieci.
9. UCZMY SIĘ ZDROWYCH NAWYKÓW w zakresie prawidłowego mycia rąk, zasłaniania ust podczas kichania, dobrego wypoczynku, odpowiedniego snu i dobrego nastroju. Rozmawiajmy o tym co trudne, o potknięciach i zagrożeniach i co z nimi robić.
10. ZADBAJMY O INNYCH – a może w tej trudnej sytuacji spróbujemy zająć się czymś użytecznym? Może wesprzemy słabszych, którzy potrzebują naszej pomocy , może obok Ciebie jest ktoś kto potrzebuje Twojej pomocy .
https://www.facebook.com/pomagamysobie/posts/651750185589869 ?
UNIKAJMY:
- Słuchania własnych lęków! To nie są najlepsi doradcy! Na ogół silne emocje utrudniają nam dostęp do racjonalnego działania.
- Utożsamiania własnych emocji z emocjami innych. Ktoś może się wprawdzie zachowywać dokładnie jak my, ale powód tego zachowania czy emocji, która za tym zachowaniem stoi, może być już zupełnie inny !
- Zmuszania kogoś do opowiadania o tym co czuje w tej trudnej sytuacji. Przypominamy, że jesteśmy na tę rozmowę gotowi, ale czekamy na jego sygnał. Możemy też dopytać, czy jest coś, co ułatwiłoby taką rozmowę.
- Mówienia: "Wszystko będzie OK." Jeśli sami w to nie wierzymy!
- Sugerowania, co powinno się czuć w podobnej sytuacji.
- Składania obietnic, których nie można dotrzymać.
FAKTY O KORONAWIRUSIE:
Wiemy, że należy bezwzględnie myć ręce; zwłaszcza po dotknięciu innych osób oraz często dotykanych przedmiotów znajdujących się w miejscach publicznych.
Wiemy, że bezwzględnie nie należy dotykać nieumytymi dłońmi oczu, nosa i ust.
Wiemy, że należy bezwzględnie kichać i kaszleć w chusteczkę jednorazową (którą od razu wyrzucamy) lub w zgięcie łokciowe.
Wiemy, że należy bezwzględnie pozostać w domu, jeżeli czujemy się chorzy.
W przypadku wysokiej gorączki, kaszlu i trudności w oddychaniu należy natychmiast skontaktować się z infolinią 800-190-590
Warto unikać zgromadzeń i miejsc publicznych.
Warto ograniczyć teraz podróżowanie transportem publicznym.
Zostańcie w domu ! Życzymy zdrowia.
„Dla mnie?- Najpiękniejsze!”
![]() |
![]() |
![]() |
W dniach 2.03.2020 – 4.03.2020 został przeprowadzony konkurs, którego celem było wyłonienie najładniejszego pupila domowego. Z przyjemnością informujemy, że uczestnicy konkursu , na podstawie zdjęć wystawowych, wybrali trzy najładniejsze zwierzęta:
I miejsce: Tosia, punktów - 348
Właścicielka: Kinga Grzyb, kl. II RB
II miejsce: ABRA , punktów - 214
Właściciel: Konrad Kowalski, kl. I BIW
III miejsce: BĄBEL, punktów - 140
Właścicielka: Milena Gacioch, kl. II RB
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie . Dzięki Waszej szczodrości udało nam się zebrać kwotę 354 zł, którą przeznaczyliśmy na zakup preparatów przeciwkleszczowych dla psów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kruszewie. Szczególnie dziękujemy Panu Tomaszowi Chalamońskiemu, który ułatwił nam zakup preparatów dla 35 piesków-
Konkurs został przeprowadzony w ramach realizacji działań lokalnych młodzieży biorącej udział w projekcie „ Myśleć , pracować , współpracować”, jako jeden z jego etapów . Korzystając z nabytych umiejętności , wykorzystując kompetencje kluczowe nabyte podczas warsztatów młodzież podjęła ważną inicjatywę charytatywną.
- Organizatorzy.
I Pułkotriada
„WCZORAJ UŁANI, DZISIAJ KADECI, JUTRO ŻOŁNIERZE!"
W dniu 04.03.2020 r. odbyły się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce szkolne zawody obronne "I Pułkotriada". W duchu sportowej rywalizacji, uczniowie klas I-III o wojskowym profilu nauczania rywalizowali w 3 wojskowych konkurencjach:
- strzelaniu,
- rzucie granatem do celu,
- teście sprawnościowym.
Konkurencje strzelanie i rzut granatem przeprowadzone zostały na strzelnicy w Kadzidle. Natomiast test sprawnościowy na terenie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce.
Wyniki klasyfikacji indywidualnej:
Dziewczęta:
I miejsce – Magdalena Panuś z klasy 1pIw,
II miejsce – Wiktoria Kowalska z klasy 2 Iw,
III miejsce – Amelia Gromek z klasy 2 Sw.
Chłopcy:
I miejsce – Przemysław Książek z klasy 1gIw,
II miejsce – Damian Łępicki z klasy 1gSw,
III miejsce – Dominik Osowiecki z klasy 2 Sw.
W klasyfikacji zespołowej zwyciężyła reprezentacja klasy 1gSw, drugie miejsce zajął zespół z klasy 2 Sw, a trzecie – 1gIw.
Uczniowie, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca reprezentować będą Szkołę w Ogólnopolskich XLIII Zawodach sportowo – obronnych „Sprawni jak żołnierze”.
I Pułkotriada zorganizowana została przez:
- Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce,
- Wojskową Komendę Uzupełnień w Ostrołęce;
- Krajowe Koło Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce;
- Klub Strzelectwa Sportowego "Obrońca" w Troszynie;
- Starostwo powiatowe w Ostrołęce.
Wsparcia w organizacji zawodów udzieliły również:
- Zrzeszenie Przewoźników Drogowych w Ostrołęce;
- Zespół Szkół Powiatowych w Kadzidle.
Organizatorzy wyrażają nadzieję, by szkolne zawody obronne ZSZ nr 2 w Ostrołęce "Pułkotriada" zagościły na stałe w kalendarzu imprez sportowych Ostrołęki, stając się miejscem integracji wszystkich uczniów klas mundurowych naszego regionu.
BIEG PARTYZANTA
1 marca 2020 r. z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zespół uczniów z klas wojskowych uczestniczył w „Biegu Partyzanta” – zawodach klas wojskowych zorganizowanych w Górach Dębowych w okolicach Starej Wsi w gminie Chorzele. Tam miał bazę oddział Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego - „Jeża”, który pochodził z pobliskiego Zembrzusa, gdzie 6 grudnia 1946 r. zginął w ubeckiej obławie. Jego postać upamiętnia obelisk, przy którym odbyła się uroczystość patriotyczna.
Organizatorami Biegu Partyzanta byli:
Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu, Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Starostwo Powiatowe w Nidzicy, 2 Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu, Nadleśnictwo Przasnysz i Związek Polskich Spadochroniarzy.
O godz. 10.00 zawodnicy, zaproszeni goście, rodzina „Jeża”, władze samorządowe spotkali się pod pomnikiem Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego. Po przemówieniach złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Po uroczystości przy pomniku zawodnicy – uczniowie klas wojskowych udali się na start biegu. Na 4,5 kilometrowej trasie 6 – osobowe drużyny wykonywały zadania z topografii, składania i rozkładania broni kbk akms, strzelania z karabinka kbs beryl, rzucania granatem do celu, ewakuowania rannych z pola walki. Zawodnicy odpowiadali także na pytania z historii dotyczące antykomunistycznego podziemia niepodległościowego lat 1944 - 1956.
Reprezentacja naszej Szkoły w składzie Wiktoria Kowalska i Wiktoria Stasiak z klasy 2 Iw oraz chłopcy z klasy 3 Iw: Filip Bagiński, Kamil Kraska, Jakub Pierzchała i Bogusz Wołczek zajęła II miejsce.
Mistrz ortografii
W dniu 20 października 2019 odbyły się w Internacie ZSZ Nr 2 eliminacje do konkursu międzyinternackiego o tytuł "Mistrza Ortografii 2019”. Od pięciu lat organizowany jest on przez Internat I Liceum Ogólnokształcącego.
W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 18 wychowanków naszego internatu. Tekst dyktanda najmniej problemów sprawił następującym uczniom :
Paulina Pieloszczyk
Albert Grabowski
Krzysztof Kita
Zwycięzcy etapu internackiego w dniu 24 października reprezentowali nasz Internat w rozgrywkach międzyinternackich, które odbyły się w Internacie I LO w Ostrołęce.
Na uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród zaproszono nas 12 listopada. Paulina Pieloszczyk zajęła VI miejsce. Gratulujemy.
mgr Joanna Brodowska