Wyjście integracyjne klasy 1WE
Dnia 12 października klasa 1WE przebywała w Gospodarstwie Agroturystycznym „Mustang” w Dzbeninie. Uczniowie korzystali z dostępnych atrakcji na świeżym powietrzu, opiekowali się zwierzętami, wykonywali prace pielęgnacyjne przy koniach oraz biesiadowali przy wspólnym ognisku. Taka forma spędzenia czasu z pewnością sprzyja wzajemnemu poznaniu się i integracji klasowej.
Opiekunowie:
Bogusława Gocłowska - wychowawca, ks. Łukasz Dzwolak
Tydzień noblowski
Tydzień Noblowski to prawdziwe święto nauki. Osiągnięcia nagradzane Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii i medycyny, literatury czy ekonomii – zmieniają rzeczywistość i stają się częścią naszej codzienności. Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z ekspertami Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w czasie Tygodnia Noblowskiego relacjonuje werdykty Komitetu Noblowskiego i przybliża znaczenie nagrodzonych osiągnięć naukowych.
W dniach 5-9 października Komitet Noblowski ogłosił nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w poszczególnych dziedzinach. W naszej szkole odbył się Tydzień Noblowski z fizyki młodzież poznała tegorocznych laureatów najbardziej prestiżowej nagrody świata nauki.
Tegoroczną nagrodę Nobla z fizyki przyznano:
Sir Roger Penrose to jeden z najwybitniejszych fizyków i matematyków. Po raz pierwszy zasłynął, gdy razem ze Stephenem Hawkingiem udowodnił twierdzenie o osobliwościach w ogólnej teorii względności. Naukowiec został nagrodzony za odkrycie, że tworzenie czarnych dziur jest solidną przepowiednią ogólnej teorii względności.
Reinhard Genzel to niemiecki astrofizyk. Jako jeden z pierwszych naukowców śledził ruchy gwiazd w centrum Drogi Mlecznej wykazując, że krążyły one wokół bardzo masywnego obiektu, prawdopodobnie czarnej dziury.
Andrea Ghez to amerykańska astronom pracująca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, znana przede wszystkim z pracy nad badaniem Drogi Mlecznej.
Genzel i Ghez otrzymali nagrodę za "za odkrycie supermasywnego obiektu kompaktowego w centrum naszej galaktyki".
Naukowcy zostali uhonorowani za badania nad czarnymi dziurami i za odkrycie nowego kompaktowego obiektu w centrum Drogi Mlecznej.
Wyjście klasy IIpw do stadniny koni w Dzbeninie
W dniu 22 września 2020 r. klasa II pw, pod opieką pani Ewy Grzeszczyk oraz Agnieszki Kwiatkowskiej, uczestniczyła w wyjściu klasowym do stadniny koni w Dzbeninie. Z racji tego, że sprzyjała wspaniała słoneczna pogoda, była to doskonała okazja do przyjemnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Na miejscu zorganizowane zostało ognisko z kiełbaskami oraz gry i zabawy zespołowe. Podczas spaceru można było podziwiać uroki zbliżającej się jesieni oraz prowadzić ze sobą inspirujące i wesołe rozmowy. Takie spotkanie z dala od szkolnej ławki pozwala spojrzeć na piękno otaczającej nas przyrody. Pozwala także społeczności klasy pobyć ze sobą. Była to doskonała okazja do rozmowy, lepszego poznania siebie nawzajem i integracji grupy.
Code Week - Europejski Tydzień Kodowania
Nasza szkoła bierze udział w EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Akcja odbędzie się w dniach 10 - 25 października 2020 r. Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. Dołącz do miliona organizatorów i uczestników. Inspiruj rozwój kodowania, myślenia obliczeniowego by rozwijać nowe pomysły i wprowadzać innowacje na przyszłość.
Szkolny koordynator akcji
Dorota Sienkiewicz
22 Sztafetowe Biegi Przełajowe miejscami pobytu 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce
23.09.2020 w naszej szkole uczciliśmy 100 rocznicę szarży pod Zasławiem z 1920 roku. Na pamiątkę zwycięskiej bitwy w tym dniu ułani obchodzili Święto Pułkowe. Szkoła po przyjęciu imienia 5 Pułku Ułanów Zasławskich corocznie w trzecią niedzielę września organizowała Święto Patrona. W przeddzień Święta odbywały się biegi sztafetowe dla uczniów ostrołęckich szkół. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną w kraju biegi odbyły się w innej formule, biegi zorganizowane zostały tylko dla uczniów szkoły. Zawody rozpoczęły się o godzinie 11.00. a cała rywalizacja przebiegała na bieżni szkolnego stadionu okalającej boisko piłkarskie (orlik).
W 5 biegach wystartowali reprezentanci prawie wszystkich klas naszej szkoły.
Każda reprezentacja składała się z 5 zawodników biorących udział w biegu (+ 1 rezerwowy)
Dziewczęta przebiegły dystans 5 x 250 metrów (po 1 okrążeniu stadionu) a chłopcy 5 x 500 metrów (po 2 okrążenia stadionu).
Całość organizacyjną przygotowali, poprowadzili nauczyciele wychowanie fizycznego naszej szkoły:
Jerzy Dąbrowski - sędzia główny
Leszek Kaczyński - konferansjer zawodów
Ewa Rudzik i Joanna Augustyniak - logistyka reprezentacji
Marek Dembiński i Paweł Kowalski - sędziowie startu i mety
Sławomir Nurczyk - kierownik zawodów
Opiekę medyczną sprawowała Małgorzata Ziemczyk
Wyniki końcowe:
Bieg 1 – Dziewczęta klas 1 i 2
1 miejsce - Klasa 1F
2 miejsce - Klasa 2pWR
3 miejsce - Klasa 2pBB
Bieg 2 – Dziewczęta klas 2,3 i 4
1 miejsce - Klasa 3F
2 miejsce - Klasa 3RBw
3 miejsce - Klasa 2pw
Bieg 3 – Chłopcy klas 1
1 miejsce - Klasa 1Sw
2 miejsce - Klasa 1Iw
3 miejsce - Klasa 1B
Bieg 4 – Chłopcy klas 2
1 miejsce - Klasa 2pIw
2 miejsce - Klasa 2gIw
3 miejsce - Klasa 2gSw
Bieg 5 - Chłopcy klas 3 i 4
1 miejsce - Klasa 3Sw
2 miejsce - Klasa 3Iw
3 miejsce - Klasa 4Sw
Po każdym biegu na bieżąco odbyło się wręczenie pamiątkowych dyplomów i pięknych okolicznościowych medali dla zwycięzców pierwszych 3 miejsc.
Współorganizatorem biegów było Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich.
Dziękujemy i gratulujemy Wychowawcom i Nauczycielom wychowania fizycznego za zgłoszenie i przygotowanie reprezentacji oraz zapraszamy za rok na kolejne już 23 sztafetowe biegi przełajowe. Zawody w tej formule będą cyklicznie organizowane.
Sławomir Nurczyk
Fotorelację przygotowała klasa 2pwr o profilu reklamy
Dzień Chłopaka w plenerze
30 września korzystając z uroków polskiej złotej jesieni klasa 2gWR pod opieką p. Doroty Kuleszy i p. Bogumiły Leonarskiej obchodziła Dzień Chłopaka. Pod przewodnictwem specjalisty służby leśnej p. Damiana Piekarskiego i jego asystenta spacerowaliśmy po 70- letnim lesie w Łęgu Starościńskim. Podczas postojów w naszej wędrówce słuchaliśmy ciekawostek z życia lasu i pracy służby leśnej. Na naszej drodze mieliśmy też lekcję praktycznego rozpoznawania rodzajów grzybów, z uwrażliwieniem na gatunki niejadalne. Piękny las. słońce, kolory jesieni dawały możliwość relaksu. Atmosfera zabawy towarzyszyła też wszystkim przy ognisku. Polecamy aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.