Na wakacje wyjeżdżamy, bezpiecznie wracamy!
Bezpieczne wakacje
Bezpieczne wakacje - "Mam dla kogo żyć! Stop. Po alkoholu nie wchodzę do wody", "Stop. Po alkoholu nie wsiadam za kierownicę".
Przed nami pierwsze dni wakacji. Czas regeneracji, odpoczynku od szkoły i przedszkola. To także czas wielu ciekawych spotkań z rówieśnikami, bliskimi oraz nowymi ludźmi. Aby okres ten był w pełni radosny, każdy z nas musi pamiętać o bezpieczeństwie bez względu na to czy spędza go w trasie, zwiedzając najciekawsze zakątki świata, czy wypoczywając nad wodą.
- Nie zapominajmy, że jest to również czas, w którym dochodzi do wielu nieszczęśliwych wypadków. Dlatego Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce, podobnie jak w latach ubiegłych, pragnie zwrócić Waszą uwagę na niebezpieczeństwo, które można napotkać na każdym kroku. Prosimy nie ignorujcie naszej informacji, pokażcie ją waszym rówieśnikom czy bliskim. Pamiętajcie o bezpieczeństwie, gdyż chwila nieuwagi może kosztować utratę życia lub zdrowia i pozostawi głęboką bliznę w sercach najbliższych. Pamiętajcie także, że w to właśnie Wy możecie stać się przypadkowymi bohaterami, ratując życie innym! Zachowajcie trzeźwy umysł - podkreśla Mariusz Łuba przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce.
Miejsca przeprowadzania badań lekarskich dla kandydatów do klas pierwszych
Miejsca przeprowadzania badań lekarskich dla kandydatów do klas pierwszych
w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce
Indywidualna Praktyka Lekarska Grzegorz Więcek |
Gabinet Lekarski, ul. Prądzyńskiego 4 lok 2/36, Ostrołęka |
10.00-18.00 – poniedziałek 9.00 – 18.00 – wtorek, środa, czwartek, piątek |
Rejestracja 504578204 w godz. 9.00 – 18.00 Rejestracja online – wwwlekarz.ma7.eu |
ENERGIA Elektrownie Ostrołęka S.A. ul. Elektryczna 5 |
Przychodnia Zakładowa ENERGIA Elektrownia S.A ul. Elektryczna 5, Ostrołęka |
8.00 – 13.00 od poniedziałku do piątku |
Rejestracja 297662500 7.30 – 14.30 |
Dofinansowanie realizacji programu szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego
Miasto Ostrołęka, organ prowadzący Technikum Nr 2 w Ostrołęce w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich otrzymało dotacje celową na dofinansowanie realizacji programu szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego (OPW) – zakup pakietu ubiorczego dla 30 uczniów i pakietu szkoleniowego.
Wartość dotacji celowej wyniosła 82640,00 złotych (80%), wkład własny beneficjenta wyniósł 20660,00 zł. Całkowity koszt realizacji zadania to 103300,00 zł.
W Technikum Nr 2 od 01. września 2020 r. prowadzony jest oddział przygotowania wojskowego. Program szkolenia wojskowego w ramach OPW realizowany jest w klasie technik pojazdów samochodowych.
Uczniowie realizują program szkolenia wojskowego przez cztery lata, zajęcia praktyczne odbywają się w jednostce wojskowej „patronackiej” - 2. Ośrodku Radioelektronicznym w Przasnyszu. W klasie piątej planowany jest tygodniowy obóz szkoleniowy.
Oddziały przygotowania wojskowego (OPW) zostały wpisane do systemu edukacji dzięki nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu, przy wsparciu MON oraz pod jego nadzorem, czego konsekwencją będzie uzyskanie przez uczniów wymiernych korzyści takich, jak:
- uczestnictwo w obozach na terenie jednostek wojskowych,
- udział w zajęciach specjalistycznych,
- możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, która stanowi bezpośrednią przepustkę do zawodowej służby wojskowej,
- zapewnienie dodatkowych punktów rekrutacyjnych przy aplikowaniu do akademii wojskowych w kraju oraz w perspektywie zostanie oficerem Wojska Polskiego,
- pierwszeństwo w trakcie naboru do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz preferencje przy realizacji programu Legia Akademicka skierowanego do studentów cywilnych (zwolnienie z zajęć teoretycznych na uczelni),
- stałe konsultacje (już w toku realizacji nauki w OPW) z oficerami Wojskowej Komendy Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby wojskowej adekwatnie do potrzeb Sił Zbrojnych, uwarunkowań i predyspozycji kandydata.
Poza przywilejami dla uczniów udział w programie oznacza też korzyści dla szkoły, która może liczyć m.in. na współpracę z jednostką patronacką i wsparcie podczas szkolenia wojskowego, zwiększoną subwencję oświatową z MEiN oraz dotacje z MON-u na zakup ubioru ucznia i specjalistycznego wyposażenia.
Odwiedziny w schronisku „Canis” w Kruszewie
„Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta”.
(Immanuel Kant)
Dnia 21 czerwca bieżącego roku szkolnego członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt „Sukurs” wraz opiekunkami : Panią Joanną Klikczyńską i Panią Edytą Sikorą odwiedzili schronisko „Canis” w Kruszewie.
Celem wizyty było przekazanie czworonożnym przyjaciołom karmy zebranej podczas akcji Ministra Edukacji Narodowej „Razem na Święta” oraz akcji „Pomóżmy zwierzętom ze schroniska w Kruszewie”. W tym roku w wyżej wymienione przedsięwzięcie zaangażowały się maluchy z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Rzewniu i za naszym pośrednictwem przekazali karmę, koce oraz naczynia dla bezdomnych zwierząt.
Wszystkim, którzy włączyli się w akcję na rzecz potrzebujących pupili, bardzo serdecznie dziękujemy.
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat
Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.
Organizacja szczepień
Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych
i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).
Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Mapa punktów szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?
Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:
- zgodę rodzica,
- kwestionariusz,
- kwalifikację lekarza,
Harmonogram szczepień po wakacjach
Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:
- I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
- II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
- III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.
Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców
Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.
Dlaczego warto się zaszczepić?
Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.
Jak działa szczepionka?
Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Departament Informacji i Promocji