JUBILEUSZ 60-LECIA ZSZ NR 2
PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ!
Przygotowania do obchodów Jubileuszu naszej Szkoły rozpoczęły się wraz z początkiem roku kalendarzowego. Zaangażowała się duża część społeczności szkolnej. Obchody właściwe, które miały miejsce w dniach od 1 do 7 października 2022 r. zostały poprzedzone szeregiem imprez i wydarzeń towarzyszących.
8 marca odbył się XIII Festiwal Fryzjerstwa Artystycznego, którego motywem przewodnim były „Szalone lata 60-te”.
14 marca świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji uczniowie wykazali się kreatywnością piekąc 60 babeczek z motywem liczby Pi na 60-lecie Szkoły, czy przygotowując prezentację przedstawiającą rozwinięcie dziesiętne liczby Pi do sześćdziesięciu miejsc po przecinku.
W marcu zorganizowaliśmy także VII Ogólnopolski Konkurs Weterynaryjny „Wszystkie stworzenia duże i małe” poświęcony farmakologii weterynaryjnej.
W maju Jubileuszowi Szkoły towarzyszyła impreza pod hasłem „Aktywny sportowo, efektywny zawodowo”, popularyzująca szkolnictwo zawodowe oraz aktywność fizyczną wśród młodzieży. Na początku czerwca odbył się II Rajd Kadeta poświęcony 60-letniej historii Szkoły.
W czerwcu rozstrzygnięto również konkurs, który miał na celu zachęcenie społeczności szkolnej oraz absolwentów do włączenia się w przygotowanie obchodów Jubileuszu szkoły. Prace wykonano w kategoriach: plakat oraz kartka okolicznościowa pod hasłem „ZSZ Nr 2…60 LAT MINĘŁO”. Nagrody zostały wręczone podczas Obchodów Jubileuszu Szkoły.
Z początkiem nowego roku szkolnego społeczność szkolna, za zakupione cegiełki ufundowała ławeczkę- pomnik, upamiętniającą Jubileusz 60-lecia. Umieszczony na niej kod QR umożliwia obejrzenie archiwalnych zdjęć oraz odsłuchanie historii szkoły z lat 1962-2022. Ławeczka stanęła na skwerze - przed wejściem do Szkoły. Przygotowano okolicznościowe banery, tarcze, księgę jubileuszową, zaproszenia i inne materiały promujące Nasze Święto. Tak wyglądał początek.
Po czym, w szalonym tempie nadszedł wyczekiwany moment. Wystartowaliśmy w sobotę 1 października - 30-kilometrowym rajdem rowerowym, wraz z Ekomeną, współorganizatorem. W poniedziałek finał szkolnego 'Konkursu wiedzy o historii Szkoły" i uroczysta akademia dla młodzieży, połączona ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Wtorek i środa - biegi sztafetowe śladami 5 Pułku Ułanów Zasławskich dla uczniów z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych i średnich.
Czwartkowy poranek rozpoczął się konferencją popularnonaukową dotyczącą zasadności powstania naszej Szkoły: „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce następstwem rozwoju przemysłowego Ostrołęki i Regionu". Dyrektor szkoły Alina Bałdyga, jako gospodarz konferencji, bardzo serdecznie przywitała wszystkich zaproszonych gości, dziękując jednocześnie za przyjęcie zaproszenia.
Piątek przywitał nas uroczystym wciągnięciem na maszt flagi państwowej, który ufundowany został przez Stowarzyszenie Przewoźników Ostrołęckich. Zdarzeniu towarzyszyła inspirująca chwila, wzruszającej muzyki. Na trąbce zagrał uczeń klasy pierwszej ZSZ Nr 2, Andrzej Pietras, po czym rozpoczęła się Msza Święta. W intencji absolwentów, nauczycieli, pracowników i uczniów ZSZ Nr 2, modlitwę rozpoczął koncelebrans, absolwent naszej Szkoły, biskup Janusz Stepnowski. Po mszy, zaproszeni goście, udali się do budynku Szkoły, na uroczystą galę, gdzie powitaniom, gratulacjom, życzeniom kolejnych 60 lat nie było końca.
Galę uświetnił występ młodzieżowego zespołu ukraińskiego Barvograi, który przyjechał do Nas z Zasławia.
Korytarze Szkoły przywitały nas starymi albumami, zdjęciami, historią sprzed pół wieku. Ten widok wzruszył po raz wtóry.
Po konferencji, goście udali się na wyczekiwany poczęstunek. Internat (jak zwykle) zaskoczył przepychem wystroju, bogactwem jadłospisu, szykiem i elegancją młodej obsługi. Ucieszył oczy i podniebienia. Wspomnienia płynęły rzeką, zwłaszcza, po prezentacji multimedialnej pt. "Sześćdziesiąt lat szkoły w kadrze", która wzbudziła niebywałe zainteresowanie.
Elementem kończącym całość uroczystości był Bal Absolwenta w „Centrum Bankietowym Warszawska” w Ostrołęce.
SUNTAGO. Wycieczka Integracyjna klasy 1Iw i 1Sw
W dniu 27 października klasy 1 Iw i 1 Sw pod opieką nauczycieli: Adama Żebrowskiego, Marka Dembińskiego, Roberta Stypińskiego, Michała Bednarczyka i Dariusz Niedźwiedziuka uczestniczyły w wycieczce do SUNTAGO. Było to miło spędzone kilka godzin zabawy w największym w Polsce i Europie zadaszonym parku wodnym. Ogramnym zainteresowaniem cieszyła się część Jamango-wodna jungla. Jest to strefa dla poszukiwaczy adrenaliny, gdzie znajdują się 32 różne zjeżdżalnie, które zapewniają wiele emocji i niezapomnianych wrażeń. Po kilkugodzinnej wodnej zabawie wszyscy zadowoleni i zrelaksowani wrócili wieczorem do domu.
Profilaktyka w szkole
W ramach realizacji programu wychowawczo- profilaktycznego w miesiącu październiku podjęto w szkole m.in. następujące przedsięwzięcia:
- odbyły się warsztaty profilaktyczne dla młodzieży z zakresu profilaktyki uzależnień, w tym dopalaczy,
- spotkania dotyczące depresji i zachowań autodestrukcyjnych młodzieży, podczas których wskazywano na potrzebę równoważenia emocji i sposobów na ich wyrażanie. Samoocena i samoakceptacja to złoty środek na zachowanie dobrostanu psychicznego . Przypomniano, gdzie młodzi ludzie mogą szukać pomocy -telefony zaufania, ośrodki wsparcia, autorytet rodzica i nauczyciela,
- „Bezpieczni nieletni z ostrołęcką Policją”to kolejne działania wśród młodzieży naszej szkoły w ramach, których zwrócono uwagę na obszary bezpieczeństwa młodzieży ZSZ nr 2 w Ostrołęce- bezpieczeństwo w ruchu drogowym, bezpieczeństwo w szkole, bezpieczeństwo w Internecie i bezpieczeństwo związane z uzależnieniami. Spotkanie poprowadzili funkcjonariusze ostrołęckiej Policji – pan Krzysztof Kolator i pani Klaudia Ciuchta.
- W ramach Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych 25 października 2022r. odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Sanitarnej na temat: „ Współczesne zagrożenia koronawirusem. Choroby zakaźne łatwo rozprzestrzeniające się wysokiej śmiertelności”. Uczniowie mogli zapoznać się z danymi statystycznymi dotyczącymi zakażeń poszczególnymi chorobami w Ostrołęce i powiecie oraz sposobami ich profilaktyki.
Koordynatorami działań profilaktycznych byli pedagodzy szkolni- Monika Brzozowska, Renata Sawicka przy wsparciu nauczyciela biologii pani Renaty Florczak.
Dzień Zwierzaka w ZSZ nr 2
27 października bieżącego roku szkolnego obchodzony był w naszej szkole Światowy Dzień Zwierząt. Idea wspomnianych obchodów została zapoczątkowana na konferencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku. Od tamtej pory październik jest miesiącem, w którym szczególnie staramy się pamiętać o naszych pupilach, zadbać o ich dobro oraz zapewnić niezbędne do przeżycia rzeczy.
Szkole Koło Przyjaciół Zwierząt wraz z opiekunkami: p. Joanną Klikczyńską i p. Edytą Sikorą oraz klasami weterynaryjnymi : 1We, 2WR, 3We, 4pWR i ich wychowawczyniami : p. Katarzyną Rzosińską, p. Ewą Gałką, p. Bogusławą Gocłowską, zorganizowało w szkole Dzień Zwierzaka. Członkowie Koła przygotowali ulotki z informacjami, jak należy dbać o zwierzęta, jak je pielęgnować oraz czym karmić. Została również zorganizowana zbiórka karmy dla naszych „małych przyjaciół”. Smakołyki zostaną przekazane do Schroniska „Canis” w Kruszewie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali serce i wsparli bezdomne zwierzęta. Zapraszamy do obejrzenia foto relacji.
OTK – „Złap za stery do swojej kariery”
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, 19 i 21 października 2022 r. odbyły się w szkole warsztaty z doradcami zawodowymi OHP w Ostrołęce- Panią Agnieszką Fąk- Mróz, Panią Anetą Glinką . Tematyka zajęć „Moje cele – moja przyszłość”, znakomicie wpisała się w hasło przewodnie OTK – „Złap za stery do swojej kariery”. W czasie zajęć, młodzież z klas trzecich szkoły branżowej I stopnia zdobyła wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystania swojego potencjału w realizacji postawionych celów, motywowania się do działania jak też konstruktywnego tworzenia własnego planu na przyszłość zarówno zawodową jak i osobistą.
Koordynatorami działań na terenie szkoły byli pedagodzy szkolni- Monika Brzozowska, Renata Sawicka.
Uczniowie Technikum budowlanego z wizytą w Zakładzie Oczyszczalni Ścieków w Ostrołęce.
We wtorek 18.10.2022 r. uczniowie klasy 2B wraz z opiekunem Jolantą Jaksiną uczestniczyli w wycieczce technicznej do Zakładu Oczyszczania Ścieków Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Ostrołęce „ Jak działa oczyszczalnia ścieków”.
Byliśmy oprowadzani przez pracownika oczyszczalni po obiektach znajdujących się na jej terenie. Mogliśmy zobaczyć proces oczyszczania od wpływu ścieków, aż do wypłynięcia oczyszczonej wody. Wysłuchaliśmy informacji o urządzeniach, które się tu znajdują, o procesach, które zachodzą podczas oczyszczania ścieków i łącznie z efektem wypływu ich do środowiska.
OPWiK Sp. z o.o. eksploatuje oczyszczalnię ścieków mechaniczno-biologiczną z pogłębionym usuwaniem związków biogennych. Została wybudowana w połowie lat siedemdziesiątych XX w. i zmodernizowana w 2010 roku. W wyniku modernizacji do procesu oczyszczalnia biologicznego zostały wprowadzone proces defosfatacji (biologiczne usuwanie fosforu), oraz proces denitryfikacji redukcja azotanów do azotu gazowego, zhermetyzowano i zastosowano biofiltrację obiektów emitujących uciążliwość zapachową. Nowe rozwiązania pozwalają na ograniczenie oddziaływań odorowych oczyszczalni na środowisko, jak również gwarantują wysoką poprawę efektywność oczyszczania ścieków co warunkuje poprawę jakości wody w rzece Narwi. W zakresie gospodarki osadowej powstał węzeł osadowej fermentacji metanowej z produkcją biogazu, z każdym rokiem doprecyzowywana jest skuteczność i efektywność technologii, aby produkcja biogazu miała przełożenie na produkcje energii.
Do oczyszczalni ścieków kierowane są ścieki komunalne z terenu miasta Ostrołęka oraz gmin Olszewo Borki, Rzekuń i Lelis, a także ścieki przemysłowe tj. podczyszczone ścieki z dużych zakładów w Ostrołęce, jak też zakładów usługowych itp. zlokalizowane na terenach objętych kanalizacją sanitarną. Do punktu zlewnego zlokalizowanego na terenie oczyszczalni dowożone są ścieki z szamb przydomowych samochodami asenizacyjnymi przez firmy prywatne prowadzące działalność usługową.