VII KONKURS WETERYNARYJNY „WSZYSTKIE STWORZENIA DUŻE I MAŁE”
W dniu 23 marca 2022 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce odbył się VII Ogólnopolski Konkurs Weterynaryjny „Wszystkie stworzenia duże i małe”. Tegoroczna edycja sprawdzała wiedzę i umiejętności z zakresu farmakologii weterynaryjnej.
W organizację konkursu włączyły się firmy, z którymi szkoła podpisała umowy o współpracy w zakresie wspierania kształcenia uczniów w zawodzie technik weterynarii – Elanco, Biowet, Zoetis, Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie oraz Kurpiowskie Centrum Weterynaryjne. Cel konkursu to rozwijanie uzdolnień, rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania przedmiotami weterynaryjnymi, motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy i umiejętności przyszłego technika weterynarii.
Zaproszenie do udziału przyjęły szkoły z trzech województw – łódzkiego, podlaskiego i mazowieckiego:
Prywatne Technikum Weterynarii w Warszawie,
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie,
Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży,
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie,
Zespół Szkół w Mińsku Mazowieckim,
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach,
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej,
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim,
Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce.
Komisja w składzie:
Agnieszka Murach – przewodnicząca Komisji,
lek. wet. Katarzyna Nejman,
lek. wet. Natalia Zerhau Dmoch,
lek. wet. Tomasz Chalamoński,
lek. wet. Krzysztof Kwiatkowski,
lek. wet. Cezary Nejman.
oceniła prace i przyznała następujące miejsca:
I miejsce Justyna Dalecka Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie,
II miejsce Wiktoria Rucińska Zespół Szkół w Mińsku Mazowieckim,
III miejsce Gabriela Tkacz Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.
Zgodnie z regulaminem przeprowadzono również klasyfikację drużynową:
I miejsce - Zespół Szkół w Mińsku Mazowieckim,
II miejsce – Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce,
III miejsce – Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.
Po dwuletniej przerwie spotkanie sprawiło, zarówno gospodarzom jak i gościom, ogromną radość. Rozmowom i wymianie doświadczeń nie było końca. Wszyscy obecni z dużym zadowoleniem i pełni wrażeń opuszczali Ostrołękę i zapewniali, że chętnie przyjadą za rok.
Wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniach serdecznie gratulujemy i dziękujemy. Liczymy na współpracę w kolejnych edycjach Konkursu.
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie - Spotkanie promujące kierunki kształcenia
Dnia 8 kwietnia 2022 roku odbyło się spotkanie z kpr. pchor. Julią Sadek- studentką Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Podczas jego trwania uczniowie dowiedzieli się o tym, że WAT kształci nie tylko na kierunkach wojskowych, ale także cywilnych. Stanowią one bardzo szeroką i bogatą ofertę edukacyjną, spełniającą oczekiwania i potrzeby przyszłych studentów. Kierunki na poszczególnych wydziałach, zarówno wojskowych, jak i cywilnych dostosowane są również do potrzeb aktualnego rynku pracy, są odpowiedzią na zmiany cywilizacyjne i społeczne. Uczelnia kształci wykwalifikowaną kadrę wojskową oraz cywilną.
Spotkanie z kpr. pchor. Julią Sadek przypomniało o jej szkolnych latach w murach naszej szkoły. Nauczyciele przywitali Julię z ogromną radością. Wszyscy jesteśmy dumni z tego, co osiągnęła. Postawa Julii, jej wytrwałość powinny być dla uczniów klas wojskowych wzorem do naśladowania.
W spotkaniu brały udział klasy wojskowe:2 Iw, 3pSw, 3gSw, 4 Sw, 4Iw.
Organizatorem spotkania była Renata Sawicka.
Uczennice technikum reklamy w Konkursie Rise Up Online 2022 z Dentsu Polska
Uczennice z kl. 3pWR: Katarzyna Bardyszewska, Patrycja Nowacka, Kinga Prusaczyk, Maria Szabłowska oraz Wiktoria Wojtczak (lider zespołu) wzięły udział w Konkursie Rise Up, który odbywał się w dniach: 30-31 marca 2022 r.
Organizatorem Konkursu była Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz globalna agencja reklamowa Dentsu Polska – lider w branży komunikacji i marketingu. Do konkursu zakwalifikowało się 15 zespołów z całego kraju.
W trakcie dwudniowych webinariów oraz sesji roboczych z mentorem uczestnicy zdobywali bądź utrwalali wiedzę na temat planowania i tworzenia kampanii reklamowej. Pracowali na autentycznym briefie klienta firmy Denstu, którym jest Jeronimo Martins – właściciel sieci Biedronka.
Brief klienta dotyczył tematu niemarnowania żywności. Zadaniem zespołu było opracowanie własnej kampanii reklamowej oraz zaprezentowanie jej przez jury. Po przedstawieniu swojego pomysłu Komisja Konkursowa zadawała członkom zespołu dodatkowe pytania.
Kryteriami oceny pracy były: jakość/treść pomysłu, innowacyjność i kreatywność rozwiązania, jakość prezentacji rozwiązania oraz praca zespołowa (team spirit).
Uczennice znakomicie „wzniosły się” i bojowo przyjęły wyzwanie, opracowując całkowicie autorską edukacyjną kampanię reklamową, której zadaniem jest zmniejszenie marnowania żywności. Na prezentację efektów swojej pracy miały 3 minuty.
Przygotowany przez uczennice pomysł na niemarnowanie żywności można obejrzeć wykorzystując link: https://tiny.pl/9k2qm
Nagranie głosowe dostępne do pobrania.
Informację o wydarzeniu na fb zamieściła także firma Dentsu: https://m.facebook.com/dentsuPL/
Udział w konkursie był dla uczennic nowym doświadczeniem i wyzwaniem. Kontakt i współpraca z pracownikami renomowanej agencji reklamowej z pewnością na długo pozostanie im w pamięci. Uczennice otrzymały okolicznościowe dyplomy oraz nagrody audio.
Nadzór organizacyjny i merytoryczny nad uczennicami sprawowała B. Gocłowska.
Dzień Przedsiębiorczości
Nasza szkoła już po raz siedemnasty włączyła się w ogólnopolski program „Dzień Przedsiębiorczości” organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Zgodnie założeniami tego przedsięwzięcia 6 kwietnia uczniowie z klasy drugiej technikum usług fryzjerskich mieli możliwość indywidualnie spotkać się z przedstawicielem wybranego zawodu i towarzyszyć mu w wykonywaniu codziennych obowiązków. Poznawali specyfikę pracy między innymi fryzjera, logistyka, grafika, cukiernika, sprzedawcy, kasjera, pracownika biurowego, specjalisty ds. realizacji projektów, recepcjonisty, opiekuna osób z niepełnosprawnością.
„Dzień Przedsiębiorczości” jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu kariery życiowej i zawodowej. Szkoła w ten ciekawy sposób realizuje cel działań wychowawczych – przygotowuje młodzież do wejścia na rynek pracy. Jest to możliwe dzięki przychylności lokalnych instytucji i przedsiębiorców. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za współpracę.
Szkolny koordynator akcji – Dorota Kulesza
Mazowiecka Izba Inżynierów Budownictwa obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia.
Obchody rozpoczęto 4 kwietnia 2022 spotkaniem podsumowującym w OCK w Ostrołęce.
Korzystając z zaproszenia Dyrekcja, nauczyciele Zespołu Przedmiotów Zawodowych Budowlanych oraz uczniowie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce złożyli życzenia z okazji jubileuszu i podziękowali za współpracę, szkolenia zawodowe organizowane przez MOIIB oraz NOT, a także za wsparcie i doświadczenie podczas wieloletniego działania z instytucją skupiającą wokół siebie specjalistów z szeroko pojętej branży budowlanej.
Spotkanie prowadzili gospodarze- Pan Kazimierz Łoniewski i Pani Marzenna Łoniewska z ostrołęckiego biura terenowego MOIIB, głos zabrał Roman Lulis, przewodniczący Rady MOIIB, a uświetnił występem Kabaret Młodych Panów.
Przy tej okazji wspomnieliśmy również o 60-leciu szkoły: „Jest to dla nas ważny rok, ponieważ obchodzimy jubileusz 60- lecia. Przy tej okazji chcemy zaprosić do współpracy i jednocześnie wyrazić wdzięczność za dotychczasowe wsparcie przy organizacji Konkursów, Olimpiad, szkoleń zawodowych”. Hasłem przewodnim spotkania był ROZWÓJ, WSPÓŁPRACA, INTEGRACJA.
Kalendarium
01.09.1962 r. — otwarto Technikum Przemysłu Papierniczego w Ostrołęce w oparciu o powołaną 1 września 1961 roku Zasadniczą Szkołę dla Pracujących przy OFCiP
05.05.1965 r. — wbudowano kamień węgielny pod nowy gmach szkoły
01.09.1966 r. — oddano do użytku nowy budynek szkoły przy ulicy Batalionu Czwartaków 6
1967/1968 rok szk. — oddano do użytku boisko lekkoatletyczne
1967/1968 rok szk. — oddano do użytku internat szkoły
01.09.1967 r. — powołano Państwową Szkołę Techniczną, oddano do użytku warsztaty szkolne
21.02.1968 r. — Technikum Przemysłu Papierniczego otrzymało imię Wiery Bielik i Tatiany Makarowej
11.10.1968 r. — szkoła otrzymała sztandar
01.09.1968 r. — powołano Zasadniczą Szkołę Zawodową Nr 3
01.09.1971 r. — powołano Państwową Szkołę Medyczną Pielęgniarstwa
01.09.1972 r. — zmieniono nazwę Technikum Przemysłu Papierniczego na Technikum Mechaniczne, zachowując imię Wiery Bielik i Tatiany Makarowej, otwarto Wydział Dokształcający Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Ostrołęce (kierunek przetwórstwo mięsne)
01.09. 1973 r. — Kuratorium Okręgu Szkolnego w Warszawie powołało Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce, włączając w jego skład: Technikum Mechaniczne, Policealne Studium Zawodowe, Liceum Zawodowe, Zasadniczą Szkołę Zawodową Nr 3 oraz powołano Wydział dla Pracujących Technikum Mechanicznego
1973 r. — oddano do użytku kolejny budynek szkoły, tzw. Pawilon
14.05.1973 r. — otwarto Izbę Pamięci Narodowej
01.09.1974 r. — otwarto Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących
01.09.1975 r. — otwarto Medyczne Studium Zawodowe dla Pielęgniarek
01.02.1976 r. — otwarto Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Pracujących
01.09.1976 r. — powstał Wojewódzki Ośrodek Dokształcania Zawodowego
01.09.1976 r. — powstał Punkt Konsultacyjny Akademii Rolniczo-Technicznej z Olsztyna
23.02.1977 r. — oddano do użytku strzelnicę szkolną
01.09.1983 r. — przeniesiono do ZSZ Nr 2 Technikum Budowlane i Zasadniczą Szkolę Budowlaną z ZSZ Nr 3 w Ostrołęce. Przeniesiono Medyczne Studium Zawodowe z ZSZ Nr 2 do ZSZ Nr 3w Ostrołęce
01.09.1989 r. — powołano Technikum Zawodowe o specjalności technologia celulozy i papieru oraz Pedagogiczne Studium Techniczne
kwiecień 1991 r. — odbyła się pierwsza wymiana młodzieży ZSZ Nr2 w Ostrołęce z młodzieżą z BerufsbildendeSchulen w Meppen
21.09.1991 r. — szkoła przyjęła imię 5. Pułku Ułanów Zasławskich i otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski
22.09.1991 r. — odsłonięcie pamiątkowego głazu przy ulicy I Armii Wojska Polskiego - w miejscu pobytu 5. Pułku Ułanów Zasławskich
01.09.1992 r. — powołano Zasadniczą Szkołę Wielozawodową
01.09.1993 r. — powołano Technikum Ochrony Środowiska
26.09.1993 r. — otwarto Izbę Tradycji 5. Pułku Ułanów Zasławskich
01.09.1994 r. — powołano Ośrodek Dokształcania Zawodowego
01.09.1995 r. — powołano Liceum Ekonomiczne
01.09.1997 r. — powołano Technikum Urządzeń Sanitarnych
01.09.1999 r. — powołano Liceum Profilowane, Technikum Handlowe oraz Technikum Ekonomiczne
12.09.2002 r. - 15.09.2002 r. — Jubileusz 40-lecia istnienia szkoły
01.09.2005 r. — otwarto oddziały kształcące w zawodzie: technik informatyk, technik usług fryzjerskich
01.09.2008 r. — otwarto oddział kształcący w zawodzie technik weterynarii
01.09.2009 r. — otwarto oddział kształcący w zawodzie technik organizacji reklamy
01.09.2010 r. — otwarto oddział kształcący w zawodzie technik drogownictwa
25.05.2012 r. — Jubileusz 50-lecia istnienia szkoły
25.05.2012 r. — odsłonięcie na skwerze szkolnym głazu upamiętniającego 50-lecie szkoły
01.09.2012 r. — otwarto oddziały o profilu wojskowym: technik informatyk, technik mechanik
08.04.2013 r. — otwarto kompleks boisk sportowych — „Orlik”
01.09.2015 r. — otwarto oddziały kształcące w zawodzie technik budownictwa o specjalności bezpieczeństwo pożarowe
01.09.2015 r. — powołano IV LO Mistrzostwa Sportowego oraz Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego
25.09.2016 r. — odsłonięcie Pomnika 5. Pułku Ułanów Zasławskich w miejscu pamiątkowego głazu przy ulicy I Armii Wojska Polskiego
06.03.2017 r. — Jubileusz 55-lecia szkoły
14.12.2017 r. — oddziały o profilu wojskowym zostały objęte patronatem przez Akademię Sztuki Wojennej
01.09.2018 r. — powołano certyfikowane wojskowe klasy mundurowe w ramach drugiej edycji „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”
01.09.2018 r. — otwarto oddział kształcący w zawodzie technik robót wykończeniowych w budownictwie o specjalności architektura wnętrz
01.09.2019 r. — otwarto oddział Szkoły Branżowej I Stopnia
01.09.2019 r. — otwarto oddział kształcący w zawodzie technik reklamy
01.09.2020 r. — utworzono oddział przygotowania wojskowego – technik pojazdów samochodowych
01.09.2020 r. — powołano Branżową Szkołę II Stopnia
01.09.2022 r. — utworzono oddział przygotowania wojskowego – technik informatyk
01.10.2022r. - 07.10.2022r. — Jubileusz 60-lecia szkoły