Zajęcia terenowe „Uroki polskich lasów”
19 X 2021 klasa 3BBw wzięła udział w zajęciach terenowych „Uroki polskich lasów”. Zajęcia odbyły się w Czarnowcu pod czujnym okiem specjalisty służby leśnej p. Damiana Piekarskiego. Uczniowie podziwiali pomniki przyrody: aleję kasztanowców, „Altanę” (skupisko lip), modrzew europejski. W trakcie spaceru przez las młodzież dowiedziała się: co to jest kępa ekologiczna, rabatowałki. Poznała również wiele nowych roślin. Ciekawostką było to, że drogi w tym lesie mają swoje nazwy: „Wał”, „Kościelnica”, „Szeroka linia”. Miłym zakończeniem wycieczki było ognisko przygotowane przez leśniczego.
Targi pracy „Rynek pracy w czasie pandemii”
W dniu 6 października 2021 roku klasa 3 pw pod opieką wychowawcy Ewy Grzeszczyk oraz pani Pauliny Biedrzyckiej uczestniczyła w Targach Pracy pod hasłem „Rynek pracy w czasie pandemii”. Miały one miejsce w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Ostrołęce.
Celem zorganizowanego wydarzenia było zaprezentowanie uczestnikom informacji na temat sprawiedliwych i bezpiecznych warunków pracy dla pracowników sezonowych, którzy zatrudniani są w krajach UE. Aby sprostać tym wyzwaniom i zapewnić pracownikom sezonowym godziwe warunki pracy, Europejski Urząd ds. Pracy uruchomił kampanię informacyjną dla pracowników sezonowych. W Polsce kampania będzie prowadzona przede wszystkim poprzez sieć EURES – aktualne informacje będą publikowane na stronie internetowej EURES.
Targi Pracy były adresowane do osób bezrobotnych i poszukujących pracy, uczestników OHP, absolwentów wchodzących na rynek pracy oraz młodzieży uczącej się zainteresowanej podjęciem pracy za granicą.
Prelekcje przeprowadziła Pani Małgorzata Chełstowska z Centrum Obsługi Biznesu w Ostrołęka oraz Pan Dariusz Mrozek – Doradca ds. EURES z Filii Wojewódzkiego Urzędy Pracy w Ostrołęce. Zaproszeni multiplikatorzy w swoich wystąpieniach poruszyli następujące zagadnienia:
- Analiza rynku pracy w czasie pandemii z perspektywy pracodawców – branże niszowe i nadwyżkowe .
- Zapotrzebowanie na pracowników z poszczególnymi kwalifikacjami zawodowymi.
- Tendencje rynku pracy –zmiany w czasie pandemii.
Oprócz materiałów prezentowanych przez CEiPM OHP na targach swoje stoiska zaprezentowały również zaproszone instytucje lokalnego rynku pracy: Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce, Filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Targi Pracy cieszyły się dużym zainteresowaniem naszej młodzieży.
Z wizytą u Podsybki Kurpiowskiej
10 października przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 5-lecia działalności Zespołu Folklorystycznego „Podsybka Kurpiowska”. Uroczystość rozpoczęła się mszą w Kościele Parafialnym w Lelisie. Następnie uroczystość była kontynuowana w Centrum Kultury – Biblioteki i Sportu, podczas której Zespół wystąpił ze swoim repertuarem. Śpiewając, grając, tańcząc młodsi i starsi członkowie Zespołu wspaniale prezentowali kulturę Kurpiowską. Instytucje oraz osoby związane z Zespołem otrzymały serdeczne podziękowania oraz okolicznościowe upominki.
Zespół powstał z inicjatywy Jana Karczewskiego - ucznia kształcącego w zawodzie technik weterynarii. Jasiek swoją pasją zaraził kolegów i koleżanki z klasy. Obecnie Zespół Podsybka Kurpiowska działa pod jego kierownictwem, a członkami Zespołu są także inni absolwenci: Aneta Pędzich, Marta Zalewska, Michał Orłowski, Grzegorz Podbielski i Dominik Koziatek.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie zaś całemu Zespołowi z okazji Jubileuszu składamy gratulacje i wyrazy szczerego uznania za aktywną działalność na rzecz upowszechniania tradycji i kultury Kurpiowskiej.
Motto Jubileuszu Podsybki Kurpiowskiej to: „Kultura Kurpiowska będzie trwać tak długo, dopóki trwał będzie naród Kurpiowski”.
Obóz szkoleniowy klas wojskowych
W dniach od 13 do 17 września 2021 roku odbył się obóz szkoleniowy klas wojskowych w koszarach 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu – jednostce patronackiej.
Tygodniowy obóz szkoleniowy jest elementem IV. edycji programu Ministerstwa Obrony Narodowej ,,Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Uczniowie z klas czwartych technikum informatycznego i technikum pojazdów samochodowych doskonalili wiedzę i umiejętności z zakresu szkolenia wojskowego tj. zasady posługiwania bronią, terenoznawstwo, udzielanie pierwszej pomocy oraz musztra. Zajęcia w trakcie obozu odbywały się zgodnie z harmonogramem dnia żołnierskiego.
Podczas apelu kończącego szkolenie Dowódca 2. Ośrodka Radioelektronicznego, płk dypl. Bogusław Postek wręczył listy gratulacyjne czterem wyróżniającym się uczniom: Michałowi Adamowskiemu, Szymonowi Sienkiewiczowi, Patrykowi Berkowskiemu i Dawidowi Zakrzewskiemu.
Opiekunami uczniów podczas obozu byli: Anna Bednarczyk, Lidia Szurnicka, Renata Sawicka, Jan Juchniewicz, Jan Dąbrowski, Dariusz Niedźwiedziuk, Marek Dembiński.
V Pętla taktyczna GROM
W dniu 24.09.2021 r. reprezentacja naszej Szkoły wzięła udział w zawodach pn. „V Pętla Taktyczna GROM” w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM w m. Czerwony Bór. Klasy 3gIw, 3pIw oraz 4Iw wystawiły 2 drużyny, które na odcinku 13 km pokonywały usiany zadaniami do wykonania tor przeszkód. 20 drużyn z Polski strzelało z karabinków, biegało, czołgało się i brodziło po pas w wodzie, a wszystko po to by na koniec pokonać kilkanaście specjalnie przygotowanych przeszkód inżynieryjnych i przekroczyć naprawdę upragnioną linię mety.
Daliśmy radę! I na pewno Damy za rok!