Uczniowie Technikum budowlanego z wizytą w Zakładzie Oczyszczalni Ścieków w Ostrołęce.
We wtorek 18.10.2022 r. uczniowie klasy 2B wraz z opiekunem Jolantą Jaksiną uczestniczyli w wycieczce technicznej do Zakładu Oczyszczania Ścieków Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Ostrołęce „ Jak działa oczyszczalnia ścieków”.
Byliśmy oprowadzani przez pracownika oczyszczalni po obiektach znajdujących się na jej terenie. Mogliśmy zobaczyć proces oczyszczania od wpływu ścieków, aż do wypłynięcia oczyszczonej wody. Wysłuchaliśmy informacji o urządzeniach, które się tu znajdują, o procesach, które zachodzą podczas oczyszczania ścieków i łącznie z efektem wypływu ich do środowiska.
OPWiK Sp. z o.o. eksploatuje oczyszczalnię ścieków mechaniczno-biologiczną z pogłębionym usuwaniem związków biogennych. Została wybudowana w połowie lat siedemdziesiątych XX w. i zmodernizowana w 2010 roku. W wyniku modernizacji do procesu oczyszczalnia biologicznego zostały wprowadzone proces defosfatacji (biologiczne usuwanie fosforu), oraz proces denitryfikacji redukcja azotanów do azotu gazowego, zhermetyzowano i zastosowano biofiltrację obiektów emitujących uciążliwość zapachową. Nowe rozwiązania pozwalają na ograniczenie oddziaływań odorowych oczyszczalni na środowisko, jak również gwarantują wysoką poprawę efektywność oczyszczania ścieków co warunkuje poprawę jakości wody w rzece Narwi. W zakresie gospodarki osadowej powstał węzeł osadowej fermentacji metanowej z produkcją biogazu, z każdym rokiem doprecyzowywana jest skuteczność i efektywność technologii, aby produkcja biogazu miała przełożenie na produkcje energii.
Do oczyszczalni ścieków kierowane są ścieki komunalne z terenu miasta Ostrołęka oraz gmin Olszewo Borki, Rzekuń i Lelis, a także ścieki przemysłowe tj. podczyszczone ścieki z dużych zakładów w Ostrołęce, jak też zakładów usługowych itp. zlokalizowane na terenach objętych kanalizacją sanitarną. Do punktu zlewnego zlokalizowanego na terenie oczyszczalni dowożone są ścieki z szamb przydomowych samochodami asenizacyjnymi przez firmy prywatne prowadzące działalność usługową.
WYJŚCIE INTEGRACYJNE KLASY 2 B
Dnia 12.10.2022 r. klasa 2B spędziła w kręgielni „Łubudu”. Młodzież świetnie się bawiła podczas wyjścia integracyjnego, współzawodnicząc ze sobą i doskonaląc swe umiejętności.
Było super!!!
Opiekunowie:
Jolanta i Piotr Jaksina
Dziecięcy Telefon Zaufania


POROZUMIENIE DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY
Ważne wydarzenie w ZSZ Nr 2!!!!
POROZUMIENIE DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY
10 października 2022 zostało zawarte
pomiędzy
Zespołem Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce ul. Czwartaków 4, 07-401 Ostrołęka zwanym dalej „Szkołą” reprezentowaną przez Alinę Bałdygę - dyrektora szkoły, a
Mazowiecką Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa reprezentowaną przez Romana Lulisa – przewodniczącego
Strony wyrażają chęć wzajemnej współpracy w zakresie kreowania wizerunku szkolnictwa zawodowego adekwatnego do zmieniającego się rynku pracy.
Współpraca będzie polegała na wspólnym podejmowaniu inicjatyw z zakresu działalności edukacyjnej, doradczej, promocyjnej, organizowaniu oraz realizacji przedsięwzięć mających na celu rozwój szkolnictwa zawodowego oraz propagowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych i doradztwa w systemie kształcenia zawodowego.


Klasa 3We uczestnikiem Programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”
30 października klasa 3We w ramach Programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” zwiedzała wystawy w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Oprócz stałych wystaw poświęconych kulturze i tradycji regionu uczniowie mieli okazję podziwiać nową wystawę pod nazwą „Ostrołęka. 6 x Narew” ukazującą w szczególny sposób dzieje naszego miasta oraz jego odwiecznej towarzyszki – rzeki Narew. Drugą , udostępnioną w ostatnich dniach dla zwiedzających, jest wystawa poświęcona Klubowi Sportowemu „Narew Ostrołęka”. Uczniowie dowiedzieli się, że w 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o wpisie wycinankarstwa kurpiowskiego z Puszczy Zielonej na prestiżową Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Drugim punktem wycieczki była wizyta na Fortach Bema. Uczniowie zapoznali się z historią Pomnika Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 r., oglądali wystawy multimedialne, kolekcję miniaturowej armii oraz skansen artylerii Królestwa Polskiego. Na tarasie Mauzoleum podziwiali fort i pole historycznej bitwy, a także panoramę miasta.
Zwieńczeniem wycieczki było spotkanie integracyjne klasy z w Mcdonald z okazji Dnia Chłopaka.
Konkurs Wiedzy o Historii Szkoły
3 października odbył się finał szkolnego Konkursu Wiedzy o Historii Szkoły.
Do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych 13 uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów z testu przeprowadzonego w formie elektronicznej. Finał odbył się na sali gimnastycznej z udziałem publiczności - społeczności szkolnej. Uczestnicy zasiedli przy stolikach i odpowiadali na pytania przygotowane przez nauczycieli historii. Każdy miał 3 szanse, które symbolizowały kolorowe elementy znajdujące się na stolikach. Sygnały dźwiękowe wskazywały na poprawność odpowiedzi i upływający czas.
Zwycięzcami konkursu przeprowadzonego w formule “Jeden z dziesięciu” zostali:
Kornelia Trawińska, klasa 2We - I miejsce,
Wojciech Aptacy, klasa 3We – II miejsce,
Urszula Remiszewska, klasa 3We – III miejsce.
Prowadzącymi konkurs byli: Filip Parzych i Gabriela Skiba z klasy 4pIw.
Zapis transmisji: Konferencja popularnonaukowa, Uroczysta akademia
Konferencja popularnonaukowa:
Główne uroczystości: