IV Olimpiada Wiedzy o Kurpiach
8 grudnia 2022 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce odbył się finał IV edycji Olimpiady Wiedzy o Kurpiach. Olimpiada zorganizowana została przez Związek Kurpiów w Ostrołęce przy współpracy powiatu ostrołęckiego i wsparciu miast Ostrołęki i Łomży.
Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce reprezentowała drużyna w składzie:
Małgorzata Pawłowska z kl. I R – technik reklamy
Roksana Drężek z kl. II We- technik weterynarii
Aleksander Pianka z kl. II We – technik weterynarii
W wyniku zaciętej rywalizacji z zespołami 10 szkół: z powiatu ostrołęckiego, Łomży i Ostrołęki uczniowie naszej szkoły zdobyli w kategorii zespołowej I miejsce.
Młodzież przygotowywała się starannie, z wielkim pietyzmem skupiała się także nad literaturą, mimo iż jeszcze przed rozpoczęciem przygotowań dysponowała obszerną wiedzą przekazaną im w rodzinach. Słowa Adama Chętnika w pełni charakteryzują uczniów: „Kto umiłował serdecznie swój zakątek, ten Ojczyznę całą będzie miłował.” Miłość do swojej Małej Ojczyzny uczniowie wyrażają we wszystkich swoich działaniach i dalszych planach. Uczniowie wykazali się głębokim patriotyzmem i przywiązaniem do swojej Małej Ojczyzny. Dla mnie praca z uczniami była wielką przygodą.
Jest to wielki sukces naszych uczniów, ale także ich rodzin, w których kontynuowana jest od pokoleń autentyczna kultura i tradycje Kurpiowszczyzny. W naszej szkole jest także starannie kontynuowana praca szkół, z których uczniowie do nas przychodzą, aby kontynuować dalszy etap nauki.
Kultura i tradycje Kurpiowszczyzny są starannie pielęgnowane w naszej szkole. W latach 90-tych XX wieku organizowaliśmy we współpracy ze Związkiem Kurpiów i Muzeum Kultury Kurpiowskiej „Spotkania z Kulturą Regionu”, współpracując ze szkołami z terenu powiatu ostrołęckiego. Każdego roku organizujemy warsztaty regionalne. Nasza choinka bożonarodzeniowa jest ustrojona wyłącznie ozdobami wykonanymi przez uczniów podczas warsztatów regionalnych z udziałem p. Czesławy Lewandowskiej. W naszej szkole powstał zespół pieśni i tańca „Podsybka Kurpiowska” który obecnie funkcjonuje w Lelisie jako samodzielny zespół. Kolejni uczniowie naszej szkoły zasilają nadal jego skład.
Wiesława Gałka
Się pomaga!
W mikołajkowej zabawie „Rzut monetą do kosza” zebraliśmy 253 zł 70 gr.
Darczyńcom i uczestnikom zabawy serdecznie dziękujemy!
Zakupiliśmy już karmę dla zwierząt i ją dostarczyliśmy.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy, a zwierzakom z Przytuliska OdNowa w Gnatach życzymy smacznego i
dużo ciepełka - Organizatorzy.



Kartka Bożonarodzeniowa do Księcia Liechtensteinu wysłana!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie zorganizowanym przez PSNJN w Łomży “ Weihnachtsgrüβe an den Fürsten Hans Adam II”, którego celem jest:
- rozwijanie zdolności pisania życzeń w języku niemieckim,
- poszerzenie słownictwa związanego z tematyką Świąt Bożego Narodzenia,
- kultywowanie zwyczaju wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych.
Spośród wielu ciekawych projektów kart, wybrana została jedna praca, uczennicy klasy IIIB Izabeli Lelujki, która została wysłana na adres Księcia Hansa Adama do Liechtensteinu.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział i zaangażowanie
Nauczycielki języka niemieckiego
Z wizytą w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym
W dniu 23 listopada 2022 r. klasa 2 „We” i uczniowie klas 1 „Iw”, 1 „We”, 2 „Sw”, 3 „Sw”, 4 „pBB” i 4 „pWR” przebywali na wycieczce w Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Wizyta w zoo może być wspaniałą atrakcją dla wielbicieli zwierząt o każdej porze roku, także jesienią, o czym mogliśmy się przekonać podczas naszej wizyty. Celem wycieczki było uczestnictwo w dwóch lekcjach edukacyjnych na temat gadów i bezkręgowców oraz zwiedzenie ogrodu zoologicznego. Podczas lekcji edukatorzy zaprezentowali wybrane zwierzęta (m. in. węże, żółwie, jaszczurki, ślimaki, pająki, krokodyle), opowiedzieli o ich zwyczajach i przedstawili różne ciekawostki dotyczące funkcjonowania tych zwierząt w przyrodzie. Podczas warsztatów otrzymaliśmy wiele ciekawych informacji na temat prezentowanych zwierząt. Następnie zwiedziliśmy liczący już prawie 100 lat Miejski Ogród Zoologiczny, gdzie mieszka ponad 12 000 zwierząt reprezentujących około 500 gatunków. Ze względu na warunki pogodowe tylko część zwierząt można było oglądać na ich wybiegach, inne, ciepłolubne zwierzęta przebywają w okresie jesienno-zimowym w ogrzewanych pawilonach i tam właśnie można je spotkać. Zwiedzanie ogrodu znacznie pogłębiło naszą wiedzę na temat prezentowanych gatunków zwierząt, a także dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych estetycznych doznań.
Opracowała: Ewa Gałka
GABINET TERAPII PEDAGOGICZNEJ W INTERNACIE ZESPOŁU SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR 2 IM. 5 PUŁKU UŁANÓW ZASŁAWSKICH
Wiadomym jest, że Pedagodzy są odpowiedzialni za przyszłe funkcjonowanie Młodych w społeczeństwie, dlatego w Internacie mieszczącym się przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 powstał pomysł na wsparcie rozwoju wspólnej przestrzeni, poprzez eliminację nierówności społecznych. Naprzeciw takiej inicjatywie wyszły Polskie Sieci Energetyczne, które postanowiły napełnić Polskę MOCĄ nie tylko kW/h, https://raport.pse.pl/pl/, ale również MOCĄ, która zmienia i wzmacnia otoczenie www.wzmocnijotoczenie.pl
Pracownicy placówki napisali projekt pt.: WzMOCnieni psychicznie = Energetyczni społecznie i otrzymali grant w wysokości 20 000zł. Uzyskane środki zostały przeznaczone na adaptację oraz wyposażenie gabinetu terapeutycznego dla młodzieży. Dzięki wsparciu PSE S.A. powstała przyjazna przestrzeń, która będzie dostępna dla młodzieży zawsze: w sytuacjach interwencyjnych, kryzysowych, a przede wszystkim w sytuacjach kiedy to młody człowiek potrzebuje po prostu porozmawiać o życiu szkolnym i pozaszkolnym. Jesteśmy przekonani, że wyposażenie Młodych Ludzi w MOC sprawczą, przy pomocy narzędzi edukacyjnych uzyskanych z grantu, umożliwi im późniejsze wdrażanie długotrwałych i pozytywnych zmian w miejscu, w którym żyją.