Wycieczka do Łomży - 5 XII 2024 r.

„Marsz po zdrowie z kijkami nordic walking”
Już po raz kolejny w naszej szkole w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu odbyła się coroczna akcja „Wspólnie zgaśmy papierosa”.
27 listopada biblioteka szkolna zorganizowała „Marsz po zdrowie z kijkami nordic walking”. Nauczyciele bibliotekarze p. Anna Kaczmarczyk i p. Elwira Prot wspólnie z klasą 2 We po krótkim instruktażu wyruszyli na wspólny spacer. Głównym celem zorganizowanego marszu było pokazanie zdrowej alternatywy na zastąpienie palenia tytoniu oraz propagowanie aktywnego sposobu spędzania czasu .
Pogoda sprzyjała, uczestnicy bawili się świetnie i „złapali” „świeży oddech”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wytrwałość i fajną atmosferę w grupie.
Adrzejkowo-Bajkowy Zawrót Głowy

Aktywni w projekcie „Lekcje z ZUS”
Tradycją już jest udział szkoły w projekcie „Lekcje z ZUS”. W tym roku szkolnym, w jedenastej
edycji tego projektu wzięły udział klasy: 4We, 4R oraz 4Sw. Uczniowie tych klas pod opieką pani Aliny Bałdygi i Doroty Kuleszy w październiku i listopadzie realizowały cykl lekcji związanych z zadaniami ZUS, rodzajami świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz obowiązkami przedsiębiorcy wobec ZUS. W ramach tego projektu powstały tematyczne mapy myśli, rozwiązania krzyżówek i testów oraz przede wszystkim życiowa wiedza o ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych, tak istotna w życiu pracownika lub pracodawcy. Każdy został wyposażony w tematyczną broszurę, która pozwala przypomnieć sobie aktualne i podstawowe informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Ważną częścią tego projektu było też spotkanie z ekspertem z Zakładu Ubezpieczeń
Społecznych Oddział w Ostrołęce. 22 listopada prelekcję o szczegółach dotyczących świadczeń z ZUS przedstawiła trzem klasom Pani Małgorzata Kamecka-Mrozek. Uczestnicy projektu wzbogaceni o tę wiedzę przystąpili 26 listopada do szkolnego etapu Olimpiady ZUS – „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. Prace trzech osób z najlepszym wynikiem zostały przesłane do kwalifikacji do następnego etapu konkursu i wszystko zależy od poziomu konkurencyjnych wyników z całej Polski.
Aktualnie gratulujemy najwyższej punktacji w etapie szkolnym konkursu:
Zuzannie Parzych z kl. 4We, Kindze Dzbeńskiej z kl. 4Sw oraz Magdalenie Szydłowskiej z kl. 4R.
Na informacje o kwalifikacji do etapu wojewódzkiego Olimpiady musimy czekać do 8 stycznia 2025r.
Niezależnie od formalnych terminów i wyników, każdy uczestnik projektu będzie świadomym
podmiotem na rynku pracy, będzie znał konsekwencje ubezpieczeniowe zawieranych umów o pracę, umów cywilnoprawnych czy form podejmowanych działalności gospodarczych.
Zawody strzelectwa sportowego „Hubertus 2024”
Dnia 19 października 2024 r. 18 uczniów naszej szkoły wzięło udział w zawodach strzelectwa sportowego „Hubertus 2024”.Wydarzenie to zorganizowało Husarsko Strzeleckie Bractwo Kurkowe Północne Mazowsze z siedzibą w Ostrołęce, które zaprosiło do współuczestnictwa uczniów klas o profilu wojskowym. Podczas zawodów przeprowadzono klasyfikację indywidualną. Uczestnicy mieli możliwość strzelania z trzech rodzajów broni: karabin długi sportowy, pistolet i rewolwer.
Przed zawodami przeprowadzono szkolenie, które podzielono na następujące bloki:
1. bezpieczeństwo na strzelnicy-szkolenie na temat przebywania oraz odpowiedniego
postępowania na obiektach strzeleckich oraz w trakcie ćwiczeń strzeleckich,
2. bezpieczne obsługiwanie broni palnej-teoria oraz praktyka o odpowiednim użytkowaniu
różnych jednostek broni.
3. nauka strzelectwa- nauczanie podstaw strzelectwa oraz umacnianie dobrych nawyków w
obsłudze broni.
4. Zawody strzeleckie jako podsumowanie szkolenia strzeleckiego.
Szkolenie przeprowadzili profesjonaliści w swoim zawodzie, pracownicy strzelnicy „Strzelec” w Sadykierzu. Młodzież spędziła czas na świeżym powietrzu bez telefonów i internetu.
Popularyzację sportu strzeleckiego wspomogli : Prezydent Miasta Ostrołęki Paweł Niewiadomski, prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. w Ostrołęce p. Dariusz Domanowski, p. Daniela Florczak i dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr2 w Ostrołęce Alina Bałdyga.
Opiekunem młodzieży była p. Aneta Graczyk.
Uczestnictwo w tego typu zajęciach nie tylko wzbogaci wiedzę uczniów, ale także wpłynie
pozytywnie na kształtowanie postaw obywatelskich i umiejętności współpracy w grupie.
II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen
II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen
pod honorowym patronatem
Prezydenta Miasta Ostrołęki Pawła Niewiadomskiego
i Burmistrza Miasta Meppen Helmuta Knurbeina
W dniu 3 października 2024 r. w naszej szkole odbyła się druga edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki Pawła Niewiadomskiego i Burmistrza Miasta Meppen Helmuta Knurbeina. Organizatorem Konkursu był Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe.
Idea zorganizowania Konkursu ściśle wiąże się z faktem, że od 30 lat nasze miasto utrzymuje partnerskie stosunki z miastem Meppen położonym w powiecie Emsland w północno-zachodnich Niemczech. W tym roku obchodzimy okrągły jubileusz owocnej współpracy obu miast i wymiany na wielu płaszczyznach: samorządowej, kulturalnej, szkolnej i sportowej. Kilka lat temu zrodził się po obu stronach pomysł zaangażowania w partnerstwo miast także młodzieży, jako ważnego łącznika między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Bowiem od młodzieży to partnerstwo miast się rozpoczęło, kiedy w 1991 roku między Zespołem Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce i szkołą zawodową Berufsbildende Schulen w Meppen powstało partnerstwo szkół. Przez kilka lat młodzież obu szkół spotykała się podczas wymian szkolnych, odbywała praktyki zawodowe i zdobywała nowe doświadczenia. Ważnym elementem tej wymiany była także wzajemna integracja i wzajemne poznanie. Wiele osób do dziś pielęgnuje zawarte wówczas przyjaźnie, spotykając się w Polsce lub Niemczech w ramach wizyt prywatnych.
Czytaj więcej: II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen
Profilaktyka w szkole
Realizując szkolny program wychowawczo-profilaktyczny w naszej szkole podejmuje się wiele działań, które mają na celu m.in. podnoszenie świadomości młodego człowieka dotyczącej zagrożeń wynikających na przykład z używania środków psychoaktywnych. Wychowawcy, pedagodzy szkolni i zaproszeni do współpracy specjaliści np. psychoterapii uzależnień prowadzili zajęcia, warsztaty dotyczące problematyki uzależnień od środków psychoaktywnych, w tym nikotyny, alkoholu czy spożywania napoi energetyzujących.
W szkole odbyła się szkolna akcja profilaktyczna pod hasłem „Wspólnie zgaśmy papierosa”, której finał przypadł na dzień 21 listopada 2024r. Młodzież miała okazję spotkać się z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce panią Pauliną Kucińską i panią Karoliną Dymerską, które przedstawiły problematykę zażywania środków nikotynowych, napoi energetyzujących. Pan Adam Żebrowski nauczyciel i jednocześnie instruktor nauki jazdy wskazał uczniom zagrożenia jakie stwarza kierowca pod wpływem środków psychoaktywnych. Samorząd Uczniowski promował zdrowe zachowania poprzez udostępnienie zdrowych przekąsek. Przygotowano gazetki szkolne i kąciki edukacyjno-informacyjne.
Wszystkim zaangażowanym w działalność profilaktyczną szkoły serdecznie dziękujemy. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy angażują się w promocję zdrowego stylu życia i życzymy im świadomych i mądrych wyborów.
Na realizację zajęć, warsztatów profilaktycznych szkoła złożyła wniosek, który uzyskał pozytywną opinię Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce i został dofinansowany przez Prezydenta Miasta Ostrołęki.