Warsztaty historyczne
23 stycznia 2025 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty historyczne przeprowadzone przez Pana Marcina Łaszczewskiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. W warsztatach uczestniczyły klasy: IF, V B, V Iw, II Ew i IVF. Tematyka warsztatów dla klas o profilu wojskowym obejmowała zagadnienia związane z Enigmą - ,, Skutecznie rozszyfrujmy historię XX w". Uczniowie pracując w grupach dokonali rozszyfrowania informacji zawartych w kartach pracy i zaprezentowali na forum klasy wyniki łamigłówki. Przedstawiciel IPN w sposób niezwykle interesujący przedstawił młodzieży zagadnienia związane ze złamaniem Enigmy i związek z globalnym konfliktem. Prowadzący warsztaty podkreślił, że wprowadzenie przez Polaków do kryptologii matematyki, konstruowanie urządzeń, które stawiały czoła niemieckiej maszynie i działalność ośrodków kryptologicznych przyczyniły się do narodzin informatyki i rozwoju kryptografii. Uczniowie z klasy technikum informatycznego wykazali się ogromną wiedzą w zakresie prezentowanych zagadnień i aktywnością na lekcji. Klasy V B oraz I F i IV F poznały zaś historię Emila Barchańskiego jednej z najmłodszych ofiar stanu wojennego, który w lutym 1982 roku razem z kolegami podpalił pomnik Dzierżyńskiego. Podczas prelekcji w sposób niezwykle interesujący przedstawiono realia życia w PRL i zaangażowanie Emila w działalność opozycyjną. Udział w spotkaniu sprzyjał rozwijaniu umiejętności analizy historycznej, kojarzenia faktów i hipotez oraz wyciągania wniosków.
X Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas czwartych technikum z Zespołów Szkół Zawodowych w Ostrołęce
Dnia 21 stycznia 2025 r. w naszej szkole odbyła się X edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów klas czwartych technikum z Zespołów Szkół Zawodowych w Ostrołęce. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka angielskiego: panie Ewa Grzeszczyk, Marta Łojewska oraz Marzena Waszyk. Konkurs miał formę pisemnego testu sprawdzającego poziom i umiejętności językowe uczniów. Każda szkoła miała możliwość zgłoszenia pięciu najlepszych uczniów ze swojej placówki. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Macmillan oraz Radzie Rodziców przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody oraz różne gadżety. Sponsorom serdecznie dziękujemy, a laureatom składamy gratulacje. Oto lista tegorocznych zwycięzców:
1 Mateusz Chrzanowski ZSZ nr 3
2 Eryk Zalewski ZSZ nr 3
3 Parzych Zuzanna ZSZ nr 2
4 Luci Sieńkowska ZSZ nr 2
"Mnemotechniki. Jak usprawnić techniki pamięciowe."

Okrągły Stół Uczniowski – rozmowy o edukacji z uczniami z województwa mazowieckiego
Mazowiecki Okrągły Stół Uczniowski odbył się 16 stycznia w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV w Warszawie. Z młodzieżą spotkała się Wiceminister Edukacji - Katarzyna Lubnauer, Wojewoda mazowiecki - Mariusz Frankowski oraz mazowiecka Kurator Oświaty - Wioletta Krzyżanowska.
Celem spotkania była dyskusja o najważniejszych sprawach związanych z funkcjonowaniem polskiej szkoły oraz edukacji z punktu widzenia ucznia. Młodzież zgłaszała swoje uwagi i propozycje dotyczące, np. podstawy programowej, organizacji zajęć lekcyjnych, roli nowych technologii w procesie kształcenia, podniesienia znaczenia i promocji szkolnictwa zawodowego, doposażenia szkół, położenia większego nacisku na kształtowanie umiejętności miękkich. Uczniowie podkreślali, że współczesna szkoła powinna wychodzić naprzeciw ich potrzebom. To szkoła, w której czują się dobrze i bezpiecznie. Debaty z przedstawicielami MEN organizowane są we wszystkich województwach. Postulaty omawiane podczas spotkań trafią do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Przedstawicielem naszych uczniów był Wojciech Aptacy – maturzysta i przyszły technik weterynarii.
EKOzwroty
EKOzwroty już tylko do niedzieli. Kod naszej szkoły/przedszkola PSRGJMU
Już tylko do niedzieli, 12 stycznia można skorzystać z bezpłatnej usługi EKOzwroty, w ramach której niepotrzebnym, ale nadal sprawnym i kompletnym przedmiotom, można dać drugie życie.
Ubrania, których już nie nosisz, buty, które już Ci się znudziły, stary telefon, niepotrzebny blender, a może zabawkę, z której wyrosło Twoje dziecko? Podaruj im drugie życie! Tylko pamiętaj - te rzeczy muszą być przydatne do użytku!
W ten sposób można wesprzeć naszą szkołę / nasze przedszkole w walce o główną nagrodę w programie Polska Stolica Recyklingu - czyli 50 tysięcy złotych.
UWAGA! By pomóc nam wygrać wystarczy nadać EKOzwrot z kodem instytucji PSRGJMU Numer należy wpisać w polu imię i nazwisko. Każdy nadany przedmiot przybliża nas do zwycięstwa. Akcja potrwa do 12 stycznia.
EKOzwroty można nadać na stronie: https://szybkiezwroty.pl/pl/EKOzwroty
Najważniejsze informacje można znaleźć na stronie: https://inpost.pl/ekozwroty
Nowe życie Twoich rzeczy
Najważniejszym założeniem Programu Polska Stolica Recyklingu jest wzrost świadomości ekologicznej i pokazanie, że selektywna zbiórka elektrycznych śmieci to nic trudnego. To także promowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, w którą doskonale wpisuje się usługa EKOzwrot, realizowana przez Fundację Odzyskaj Środowisko i InPost. Dzięki niej każdy może bezpłatnie, łatwo i szybko pozbyć się niepotrzebnych, ale nadal przydatnych ubrań, książek, zabawek, obuwia czy elektroniki. Korzyści jest wiele.
Nadając EKOzwroty nie tylko porządkujemy swoje otoczenie, ale też zamykamy obiegi. A tym samym ograniczamy zanieczyszczenie środowiska naturalnego i minimalizujemy zużycie surowców oraz emisję gazów cieplarnianych.
#PSR2024, #BeeSmart, #elektryczneśmieci