Wizyta młodzieży w Schronisku Canis w Kruszewie.
Dnia 6 czerwca 2023 r. członkowie i sympatycy Szkolnego koła przyjaciół zwierząt Sukurs po raz kolejny pojechali do Schroniska dla bezdomnych zwierząt Canis w Kruszewie. Młodzież, dla podopiecznych schroniska, przekazała: koce, kołdry, karmę, środki przeciw kleszczom, preparaty na odrobaczenie i dwie budy, które wykonali uczniowie naszej szkoły.
Dziękujemy p. Cezaremu Jaśkiewiczowi, Bartkowi i Mariuszowi, którzy poświęcili wiele czasu, by pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom.
Opiekunowie: Joanna Klikczyńska, Edyta Sikora
Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce w "Projekcie I-Career"
INTEGRATED TRAINING PROGRAMME PACKAGE FOR VET STUDENTS
Projekt i-Career to kurs on-line dla szkół zawodowych, dzięki któremu uczniowie rozwiną swoje kompetencje miękkie i lepiej odnajdą się na rynku pracy. Dla uczniów będzie to forma kursu dostępnego na wybranej platformie internetowej, zawierającego opracowania, ćwiczenia, dobre praktyki i inne materiały rozwijające umiejętności miękkie. Dla nauczycieli to pomoc dydaktyczna w formie podręcznika – metodologii do prowadzenia kursu.
W projekcie uczestniczą następujące podmioty (partnerzy):
- Miasto Ostrołęka, jako organ współpracujący ze szkołami zawodowymi, oraz Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce.
- Europejskie Centrum ds. Jakości – ECQ (Bułgaria).
- Centrum Rozwoju Kwalifikacji Miękkich – EduPlus (Portugalia).
- EDITC LTD (Cypr).
- Promimpresa (Włochy).
- KLS sp. z o.o.(Polska, koordynator projektu).
Partnerzy posiadają doświadczenie we współpracy z uczniami szkół zawodowych oraz w tworzeniu kursów on-line z zakresu podnoszenia kompetencji miękkich.
Projekt trwa od lutego 2022 r. i zaplanowany jest do lutego 2024 r.
Partnerzy projektu, podczas spotkań on-line, pracowali nad koncepcją kursu, który podzielony jest na trzy etapy, rozumiane jako rezultaty projektu:
- Utworzenie narzędzia do weryfikacji luk kompetencyjnych uczniów.
- Dydaktyka (podręcznik) do prowadzenia kursu dla nauczycieli.
- Interaktywny kurs dla uczniów szkół zawodowych do podwyższenia kompetencji.
Do tej pory odbyły się także trzy sesje projektowe, podczas których przedstawiciele z każdej instytucji spotkali się osobiście, aby omawiać postęp tworzenia kursu, tj.
-20-21.04.2022 r. – Miasto Ostrołęka, Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce oraz spotkanie warsztatowe w Warszawie (KLS)
-25-26.01.2023 r. – Nikozja
- 07-08.06.2023 r. – Sofia.
Cały kurs on-line i-Career zaprezentowany zostanie na konferencji końcowej w Portugalii promującej i upowszechniającej finalny rezultat.
Projekt i-Career finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+.
Dzień Dziecka i Sportu z TPD
31maja 2023 r. na terenie naszej szkoły odbył się Dzień Dziecka i Sportu. Festyn zorganizował Powiatowy Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Ostrołęce we współpracy ze Szkolnym Kołem TPD działającym przy ZSZ Nr 2 .W imprezie plenerowej wzięło udział ok. 130 wychowanków z Placówek Wsparcia Dziennego TPD z Ostrołęki, Olszewa -Borek, Lelisa i Myszyńca wraz z opiekunami.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych, ostrołęckich instytucji organizujących pomoc dzieciom oraz sympatycy TPD.
W klimat imprezy wprowadził nas uczeń naszej szkoły Piotr Piórkowski piosenką„Złoto”.
Świętowanie Dnia Dziecka przebiegało w bajkowo- sportowej atmosferze.
Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, między innymi: pokazy sztuki wojskowej, pokaz ratownictwa medycznego, KARAOKE , kącik urody, były warkoczyki i malowanie twarzy. Pokazy straży pożarnej i policji uczyły bezpiecznych zachowań a wata cukrowa, maskotki misiów oraz dmuchańce umilały dzieciom zabawę.
Odbyły się zawody sportowe: turniej piłki nożnej, biegi, rzut lotką do celu, skoki. Nie zabrakło nagród, pucharów, medali i dyplomów.
Dzieci miały okazję zapoznać się z projektami naszych uczniów, realizowanymi w ramach projektu Logika ekologii: Mobilną Edukacyjną Ścieżką Ekologiczną - dotycząca ochrony środowiska i segregacji odpadów, Zieloną Klasą - przeznaczoną do zajęć na świeżym powietrzu, nowo powstającymi domkami dla ptaków oraz hotelami i poidełkami dla owadów.
Poznały również efekty II etapu ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad”, którego realizacją w naszej szkole zajmuje się wolontariacki zespół szkolny„Kurpiowski sad”.
Na dzieci czekał obfity poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla, wielu słodkich smakołyków, zdrowych owoców i warzyw. Dopełnieniem całej imprezy było wręczenie wszystkim dzieci prezentów.
Dziękujemy za zaangażowanie uczniom z klas: 1F, 2F, 1Sw, 2R, 2We, 3Iw, 2Sw, 4 pF i 4Sw.
Dziękujemy sponsorom wspierającym działania Powiatowego Oddziału TPD w Ostrołęce. My szczególne podziękowania kierujemy do Auli Events za użyczenie sprzętu nagłaśniającego.
Jesteśmy bogatsi o nowe umiejętności i niezmiernie wdzięczni wszystkim osobom, które włączyły się w organizację imprezy. Razem możemy wiele!
Szkolne Koło TPD
I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen
I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen
pod honorowym patronatem
Prezydenta Miasta Ostrołęki Łukasza Kulika i Burmistrza Miasta Meppen Helmuta Knurbeina
W dniu 14 czerwca w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników I Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki Łukasza Kulika i Burmistrza Miasta Meppen Helmuta Knurbeina. Konkurs odbył się w dniu 5 czerwca, a jego organizatorem był Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Oddział Łomża, Koło Ostrołęka. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły średnie. Przystąpiło do niego 38 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z miasta Ostrołęki.
Idea zorganizowania tego Konkursu ściśle wiąże się z faktem, że prawie od 30 lat nasze miasto utrzymuje partnerskie stosunki z miastem Meppen położonym w powiecie Emsland w północno-zachodnich Niemczech. Mamy za sobą już 29 lat owocnej współpracy i wymiany na wielu płaszczyznach: samorządowej, kulturalnej, artystycznej i sportowej. Obecnie zrodziła się po obu stronach chęć włączenia do partnerstwa miast także młodzieży, jako ważnego łącznika między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Bowiem od młodzieży to partnerstwo miast się rozpoczęło, kiedy w 1991 roku między szkołą zawodową Berufsbildende Schulen Meppen i Zespołem Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce powstało partnerstwo szkół. Przez 6 lat młodzież tych szkół spotykała się podczas wymian szkolnych, odbywała praktyki zawodowe i zdobywała nowe doświadczenia. Ważnym elementem tej wymiany była także wzajemna integracja i wzajemne poznanie. Wiele osób do dziś pielęgnuje zawarte wówczas przyjaźnie, spotykając się w Polsce lub Niemczech w ramach wizyt prywatnych.
Czytaj więcej: I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen
Wycieczka do Krakowa i Energylandii
Dnia 23 i 24 maja 2023r. uczniowie klas 1F, 2F, 3We, 3 Iw, 3Sw pod opieką nauczycieli: Anny Głażewskiej, Bogusławy Gocłowskiej, Agnieszki Kwiatkowskiej i Jarosława Justowicza przebywali na wycieczce szkolnej. Skorzystaliśmy z oferty biura podróży "Sośniny". Program obejmował Zwiedzanie Krakowa „Drogą Królewską”: Plac Jana Matejki, kościół św. Floriana – pierwszy kościół w Krakowie, w którym posługę kapłańską sprawował Jan Paweł II; Barbakan – arcydzieło sztuki obronnej oraz pozostałości murów miejskich na czele z Bramą Floriańską; ulica Floriańska – najbardziej reprezentacyjna ulica Krakowa; Rynek Starego Miasta z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami; najstarsza ulica w Krakowie – Kanoniczna; Wzgórze Wawelskie z Katedrą Królewską, Dzwonem Zygmunta i Grobami Królewskimi. Western Camp Resort - kompleks wypoczynkowy położony w malowniczym Zatorze. Obiekt stylizowany na klasyczną westernową wioskę, przenoszący w klimat amerykańskiego Dzikiego Zachodu, niczym z filmu! Zakwaterowanie w oryginalnych indiańskich tipi . Kolejny dzień to pobyt w największym w Polsce rodzinnym parku rozrywki „Energylandia” w Zatorze. To ogromny kompleks obejmujący około 60 różnego rodzaju nowoczesnych atrakcji oraz urządzeń, od ekstremalnych, poprzez rodzinne tj: Roller Coaster Mayan czy Viking, a także potężne wahadło „Aztec Swing”, Hyperion, Zadra zapewniły niezapomnianą moc wrażeń! Uczestnicy korzystali z atrakcji do woli i bez limitu!
Zespół „Kurpiowski sad” posadził „Tradycyjny sad”
24 IV 2023r. po wcześniejszym zapoznaniu się z prognozą pogody przystąpiliśmy do pracy. O godzinie 10.30 Pan Kierownik przywiózł zamówione rośliny z „Sadowniczego”. Zebraliśmy wszystkie potrzebne narzędzia i udaliśmy się na wyznaczony teren miedzy parkingiem a internatem ZSZ Nr 2. Kilka razy mierzyliśmy go tak by uzyskać odpowiednie odstępy między drzewkami. Poprosiliśmy Panią Dyrektor Alinę Bałdygę o posadzenie pierwszej jabłoni, a pana Darka Niedźwiedziuka kolejnej. Sadząc drzewka postępowaliśmy zgodnie z instrukcją zawartą w bazie wiedzy – „Od laika do ekosadownika”. Posadziliśmy następujące odmiany jabłoni: Antonówka półtorafuntowa, Kronselska, Antonówka zwykła, Boiken, Oliwka czerwona. Od strony zachodniej posadziliśmy żywopłot ze Śliwy ałyczy. Między drzewami znalazło się miejsce dla Lawendy wąskolistnej Super Blue i White Fragrance. Następnego dnia dosadziliśmy Miętę pieprzową, Gailardię ościstą i Rudbekię dwubarwną. Są to rośliny towarzyszące. Rozstawimy jeszcze domki dla owadów, aby również zadbać o ich bezpieczeństwo i spokojne życie. Drzewka będą regularnie podlewane (nawet podczas wakacji). Nie pozostaje już nic, tylko czekać na pierwsze kwiaty i owoce.
Praca w sadzie dała nam bardzo dużo satysfakcji i zadowolenia z wykonanej pracy. Było męcząco, a jednocześnie wesoło.
Kalendarium II etapu "Tradycyjnego sadu"
II etap ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad”, który organizuje Fundacja Banku Ochrony Środowiska trwa. Nasz zespół „Kurpiowski sad” i wolontariusze działają:
— 6 IV 2023 znajdujemy w Internecie fragment publikacji: S. Cieszewski, "Dobór odmian drzew owocowych dla terenu województwa białostockiego", Białystok 1922. Są tam podane odmiany drzew owocowych polecane dla powiatu ostrołęckiego.
— 17 IV 2023 składamy zamówienie w „Sadowniczym”
— 21 IV 2023 podczas zebrania rodziców przedstawiamy nasze działania i zamierzenia związane z sadem
— 24 IV 2023 wspólnie z Panią Dyrektor sadzimy sad
— 25 IV 2023 sadzimy rośliny towarzyszące
— 26 IV 2023 Amelia Siwek i Oliwia Laskowska goszczą w „Radiu Oko”, gdzie opowiadają o udziale „Kurpiowskiego sadu” w projekcie
— maj 2023 uzupełniamy Księgę Sadu
— maj 2023 doglądamy nasz sad, podlewamy,
— 15 V 2023 zakładamy klamerki odginające pędy boczne
— 18 V 2023 rozstawiamy domki dla owadów
— 24 V 2023 pierwszy kwiat na Antonówce zwykłej
— 29 V 2023 pracownicy obsługi pomagają nam zakładając podpory dla drzewek
— 1 VI 2023 wycinamy suche gałązki
— Ciąg dalszy nastąpi