Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 będzie zamknięty od 12 marca do 10 kwietnia

Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się szkolna akcja profilaktyczna „Wspólnie zgaśmy papierosa”. Miała ona na celu zapobieganie paleniu papierosów przez uczniów oraz ich zaangażowanie w promocję zdrowego stylu życia.
   Działania w ramach akcji były prowadzone przez wychowawców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, pielęgniarkę szkolną od października do 17 listopada. W ramach tych działań przeprowadzono lekcje wychowawcze poruszające tematykę nikotynizmu, udzielono indywidualnych porad w zakresie rzucania palenia, zorganizowano tzw. „szarą ścianę”, na której uczniowie mogli w sposób plastyczny wyrazić swoje zdanie w zakresie palenia papierosów, ogłoszono konkursy: plastyczny, na pracę multimedialną oraz konkurs na gazetkę szkolną. Angażowano również młodzież do wzięcia udziału w akcji profilaktycznej organizowanej przez Szkołę Promocji Zdrowia działającą przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Młodzież naszej szkoły spotkała się także z onkolog – panią Katarzyną Dziak, która opowiedziała o skutkach zdrowotnych wynikających z używania tytoniu, dyskutowano na temat szkodliwości używania środków psychoaktywnych. W ramach akcji został zorganizowany turniej sportowy pod hasłem " Zamień palenie na ćwiczenie." W ramach turnieju uczniowie zmagali się z podciąganiem na drążku gimnastycznym i unoszeniem sztangi nad głowę.
Zwycięzcami turnieju zostali :

I miejsce Krystian Stefański (1 wk)

II miejsce – Jakub Woźniak (4 Iw)

III miejsce – Adrian Górski (3 Sw)

Dzień 16 listopada, stanowił finał akcji, a także podsumowanie podjętych działań profilaktycznych przez wszystkie osoby zaangażowane w promocję zdrowego stylu życia. W godzinach od 9.50-10.35 odbył się koncert profilaktyczny w wykonaniu p.Wojciecha Dudkowskiego i p. Adama Wołosza, podczas którego promowano życie wolne od uzależnień. Rozstrzygnięto także ogłoszone konkursy i wyeksponowano prace, które osiągnęły najwyższe wyniki.
Wyniki konkursu na pracę multimedialną:

I Miejsce – Patrycja Kowalska (3 Iw)

II Miejsce- Natalia Wolny (1 Iw)

III Miejsce- Angelika Giers (1 F)

Wyniki konkursu plastycznego:

I Miejsce –Martyna Jurga (1 Sw)

II Miejsce – Julia Sadek (3 Iw)

III Miejsce – Klaudia Biraga (1 F)

Pozostali uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni:
Grala Elwira (IF), Mateusz Olech (2 Iw), Daria Kowalczyk (3 Iw), Olga Małecka (4 F).

Wyniki konkursu na gazetkę szkolną:

I miejsce – Justyna Lipka (3 Iw)

II miejsce – Paulina Safirowicz (2 We)

Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursach oraz turnieju sportowym. serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
Uczniowie zostaną nagrodzeni na apelu podsumowującym pracę w I semestrze bieżącego roku szkolnego.

Podczas finału akcji gościliśmy:

- panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej udzielały porad dotyczących nikotynizmu, można było zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, doświadczyć widzenia przestrzeni i spostrzegania rzeczywistości poprzez założenie alko gogli i narko gogli,

- pani dietetyk udzielała indywidualnych porad żywieniowych, można było zmierzyć swoje BMI, wagę. Można było również skorzystać z porady ambulatoryjnej u pielęgniarki szkolnej, szkolnej drużyny sanitarnej (mierzenie ciśnienia, wypełnianie kwestionariusza Fagerstroma, rozdawano ulotki).

Zorganizowano także konkurs z zakresu wiedzy na temat nikotynizmu, za udział w którym uczniowie otrzymywali owoce. Uczniom i nauczycielom rozdawano „zielona płuca” jako symbol promocji zdrowego stylu życia.

Dnia 17 listopada uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję promującą zdrowy styl życia oraz życie bez uzależnień zorganizowaną przez Szkołę Promocji Zdrowia działającą przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce na Hali Widowiskowo- Sportowej im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce. Wzięli udział w zorganizowanych konkursach profilaktycznych: uczennica klasy I Sw Martyna Jurga w konkursie sprawnościowym, w którym zajęła I miejsce; Justyna Lipka (III Iw) wzięła udział w teście wiedzy dotyczącym uzależnień behawioralnych. W innych konkursach profilaktycznych wzięli udział uczniowie klasy II We: Natalia Walendziewska, Tobiasz Kamiński, Janek Baczyński oraz uczeń klasy I We Michał Łada.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie szkolnej akcji serdecznie dziękujemy.

Zwycięzcom konkursów gratulujemy!

Zespół ds. profilaktyki i Samorząd Uczniowski