"Otrzęsiny" w Internacie
Zgodnie z coroczną tradycją w Internacie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce odbyły się "Otrzęsiny" wychowanków, którzy we wrześniu dołączyli do internackiej braci.
Zabawę poprzedził mecz piłki siatkowej „Pierwszaki” kontra „ Pozostali”. Zwycięzcą okazali się starsi mieszkańcy Internatu.
Aby stać się pełnoprawnym mieszkańcem internatu młodsi koledzy i koleżanki zostali zobowiązani do zmierzenia się z zadaniami, przygotowanymi przez starszych i bardziej doświadczonych mieszkańców. Nowicjusze musieli wykazać się wszechstronną wiedzą na temat internatu, sprytem, pomysłowością oraz poczuciem humoru. Największym wyzwaniem okazało się wypicie specjalnie przygotowanego dla nich napoju z uśmiechem na twarzy. Podzieleni na niewielkie grupy pierwszoroczniacy z większym lub mniejszym zaangażowaniem podeszli do powierzonego im zadania. Ostatecznie zwyciężyła grupa 5. Gratulujemy.
Od teraz oficjalnie pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi mieszkańcami Internatu!Mimo obaw najmłodszych kolegów, wieczór okazał się pełen humoru i dobrej zabawy.
Samorząd Uczniowski Internatu
FOTO RELACJA
Spotkanie młodzieży z panią dietetyk
27 listopada 2017r. w Internacie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce odbyło się spotkanie młodzieży z panią dietetyk Sylwią Szewczyk nt. „Zdrowego trybu życia, prawidłowego sposobu odżywiania i jego wpływu na układ nerwowy”. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania – jak wygląda właściwie zbilansowana dieta i dlaczego tak ważna jest aktywność fizyczna. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na problem nadwagi, który coraz częściej dotyka młodzieży, a to z kolei może negatywnie odbijać się na zdrowiu, sylwetce i samopoczuciu, w tym także koncentracji i zdolności do przyswajania sobie wiedzy.
Na podstawie piramidy zdrowego żywienia pani dietetyk kompleksowo omówiła zasady odżywiania się. Wskazała podstawowe błędy żywieniowe, które popełniamy w codziennym żywieniu. Uświadomiła uczniom jak ważne w życiu jest to- co i ile spożywamy.
„Jemy po to żeby żyć, a nie żyjemy po to żeby jeść”
TECHNIK BUDOWNICTWA - SZKOLENIE BRANŻOWE
Dnia 6 grudnia 2017 roku uczniowie klasy 2B podnosili swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w szkoleniu „Proces budowlany – od pozwolenia na budowę do pozwolenia na użytkowanie. Praktyczne aspekty w świetle aktualnych przepisów”. Na spotkaniu omówiono przebieg procesu inwestycyjnego z uwzględnieniem najnowszych zmian w Prawie budowlanym oraz przedstawiono praktyczne aspekty stosowania przepisów techniczno-budowlanych. Zajęcia prowadził dr inż. Jerzy Dylewski, znany i doświadczony wykładowca, rzeczoznawca budowlany, główny specjalista ds. zamówień publicznych w Sądzie Najwyższym, a także autor wielu artykułów i publikacji oraz programów szkoleniowych z zakresu prawa budowlanego. Doskonalenie zawodowe miało charakter wykładowo-warsztatowy, omówione zostały również problemy i przypadki zgłaszane przez uczestników szkolenia – członków Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Udział w cyklicznych szkoleniach budowlanych umożliwia przygotowanie naszej młodzieży do życia zawodowego z uwzględnieniem idei uczenia się przez całe życie oraz integrację ze środowiskiem branżowym.
Ostatkowy zawrót głowy 2017
W dniu 01grudnia 2017r. uczniowie „dwójki” bawili się podczas imprezy charytatywnej zorganizowanej przez Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Samorząd Uczniowski pod hasłem „Ostatkowy zawrót głowy 2017”. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Hanna Grądzka- Prezes Oddziału Powiatowego TPD w Ostrołęce.
W programie znalazł się konkurs „Moja Pasja”, była lekcja stylu: „Ostatkowe trendy w modzie i urodzie” oraz „Randa w ciemno”.
Konkurs „MOJA PASJA”, skierowany był do wszystkich uczniów szkoły chętnych do podzielenia się swoją pasją, poprzez przygotowanie prezentacji multimedialnej.
Komisja Konkursowa, w składzie: pan Grzegorz Żebrowski – dyrektor szkoły, pani Joanna Klikczyńska –wicedyrektor, pani Wiesława Gałka – nauczyciel świetlicy, pani Monika Brzozowska – pedagog szkolny, pan Marek Sawicki - nauczyciel przedmiotów informatycznych oraz Julia Grabowska -przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego i Arkadiusz Kowalczyk – członek SU.
Komisja oceniła kreatywność, komunikatywność, oryginalność i jasność przekazu prezentacji.
Wyniki konkursu:
wyróżnienie – Wiktoria Stawnicza klasa 2F
3 miejsce – Magdalena Suchecka -klasa 1F
2 miejsce – Jan Karczewski – klasa 2 WR
1 miejsce – Sylwia Wronowska- klasa 3F
Sponsorem nagród rzeczowych w konkursie była Galeria „Bursztynowa” w Ostrołęce.
Nagrodą dla finalistów jest również wycieczka szkolna. Celem „lekcji stylu” była prezentacja wybranych tendencji we fryzjerstwie, wizażu i modzie, które przygotowali uczniowie klasy 1 F pod kierunkiem pani Jolanty Zyśk. Stylizacje zaprezentowały modelki: Natalia, Karolina, Paulina i Karolina. Dziewczyny wyglądały zjawiskowo i zebrały zasłużone brawa publiczności.
Duże zainteresowanie wzbudziła też „Randka w ciemno” . Po serii emocjonujących pytań i „błyskotliwych” odpowiedzi , dwie pary otrzymały karnety na randkę w kawiarni „Kafeteria”, na którą zaprosiła właścicielka - pani Dorota Lewandowska.
W imprezie uczestniczyła cała społeczność uczniowska oraz dyrekcja i nauczyciele. Serdecznie dziękujemy za wrażliwość, otwarte serca i okazaną pomoc podopiecznym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Szkolne Koło TPD
Samorząd Uczniowski
Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, projekt „Lekcje z ZUS”
W naszej szkole po raz trzeci realizowany był projekt „Lekcje z ZUS”. Na podstawach przedsiębiorczości, podstawach działalności gospodarczej oraz godzinie do dyspozycji wychowawcy uczniowie klas:1B, 2WR, 4B poznawali: czym jest system ubezpieczeń społecznych dla pracownika i przedsiębiorcy, historię ubezpieczeń społecznych, jakie przysługują świadczenia w momencie, gdy płacimy składki, jak wygląda polski system emerytalny oraz czym skutkuje decyzja o wykluczeniu z tych ubezpieczeń. Młody człowiek wchodzący na rynek pracy kształtuje swoją karierę zawodową jako pracownik bądź jako przedsiębiorca. Brak wiedzy na tematy związane z ubezpieczeniami społecznymi może przyczynić się do podejmowania błędnych decyzji, mających wpływ na jego dalsze losy.
W ramach projektu zrealizowano 4 obszary tematyczne:
1. ”Świadomy zawsze ubezpieczony”
2. „Płacisz i masz, czyli co ci się należy, gdy płacisz składki”
3. „Emerytura – Twoja przyszłość w Twoich rękach”
4. „e-ZUS, czyli firma pod ręką”.
Zwieńczeniem projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS” jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, której etap szkolny odbył się 27 listopada. Wzięło w niej udział 60 uczniów z ww. klas. Do etapu II przesłano najlepsze prace 3 uczennic: Anny Molskiej (2WR), Edyty Krzynowek (2WR) i Zuzanny Makowskiej (1B). Ostateczne wyniki kwalifikacji będą znane pod koniec stycznia.
Projekt był realizowany przez nauczycieli podstaw przedsiębiorczości: Bogusławę Gocłowską i Dorotę Kuleszę.
Bogusława Gocłowska – szkolny koordynator projektu edukacyjnego
Spotkanie z Jackiem i Michałem Musiatowiczami
Dnia 14.11.2017r. klasa 1 F wraz z doradcą zawodowym Pauliną Biedrzycką uczestniczyła w hali im. Arkadiusza Gołasia w spotkaniu z Jackiem i Michałem Musiatowiczami.
Program „Czy słowem można zabić?” realizowany był w formie koncertu rockowego, podczas którego muzycy przestrzegali uczniów przed zgubnymi wpływami używek. Pan Jacek Musiatowicz, opowiadając o swoim życiu i doświadczeniach, poruszał tematykę związaną z problemami alkoholowymi, narkotykowymi, cyberprzemocą oraz kwestię „dopalaczy”. Nić porozumienia z odbiorcami zdobył z pewnością za sprawą licznych anegdot ze swojego życia artystycznego czy też osobistego. Podkreślił, że jeśli ktoś już raz wszedł na drogę uzależnienia, musi ciągle uważać i pracować nad sobą, żeby na tę drogę nie wrócić, a wymaga to ogromnego wysiłku.
Często w swoich wypowiedziach odwoływał się do wiary. Mówił, że w najtrudniejszym dla niego okresie, to właśnie wiara w Boga i siła modlitwy pomogły mu przetrwać trudne chwile.
Pan Jacek sporo mówił również o poczuciu własnej wartości, o rozwijaniu swoich pasji, co nadaje prawdziwy sens życiu oraz o wdzięczności w stosunku do swoich rodziców. Uczył szacunku do drugiego człowieka. Apelował, żeby słowem nie ranić drugiej osoby.
Mamy nadzieję, że ta nietypowa forma profilaktyki ustrzeże wielu młodych ludzi przed popełnieniem największego życiowego błędu, jakim jest niewątpliwie poddanie się nałogowi.
Opiekę nad klasą sprawowała Paulina Biedrzycka doradca zawodowy
„Wspólnie zgaśmy papierosa” w roku szkolnym 2017/2018
Szkolna akcja profilaktyczna „Wspólnie zgaśmy papierosa” w bieżącym roku szkolnym 2017/2018 miała na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności podejmowania właściwych decyzji związanych z nikotynizmem oraz ich zaangażowanie w zdrowy styl życia wolny od uzależnień.
Działania w ramach akcji były prowadzone przez wychowawców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, pielęgniarkę szkolną od października do 17 listopada. W ramach tych działań przeprowadzono lekcje wychowawcze poruszające tematykę nikotynizmu, udzielono indywidualnych porad w zakresie rzucania palenia, ogłoszono konkurs plastyczny.
Młodzież naszej szkoły spotkała się także z onkolog – panią Katarzyną Dziak, która opowiedziała o skutkach zdrowotnych wynikających z używania tytoniu, dyskutowano na temat szkodliwości używania e-papierosów. Odbyło się także spotkanie z funkcjonariuszem Policji p. Krzysztofem Kolatorem nt. Uzależnień- konsekwencji zdrowotnych oraz prawnych stosowania alkoholu, dopalaczy i innych środków zmieniających świadomość.
Czytaj więcej: „Wspólnie zgaśmy papierosa” w roku szkolnym 2017/2018