KLASY WETERYNARYJNE NA UWM w OLSZTYNIE
6 czerwca 2018 r. uczniowie kształcący się w zawodzie technik weterynarii Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.
Uczestnicy zapoznali się z ofertą Katedry Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką, Katedry Rozrodu Zwierząt z Kliniką oraz Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką.
Wielu wrażeń dostarczyła wizyta w Laboratorium Dydaktyczno - Badawczym w Katedrze Hodowli Kóz i Owiec, w którym znajduje się unikalna kolekcja zwierząt dydaktycznych - owce, kozy i lamy. Laboratorium Zwierzęce zgromadziło większość występujących w Polsce ras owiec i kóz. W UWM w Olsztynie znajduje się prawdopodobnie najciekawsza kolekcja tych zwierząt. Jest ona wzbogacona o lamy, od których pozyskuje się wełnę o wysokich walorach i które stają się w Europie coraz bardziej popularne.
Wyjazd wzbogacił wiedzę uczniów w zakresie wybranego kierunku kształcenia, a wielu z nich z chęcią kontynuowałoby edukację na zwiedzanym Wydziale.
Wycieczka to realizacja jednego z punktów Współpracy Szkoły z Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, dotyczącego organizowania wycieczek dydaktycznych, warsztatów i konferencji, służących wymianie doświadczeń oraz zapoznania uczniów ze specyfiką zajęć akademickich.
KLASA 1 B SZKOLI SIĘ W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO
Dnia 14 czerwca 2018 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce odbyło się szkolenie zorganizowane przez Mazowiecką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa nt. Ochrona przeciwpożarowa w budownictwie – od uzgadniania dokumentacji projektowej do stanowiska Państwowej Straży Pożarnej.
Uczniowie klasy pierwszej poznali podstawowe pojęcia i definicje, akty prawne regulujące proces inwestycyjny w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz wymagania dotyczące uzgadniania dokumentacji projektowej w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Prelegent mgr inż. Piotr Głowala, rzeczoznawca ppoż., scharakteryzował urządzenia przeciwpożarowe w obiekcie budowlanym. Omówił również czynności kontrolno-rozpoznawcze Państwowej Straży Pożarnej w trybie art. 56 ustawy Prawo budowlane : zgłoszenie, wymagane dokumenty, zakres kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy PSP, czynności prowadzone w trakcie kontroli, zakres prób i sprawdzeń, protokół z kontroli.
MOIIB oraz NOT Ostrołęka wspierają naszą młodzież w nabywaniu kompetencji zawodowych - uczniowie korzystają ze szkoleń nieodpłatnie i uzyskują certyfikaty.
KLASY BUDOWLANE NA ŚWIĘCIE STRAŻACKIM
Bogu na chwałę, ludziom na ratunek
Dnia 30 maja 2018 roku, przed budynkiem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka połączona z upamiętnieniem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Obchody rozpoczęto od złożenia meldunku Mazowieckiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej, po którym wciągnięto na maszt flagę narodową i odegrano hymn państwowy. Zaproszeni goście kierowali do strażaków słowa podziękowania za dotychczasową służbę i zaangażowanie w niesieniu pomocy potrzebującym. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie odznaczeń, medali i awansów na wyższe stopnie służbowe. Nasi strażacy otrzymali również dwa nowe pojazdy: ratowniczo – gaśniczy i ratownictwa technicznego.
W święcie wzięli udział uczniowie klasy I i II budowlanej. Współpraca z cieszącymi się autorytetem służbami pożarniczymi wspiera prowadzony w szkole proces wychowawczy. Młodzież może czerpać wzorce z ludzi o ogromnym zaufaniu społecznym i odwadze, którzy na co dzień ratują ludzkie życie.
Na zakończenie uroczystości Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce st. bryg. Jarosław Wilga przekazał strażakom serdeczne podziękowania za codzienną profesjonalną służbę oraz pogratulował odznaczeń i awansów.
WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE KLAS BUDOWLANYCH
Trzydniową przygodę rozpoczęliśmy od największej w Polsce prywatnej kolekcji pojazdów, czyli Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach pod Warszawą. W posiadaniu muzeum jest około 300 zabytkowych samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, motocykli i pojazdów wojskowych. Na uwagę zasługuje najstarszy samochód na terenie kraju J.A.G. z 1897 roku oraz luksusowe limuzyny z lat 30-tych: Mercedesy, Ople, Horchy, Packard czy Adlery.
Kielce przywitały nas piękną pogodą. Zatrzymaliśmy się w rezerwacie Kadzielnia - najmniejszym w Polsce, za to w środku miasta. Można tu zaobserwować liczne zjawiska tektoniczne i różne formy krasowe. Na terenie rezerwatu, w Skałce Geologów, znajduje się kilkanaście jaskiń. Deptak poprowadzony wokół świetnie nadaje się na spacer czy tzw. przebieżkę. Zatrzymywaliśmy się na tarasach widokowych i podziwialiśmy z góry sam kamieniołom oraz panoramę miasta wraz z charakterystycznymi wieżami Pałacu Biskupów Krakowskich i Katedry. Kadzielnia to niesamowite miejsce – trudno uwierzyć, że tak duże miasto może mieć w samym centrum dzikie krajobrazy. Oczywiście naszą uwagę zwróciły też kamienne tablice - wykute w skale Dziesięć Przykazań.
Czytaj więcej: WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE KLAS BUDOWLANYCH
Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe
Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce został zakwalifikowany do drugiej edycji „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Koordynatorem programu w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej jest Biuro do Spraw Proobronnych. Będzie on prowadzony od 1 września 2018 r.
Dzień Dziecka
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Dzień Dziecka obchodzi cały rok. Wszystkie działania TPD ukierunkowane są na dobro i rozwój dzieci. Jednak w czwartek 7 czerwca 2018 r. świętowaliśmy w sposób szczególny. Na terenie naszej szkoły odbył się festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka połączony z Dniem Sportu. Tegoroczne święto przebiegało w wyjątkowej – patriotycznej atmosferze, pod hasłem „STO SERC DLA NIEPODLEGŁEJ!”.
Festyn został zorganizowany przez Oddział Powiatowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Ostrołęce i Szkolne Koło TPD działające przy ZSZ Nr 2 przy współpracy Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji organizujących pomoc dzieciom – podopiecznym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Impreza rozpoczęła się przejściem przez dzieci „100 km dla Niepodległej” na trasie z Miejskiego Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi do Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce.
Wspólne świętowanie rozpoczął występ zespołu ludowego „Podsypka Kurpiowska ", działającego w naszej szkole, a następnie odbył się przegląd pieśni patriotycznych pt: „NIECH PIEŚŃ ZAGOŚCI W ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”, w którym z wielkim zaangażowaniem wystąpiły przedszkolaki, podopieczni TPD i młodzież.
Przygotowaliśmy dla naszych gości wiele atrakcji, pokazy i konkursy tj. ratownictwo medyczne, wojskowy pokaz samoobrony, „Kącik Urody”, turniej pt: „Jaka to melodia patriotyczna?”, quiz historyczny -„PIŁSUDSKI I DMOWSKI: TWÓRCY NASZEJ NIEPODLEGŁOŚCI”, radosny Świetlicobus, zjeżdżalnie.
KOLEJNY UDANY, PEŁEN ATRAKCJI SPŁYW KAJAKOWY W ZSZ NR 2
W dniu 4 czerwca 2018 r. odbył się kolejny już spływ kajakowy, w którym uczestniczyli uczniowie gimnazjum i technikum Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce. Był to czas na odpoczynek, odetchnięcie od gwaru szkolnego oraz skumplowanie się z matką naturą. Uczestnicy mieli za zadanie przepłynąć trasę Krutyń-Ukta o długości 14 km, rzeką spokojną, ale z wartkim nurtem, który sprzyjał kajakarzom w pokonaniu dystansu. Trasa dostosowana do umiejętności grupy, dzięki czemu stanowi przyjemną formę wypoczynku. Zdarzało się, że nowicjusze lądowali w trzcinach. Jednak doświadczeni uczestnicy przekazywali cenne wskazówki osadom „zmagającym się z żywiołem” pierwszy raz, dzięki czemu nie cierpieli katuszy usiłując zgodnie wiosłować i osiągnęli zamierzony cel.
Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali opiekunowie oraz ratownicy. Tradycją stały się spotkania z łabędziami. Uczniowie mieli również okazję podziwiać piękno przyrody. Spływ okazał się doskonałym pomysłem na aktywność fizyczną, jak również na poprawę relacji rówieśniczych. Nie zabrakło pamiątkowej sesji zdjęciowej . Wśród uczestników zapanował wakacyjny nastrój, polewali się wodą bez obawy o mokre ubrania, gdyż piękna słoneczna pogoda sprzyjała zabawie.
Na zakończenie zorganizowano ognisko, podczas którego była możliwość odpoczynku i zjedzenia posiłku. Wszyscy wróciliśmy z uśmiechem na twarzy, pełni pozytywnej energii i niezapomnianych wrażeń.
Już teraz zapraszamy na kolejny spływ za rok! Organizatorzy