ANIOŁ – czasem rzeźbiony
Po raz kolejny młodzież z Internatu wzięła udział w konkursie plastyczno – literackim "ANIOŁ – czasem rzeźbiony". Konkurs po raz siódmy zorganizowała Kultownia – filia OCK w Wojciechowicach.
Anioły czasem rzeźbione z masy solnej wykonały: Patrycja Kilijańska 2 F, Alicja Popielarczyk 2 F, Dominika Wasilewska 2 We.
W kategorii literackiej – Anioł na papierze rzeźbiony, wiersze napisali Aleksandra Grzegrczyk 3 F i Damian Gazda 2 Sw. Wychowankowie Aleksandra Grzegorczyk i Damian Gazda zajęli ex aequo III miejsce.
Aleksandra powtórzyła sukces z ubiegłego roku, natomiast dla Damian był to debiut.
Gratulujemy!
Kartka Bożonarodzeniowa
14 grudnia 2017 r. przedstawiciele mieszkańców Internatu uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu V Międzyinternackiego Konkursu Plastycznego na "Kartkę Bożonarodzeniową". Organizatorem konkursu była Bursa Regionalna w Ostrołęce. Wychowankowie wykonali kartki świąteczne różnymi technikami i z wielu materiałów. Prace sześciu osób: Patrycji Dudy 2 F, Patrycji Kilijańskiej 2 F, Krzysztofa Kity 1 We, Alicji Popielarczyk, 2 F, Dominiki Wasilewskiej 2 WE, Klaudii Żabińskiej 1 F.
Praca wykonana przez Krzysztofa Kitę zajęła I miejsce, natomiast praca Patrycji Kilijańskiej została wyróżniona . Gratulujemy!
Mistrz Ortografii 2017
W dniu 13 listopada 2017r. odbyły się w Internacie ZSZ Nr 2 eliminacje do konkursu międzyinternackiego o tytuł ,,Mistrza Ortografii 2017”. Od pięciu lat organizowany jest on przez Internat I Liceum Ogólnokształcącego. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 10 uczniów naszego internatu. Zostali oni poddani próbie napisania dyktanda obfitującego w dużą ilość zaskakujących niespodzianek ortograficznych. Najmniej problemów sprawił tekst następującym uczniom :
Alicja Popielarczyk
Karol Zakrzewski
Wiktor Skonieczny
Zwycięzcy etapu internackiego w dniu 28 listopada reprezentowali nasz Internat w rozgrywkach międzyinternackich, które odbyły się w Internacie I LO w Ostrołęce. Uroczyste podsumowanie odbyło się 13 grudnia.
Karol Zakrzewski zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!
Uroczyste podpisanie porozumienia
14 grudnia 2017 r. w siedzibie Akademii Sztuki Wojennej odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia, dotyczącego objęcia patronatem przez Akademię Sztuki Wojennej Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Porozumienie podpisali – w imieniu Akademii Sztuki Wojennej - prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Jarosław Gryz, zaś w imieniu Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 - mgr Grzegorz Żebrowski. Celem porozumienia jest współpraca na rzecz aktywnej edukacji w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa - pogłębianie wiedzy uczniów w zakresie historii, wiedzy o społeczeństwie oraz edukacji dla bezpieczeństwa.
Klasy budowlane na kolejnym szkoleniu
12 grudnia 2017r. klasa trzecia i część klasy drugiej uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez MOIIB oddział w Ostrołęce. Szkolenie dotyczyło zamówień publicznych w aktualnym stanie prawnym. Materiał obejmował zagadnienia związane z częścią pisemną egzaminu zawodowego. Prowadzący mgr inż. Wiesław Jankowski w sposób czytelny przedstawił czynności stron postępowania w praktyce i orzecznictwie.
Do stosowania przepisów o zamówieniach publicznych są zobowiązane w szczególności podmioty sektora finansów publicznych, a także m.in. inne podmioty o podobnym charakterze lub kontrolowane w określony sposób przez jednostki sektora finansów publicznych, jeśli nabywają dostawy, roboty budowlane lub usługi. Dowiedzieliśmy się, ponadto, że pewne szczególne zamówienia można poprzedzić konkursem (np. zamówienia z zakresu planowania przestrzennego, projektowania urbanistycznego, architektoniczno-budowlanego oraz przetwarzania danych), można także udzielić zamówienia na podstawie umów ramowych lub w ramach dynamicznego systemu zakupów. Poznaliśmy zasady udzielania zamówień publicznych. Spotkanie było kolejną ciekawą formą przekazania i pogłębienia wiedzy budowlanej.
Godzina Kodowania
Klasy o profilu Informatycznym Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 podczas zajęć informatycznych w dniach 4 - 10 grudnia 2017 brały udział w V edycji Godziny Kodowania w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej.
Godzina Kodowania – ogólnoświatowa akcja prowadzona podczas Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week), promująca programowanie wśród uczniów polecana min przez takich ludzi jak: Bill Gates, Mark Zuckerberg czy Barack Obama.
W Polsce była zainicjowana przez profesora Macieja Sysło z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dorota Sienkiewicz
Warsztaty z filcowania w Internacie
W Internacie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce odbyły się warsztaty z filcowania. Spotkanie prowadziła pani Aldona Szabłowska, która pasjonuje się projektowaniem i tworzeniem biżuterii z własnoręcznie filcowanych elementów.
Filcowanie na mokro jest techniką, która pozwala uwolnić fantazję. Nie wymaga znajomości skomplikowanych ściegów. Przedmioty wytworzone z filcu, to małe dzieła sztuki – nigdy nie powstaną identyczne korale lub broszka. Są nie tylko pięknym, ale i ekologicznym dodatkiem do garderoby. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że filc z naturalnej wełny pochłania szkodliwe substancje jakie wytwarzają sprzęty elektroniczne w naszym otoczeniu. Wychownkowie poznali technikę filcowania "na mokro" polegającą na wykorzystaniu wełny czesankowej, wody i mydła. Podczas zajęć uczestnicy wykonali kule, dredy i liście ostrokrzewu, mogące stanowić ciekawy element dekoracji świątecznej lub własnej biżuterii.
Uczniowie nie tylko szybko i sprawnie opanowali zasady "kręcenia" filcowych kuleczek, lecz również miło i ciekawie spędzili popołudniowy czas w internacie.