Klasa 3B na wycieczce w Kadzidle
19 X 2017 klasa 3B przebywała na wycieczce w Kadzidle. Zwiedzali Zagrodę Kurpiowską, podziwiali piękną panoramę Kadzidła, oddali hołd obrońcom Ojczyzny. Dzięki temu poznali życie, kulturę i historię Kurpiów. Mogli również odpocząć podczas ogniska, zjadając upieczone kiełbaski oraz przygotowany przez pracowników Zagrody Kurpiowskiej placek drożdżowy. Wycieczka była nagrodą za zajęcie III miejsca w szkolnym konkursie "Największa Zbiórka Surowców Wtórnych" zorganizowanym przy pomocy Urzędu Miasta Ostrołęki. Organizatorami i opiekunami wycieczki były panie: Renata Florczak i Anna Laskowska.
Spotkanie z Panem Krzysztofem Piersą
26 października 2017 r. odbyło się spotkanie z Krzysztofem Piersą, autorem książki „Komputerowy ćpun”. Operatorem kamery i drona. Pasjonatą fantastyki, modelarstwa, filmów sci-fi i sportów sylwetkowych.
Było to niezwykłe spotkanie, które zapadnie na długo w naszej pamięci. Młodzież wraz z nauczycielami miała okazję poznać prawdziwą historię osoby uzależnionej od gier komputerowych, który od piątego roku życia nałogowo grał w gry. I tak przez dwadzieścia lat… aż zorientował się, że w ten sposób może przegrać swoje życie; dosłownie i w przenośni. Rozpoczął więc walkę z uzależnieniem od gier komputerowych i wygrał, ale nie była to łatwa droga. Dlatego też, swoim doświadczeniem dzieli się ku przestrodze z innymi graczami, zaś osobom uzależnionych niesie pociechę i nadzieję. Autor książki przybliżył mechanizm wpadania w uzależnienie od gier komputerowych oraz ukazał kolejne etapy wychodzenia z tego nałogu.
W bibliotece szkolnej odbyło się też spotkanie nauczycieli naszej szkoły z p. Krzysztofem Piersą podczas którego uzyskano cenne wskazówki co do rozpoznawania uzależnienia od gier komputerowych, grach bezpiecznych i niebezpiecznych, propozycjach budowania dialogu pomiędzy graczami oraz ich otoczeniem.
Dziękujemy za energetyczne, pełne emocji spotkanie!
„Podejmij wyzwanie i rozpocznij oszczędzanie!”
Takim hasłem zachęcali do oszczędzania społeczność szkolną uczniowie klasy 2WR - członkowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych. Akcja promująca ideę oszczędzania z okazji „Tygodnia Dla Oszczędzania” odbyła się 25 października. Każdy mógł spróbować swoich sił w grze dydaktycznej rozwijającej umiejętność racjonalnego podejmowania decyzji finansowych. Zapoznać się ze sposobami zabezpieczania banknotów przed fałszerstwem czy obejrzeć tematyczną ekspozycję. Ponadto uczniowie na przedmiocie podstawy przedsiębiorczości w klasach: 1B, 1Sw, 1We przeprowadzili lekcję o gospodarowaniu pieniędzmi i budżecie domowym. Opiekę merytoryczną i organizacyjną nad uczniami sprawowali opiekunowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych: Bogusława Gocłowska i Dorota Kulesza.
ZWYKLI NIEZWYKLI
Piotr Tobojka i Patryk Lewandowski z klasy 2B zostali wyróżnieni przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego. Dnia 16 października 2017 roku nasi uczniowie podjęli się resuscytacji umierającego człowieka. Działali z taką wiedzą i umiejętnościami, że nawet po przybyciu zespołu ratownictwa medycznego pomagali ratownikom w dalszych czynnościach. I chociaż nie udało się uratować poszkodowanego, to jednak czyn dwóch młodych ludzi zasługuje na wielkie wyróżnienie i szacunek. Piotr i Patryk są wzorem do naśladowania w zdobywaniu wiedzy, szybkości reakcji i postępowaniu w sytuacjach wymagających zaangażowania w pomoc drugiemu człowiekowi. Jesteśmy dumni z naszych uczniów!
Ogólnopolski Tydzień Kariery - „Moje talenty i kompetencje na rynku pracy”
W Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odbyły się warsztaty pod hasłem: „Moje talenty i kompetencje na rynku pracy”. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
Warsztaty pt. „Moje talenty i kompetencje na rynku pracy” odbyły się w środę 18 października. Spotkanie to było zorganizowane w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery koordynowanego przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej.
Warsztaty zostały zorganizowane już po raz ósmy z udziałem doradców zawodowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy Filia w Ostrołęce- p. Jolanty Bałdygi, p. ,Magdaleny Prot i p. Marty Napiórkowskiej- stażystki oraz doradców zawodowych Mobilnego Centrum Informacji OHP w Ostrołęce – p. Agnieszki Fąk-Mróz, p. Anety Glinki oraz p. Waldemara Borkowskiego. W warsztatach brały udział klasy technik usług fryzjerskich, technik budownictwa, technik organizacji reklamy i technik weterynarii, druga klasa wielozawodowa oraz pierwsza klasa Szkoły Branżowej.
Żywa dyskusja na temat odkrywania talentów potwierdziła, że temat omawiany na spotkaniu bardzo zaciekawił wszystkich uczestników. Inicjatorem przedsięwzięcia był szkolny doradca zawodowy p. Paulina Biedrzycka, który służy pomocą młodzieży w zakresie planowania kariery zawodowej.
„Krok po zdrowie, wszystko zaczyna się w głowie” szkolna akcja profilaktyczna
W dniach od 9.10.2017 do 13.10.2017 roku w naszej szkole odbyła się szkolna akcja profilaktyczna pod hasłem „Krok po zdrowie, wszystko zaczyna się w głowie.” Głównym celem akcji było promowanie zdrowego stylu życia i jego wpływu na zdrowie psychiczne wśród uczniów.
Działania w ramach akcji były prowadzone przez pedagogów szkolnych, wychowawców, nauczycieli, nauczycieli biblioteki szkolnej, doradcę zawodowego, pielęgniarkę szkolną, wychowawców internatu i wychowawców świetlicy szkolnej. W szkolną akcję włączył się także Samorząd Uczniowski.
W ramach akcji przygotowano wystawę cytatów prozdrowotnych z wykazem pozycji książkowych oraz koszem pozytywnych myśli. Podczas spotkań z zaproszonymi gośćmi uczniowie mogli porozmawiać o stresie i zarządzaniu nim, o depresji i sposobach radzenia sobie z zaburzeniami nastroju. W trakcie spotkania z panią dietetyk społeczność uczniowska mogła poznać zasady racjonalnego odżywiania się i ich wpływ na układ nerwowy.
Społeczność internatu Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce maszerowała po zdrowie, promując i kontynuując Nordic Walking, rozegrano towarzyski turniej piłki siatkowej, odbyły się pogadanki z młodzieżą nt. „Zazdrość i rywalizacja wśród rówieśników.” Realizowano tematykę akcji na godzinach wychowawczych, odbyły się lekcje wychowania fizycznego pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.
Dziękujemy wszystkim za przygotowanie i aktywny udział w akcji.