Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Dnia 24 października bieżącego roku szkolnego młodzież z klasy IV We wraz z wychowawczynią odwiedziła Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Celem wizyty było zapoznanie z działalnością i twórczością pani Czesławy Kaczyńskiej, dbałość o budowanie tożsamości regionalnej oraz dostrzeżenie zmian zachodzących w formie wycinanki kurpiowskiej.
Rajd Dla Niepodległej
25 października 2018 r. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim po raz kolejny odbył się Pieszy Rajd Żołnierza - w tym roku pod hasłem Dla Niepodległej. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas o profilu wojskowym.
Rajd rozpoczął się quizem wiedzy o Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, 5. Pułku Ułanów Zasławskich i historii Polski. Podczas trasy uczniowie mieli do wykonania następujące zadania: przepychanie pojazdu, transport rannego, ustawianie namiotu z pałatek, rzut granatem na celność, przerzucanie opony, czołganie rannych na boku, pierwsza pomoc przedmedyczna, czołganie ze skrzynką amunicji, cięcie piłą, wykonanie przejścia w polu minowym, wspinanie po linie, rozkładanie i składanie broni, strzelanie na SST Śnieżnik.
Komisja oceniająca, po zsumowaniu punktów, przyznała
I miejsce drużynie nr 5 w składzie:
Sebastian Dumała, Mateusz Grzegorczyk, Patryk Jędrzejczyk, Jakub Samsel, Mateusz Skonieczny, Szymon Zapert, Mateusz Zdunek,
II miejsce zajęła drużyn nr 10 w składzie:
Michał Bakuła, Sebastian Bakuła, Kacper Dziczek, Bartosz Białobrzeski, KamilBerkowski, Patryk Janczak, Kacper Kamiński,
III miejsce zajęła drużyna nr 8 w składzie:
Filip Bagiński, Radosław Fijałkowski, Konrad Gołębiowski, Dawid Gwiazda, Jakub Pierzchała, Antoni Pochmara, Krystian Pyskło, Patryk Tyszka.
Gratulujemy zwycięzcom
i wszystkim uczestnikom rajdu, którzy pokonali długą i niełatwą trasę.
„Nie kupuj! – Adoptuj!”
W dniu 17.10.2018 r. uczniowie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce z klas kształcących w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik weterynarii i technik pojazdów samochodowych kolejny raz odbyli dwugodzinny spacer z pieskami ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt Canis w Kruszewie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć; może ktoś pragnie adoptować psa i znajdzie tu swego pupila? Pamiętajmy jednak, że adopcja musi być przemyślana i odpowiedzialna – nie można brać zwierzęcia z litości. Decydując się na adopcję zwierzęcia, trzeba mieć dla niego czas, miejsce w domu, a przede wszystkim w sercu.
„RÓŻE DLA NIEPODLEGŁEJ”
Niepodległość jest dobrem wspólnym. "11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Włączając się do wspólnego świętowania tego radosnego Jubileuszu w dniu 17.10.2018 r. odbyły się warsztaty twórcze dla młodzieży pod hasłem "Róże dla Niepodległej". Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości oraz zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Uczniowie z klasy IIF z panią Beatą Ładą, IIB i IVB z panią Agatą Chrzanowską oraz IBw z panią Beatą Jezierską, pod kierunkiem pani Marzeny Orłowskiej tworzyli róże z jesiennych liści. Bukiety będą stanowiły dekorację na setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Swoją twórczą pracą uczniowie wraz z nauczycielami starali się stworzyć coś oryginalnego i niepowtarzalnego, czego nie kupi się w pierwszym lepszym sklepie a co pozwoli w szczególny sposób upamiętnić wyjątkowy Jubileusz rozwijając jednocześnie zdolności manualne, wyobraźnię i kreatywność uczniów. Efekty ich pracy są pięknym świadectwem kształtowania się nowoczesnego patriotyzmu. Wydarzenia sprzed stu lat miały wyjątkowy charakter. Wspólnym wysiłkiem militarnym, politycznym, kulturalnym, gospodarczym i społecznym Polacy nie tylko odzyskali utraconą ponad wiek wcześniej niepodległość, ale stworzyli podwaliny nowoczesnego państwa, obronili jego granice, rozwijali gospodarkę, prawodawstwo i oświatę oraz znaleźli drogi w głównym nurcie światowej kultury poprzez literaturę, sztukę, wzornictwo przemysłowe, architekturę i muzykę. Szacunek do przeszłości stał się zachętą do tworzenia, planowania i rozwoju. Tym bardziej cieszy zaangażowanie naszej młodzieży we wspólne upamiętnianie historii naszego kraju przez własnoręczną pracę twórczą.
Wszystkim uczniom biorącym udział w warsztatach „ Róże dla Niepodległej” bardzo dziękujemy.
opracowały: Marzena Orłowska i Beata Łada
XVIII Młodzieżowy Rajd Rowerowy
14 września 2018r. odbył się XVIII Młodzieżowy Rajd Rowerowy pn. „Miejscami Pamięci 5 Pułku Ułanów”, którego celem było propagowanie i zapoznanie uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce z Historią Patrona i Oręża Polskiego.
Na początek dla 49 uczniów i 8 opiekunów odbyła się lekcja historii w Muzeum Bitwy pod Ostrołęką. Następnie pokonaliśmy ponad 20 km trasy, podczas której uczestnicy oddali hołd bohaterom walczącym o wolność naszej ojczyzny. Zapalili znicze przy pomniku Szarży Bema oraz na grobie generała Ludwika Kickiego. Trasę Ostrołęka – Kruki – Białobrzeg Dalszy – Białobrzeg Bliższy – Przystań – Olszewka – Ostrołęka uczestnicypokonali bardzo sprawnie i bezpiecznie, dzięki czemu już o 13, uczniowie renegowali swoje siły zajadając, kiełbaski upieczone przy ognisku na terenie Nowej Ostoi.
Organizatorzy dziękują wszystkim za dyscyplinę oraz super przygodę i zapraszają na kolejny rajd już za rok.
YTONG SZKOLI PRZYSZŁYCH BUDOWLAŃCÓW
Uczniowie klasy 4B ZSZ Nr 2 wzięli udział w profesjonalnym szkoleniu dla wykonawców, które miało miejsce 4 października w Ostrołęce w siedzibie zakładu YTONG. Młodzież poznała teoretyczne i praktyczne aspekty murowania w systemie Ytong, Silka i Multipor. Zajęcia praktyczne prowadzone były przez specjalistę Xella Polska. Nasi uczniowie mieli również okazję przyjrzeć się linii technologicznej i poznać cały proces produkcji bloczków z betonu komórkowego – od łączenia surowców do foliowania palet. Zaopatrzeni w kaski, kamizelki, ochraniacze na obuwie i bezprzewodowe słuchawki zwiedzili zakład, który jest najnowocześniejszy w Europie. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia.
Dziękujemy pracownikom fabryki YTONG za życzliwe przyjęcie i wsparcie edukacji budowlanej młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce.
ĆWICZENIA Z ZAKRESU RATOWNICTWA TECHNICZNEGO
Uczniowie klasy 3B, w ramach przedmiotu bezpieczeństwo pożarowe, uczestniczyli w zajęciach terenowych z udziałem wozu strażackiego i nowoczesnego sprzętu. Młodzież mogła zapoznać się z działaniem narzędzi i spróbować swoich sił przy ich użyciu.
Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności praktycznych z zakresu działań ratowniczych w trakcie wypadków komunikacyjnych, podczas których zachodzi konieczność użycia hydraulicznych narzędzi do rozcinania samochodu.
Ćwiczenia rozpoczęły się od teoretycznego wprowadzenia dotyczącego zasad zabezpieczenia miejsca zdarzenia na drodze, oceny stanu osób poszkodowanych znajdujących się w rozbitym samochodzie oraz zasad bezpiecznego, a zarazem skutecznego posługiwania się hydraulicznymi narzędziami ratowniczymi. Następnie przystąpiono do wykonywania zaplanowanych ćwiczeń praktycznych. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie technik prowadzenia działań ratowniczych w obrębie uszkodzonych pojazdów z uwzględnieniem technik cięcia oraz odginania konstrukcji pojazdów biorących udział w wypadku komunikacyjnym. Należy podkreślić, że cięcie samochodu nożycami o masie przekraczającej 20 kg nie stanowiło żadnego problemu dla naszych pań.
Szkolenie odbywało się pod czujnym okiem specjalistów: strażaków z ostrołęckiej komendy.