Zrozumieć statystykę
17 października młodzież z klasy 2R uczestniczyła w warsztatach - Jak interpretować dane statystyczne? Z podstawowymi zasadami obowiązującymi przy prezentacji danych statystycznych zapoznała naszych uczniów p. Emilia Pawelczyk – pracownik Urzędu Statystycznego w Warszawie Odział w Ostrołęce. Czy wierzyć wszystkiemu, co jest napisane? Zajęcia wyjaśniały na co zwracać uwagę podczas interpretacji danych statystycznych. Wszyscy mieli możliwość wyszukiwać informacje na przykład o liczbie przedsiębiorstw w wybranej branży, o stopie bezrobocia w regionie korzystając z Banku Danych Lokalnych oraz możliwości tworzenia kartogramów na Geoportalu. W dobie łatwego dostępu do informacji każdy potrzebuje wiedzy o tym, jak rozpoznawać rzetelne wiadomości. Warsztaty te zostały zrealizowane w ramach VII edycji akcji „Zrozumieć statystykę”, która odbywa się pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy o statystyce publicznej oraz sprawdzenie przez młodzież umiejętności wykorzystania i interpretacji danych statystycznych.
Dorota Kulesza
Wybory Samorządu Uczniowskiego oraz jego Opiekunów
Wybory Samorządu Uczniowskiego oraz jego Opiekunów
na rok szkolny 2019/2020
Dnia 12 września 2019 roku w naszej szkole odbyły się wybory, podczas których wyłoniono przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz jego Opiekunów. W wyborach wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którzy oddawali głosy na kandydatów z list wyborczych. Na liście znalazły się nazwiska uczniów chętnych do podjęcia działań należących do przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz nazwiska wszystkich nauczycieli. Uprawnionych do glosowania było 808 uczniów a głosy oddało 532 uczniów, co stanowi 66% uczniów uprawnionych do głosowania. Po przeliczeniu głosów, Kmisja Wyborcza stwierdziła że największe poparcie otrzymała
Zuzanna Makowska z klasy 3B
i to ona została przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Kolejnymi członkami zostali:
- Rychlicki Piotr - zastępca przewodniczącego SU
- Fijałkowski Radosław - sekcja medialna
- Duch Kacper - sekcja sportowa
- Michalak Wiktoria - rzecznik praw ucznia
- Suchowiecki Kacper - sekcja mediacyjna
- Mikołajczyk Ewelina - kronikarz
Opiekunami Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2019/2020 zostali:
- Pani Paulina Biedrzycka
- Pani Sylwia Stepnowska
- Pan Jakub Rutka.
ZAJĘCIA TERENOWE Z BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO
Dnia 21 października 2019 roku uczniowie klas pierwszych budowlanych o specjalności bezpieczeństwo pożarowe uczestniczyli w zajęciach terenowych z udziałem strażaków Państwowej Straży Pożarnej, wozu bojowego i specjalistycznego sprzętu. Młodzież mogła zapoznać się z działaniem narzędzi i spróbować swoich sił przy ich użyciu. Uczniowie obsługiwali sprzęt gaśniczy m.in. węże i korzystali z różnych prądów wody w natarciu. Uczyli się także gasić pianą. Szkolenie odbywało się pod okiem specjalistów strażaków z ostrołęckiej komendy. Ćwiczenia zakończono ogniskiem i relaksem na łonie przyrody.
Otrzęsiny grupy III w Internacie
W dniu 10.X.2019 w Internacie odbyły się otrzęsiny grupy III. Program został skonstruowany tak, aby wszyscy chłopcy mogli wziąć w nim udział. Na początek nowo wybrany Samorząd przywitał wszystkich obecnych i przedstawił tych, którzy zostali wybrani na rok 2019/2020. Potem przeprowadzono kilka konkurencji, które Przewodniczący Samorządu Kacper Suchowiecki zakończył tymi oto słowy:
,,Uwaga, uwaga!
Ogłaszam uroczyście, że jesteście pełnoprawnymi mieszkańcami internatu!!!
Witamy Was wśród nas. Czujcie się jak u siebie w domu.
A zatem Chłopcy z grupy III, witamy Was wśród swoich.
mgr Joanna Brodowska
Wychowawca gr. III
WYBORY DO SAMORZĄDU W INTERNACIE 2019/2020
W dniu 26.IX.2019 w naszej Placówce odbyły się wybory do Samorządu Internatu. Wychowankowie Internatu są reprezentowani przez wybranych przez siebie przedstawicieli, którzy są wybierani we wrześniu. Przewodniczącego i zastępcę wybiera się w głosowaniu podczas pierwszego zebrania. Kadencja Samorządu trwa rok. Samorząd Internatu działa w oparciu o regulamin i plan pracy. Plan pracy jest opracowywany na początku każdego roku szkolnego. Rok 2019/2020 zaprezentował się następująco:
Przewodniczący: Kacper Suchowiecki
Zastępca przewodniczącego: Wojciech Domański
Sekretarz: Paulina Napiórkowska
Wyłonione zostały następujące sekcje: SEKCJA NAUKOWA:
SEKCJA ROZRYWKOWA:
SEKCJA SPORTOWA:
|
SEKCJA ARTYSTYCZNA:
SEKCJA HIGIENICZNO-PORZĄDKOWA:
SEKCJA INFORMATYCZNA:
|
Opiekunami Samorządu Internatu na rok szkolny 2019/2020 zostali:
mgr inż. Aneta Graczyk, mgr Paweł Żebrowski, mgr Joanna Brodowska
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
We wtorek 15 października w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zgromadzoną publiczność, wśród której znajdowali się również emerytowani nauczyciele, w odpowiedni nastrój wprowadził Piotr Piórkowski, wykonując piosenkę "Droga którą idę". Po wysłuchaniu krótkiej historii tego święta w Polsce, jako pierwszy głos zabrał dyrektor szkoły, Pan Mariusz Głażewski, który życzył wszystkim pracownikom dalszych sukcesów oraz zaangażowania w pracę z młodzieżą. Następnym punktem było wręczenie nagród pracownikom, którzy w znacznym stopniu przyczynili się w rozwój placówki, jej promocję oraz całoroczne działania. Głos zabrał również przewodniczący rady rodziców, pan Krzysztof Łępicki, który wyraził przekonanie, że włożona przez pracowników ciężka praca będzie obficie owocować w przyszłości, w postaci dobrze wykształconych absolwentów. Po części oficjalnej prowadzący, Paulina Dawid oraz Sebastian Kuliś, zaprosili do obejrzenia części artystycznej, przygotowanej przez panią Paulinę Biedrzycką, panią Sylwię Stepnowską oraz pana Jakuba Rutkę. Uczennice klas 1, 2 i 3 wcieliły się w nauczycielki, pokazując wszystkim zgromadzonym pracę pedagogów "od kuchni". Nie lada zaskoczeniem było wprowadzenie do przedstawienia, które zostało wykonane przez Tomasza Knapika - lektora filmowego, który jest najpopularniejszym głosem w kraju. Całość okraszona była wstawkami muzycznymi, w wykonaniu szkolnej grupy wokalnej z klas pierwszych. Gwoździem programu była piosenka "Oni by tak chcieli", czyli szkolna wersja obecnego hitu autorstwa Ronnie Ferrari "Ona by tak chciała". Piosenkę wykonał Dominik Poślada, a na scenie towarzyszyła mu grupa taneczna, składająca się z uczennic klas pierwszych. Za przygotowanie choreografii odpowiedzialni byli Paweł Perzanowski - instruktor tańca Ostrołęckiego Centrum Kultury oraz pan Jakub Rutka, który zajął się również studyjnym nagraniem całej piosenki. Dominik porwał publiczność, która nagrodziła wszystkich występujących gromkimi brawami. Z tego miejsca opiekunowie pragną złożyć serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie całej akademii.
W części artystycznej wystąpiły:
Ewelina Mikołajczyk - 2We
Karolina Syrowik - 2We
Agnieszka Banul - 2We
Wiktoria Stasiak - 2Iw
Klaudia Żabińska - 3F
Patrycja Giers - 1gF
Grupa wokalna:
Martyna Zalewska - 1pWR
Wiktoria Wojtczak - 1pWR
Anna Bobowska - 1gF
Aleksandra Jakubiak - 1gF
Patrycja Archacka - 1gF
Amelia Żynda - 1pBw
Piotr Piórkowski - 1pF
Grupa taneczna:
Maria Szabłowska - 1pWR
Julia Golon - 1pWR
Katarzyna Bardyszewska - 1pWR
Julia Nakielska - 1pF
Gabriela Szkopińska - 1pF
Paulina Bojarska - 1pF
Poczet sztandarowy:
Aleksandra Tytko
Wiktoria Tytko
Paweł Daniłowicz
BUDOWLAŃCY NA WYSOKOŚCIACH…
W sobotę 12 października 2019 r. uczniowie klas budowlanych z ZSZ Nr 2 w Ostrołęce wraz z opiekunami Iwoną Kwiatkowską i Jolantą Jaksiną mieli możliwość zwiedzenia budowy i poznania konstrukcji oraz procesu wykonawczego Varso Tower. To najwyższy wieżowiec, który powstawał w kompleksie Varso Place przy al. Jana Pawła w Warszawie. Doczekaliśmy się i pierwsi mieliśmy okazję zobaczyć rekordową 310 metrową wieżę i wszystkie kompleksy Varso Place , na których zawisła wiecha w marcu 2019 r., a na koniec sierpnia na kolejnych Varso .Obiekty o niesamowicie nowoczesnej i skomplikowanej, w większości szklanej konstrukcji , wyższej od Pałacu Kultury i Nauki ,ale również najwyższe w krajach Unii Europejskiej. Usłyszeliśmy o wielu nowych technologiach, komplikacjach i niespodziankach podczas budowy, ale przede wszystkim zobaczyliśmy Stolicę z góry, wjeżdżając na sam szczyt widokowy jeszcze roboczą, windą budowlaną. Jego projekt stworzyła renomowana pracownia Foster and Partners pod kierownictwem jednego z najsłynniejszych światowych architektów – Normana Fostera. W Warszawie jest już jeden budynek projektu Fostera – to biurowiec Metropolitan przy pl. Piłsudskiego.
Nie mielibyśmy takiej możliwości, gdyby nie MOIIB oddział w Ostrołęce. Pomoc w przygotowaniu , możliwość zwiedzania i dojazdu na miejsce w ramach współpracy z doświadczonymi inżynierami budownictwa to niezastąpiona zasługa p. Kazimierza Łoniewskiego. Podpora i wsparcie uczniów klas budowlanych- z pewnością owocująca w przyszłości.