"Tydzień dla Oszczędzania"
"Tydzień dla Oszczędzania" (TDO) to akcja edukacyjna w Polsce i Europie, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu zarządzania środkami finansowymi. Związana jest ze Światowym Dniem Oszczędzania, który przypada na 31 października. Każdy kraj celebruje ten dzień na swój sposób. Wspólnym mianownikiem obchodów prowadzonych wspólnie przez banki, organizacje i instytucje są działania podnoszące poziom edukacji finansowej w społeczeństwie. W tym okresie publikowane są badania opinii publicznej pokazujące stałe tendencje oraz zachodzące zmiany w postawach społecznych wobec problematyki oszczędzania, np. z aktualnego raportu Intrum European Consumer Payment 2018 wynika, że 4/10 Europejczyków nie oszczędza regularnie pieniędzy każdego miesiąca. Polacy na tle innych narodowości europejskich nie wypadają źle – 64% deklaruje, że regularnie powiększa swoje oszczędności. Nasuwa się wniosek, że nie możemy przewidzieć przyszłości i dlatego zawsze rozsądnym rozwiązaniem jest oszczędzać pieniądze, gdy tylko możemy sobie na to pozwolić. To daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga stworzyć wyjście awaryjne w przypadku kryzysowej sytuacji finansowej.
29 października uczennice klasy 1pWR pod opieką Bogusławy Gocłowskiej i Doroty Kuleszy przygotowały stoisko z materiałami, ulotkami i gadżetami dotyczącymi tematyki pieniądza oraz plakatami zawierającymi cytaty o oszczędzaniu. Młodzież brała udział w konkursach (krzyżówki, rebusy, wykreślanki), szukała rozwiązania dla określonej sytuacji finansowej. Za prawidłowe odpowiedzi czekały słodkie nagrody. Celem szkolnej akcji było uświadomienie społeczności szkolnej, jak ważne jest racjonalne planowanie i podejmowanie decyzji finansowych.
„SZKOŁA PAMIĘTA”
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce przyłączyli się do akcji MEN "Szkoła pamięta" zaplanowanej na 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji uczniowie pod opieką nauczycieli odwiedzili groby osób zasłużonych i cenionych w społeczności lokalnej, odwiedzili lokalne miejsca pamięci, zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, odwiedzili groby zmarłych nauczycieli. Inicjatorem akcji w szkole była p. wicedyrektor Agnieszka Murach oraz opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.Wszystkim uczniom i nauczycielom bardzo dziękujemy za przyłączenie się do akcji „SZKOŁA PAMIĘTA”. To hołd oddany naszym bohaterom, którzy ginęli, byli mordowani za wolną Polskę. Warto byśmy o nich pamiętali – powiedział minister Dariusz Piontkowski, który również przyłączył się akcji. W całym kraju do akcji MEN „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. szkół (11 208). Największą popularnością inicjatywa cieszyła się wśród uczniów: Mazowsza (prawie 200 tys. uczniów z 1496 szkół), Wielkopolski (150 tys. uczniów z 1246 szkół), Pomorza (100 tys. uczniów z 753 szkół) i Podkarpacia (76 tys. uczniów z 726 szkół).
FOTO RELACJA
„Paczka na Kresy”
„Paczka na Kresy”
POMOC POLAKOM NA KRESACH - Przyłącz się!!!
BOŻE NARODZENIE 2019
W obecnej edycji Akcji, przed świętami Bożego Narodzenia zbieramy wyłącznie: produkty spożywcze, słodycze, medykamenty, chemię domową, kremy, środki opatrunkowe. Świetnym załącznikiem do paczek będą kalendarze na rok 2020 o tematyce związanej z Polską, a także pocztówki świąteczne z życzeniami.
NIE PRZYJMUJEMY: ubrań, artykułów papierniczych, zabawek, pluszaków, książek ani podręczników.
Istnieje możliwość wpłaty darowizny pieniężnej na konto Fundacji. Pozyskane środki będą wykorzystane na organizację Akcji:
Alior Bank SA, 94 2490 0005 0000 4520 7799 3602
Fundacja „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”
- Rzeźbiarska 87, 04-620 Warszawa
Współorganizatorem jest Kuratorium Oświaty w Warszawie
Więcej informacji u Pani Agnieszki Murach.
Dary można przynosić do świetlicy szkolnej i gabinetu wicedyrektorów do 3 grudnia 2019 r. (wtorek).
Wojskowy Dzień Szkoleniowy
W dniu 28 października 2019 r. uczniowie Certyfikowanych Klas Mundurowych: 3 Iw, 3 Sw, 4 Iw, 4 Sw, 4ISw uczestniczyli w Wojskowym Dniu Szkoleniowym - zajęciach praktycznych z Edukacji Wojskowej. Zajęcia odbyły się na terenie 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. Zajęcia przeprowadzone zostały zgodnie z założeniami programu edukacji wojskowej. Kolejne Wojskowe Dni Szkoleniowe będą odbywały się w każdą trzecią środę miesiąca.
„Pieszy Rajd Żołnierza – 20 lat Polski w NATO”
24 października 2019 roku w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim po raz ósmy odbył się „Pieszy Rajd Żołnierza – 20 lat Polski w NATO”. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.
Celem rajdu było uczczenie rocznicy 20 lecia Polski w NATO, przeprowadzenie zawodów użyteczno – bojowych oraz ćwiczenie sprawności taktycznej według norm szkoleniowych. Ponadto przeprowadzono zajęcia dotyczące tematyki historycznej i kształtowania postaw patriotycznych. Poprzez propagowanie turystyki pieszej jako formy aktywnego wypoczynku uczniowie mieli okazję odkrywać walory krajoznawcze i przyrodnicze Puszczy Piskiej. W ten sposób kształtowano postawę proekologiczną.
W czasie marszu zespoły wykonywały zadania taktyczne z norm wojskowych na poszczególnych punktach kontrolnych: wynoszenie rannego z pola walki na noszach, ustawienie pojedynczej miny, rzut granatem na odległość, pokonanie terenu różnymi sposobami, przenoszenie skrzynki z amunicją – czołganie, zakładanie OP 1, ewakuacja uszkodzonego pojazdu z pola walki, strzelanie w systemie śnieżnik.
Komisja oceniająca, po zsumowaniu punktów, przyznała:
I miejsce drużynie w składzie:
Michał Adamowski, Cezary Bieńkowski, Bartosz Głażewski, Szymon Kamień, Ryszard Mierzejewski, Paulina Gołębiowska, Paulina Duszak, Szymon Żach.
II miejsce zajęła drużyna w składzie:
Filip Bagiński, Patrycja Białczak, Radosław Fijałkowski, Konrad Gołębiowski, Marian Jaskulski, Maksymilian Pawłowski, Jakub Pierzchała.
III miejsce zajęła drużyna w składzie:
Patryk Jędrzejczyk, Jakub Samsel, Dawid Sędrowski, Mateusz Skonieczny, Szymon Zapert, Mateusz Zdunek.
Puchary dla zwycięskich zespołów przygotował Komendant WKU w Ostrołęce.
W klasyfikacji - strzelanie w systemie śnieżnik wyłonionych zostało czterech najlepszych strzelców: I miejsce – Damian Łępicki z klasy 1gSw, II miejsce – Kacper Sitek z klasy 1gIw, III miejsce – Kamil Grabowski z klasy 2 Sw, IV miejsce Szymon Kamień z klasy 2 Iw. Dyplomy dla najlepszych strzelców przygotował Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz
Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali dyplomy za wzięcie udziału w zawodach.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z rajdu.
Mundurowa Pamięć
Uczniowie klas wojskowych podjęli akcję pt. „Mundurowa Pamięć”.
W dniach 29 i 30 października 2019 r. odwiedzili miejsca pamięci, zapalili znicze, oddali hołd poległym i zmarłym żołnierzom.
W Krukach byli na mogiłach poległych w II wojnie światowej i mogile gen. Ludwika Kickiego – poległego w bitwie pod Ostrołęką /26.05.1831 r./, byli także przy pomniku poległych w II wojnie światowej przy ul. Poległych w Ostrołęce. Na cmentarzu Parafialnym oddali cześć poległym w II wojnie światowej, żołnierzom 5 Pułku Ułanów Zasławskich oraz pomordowanym przez SB w 1945 r.
Na cmentarzu komunalnym uczcili pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz ofiar zbrodni katyńskiej.
Ponadto zapalili znicze przy pomniku 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce przy Al. Wojska Polskiego, czcząc pamięć żołnierzy poległych w walkach narodowo – wyzwoleńczych.
WSPOMINAMY - WIELCY ARCHITEKCI I BUDOWNICZOWIE
„Być człowiekiem to czuć, kładąc swoją cegłę,
że się bierze udział w budowaniu świata.”
-Antoine de Saint-Exupéry
Dnia 31 października 2019 roku uczniowie klas budowlanych wspominali wielkich architektów – autorów projektów, które zmieniły świat. Przypomniano sylwetki twórców architektury i ich dzieła. Budowniczowie pozostawili po sobie niezwykłe realizacje.
Gustave Eiffel zaprojektował nie tylko słynną wieżę w Paryżu czy Statuę Wolności. Był również autorem mostu kolejowego nad rzeką San w Przemyślu. Istnieją pewne budowle oraz dzieła sztuki i architektury, które zna każdy na świecie. Jednak niewiele osób wie jakie skrywają tajemnice. Gustave Eiffel zbudował i wyposażył mieszkanie dla siebie na najwyższym piętrze najsłynniejszej wieży. Często w nim odpoczywał i przyjmował gości. W apartamencie znajduje się kuchnia, łazienka, dwie sypialnie i pokój dzienny.
Statua Wolności symbolizuje i upamiętnia przymierze Stanów Zjednoczonych i Francji w czasie walki o niepodległość. Pomnik jest podarunkiem narodu francuskiego, a historia jego powstania to opowieść o niezłomności, cierpliwości i pokonywaniu przeszkód.
Zmarły pięćset lat temu Leonardo da Vinci był prekursorem nowoczesnej techniki budowlanej. Zdefiniował w statyce pojęcia momentu oraz prawa równowagi sił. Związał zagadnienie stateczności konstrukcji z mechaniką tworząc w ten sposób podwaliny pod naukę zwaną mechaniką budowli.
Znani twórcy i budowniczowie pozostawili następnym pokoleniom dorobek pracy - fascynujący świat budowli.