„Otwarta Firma – Biznes przy tablicy”
W naszej szkole, po raz kolejny, realizowaliśmy projekt „Otwarta Firma – Biznes przy tablicy” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, największego na świecie wydarzenia promującego przedsiębiorczość. W szkołach średnich polega on na zorganizowaniu spotkania młodzieży z przedstawicielem lokalnego biznesu na jeden z następujących tematów:
- własna firma
- pracownik i pracodawca
- konsument
- finanse
- marketing firmy
- etyczny biznes.
Współpraca z przedsiębiorcami ma duże znaczenie w realizacji jednego z głównych zadań szkoły, jakim jest pomoc uczniom w planowaniu przyszłości edukacyjnej i zawodowej oraz przygotowaniu do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym.Praktycy biznesu umożliwiają poznanie lokalnego rynku pracy, opisują specyfikę danego zawodu, budują pozytywne relacje pracodawca - potencjalny pracownik, odpowiadają na pytania młodzieży. To pozwala uczniom na dokładniejsze wyobrażenie o wybranym zawodzie, ocenę swoich mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń a przez to na lepsze przygotowanie się do aktywności zawodowej.
W tym roku zaproszenie na spotkanie z młodzieżą przyjął Pan Wiesław Brzozowy, właściciel Agencji Reklamy „Hexan” w Ostrołęce oraz Szkoły Języków Obcych „Alma Mater” w Ostrołęce. W spotkaniu, które odbyło się 21 listopada 2019 r., uczestniczyły wszystkie klasy reklamy. Dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie praktycznych informacji o specyfice pracy w agencji reklamowej.
Dzień Praw Dziecka
Przyłączyliśmy się jako szkoła do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który przypada 20 listopada. Była to okazja do przypomnienia, iż dzieci mają prawo do szczególnej troski i pomocy.
Tego dnia przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych: Konwencji o prawach dziecka. Strażnikiem konwencji jest UNICEF, którego symbolem jest kolor niebieski. Ten kolor wyraża zaangażowanie w obronę praw najmłodszych i jest symbolem Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W akcję zaangażowane były ostrołęckie szkoły. Do Prezydenta Miasta Ostrołęki Łukasza Kulika wpłynął wyjątkowy apel od uczniów klasy 8a ze Szkoły Podstawowej nr 4, w którym zwracają uwagę, że prawa dziecka nie wszędzie są respektowane. W przepięknych słowach skierowali też prośbę w sprawie obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka:
"Zachęcamy do wzięcia udziału w tej inicjatywie, która może okazać się pomocną dłonią dla wielu dzieci, które z różnych powodów cierpią przez naruszenie ich praw. Proszę o zaangażowanie się nawet przez mały, spontaniczny krok - ubranie się tego dnia na niebiesko, bo właśnie ten kolor został uznany za symbol tego święta."
Przypominamy też, że najważniejsze prawa określone w Konwencji o prawach dziecka to:
- prawo do życia i tożsamości,
- prawo do wychowania w rodzinie,
- prawo do wyrażania własnych poglądów,
- prawo do prywatności,
- prawo do odpoczynku,
- prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej,
- prawo do godziwych warunków socjalnych,
- prawo do edukacji,
- prawo do informacji,
- prawo do ochrony przed konfliktem zbrojnym,
- prawo do ochrony w procesie karnym,
- prawo do znajomości swoich praw.
Na znak zaangażowania społeczności ZSZ Nr 2 w Ostrołęce, uczniowie i nauczyciele mieli przypięte w widocznym miejscu wstążeczki w kolorze niebieskim.
Zebranie z rodzicam
Porządek zebrania z rodzicami w dniu 22 listopada 2019 r:
- godz. 15.30 - indywidualne spotkania z wychowawcami w Internacie
- godz. 16.00 – szkolenie dla rodziców i nauczycieli na temat: "Profilaktyka narkotykowa" w auli szkolnej
- godz. 17.00 - spotkanie w klasach z wychowawcami
Konkurs recytatorski „Niepodległa”
„Piękna, niepodległa. Moja Ojczyzna”
W środę 13 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odbył się konkurs recytatorski „Niepodległa”. Jego celem było: uczczenie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pobudzanie wyobraźni i kreatywności, zachęcanie do inspiracji twórczych w poszukiwaniu wierszy o tematyce niepodległościowej, zapewnienie warunków sprzyjających wymianie doświadczeń w zakresie kultury żywego słowa i recytacji, kształtowanie postaw patriotycznych, poszerzenie znajomości faktów historycznych, poszerzenie znajomości twórczości patriotycznej poetów polskich, uwrażliwienie na piękno poezji, rozwijanie uzdolnień artystycznych.
Uczestników oceniało jury w składzie: Edyta Sikora, Joanna Klikczyńska, Anna Kaczmarczyk, Elwira Prot.
Wyniki rywalizacji
I miejsce – Wiktoria Wojtczak z klasy 1 pWR
II miejsce – Natalia Ciecierska z klasy 1 gWR
III miejsce – Szymon Ciemniewski z klasy 1 pWR i Stanisław Żebrowski z klasy 1 pWR
Uczestnikom gratulujemy!
Profilaktyka uzależnień
W obecnych czasach w społeczeństwie coraz częściej pojawiają się przypadki osób nieletnich będących ofiarami różnego rodzaju uzależnień.
Nasza szkoła, aby uświadomić młodzieży skalę tego problemu zorganizowała w dniu 15 listopada spotkanie profilaktyczne z policjantem panią Anetą Waracką z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich. Młodzież miała niecodzienną okazję spotkania z osobą, która w swojej codziennej pracy spotyka się z tymi problemami i jest profesjonalnie przygotowana do walki z nimi.
Podczas zajęć skoncentrowano się na szeroko pojętej profilaktyce uzależnień. Wskazano na konsekwencje zdrowotne oraz prawne stosowania napojów alkoholowych, narkotyków, dopalaczy i innych środków zmieniających świadomość. Omówiono sposób działania programu „ żółtej kartki” wskazując na szybkie i skuteczne działanie ostrołęckiej policji w walce z przestępczością nieletnich.
Po raz kolejny w naszej szkole w ramach działań profilaktycznych zwrócono uwagę, że życie wolne od substancji psychoaktywnych pozwala na uniknięcie kolizji z prawem i chroni przez wieloma życiowymi tragediami.
Spotkanie zorganizowały w ramach szkolnej akcji profilaktycznej „Wspólnie zgaśmy papierosa” pedagodzy szkolni- pani Monika Brzozowska i pani Renata Sawicka.
Klasa Sw w Przedszkolu Miejskim Nr 5
07.11.2019 r. uczniowie z klasy wojskowej III Sw uczestniczyli w spotkaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Przedszkolu Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Ostrołęce - Wojciechowicach. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności zdobyte podczas zajęć z zakresu obronności. Występ poprzedzony został wyjaśnieniem, w jakich warunkach i okolicznościach żołnierze wykorzystują swoje umiejętności. Uczestniczący w spotkaniu Pan kpt. Marcin Markiewicz z WKU Ostrołęka uzupełnił i wzbogacił wiedzę dzieci na temat zadań współczesnego żołnierza. Dzieci wykazywały ogromne zainteresowanie opowieściami Pana Kapitana i zaangażowaniem oraz serdecznością uczniów naszej szkoły.
Podczas spotkania dzieciom z wszystkich grup przedszkola zostały wręczone dyplomy i nagrody za II edycję Konkursu Plastycznego pt. „Barwy i Symbole 5 Pułku Ułanów Zasławskich". Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ulanów Zasławskich z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. W spotkaniu uczestniczyli Pani Alina Bałdyga - wicedyrektor naszej szkoły, Pani Wiesława Gałka - nauczycielka naszej szkoły - prezes Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce oraz Pani Ewa Duszak - przewodnicząca Rady Osiedla Wojciechowice. Na zakończenie spotkania młodzież naszej szkoły przekazała dzieciom kosz słodyczy. Spotkanie z przedszkolakami przygotowały nauczycielki - wychowawczynie przedszkola pod kierunkiem Pani Krystyny Kwiatkowskiej - Dyrektor. Jak każdego roku spotkania w przedszkolu są niezwykłe, pełne autentycznych emocji okazywanych przez dzieci.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie: Natalia Podzielna, Mateusz Skonieczny, Jakub Samsel, Szymon Zapert, Patryk Jędrzejczyk, Dominik Kurpiewski, Kacper Ziemak, Sebastian Stodolski, Sebastian Lenkiewicz, Sebastian Twardowski, Krystian Burkacki, Marcin Rejmontowski, Kamil Zera.