„Nie kupuj! Adoptuj!”
W dniu 25.10.2019 r. kolejny raz odbyliśmy spacery z psami ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Canis” w Kruszewie. Przyjęliśmy również podziękowania dla Kurpiowskiego Centrum Weterynaryjnego w Dylewie, które za pośrednictwem naszej szkoły, czyli Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce, przekazało schronisku 50 kg suchej karmy dla kotów. Tym razem pieskami zajmowali się uczniowie z klas: weterynaryjnych, reklamy i budownictwa oraz opiekunowie: p. Grażyna Mieczkowska i p. Marzena Waszyk. Poniżej przedstawiamy galerię piesków, potrzebujących ciepłych domów i odpowiedzialnych opiekunów.
Pamiętaj: Nie kupuj! Adoptuj!
Wyjście do Stadniny Koni „Mustang”
16 października klasy pierwsze i drugie technikum weterynaryjnego oraz technikum reklamy miały możliwość poznania się w ramach zorganizowanego wyjścia do Stadniny Koni „Mustang” w Dzbeninie. Sprzyjała temu piękna sceneria polskiej jesieni . Ognisko i wspólny śpiew przy akompaniamencie gitary tworzyły niepowtarzalną atmosferę. Chętni korzystali z zabaw na świeżym powietrzu oraz prelekcji o sposobach pielęgnacji koni. Uczestnikom towarzyszyła żywa maskotka stadniny – osiołek Czesio. Wszyscy bardzo dobrze się bawili na łonie natury i zrelaksowani wrócili do domów.
Zajęcia warsztatowe
Dnia 24.10.2019r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zajęcia warsztatowe przeprowadził p. Jakub Rutka nt. "Zawód - Lektor". O pracy lektora filmowego od kuchni opowiadał Jakub Rutka, dyrektor studia nagraniowego, które zajmuje się nagraniami lektorskimi filmów, dubbingiem bajek i gier wideo, produkcją reklam radiowych i telewizyjnych oraz tłumaczeniami audio-wizualnymi. Filmy oraz reklamy wyprodukowane przez ostrołęckie studio można oglądać w takich stacjach jak National Geographic, Discovery Channel, TVP, TVN Turbo, CBS, RMF, ZET czy ESKA. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy 1pSw z ZSZ nr 2 w Ostrołęce. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest zawód lektora i jak wygląda praca w studiu nagrań. "Nie wiem czy wiecie, ale kiedyś - ja oczywiście tego nie pamiętam, ale znam to z opowieści Tomasza Knapika - lektorzy czytali filmy na żywo. Jak film leciał w telewizji o 20.00, to lektor przychodził i czytał go na żywo. Dziś na szczęście jest to już tylko wspomnienie. W dobie sprzętu cyfrowego wszystko jest nagrywane, a wszelkie pomyłki nie idą w świat, tylko trafiają do wirtualnego kosza". Uczniowie zobaczyli, jak wygląda studio nagraniowe, w których pracują lektorzy i aktorzy dubbingowi. Dowiedzieli się, czym są "lista dialogowa" czy "timecode" oraz jak faktycznie wygląda nagranie głosu lektora pod film. Na koniec uczniowie sami mogli spróbować swoich sił, siadając przed monitorem z tekstem w ręku. Jak się okazało, czytanie filmów wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się z pozoru wydawać.
Koordynatorem działań na terenie szkoły w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest doradca zawodowy p. Paulina Biedrzycka
Warsztaty w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery
Dnia 22 października 2019r. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery „Pasja, profesja, powołanie „ Również w tym roku warsztaty poprowadziła Grupa Ratownicza Nadzieja. Ratownicy poinformowali młodzież o działalności Grupy Nadzieja oraz opowiedzieli, co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem medycznym, jak wygląda jego praca oraz jakie zagrożenia mogą nas spotkać, gdy wybierzemy ten zawód. Zostały również przeprowadzone zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w celu uświadomienia młodzieży, jak należy postępować w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Młodzież miała przyjemność gościć pana Stanisława Orłowskiego.
Pan Orłowski długo i ciekawie opowiadał o swojej, nadal trwającej, "przygodzie" z autografami. Mówił o satysfakcji ze zdobycia podpisu sławnej osoby i o kosztach finansowych i czasowych poniesionych w związku z taką pasją. Dawał liczne przykłady znanych ludzi, spotkanych także w Ostrołęce. Liczne slajdy i segregatory pełne autografów cieszyły się zainteresowaniem młodzieży.
Koordynatorem działań na terenie szkoły w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest doradca zawodowy p. Paulina Biedrzycka
Dnia 23.10.2019r. zajęcia poprowadził mjr Sławomir Kośnica z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce . Temat spotkania „Jak zostać Terytorialsem?”. Młodzież z klas maturalnych dowiedziała się również o kierunkach w Wojskowej Akademii Technicznej o zasadach i terminach rekrutacji.
Koordynatorem działań na terenie szkoły w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest doradca zawodowy p. Paulina Biedrzycka
Ogólnopolski Tydzień Kariery 2019 „Pasja, profesja, powołanie”
W dniach od 21 do 25 października 2019 r. po raz jedenasty w Zespole Szkół Zawodowych Nr2 w Ostrołęce odbył się Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem: „ Pasja, profesja, powołanie”.
Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK) jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej. Działania kierowane są przede wszystkich do osób młodych, które stoją przed poważnymi decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości zawodowej, a także do wszystkich, którzy pragną przyjrzeć się swoim dotychczasowym dokonaniom zawodowym czy edukacyjnym i ponownie wybrać właściwą dla siebie ścieżkę zawodową.
Dnia 21 października 2019 r. w ZSZ nr 2 w Ostrołęce odbyły się warsztaty pod hasłem „ Pasja, profesja, powołanie”. Spotkanie poświęcone było wspieraniu i zachęcaniu uczniów do samodzielnego podejmowania decyzji, w oparciu o indywidualne cele, okoliczności i warunki oraz uświadomieniu młodym ludziom ich roli w procesie kreowania własnej kariery edukacyjno –zawodowej.
Warsztaty zorganizowane zostały po raz jedenasty z udziałem doradców zawodowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy Filia w Ostrołęce –p. Jolanty Bałdygi, p. Magdaleny Prot, p. Dariusza Mrozka oraz doradcy zawodowego z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Ostrołęce –p. Justyny Reszczyńskiej.
Koordynatorem działań na terenie szkoły w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest doradca zawodowy p. Paulina Biedrzycka
Zrozumieć statystykę
17 października młodzież z klasy 2R uczestniczyła w warsztatach - Jak interpretować dane statystyczne? Z podstawowymi zasadami obowiązującymi przy prezentacji danych statystycznych zapoznała naszych uczniów p. Emilia Pawelczyk – pracownik Urzędu Statystycznego w Warszawie Odział w Ostrołęce. Czy wierzyć wszystkiemu, co jest napisane? Zajęcia wyjaśniały na co zwracać uwagę podczas interpretacji danych statystycznych. Wszyscy mieli możliwość wyszukiwać informacje na przykład o liczbie przedsiębiorstw w wybranej branży, o stopie bezrobocia w regionie korzystając z Banku Danych Lokalnych oraz możliwości tworzenia kartogramów na Geoportalu. W dobie łatwego dostępu do informacji każdy potrzebuje wiedzy o tym, jak rozpoznawać rzetelne wiadomości. Warsztaty te zostały zrealizowane w ramach VII edycji akcji „Zrozumieć statystykę”, która odbywa się pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy o statystyce publicznej oraz sprawdzenie przez młodzież umiejętności wykorzystania i interpretacji danych statystycznych.
Dorota Kulesza