SYMULATOR DO NAUKI JAZDY CIĘŻARÓWKĄ
Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce
We wtorek, 27 listopada 2018 r. uczniowie klas 2wk i 3wk mieli możliwość uczestnictwa w specjalnych zajęciach z udziałem symulatora do nauki jazdy ciężarówką. Była to niesamowicie ciekawa i zupełnie inna forma dokształcania oraz poznania charakteru pracy w zawodzie kierowca mechanik.
Uczniowie, a także zainteresowani nauczyciele przeżyli realną jazdę w ruchomej platformie, uczestniczyli w proceduralnych ćwiczeniach od prostych do tych korygujących psychikę kierowcy, podczas jazdy w krytycznych sytuacjach. Przez odpowiednie nagłośnienie do kierowcy docierały odgłosy jazdy i specjalne efektu dźwiękowe.
"- Przed wakacjami zorganizowaliśmy konkurs, bicie rekordu w największej ilości uczniów, którzy zmieszczą się w kabinie ciężarówki. W konkursie najlepszy wynik uzyskała szkoła z Ostrołęki, ZSZ nr 2. Do kabiny ciężarówki weszło 57 uczniów. W związku z tym postanowiliśmy, że na jeden dzień symulator trafi także tu – powiedział nam Jerzy Szepietowski, członek zarządu ZMPD."
Uczniowie skorzystali z proponowanej formy zajęć, wykazali duże zainteresowanie. Mimo specjalnych warunków, jakie należało spełnić, proponując taki sposób dokształcania, wiemy, że jest to świetna forma poznania bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach drogowych i przybliżenia charakteru pracy i przyszłego zawodu.
Serdecznie dziękujemy, że mieliśmy możliwość skorzystania z takich ćwiczeń. Przy okazji została przekazana wiedza przez doświadczonego instruktora oraz odbyło się ważne spotkanie przybliżające uczniom ścieżkę edukacyjną prowadzącą do zdobycia zawodu i kwalifikacji, a także szereg zmian i projektów związanych z przyszłością zawodu.
Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką
29 listopada uczniowie klasy 3 WR odwiedzili tzw. Forty Bema, gdzie mieści się Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką (26 maja 1831r.). W budowli znajduje się sarkofag, w którym spoczęły prochy żołnierzy Powstania Listopadowego. W najniższej kondygnacji zwiedzić można nowoczesne, multimedialne wystawy dotyczące bitwy, historii carskiej fortyfikacji oraz samego Pomnika Mauzoleum. Zwiedzającym prezentowana jest wizualizacja ostrołęckiej batalii. Uwagę przyciąga armia miniaturowego wojska, złożona z ołowianych żołnierzyków. Otwarty jest również taras Mauzoleum, skąd podziwiać można fort i pole historycznej bitwy, a także panoramę miasta. Ostrołęckie Mauzoleum jest jedynym tego typu obiektem w Polsce, poświęconym poległym w jednej z bitew powstania listopadowego.
Opiekę nad uczniami sprawowały: B. Gocłowska i B. Leonarska
Projekt „Lekcje z ZUS”
Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”. W trakcie czterech lekcji uczniowie klasy 1F, 1B, 4Iw, 4B poznawali zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi, m.in. jak działa polski system ubezpieczeń społecznych, jakie świadczenia można otrzymać, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak opłacać składki przy prowadzeniu firmy. Uczniowie zostali wyposażeni w materiały dydaktyczne w postaci scenariuszy lekcji oraz mogli korzystać z bogatych internetowych materiałów multimedialnych. Zwieńczeniem projektu był udział w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, której etap szkolny odbył się 27 listopada. W Olimpiadzie wzięło udział 89 uczniów z ww. klas.
Najwyższą liczbę punktów uzyskali:
- Rafał Krejszeff, 4Iw
- Patryk Murach, 4B
- Natalia Gut, 4Iw.
Prace uczniów zostały wysłane do weryfikacji przez organizatorów Olimpiady.
Projekt „Lekcje z ZUS” realizowały: B. Gocłowska i D. Kulesza.
Szkolny koordynator projektu – B. Gocłowska
Spotkania z ekspertami
W dniach 16 i 23 listopada młodzież z klas – czwartej oraz trzeciej technikum weterynarii uczestniczyła w spotkaniach z ekspertami z Mazowieckiego Ośrodka Doskonalenia Rolnictwa Oddział w Ostrołęce. Pani Anna Buczyńska i pan Andrzej Niedźwiedzki przedstawili w obecnych uwarunkowaniach prawnych możliwości wytwarzania i sprzedaży artykułów rolnych własnej produkcji, zwane rolniczym handlem detalicznym. Od nowego roku kalendarzowego, nie tylko we własnym gospodarstwie, czy na kiermaszach, ale też w sklepach i restauracjach można będzie nabyć wytworzony przez rolnika miód, ciasto czy wyroby wędliniarskie.
Naszym uczniom, jako osobom związanym z funkcjonowaniem gospodarstw rolnych, kolejni prelegenci – pan Jacek Tyszka i pan Zbigniew Topa przedstawiali zasady zabezpieczania gospodarstw przed chorobami oraz warunki uzyskania premii dla młodego rolnika. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali jak można pozyskać 100 tys. zł na rozwój gospodarstwa rolnego.
Dorota Kulesza
„Świąteczna Akcja Paczka 2018”
„Świąteczna Akcja Paczka 2018”
POMOC POLAKOM NA KRESACH - Przyłącz się!!!
Boże narodzenie 2018
W obecnej edycji Akcji, przed świętami Bożego Narodzenia zbieramy tylko i wyłącznie:
produkty spożywcze, słodycze, medykamenty, chemię domową, kremy, środki opatrunkowe.
Świetnym załącznikiem do paczek będą kalendarze na rok 2019 o tematyce związanej z Polską (historyczne, krajobrazowe etc.)
NIE PRZYJMUJEMY:
ubrań, artykułów papierniczych, zabawek, pluszaków, książek ani podręczników.
Istnieje możliwość wpłaty darowizny pieniężnej na konto Fundacji.
Pozyskane środki będą wykorzystane na organizację Akcji:
Alior Bank SA, 94 2490 0005 0000 4520 7799 3602
Fundacja „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”
ul. Rzeźbiarska 87, 04-620 Warszawa
Organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Warszawie
Więcej informacji u Pani Agnieszki Murach
Dary można przynosić do świetlicy szkolnej i gabinetu wicedyrektorów do 6 grudnia 2018 r.
"Wspólnie zgaśmy papierosa"
Dzień 21 listopada 2018 roku to finał szkolnej akcji profilaktycznej „Wspólnie zgaśmy papierosa” i także podsumowanie podjętych działań profilaktycznych przez wszystkie osoby zaangażowane w promocję zdrowego stylu życia. W tym dniu gościliśmy:
- dietetyk panią Sylwię Szewczyk, która udzielała porad z zakresu zdrowego stylu życia, można było zbadać skład masy swojego ciała,
- panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, które udzielały porad dotyczących nikotynizmu. Można było zmierzyć poziom dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, doświadczyć widzenia przestrzeni i spostrzegania rzeczywistości poprzez założenie alkogogli i narkogogli,
- młodzież mogła skorzystać z porady ambulatoryjnej u pielęgniarki szkolnej pani Doroty Koziatek, zmierzyć ciśnienie krwi, wypełnić kwestionariusz Fagerstroma. Szkolna drużyna sanitarna pod opieką pielęgniarki szkolnej-pani Doroty Koziatek prezentowała, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy medycznej.
Nauczyciele biblioteki: pani Anna Kaczmarczyk i pani Elwira Prot przygotowały gazetkę informacyjną dotyczącą historii szkolnej akcji profilaktycznej „Wspólnie zgaśmy papierosa”, która odbyła się już po raz piętnasty w naszej szkole. Młodzież miała również możliwość wyrażenia swojej opinii poprzez wypisanie argumentów na tablicy na temat: Dlaczego warto rzucić palenie? Na ekranie szkolnego telewizora na I piętrze szkoły prezentowano prezentację multimedialną nt. szkodliwości palenia papierosów przygotowaną przez uczennicę klasy 3 ISw Wiktorię Dobrowolską.
Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie akcji serdecznie dziękujemy a uczniom życzymy świadomych i odpowiedzialnych decyzji.
Zespół ds. wychowania i profilaktyki we współpracy z Samorządem Uczniowskim.
Pamiętajcie każdy z nas może promować zdrowy styl życia, a jeśli palisz
rzuć palenie!