Wszechnica Informatyczna - wykłady on-line
Uczniowie klas 3Iw, 3ISw i 4Iw o kierunku technik informatyk brali udział w dwóch wykładach on-line, które były realizowane w ramach współpracy z Warszawską Wyższą Szkołą Informatyki.
Wykłady poprowadził wykładowca tejże uczelni mgr inż. Andrzej Ptasznik.
Pierwszy wykład pt.: ”Czary mary, hokus pokus – czyli podstawy programowania” dotyczył zagadnień programowania w C++ i odbył się w miesiącu październiku.
Drugi wykład, który odbył się w listopadzie pt.:„ Co się mieści w tabelce – czyli podstawy relacyjnych baz danych” dotyczył zagadnień z Systemów Baz Danych.
Dorota Sienkiewicz
V Międzyinternacki Konkurs „Mistrz Ortografii 2018”
W dniu 26 listopada 2018r. odbyły się w Internacie ZSZ Nr 2 eliminacje do V Międzyinternackiego Konkursu "Mistrz Ortografii 2018". Od pięciu lat konkurs organizuje Internat I Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce.
W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 12 wychowanków naszego Internatu. Zostali oni poddani próbie napisania dyktanda obfitującego w dużą ilość zaskakujących niespodzianek ortograficznych. Najmniej problemów sprawił tekst następującym wychowankom: Klaudii Tabace, Albertowi Grabowskiemu i Krzysztofowi Kicie.
Zwycięzcy etapu internackiego w dniu 3 grudnia reprezentowali nasz Internat w rozgrywkach międzyinternackich, które odbyły się w Internacie I LO w Ostrołęce.
Uroczyste podsumowanie odbyło się 10 grudnia. Albert Grabowski zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!
Odwiedziny mieszkańców Domu Pomocy Społecznej
30 XI uczennice klasy 2 Technikum Usług Fryzjerskich pod opieką Bożeny Jeruzalskiej i Renaty Karwowskiej, odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej WRZOS. Tradycyjnie zajęliśmy się fryzurami mieszkańców. Dziewczęta włączyły się w zabawy andrzejkowe, udało nam się trafić na imieninowe cukierki i sto lat dla Pana Andrzeja. Ustaliliśmy już termin następnego spotkania.
,,Ostatkowy zawrót głowy 2018”
W środę 28 listopada w naszej szkole świętowaliśmy ,,Ostatkowy zawrót głowy 2018” . Akcja charytatywna corocznie organizuje Szkolne Koło TPD i Samorząd Uczniowski. Dochód z akcji został przeznaczony na świąteczną pomoc dzieciom- podopiecznym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Ostrołęce. Przygotowane atrakcje: słodkości, foto-budka, poczta ostatkowa i konkurs na "Najzabawniejszy strój ostatkowy" okazały się dobrą zabawą. Nagrody za udział w konkursie będą wręczone na apelu podsumowującym pracę w I semestrze. Wszystkim nauczycielom ,pracownikom szkoły i młodzieży dziękujemy za wspólną zabawę i okazaną pomoc potrzebującym dzieciom!!!
Szkolne Koło TPD Samorząd Uczniowski
Wycieczka
Odpowiedzialność nieletnich i pełnoletnich
W Internacie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce odbyło się spotkanie wychowanków z pracownikiem Komendy Miejskiej Policji – mł. asp. Anetą Waracką nt. „Odpowiedzialność nieletnich i pełnoletnich”.
Spotkanie odbyło się w dwóch grupach z podziałem na nieletnich i pełnoletnich. Omawiana była odpowiedzialność za czyny karalne oraz zachowania sprzeczne z przyjętymi w społeczeństwie normami. Mówiono także o uzależnieniach, o konsekwencjach zdrowotnych i prawnych środków zmieniających świadomość.
Głównym celem spotkania było kształtowanie wyobraźni młodzieży dotyczącej bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych oraz poznanie procedur postępowania w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu.
100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI - INTERNAT
Wyjątkowe wydarzenie w dziejach naszego narodu – setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się niepowtarzalną okazją do podjęcia przez wychowanków Internatu Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce wielu działań upamiętniających tą rocznicę.
W ramach obchodów zrealizowano następujące cele: uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, kształtowanie tożsamości narodowej i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji, propagowanie wartości patriotycznych, kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej, budowanie szacunku dla symboli narodowych.
13 listopada 2018 r. wychowankowie Internatu czytali w bibliotece szkolnej fragmenty książek o tematyce patriotycznej. Spotkanie przygotowały Panie: Dorota Kulesza i Renata Karwowska we współpracy ze Paniami: Elwirą Prot i Anną Kaczmarczyk. Czytanie książek odbyło się w specjalnie przygotowanej scenografii, podano również słodki poczęstunek w barwach narodowych. Podczas spotkania wychowankowie napisali za co kochają Polskę. Czytane były fragmenty: „Zapiski oficera Armii Czerwonej” i „Fajna ferajna”.
21 listopada 2018 r. odbyła się Wieczornica Patriotyczna. Wychowankowie pod kierunkiem wychowawczyń: Anny Sobotki i Renaty Karwowskiej przygotowali wiersze i piosenki wojskowo – harcerskie. Spotkanie uświetnili śpiewem i grą na gitarze harcerze ZHP 11 Ostrołęckiej Drużyny Harcerskiej „Ślad”. Śpiewano pieśni: „Rota”, „Płonie ognisko”, „Mały mundur”, „Szare szeregi”, „Taki jak ptak”, „Ballada rajdowa”. Recytowano utwory: „Jest takie miejsce”, „Ojczyzna”, „Moja piosenka”, „Rzadko na moich wargach”, „Pień o żołnierzach z Westerplatte”, „Żołnierz polski”, „Elegia o chłopcu polskim”. Uroczystość zakończyła recytacja wiersza Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. Spotkanie zwieńczyła uroczysta kolacja dla wszystkich wychowanków Internatu.
Wychowankowie grupy IV pod opieką Pana Krzysztofa Złotkowskiego uczestniczyli w Pogadance dla Niepodległej. Natomiast dziewczęta z grupy I pod opieką wychowawców Anety Graczyk, Sylwii Stepnowskiej, Krzysztofa Złotkowskiego wykonały własnoręcznie wielkoformatową pracę plastyczną pt. „Ku Niepodległej” i kartki z życzeniami dla Niepodległej.
Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości wychowankowie Internatu obejrzeli widowisko historyczne „Wolność we krwi” oraz film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. W tych działaniach wychowanków wsparli wychowawcy Bogusława Gocłowska, Izabela Sikora, Aneta Graczyk i Paweł Żebrowski.
Podejmując wszystkie te działania umacniane było poczucie więzi z krajem ojczystym, jego historią i kulturą.