Wyjście integracyjne klasy 1We połączone z uczestnictwem w programie „Kulturalna szkoła na Mazowszu”
9 listopada bieżącego roku szkolnego klasa 1We uczestniczyła w spotkaniu kulturalno-integracyjnym. W ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” uczniowie wraz z opiekunkami: p. Katarzyną Rzosińską i p. Elwirą Prot udali się do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, gdzie zwiedzili wystawę poświęconą wycinance kurpiowskiej.
Po obejrzeniu przepięknych wycinanek z Puszczy Zielonej i Puszczy Białej, młodzież wzięła udział w warsztatach. Każdy z uczniów miał możliwość samodzielnie wykonać wycinankę.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w kręgielni „Łubudu”, gdzie wychowankowie bardzo dobrze się bawili i miło spędzili czas!
„Wspólnie zgaśmy papierosa”
Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się szkolna akcja profilaktyczna „Wspólnie zgaśmy papierosa”. Miała ona na celu zapobieganie paleniu papierosów przez uczniów oraz ich zaangażowanie w promocję zdrowego stylu życia.
Działania w ramach akcji były prowadzone przez wychowawców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, pielęgniarkę szkolną. W ramach tych działań przeprowadzono lekcje wychowawcze, pogadanki poruszające tematykę nikotynizmu, udzielono indywidualnych porad w zakresie rzucania palenia, ogłoszono konkurs plastyczny, przygotowano gazetkę szkolną. Dzień 18 listopada, stanowił finał akcji, a także podsumowanie podjętych działań profilaktycznych przez wszystkie osoby zaangażowane w promocję zdrowego stylu życia. Tego dnia zaproszeni goście w osobach: dr Maria Kapuśniak i dr Renata Głębocka przeprowadziły spotkanie dla młodzieży na temat szkodliwości palenia papierosów oraz wpływu palenia na osoby chore na Covid 19. Omówiono także profilaktykę Covid 19.
Podczas finału akcji gościliśmy również panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, które udzielały porad dotyczących nikotynizmu
oraz innych środków psychoaktywnych - można było doświadczyć widzenia przestrzeni i spostrzegania rzeczywistości poprzez założenie alko gogli i narko gogli i tym samym zwiększyć swoją świadomość jak one działają na organizm człowieka i jego funkcjonowanie. Pielęgniarka szkolna udzielała porad ambulatoryjnych (mierzenie ciśnienia, wypełnianie kwestionariusza Fagerstroma, rozdawano ulotki). Zorganizowano także konkurs z zakresu wiedzy na temat nikotynizmu, za udział w którym uczniowie otrzymywali owoce. Można było również w formie pisemnej wyrazić swoje zdanie na temat palenia papierosów. Rozstrzygnięto ogłoszony konkurs i wyeksponowano prace konkursowe, które osiągnęły najwyższe wyniki. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Uczniowie zostaną nagrodzeni na apelu podsumowującym pracę w I semestrze bieżącego roku szkolnego.
Dnia 18 listopada gościliśmy również funkcjonariusza policji pana Krzysztofa Kolator, który omówił wpływ środków psychoaktywnych na funkcjonowanie młodych ludzi podczas spotkania z rodzicami i nauczycielami.
Wszystkim zaproszonym gościom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie szkolnej akcji serdecznie dziękujemy.
Organizatorami akcji byli pedagodzy szkolni, nauczyciel biologii pani Renata Florczak oraz pielęgniarka szkolna.
Dzień edukacji finansowej
15 listopada Fundacja GPW, po raz drugi, była organizatorem Dnia Edukacji Finansowej.
Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w formie udziału stacjonarnego bądź słuchania transmisji online.
Wykłady prowadzone przez ekspertów podzielono na 3 moduły:
- Jak świadomie inwestować na giełdzie? Moduł dla początkujących i przyszłych inwestorów.
- Jak edukować o finansach dzieci i młodzież? Moduł dla nauczycieli przedmiotów ekonomicznych i rodziców dzieci w wieku szkolnym.
- Jak bezpiecznie prowadzić finanse osobiste i oszczędzać na emeryturę? Moduł dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje finanse.
W ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, w formie zdalnej, swoją wiedzę finansową zdobywali uczniowie klasy 2R oraz 2B.
WYCIECZKA TECHNICZNA „SKĄD SIĘ BIERZE WODA W KRANIE”
Dzisiaj 20.10.2022 r. , w ramach współorganizowanych Ostrołęckich Dni Techniki, uczniowie z klasy 4pBBw wraz z opiekunem Jolantą Jaksiną mieli okazję dowiedzieć się „Skąd się bierze woda w kranie” Młodzież przywitał Prezes Rafał Lis, a spotkanie poprowadził Pan Marek Kurhan. Zajęcia odbyły się na terenie Stacji Uzdatniania Wody i wzbudziły duże zainteresowanie Dzięki nim wierzymy, że edukacja nie musi być przykrym obowiązkiem. W miłej atmosferze łączymy doświadczenie i odkrywanie, z przekazywaną wiedzą o pozyskiwaniu, uzdatnianiu i dystrybucji wody.
ELIMINACJE SKILLS POLAND W BIAŁYMSTOKU
20 października 2022 roku uczniowie budowlanki 4BBw wzięli udział w pierwszych eliminacjach w Białymstoku SKILLS Poland 2022 z myślą o Euro Skills , które odbędą się w 2023 r. w Gdańsku. Opiekę nad zawodnikami sprawował Piotr Jaksina. Zawody odbyły się w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku . Kornelia Bednarska, Jakub Bożomański, Małgorzata Gromek, Gumowski Filip, Katarzyna Zalewska i Kita Tobiasz godnie reprezentowali naszą szkołę podczas zawodów. Wykazali się dużym zaangażowaniem i wysokim poziomem umiejętności budowlanych i sanitarnych a przede wszystkim wrócili bogatsi o nowe doświadczenia.
Eliminacje zostały poprzedzone otwarciem nowej pracowni do nauki zawodu technik inżynierii sanitarnej i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej pod patronatem GROHE. Te zawody, to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym.
Link do obejrzenia:
JUBILEUSZ 60-LECIA ZSZ NR 2
PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ!
Przygotowania do obchodów Jubileuszu naszej Szkoły rozpoczęły się wraz z początkiem roku kalendarzowego. Zaangażowała się duża część społeczności szkolnej. Obchody właściwe, które miały miejsce w dniach od 1 do 7 października 2022 r. zostały poprzedzone szeregiem imprez i wydarzeń towarzyszących.
8 marca odbył się XIII Festiwal Fryzjerstwa Artystycznego, którego motywem przewodnim były „Szalone lata 60-te”.
14 marca świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji uczniowie wykazali się kreatywnością piekąc 60 babeczek z motywem liczby Pi na 60-lecie Szkoły, czy przygotowując prezentację przedstawiającą rozwinięcie dziesiętne liczby Pi do sześćdziesięciu miejsc po przecinku.
W marcu zorganizowaliśmy także VII Ogólnopolski Konkurs Weterynaryjny „Wszystkie stworzenia duże i małe” poświęcony farmakologii weterynaryjnej.
W maju Jubileuszowi Szkoły towarzyszyła impreza pod hasłem „Aktywny sportowo, efektywny zawodowo”, popularyzująca szkolnictwo zawodowe oraz aktywność fizyczną wśród młodzieży. Na początku czerwca odbył się II Rajd Kadeta poświęcony 60-letniej historii Szkoły.
W czerwcu rozstrzygnięto również konkurs, który miał na celu zachęcenie społeczności szkolnej oraz absolwentów do włączenia się w przygotowanie obchodów Jubileuszu szkoły. Prace wykonano w kategoriach: plakat oraz kartka okolicznościowa pod hasłem „ZSZ Nr 2…60 LAT MINĘŁO”. Nagrody zostały wręczone podczas Obchodów Jubileuszu Szkoły.
Z początkiem nowego roku szkolnego społeczność szkolna, za zakupione cegiełki ufundowała ławeczkę- pomnik, upamiętniającą Jubileusz 60-lecia. Umieszczony na niej kod QR umożliwia obejrzenie archiwalnych zdjęć oraz odsłuchanie historii szkoły z lat 1962-2022. Ławeczka stanęła na skwerze - przed wejściem do Szkoły. Przygotowano okolicznościowe banery, tarcze, księgę jubileuszową, zaproszenia i inne materiały promujące Nasze Święto. Tak wyglądał początek.
Po czym, w szalonym tempie nadszedł wyczekiwany moment. Wystartowaliśmy w sobotę 1 października - 30-kilometrowym rajdem rowerowym, wraz z Ekomeną, współorganizatorem. W poniedziałek finał szkolnego 'Konkursu wiedzy o historii Szkoły" i uroczysta akademia dla młodzieży, połączona ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Wtorek i środa - biegi sztafetowe śladami 5 Pułku Ułanów Zasławskich dla uczniów z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych i średnich.
Czwartkowy poranek rozpoczął się konferencją popularnonaukową dotyczącą zasadności powstania naszej Szkoły: „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce następstwem rozwoju przemysłowego Ostrołęki i Regionu". Dyrektor szkoły Alina Bałdyga, jako gospodarz konferencji, bardzo serdecznie przywitała wszystkich zaproszonych gości, dziękując jednocześnie za przyjęcie zaproszenia.
Piątek przywitał nas uroczystym wciągnięciem na maszt flagi państwowej, który ufundowany został przez Stowarzyszenie Przewoźników Ostrołęckich. Zdarzeniu towarzyszyła inspirująca chwila, wzruszającej muzyki. Na trąbce zagrał uczeń klasy pierwszej ZSZ Nr 2, Andrzej Pietras, po czym rozpoczęła się Msza Święta. W intencji absolwentów, nauczycieli, pracowników i uczniów ZSZ Nr 2, modlitwę rozpoczął koncelebrans, absolwent naszej Szkoły, biskup Janusz Stepnowski. Po mszy, zaproszeni goście, udali się do budynku Szkoły, na uroczystą galę, gdzie powitaniom, gratulacjom, życzeniom kolejnych 60 lat nie było końca.
Galę uświetnił występ młodzieżowego zespołu ukraińskiego Barvograi, który przyjechał do Nas z Zasławia.
Korytarze Szkoły przywitały nas starymi albumami, zdjęciami, historią sprzed pół wieku. Ten widok wzruszył po raz wtóry.
Po konferencji, goście udali się na wyczekiwany poczęstunek. Internat (jak zwykle) zaskoczył przepychem wystroju, bogactwem jadłospisu, szykiem i elegancją młodej obsługi. Ucieszył oczy i podniebienia. Wspomnienia płynęły rzeką, zwłaszcza, po prezentacji multimedialnej pt. "Sześćdziesiąt lat szkoły w kadrze", która wzbudziła niebywałe zainteresowanie.
Elementem kończącym całość uroczystości był Bal Absolwenta w „Centrum Bankietowym Warszawska” w Ostrołęce.