Spotkania w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce
Uczniowie trzech klas maturalnych: 4gF, 4gBBw, 4 gWR w miesiącu marcu spotkali się z doradcą zawodowym, pracownikami i słuchaczami Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce- publicznej szkoły policealnej w Ostrołęce. W czasie spotkań przedstawiono kierunki kształcenia w branży medyczno- społecznej oraz bogatą bazę dydaktyczną szkoły. Dzięki zaangażowaniu pracowników Centrum uczniowie mogli skorzystać z zabiegów kosmetycznych typu parafina dłoni oraz prostych zabiegów masażu z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego.
Miejmy nadzieję, że spotkanie ułatwi wybór dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.
Spotkania odbyły się dzięki zaangażowaniu wychowawcom klas i pedagoga szkolnego.
Konkurs "Polszczyzna płata nam figle"
Czy warto podejmować trud bezbłędnego nauczenia się języka? Nie ma dwóch zdań, że warto! Człowiek, który pragnie zasługiwać na miano kulturalnego, musi (!) mówić poprawnie, bo mówienie poprawne jest jednym z najważniejszych elementów jego duchowości i znacząco wpływa na sposób oceniania go przez innych.
Dnia 22 marca 2023 r. odbył się konkurs „Polszczyzna płata nam figle” zorganizowany w ramach Dni kultury języka polskiego. Uczniowie technikum dzielnie zmagali się z zawiłościami ojczystego języka.
Zwyciężyła Gabriela Skiba z klasy 4 pIw,
II miejsce zajęli - Zuzanna Parzych z klasy 2 We i Igor Gronowski z klasy 2 Sw.
Wszystkim uczestnikom konkursu i zwycięzcom gratulujemy.
Konkurs zorganizowały: Joanna Klikczyńska i Edyta Sikora.
„Serfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci”
15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. Z tej okazji opiekunowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych zorganizowali konkurs popularyzujący świadome, bezpieczne i odpowiedzialne kupowanie w sieci. Tegoroczne hasło ŚDK to:
„Serfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci”
Celem konkursu było także rozwijanie kreatywności wśród młodych ludzi.
Na wyróżnienie zasługują prace wykonane przez uczniów:
Patrycja Nowacka – kl. 4pWR
Filip Gumkowski – kl. 2R
Uczestnikom gratulujemy pomysłowości i zaangażowania w projekty edukacyjne. Uczniowie zostali docenieni nagrodami oraz ocenami z przedmiotu.
Dzień Przedsiębiorczości 2023
Już tradycyjnie, po raz dziewiętnasty 22 marca szkoła uczestniczyła w programie organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jego celem jest zweryfikowanie wyobrażeń o wybranych zawodach i codziennych obowiązkach specjalistów.
W tym roku młodzież z klasy 2F zaciekawiła się pracą funkcjonariusza służby więziennej, policjanta, strażaka, fryzjera, radcy prawnego, kucharza, florysty, wychowawcy w internacie. Uczniowie spędzili jeden dzień uczestnicząc w obowiązkach zawodowych wybranych specjalistów. Wizytom u pracodawców towarzyszyły dobre emocje, zaangażowanie, otwartość na nowe doświadczenia. Każdy uczestnik programu miał możliwość dowiedzieć się o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu oraz uczestniczyć w prostych czynnościach zawodowych.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym instytucjom i firmom za życzliwość i wsparcie w zrealizowaniu programu.
4gBBW w Muzeum Żołnierzy Wyklętych
17 III 2023 klasa 4gBBW zwiedzała Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Pobyt w muzeum obejmował:
- zajęcia na nowoczesnej strzelnicy cyfrowej
- zwiedzanie wystaw stałych
- zajęcia: Warsztat z analizą SWOT: walka zbrojna po II wojnie światowej.
Na strzelnicy najpierw poćwiczyliśmy strzelanie. Potem był turniej strzelecki, który wygrała Kornelia.
Zwiedzając wystawy stałe poznaliśmy historię żołnierzy, którzy nie zaprzestali oporu przeciwko sowietom po zakończeniu II wojny światowej oraz motywacje i wartości jakie im przyświecały. Udział w warsztacie pozwolił nam skonfrontować się z jednym z najważniejszych dylematów o jakim dyskutuje się w odniesieniu do dramatycznych wyborów Żołnierzy Wyklętych: "bić się czy nie bić".
TRANSPLANTACJE – DAR ŻYCIA JESTEM NA TAK
Uczennice naszej szkoły z klas 4gf i 1f z Renatą Karwowską, uczestniczyły w konferencji zorganizowanej przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, której tematami były:
- Na czym polega przeszczepianie narządów, przepisy prawne;
- Potrzeby i możliwości przeszczepiania narządów w Polsce;
- Życie po przeszczepie- pacjent po przeszczepieniu narządu;
- Bariery w rozwoju programu „Partnerstwo dla transplantacji”
Swoją charyzmą i wiedzą, z ogromnym zaangażowaniem dzielili się z nami, Krzysztof Zając z Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i koordynator Dorota Zielińska z Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej.
Temat dla młodzieży okazał się bardzo ciekawy, padły pytania, na które chętnie odpowiadali eksperci. Świadomość, że najszlachetniejszą decyzją, jaką może podjąć każdy człowiek jest deklaracja oddania organów po swojej śmierci dla ratowania innego człowieka – skłania nas do refleksji.