I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen
I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen
pod honorowym patronatem
Prezydenta Miasta Ostrołęki Łukasza Kulika i Burmistrza Miasta Meppen Helmuta Knurbeina
W dniu 14 czerwca w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników I Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki Łukasza Kulika i Burmistrza Miasta Meppen Helmuta Knurbeina. Konkurs odbył się w dniu 5 czerwca, a jego organizatorem był Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Oddział Łomża, Koło Ostrołęka. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły średnie. Przystąpiło do niego 38 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z miasta Ostrołęki.
Idea zorganizowania tego Konkursu ściśle wiąże się z faktem, że prawie od 30 lat nasze miasto utrzymuje partnerskie stosunki z miastem Meppen położonym w powiecie Emsland w północno-zachodnich Niemczech. Mamy za sobą już 29 lat owocnej współpracy i wymiany na wielu płaszczyznach: samorządowej, kulturalnej, artystycznej i sportowej. Obecnie zrodziła się po obu stronach chęć włączenia do partnerstwa miast także młodzieży, jako ważnego łącznika między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Bowiem od młodzieży to partnerstwo miast się rozpoczęło, kiedy w 1991 roku między szkołą zawodową Berufsbildende Schulen Meppen i Zespołem Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce powstało partnerstwo szkół. Przez 6 lat młodzież tych szkół spotykała się podczas wymian szkolnych, odbywała praktyki zawodowe i zdobywała nowe doświadczenia. Ważnym elementem tej wymiany była także wzajemna integracja i wzajemne poznanie. Wiele osób do dziś pielęgnuje zawarte wówczas przyjaźnie, spotykając się w Polsce lub Niemczech w ramach wizyt prywatnych.
Czytaj więcej: I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mieście Partnerskim Meppen
Wycieczka do Krakowa i Energylandii
Dnia 23 i 24 maja 2023r. uczniowie klas 1F, 2F, 3We, 3 Iw, 3Sw pod opieką nauczycieli: Anny Głażewskiej, Bogusławy Gocłowskiej, Agnieszki Kwiatkowskiej i Jarosława Justowicza przebywali na wycieczce szkolnej. Skorzystaliśmy z oferty biura podróży "Sośniny". Program obejmował Zwiedzanie Krakowa „Drogą Królewską”: Plac Jana Matejki, kościół św. Floriana – pierwszy kościół w Krakowie, w którym posługę kapłańską sprawował Jan Paweł II; Barbakan – arcydzieło sztuki obronnej oraz pozostałości murów miejskich na czele z Bramą Floriańską; ulica Floriańska – najbardziej reprezentacyjna ulica Krakowa; Rynek Starego Miasta z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami; najstarsza ulica w Krakowie – Kanoniczna; Wzgórze Wawelskie z Katedrą Królewską, Dzwonem Zygmunta i Grobami Królewskimi. Western Camp Resort - kompleks wypoczynkowy położony w malowniczym Zatorze. Obiekt stylizowany na klasyczną westernową wioskę, przenoszący w klimat amerykańskiego Dzikiego Zachodu, niczym z filmu! Zakwaterowanie w oryginalnych indiańskich tipi . Kolejny dzień to pobyt w największym w Polsce rodzinnym parku rozrywki „Energylandia” w Zatorze. To ogromny kompleks obejmujący około 60 różnego rodzaju nowoczesnych atrakcji oraz urządzeń, od ekstremalnych, poprzez rodzinne tj: Roller Coaster Mayan czy Viking, a także potężne wahadło „Aztec Swing”, Hyperion, Zadra zapewniły niezapomnianą moc wrażeń! Uczestnicy korzystali z atrakcji do woli i bez limitu!
Zespół „Kurpiowski sad” posadził „Tradycyjny sad”
24 IV 2023r. po wcześniejszym zapoznaniu się z prognozą pogody przystąpiliśmy do pracy. O godzinie 10.30 Pan Kierownik przywiózł zamówione rośliny z „Sadowniczego”. Zebraliśmy wszystkie potrzebne narzędzia i udaliśmy się na wyznaczony teren miedzy parkingiem a internatem ZSZ Nr 2. Kilka razy mierzyliśmy go tak by uzyskać odpowiednie odstępy między drzewkami. Poprosiliśmy Panią Dyrektor Alinę Bałdygę o posadzenie pierwszej jabłoni, a pana Darka Niedźwiedziuka kolejnej. Sadząc drzewka postępowaliśmy zgodnie z instrukcją zawartą w bazie wiedzy – „Od laika do ekosadownika”. Posadziliśmy następujące odmiany jabłoni: Antonówka półtorafuntowa, Kronselska, Antonówka zwykła, Boiken, Oliwka czerwona. Od strony zachodniej posadziliśmy żywopłot ze Śliwy ałyczy. Między drzewami znalazło się miejsce dla Lawendy wąskolistnej Super Blue i White Fragrance. Następnego dnia dosadziliśmy Miętę pieprzową, Gailardię ościstą i Rudbekię dwubarwną. Są to rośliny towarzyszące. Rozstawimy jeszcze domki dla owadów, aby również zadbać o ich bezpieczeństwo i spokojne życie. Drzewka będą regularnie podlewane (nawet podczas wakacji). Nie pozostaje już nic, tylko czekać na pierwsze kwiaty i owoce.
Praca w sadzie dała nam bardzo dużo satysfakcji i zadowolenia z wykonanej pracy. Było męcząco, a jednocześnie wesoło.
Kalendarium II etapu "Tradycyjnego sadu"
II etap ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad”, który organizuje Fundacja Banku Ochrony Środowiska trwa. Nasz zespół „Kurpiowski sad” i wolontariusze działają:
— 6 IV 2023 znajdujemy w Internecie fragment publikacji: S. Cieszewski, "Dobór odmian drzew owocowych dla terenu województwa białostockiego", Białystok 1922. Są tam podane odmiany drzew owocowych polecane dla powiatu ostrołęckiego.
— 17 IV 2023 składamy zamówienie w „Sadowniczym”
— 21 IV 2023 podczas zebrania rodziców przedstawiamy nasze działania i zamierzenia związane z sadem
— 24 IV 2023 wspólnie z Panią Dyrektor sadzimy sad
— 25 IV 2023 sadzimy rośliny towarzyszące
— 26 IV 2023 Amelia Siwek i Oliwia Laskowska goszczą w „Radiu Oko”, gdzie opowiadają o udziale „Kurpiowskiego sadu” w projekcie
— maj 2023 uzupełniamy Księgę Sadu
— maj 2023 doglądamy nasz sad, podlewamy,
— 15 V 2023 zakładamy klamerki odginające pędy boczne
— 18 V 2023 rozstawiamy domki dla owadów
— 24 V 2023 pierwszy kwiat na Antonówce zwykłej
— 29 V 2023 pracownicy obsługi pomagają nam zakładając podpory dla drzewek
— 1 VI 2023 wycinamy suche gałązki
— Ciąg dalszy nastąpi
Targi Pracy w Branży TSL
W dniu 25.052023r. uczniowie klas mechanicznych o profilu wojskowym na zaproszenie SKN Transportu Spedycji i Logistyki reprezentowanym przez prof. SGH dr. hab Paweł Lesiak uczestniczyli w Targach Pracy w Branży TSL. Uczniowie dowiedzieli się, jakie kwalifikacje są wymagane do pracy w branży Transportowej specyfice i warunkach zatrudnienia.
Następnie dzięki uprzejmości naszej absolwentki studiującej w Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku Logistycznym zwiedzili teren Akademii oraz dowiedzieli się o warunkach przyjęcia na studia późniejszym funkcjonowaniu w Akademii.
Konkurs budowlany „MURUJ Z PREFBETEM”
24 maja 2023 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży odbyła się XIII edycja konkursu budowlanego „Muruj z PREFBETEM” . Celem konkursu było zapoznanie z technologią murowania ścian z bloczków gazobetonowych produkowanych przez sponsora konkursu firmę PREFBET – ŚNIADOWO. W tym roku w konkursie uczestniczyło pięć szkół: ZSZ Nr 5 w Białymstoku, ZS Nr 1 w Bielsku Podlaskim, ZSZ Nr 2 w Ostrołęce, CKZ w Ełku i ZSTiO Nr 4 w Łomży. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3 B : Jakub Rekosz, Oliwia Faderewska, Monika Żakowska z opiekunem Jolantą Jaksina.
Pierwszym etapem konkursu był test wiedzy i umiejętności budowlanych , a także asortymentu i historii PREFBET-u. W części praktycznej uczestnicy konkursu mieli do wykonania fragment ściany działowej zgodnie z technologią i przygotowaną dokumentacją.
Poziom umiejętności praktycznych uczestników konkursu był bardzo wyrównany i komisja wyróżniła uczniów z Bielska Podlaskiego, Białegostoku oraz Ostrołęki.
Gratulujemy wiedzy i umiejętności uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.
Do zobaczenia za rok.!!!
https://mylomza.pl/artykul/zstio-nr-4-i-xiii-edycja/1438761
Bezpieczne wakacje. Handel ludźmi.
Nadchodzi czas wakacji, czas zawierania nowych znajomości, rozrywki, zabawy. Dlatego też w naszej szkole podejmowane są zagadnienia związane z bezpiecznym spędzeniem tego czasu. W ramach kampanii edukacyjno- informacyjnej dotyczącej bezpiecznych wakacji dnia 26 maja 2023 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce- panie asp. szt. Magdalena Eliasz i pani sierż. Agnieszka Kwiatkowska poprowadziły spotkanie nt. zagrożeń, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w swoim życiu. Jednym z takich zagrożeń są sytuacje związane z handlem ludźmi. Poinformowano młodzież na jakie formy handlu ludźmi należy uważać, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować podczas dyskotek lub wyjazdu np. do pracy za granicę, oraz gdzie można uzyskać pomoc.
Pamiętajmy!
Ofiarą tego nielegalnego procederu może stać się każdy.
Handel ludźmi jest przestępstwem naruszającym podstawowe prawa człowieka.
Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce- paniom asp. szt. Magdalenie Eliasz i pani sierż. Agnieszce Kwiatkowskiej za włączenie się w szkolną kampanię nt. bezpiecznych wakacji.
Organizatorami szkolnej kampanii „ Bezpieczne wakacje” są pedagodzy szkolni: Monika Brzozowska, Renata Sawicka.
Droga młodzieży życzymy rozsądnych, wakacyjnych wyborów.