ZAPALILIŚMY ZNICZE PAMIĘCI
„Umarłych wieczność dotąd trwa,
Dokąd pamięcią się im płaci.”
/ W. Szymborska/
W dniach 30-31 października 2023 r. społeczność Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odwiedziła ostrołęckie cmentarze, kontynuując zadania pn. „Mundurowa Pamięć” i „Szkoła Pamięta”. Uczniowie klas o profilu wojskowym z nauczycielami, wspierani przez uczniów z kl. III „We” o profilu technik weterynarz i uczniów z kl. II „R”- technik reklamy, kontynuowali przyjęte od wielu lat zadanie pn. „Mundurowa Pamięć”. Na grobach żołnierzy, w miejscach straceń i przy pomnikach uczniowie zapalili znicze i oddali hołd poległym w walkach o wolność i niepodległość Ojczyzny, spoczywającym w czterech zbiorowych kwaterach na cmentarzu parafialnym oraz w miejscu straceń przy ul. Poległych. Zapalili znicze i oddali hołd gen. Ludwikowi Kickiemu nad grobem w Krukach. Zgromadzili się przy pomniku 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce-Wojciechowicach /patron szkoły/, przy sarkofagu z ziemią pochodzącą z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu, z Kwatery „Ł” Wojskowego Cmentarza na Powązkach w Warszawie, pola bitwy pod Zasławiem, stoczonej 23 września 1920 r. /ob. Ukraina/. Oddali hołd żołnierzom pułku poległym w latach 1831-1953, w tym „Żołnierzom Wyklętym” poległym w walkach o wolną i suwerenną Polskę. Jak co roku odwiedzili miejsce pamięci „Golgota Wschodu” oraz ścianę pamięci poświęconą 96 ofiarom katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w tym Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechowi Kaczyńskiemu, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 r.
Realizując już wieloletnie zadanie pn. „Szkoła Pamięta” młodzież z kl. III „We” wraz z wychowawczynią odwiedziła groby, zapaliła znicze i przybliżyła swoją pamięć o zmarłych nauczycielach, pracownikach i uczniach szkoły. Oddała także hołd przy grobach poległych w walkach o wolną Ojczyznę. Na zakończenie dni pamięci uczniowie kl. III „We” uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce z zakresu historii walk o wolność i suwerenność Polski.
„Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę” /Papież Jan Paweł II/. To właśnie pamięć o tych, którzy ją wywalczyli i o niej nauczali, jest fundamentem do jej trwania.
Opracowała: Wiesława Gałka
Udział w akcji "Szkoła pamięta"
Konkurs "To już 650 lat naszego miasta" - FILM 2 język niemiecki
W październiku 2023 r. uczennica klasy 2 "We" Julia Patrycja Pieńkowska wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego miasta z okazji 650-lecia nadania praw miejskich miastu Ostrołęce. Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów do uczczenia tej właśnie rocznicy. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik.
Uczennica przygotowała ciekawą pracę konkursową w wersji polsko-niemieckiej z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Tematem przewodnim pracy jest Wirtualny przewodnik po Ostrołęce dla rodaka i cudzoziemca.
W oczekiwaniu na wyniki Konkursu zachęcamy do obejrzenia filmu.
Konkurs "To już 650 lat naszego miasta" - FILM 1 język angielski
Laboratorium Zdrowia
15 października 2023 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Aby podkreślić znaczenie profilaktyki Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował dzień później „Laboratorium Zdrowia”. Poruszyliśmy tam szereg zagadnień:
- Walka z wykluczeniem menstruacyjnym – „Różowa Skrzyneczka” – przedstawiły Zuzanna Duch, Emilia Szyszka
- Profilaktyka raka szyjki macicy – przedstawiły Małgorzata Pawłowska, Aleksandra Krajewska
- Profilaktyka raka piersi – omówiła Pani Jolanta Gers z firmy Avon
- Fakty i mity dietetyczne – obalał Pan Paweł Dzwonkowski, trener personalny z klubu Forma5
- Konkurs wytrzymałościowy, za który nagrodą były wejściówki na zajęcia w klubie – przeprowadziła Pani Natalia Mróz - instruktorka fitness z klubu Forma5.
- Poradnictwo antynikotynowe oraz zwiększające świadomość nt. szkodliwości energetyków, alkoholu i dopalaczy – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce.
- Tor przeszkód dla osób zakładających narkogogle i alkogogle wypożyczone z WORD-u przygotował Igor Gronowski
- Mierzenie ciśnienia – nasza pani pielęgniarka Pani Małgorzata Ziemczyk
- Stoisko ze zdrowymi przekąskami – przygotował Samorząd Uczniowski
- Konkurs podciągania na drążku i wyciskania w leżeniu – poprowadził pan Robert Stypiński
- Konkurs na temat prawidłowych zachowań zdrowotnych – przeprowadził Samorząd Uczniowski
„Laboratorium Zdrowia” uświetnili swoim występem: Martyna Brodzik i uczestnicy „Laboratorium Muzyki” z naszego internatu. Imprezę poprowadzili: Zuzanna Janać, Oliwia Bakuła i Kacper Młyński. „Laboratorium Zdrowia” zakończył wspólny bieg młodzieży, Pani wicedyrektor Agnieszki Murach, Pani Iwony Kwiatkowskiej, Pana Macieja Moszczyńskiego i Pana Bartosza Witkowskiego.
Odkrywanie uroków Mazowsza - Kulturalna szkoła na Mazowszu
19 października młodzież z klas 1R,2R, 3R, 5pWR, 5pBB, 5pSw, 5pIw zachwycała się pięknem kultury Mazowsza podczas wycieczki do Płocka w ramach projektu - Kulturalna szkoła na Mazowszu. Wielkie wrażenie na młodych widzach wywarła gra aktorów w spektaklu „Damy i huzary” w Teatrze Dramatycznym w Płocku. W Muzeum Art Deco przewodnik odkrywał przed młodzieżą ciekawostki związane z wyposażeniem wnętrz i designem pomieszczeń z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Największą uwagę zwiedzających zwróciło oryginalne auto z 1926r, kolekcja strojów, biżuteria z tego okresu i malarstwo w stylu art deco Tamary Łępickiej. Zachwyciły też widoki na Wisłę i zabytkowe budynki Starówki w Płocku. Wycieczka była bardzo udana, niezapomniane wrażenia zachęciły młodzież do planowania następnych wyjazdów.