Warsztaty edukacyjne na temat zwierzyny leśnej
W dniu 14 grudnia klasa 2 „We” i uczniowie klasy 4 „pBB” uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych na temat: „Zwierzyna leśna: choroby, zasady gospodarki łowieckiej”. Warsztaty przeprowadzili przedstawiciel Nadleśnictwa Ostrołęka - starszy specjalista służby leśnej ds. edukacji przyrodniczo-leśnej pan Damian Piekarski i myśliwy pan Ireneusz Kuciński. Panowie prelegenci interesująco przedstawili wybrane gatunki zwierzyny leśnej żyjącej na naszych terenach, m. in. łosie, jelenie, sarny, dziki, borsuki, omówili także choroby typowe dla tych gatunków zwierząt. Zaprezentowali także główne działania Polskiego Związku Łowieckiego, do których należy gospodarka łowiecka polegająca na hodowli i pozyskiwaniu zwierzyny oraz działaniach na rzecz jej ochrony poprzez regulację liczebności populacji zwierząt łownych. Warsztaty zwróciły uwagę młodzieży na wiele istotnych aspektów związanych z zachowaniem się w lesie i pozwolą w przyszłości na bardziej świadome i wrażliwe korzystanie z dobrodziejstw naszej rodzimej fauny i flory leśnej.
Organizatorzy warsztatów: Wiesława Gałka, Ewa Gałka
Konkurs na najpiękniejszy kalendarz adwentowy rozstrzygnięty!
W dniu 13 grudnia komisja konkursowa dokonała rozstrzygnięcia szkolnego konkursu na najpiękniejszy kalendarz adwentowy. Celem konkursu było wykonanie techniką dowolną kalendarza adwentowego zawierającego niemieckie słówka i zwroty związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia. Tu należało się wykazać kreatywnością, bowiem ocenie podlegała nie tylko poprawność językowa, lecz także pomysłowość, włożony wkład pracy i estetyka wykonania. Pomysłowość uczniów zasługuje na wielkie uznanie, o czym świadczą złożone prace konkursowe.
Zdobywczynią I miejsca została Sandra Sobiech z klasy 4gF, II miejsce zajęła Roksana Ruszczyk z klasy 2 B, natomiast na III miejscu uplasowała się Martyna Brodzik z klasy 2F. Przyznano także jedno wyróżnienie za pracę zbiorową w wykonaniu Ilony Bałdygi, Karoliny Gołaś, Natalii Świder, Magdaleny Szydłowskiej i Patrycji Szmigiel z kl. 2R.
Zwyciężczyniom i wyróżnionym uczennicom bardzo serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenie fotorelacji!
Zespół nauczycieli języka niemieckiego
IV Olimpiada Wiedzy o Kurpiach
8 grudnia 2022 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce odbył się finał IV edycji Olimpiady Wiedzy o Kurpiach. Olimpiada zorganizowana została przez Związek Kurpiów w Ostrołęce przy współpracy powiatu ostrołęckiego i wsparciu miast Ostrołęki i Łomży.
Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce reprezentowała drużyna w składzie:
Małgorzata Pawłowska z kl. I R – technik reklamy
Roksana Drężek z kl. II We- technik weterynarii
Aleksander Pianka z kl. II We – technik weterynarii
W wyniku zaciętej rywalizacji z zespołami 10 szkół: z powiatu ostrołęckiego, Łomży i Ostrołęki uczniowie naszej szkoły zdobyli w kategorii zespołowej I miejsce.
Młodzież przygotowywała się starannie, z wielkim pietyzmem skupiała się także nad literaturą, mimo iż jeszcze przed rozpoczęciem przygotowań dysponowała obszerną wiedzą przekazaną im w rodzinach. Słowa Adama Chętnika w pełni charakteryzują uczniów: „Kto umiłował serdecznie swój zakątek, ten Ojczyznę całą będzie miłował.” Miłość do swojej Małej Ojczyzny uczniowie wyrażają we wszystkich swoich działaniach i dalszych planach. Uczniowie wykazali się głębokim patriotyzmem i przywiązaniem do swojej Małej Ojczyzny. Dla mnie praca z uczniami była wielką przygodą.
Jest to wielki sukces naszych uczniów, ale także ich rodzin, w których kontynuowana jest od pokoleń autentyczna kultura i tradycje Kurpiowszczyzny. W naszej szkole jest także starannie kontynuowana praca szkół, z których uczniowie do nas przychodzą, aby kontynuować dalszy etap nauki.
Kultura i tradycje Kurpiowszczyzny są starannie pielęgnowane w naszej szkole. W latach 90-tych XX wieku organizowaliśmy we współpracy ze Związkiem Kurpiów i Muzeum Kultury Kurpiowskiej „Spotkania z Kulturą Regionu”, współpracując ze szkołami z terenu powiatu ostrołęckiego. Każdego roku organizujemy warsztaty regionalne. Nasza choinka bożonarodzeniowa jest ustrojona wyłącznie ozdobami wykonanymi przez uczniów podczas warsztatów regionalnych z udziałem p. Czesławy Lewandowskiej. W naszej szkole powstał zespół pieśni i tańca „Podsybka Kurpiowska” który obecnie funkcjonuje w Lelisie jako samodzielny zespół. Kolejni uczniowie naszej szkoły zasilają nadal jego skład.
Wiesława Gałka
Się pomaga!
W mikołajkowej zabawie „Rzut monetą do kosza” zebraliśmy 253 zł 70 gr.
Darczyńcom i uczestnikom zabawy serdecznie dziękujemy!
Zakupiliśmy już karmę dla zwierząt i ją dostarczyliśmy.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy, a zwierzakom z Przytuliska OdNowa w Gnatach życzymy smacznego i
dużo ciepełka - Organizatorzy.
Kartka Bożonarodzeniowa do Księcia Liechtensteinu wysłana!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie zorganizowanym przez PSNJN w Łomży “ Weihnachtsgrüβe an den Fürsten Hans Adam II”, którego celem jest:
- rozwijanie zdolności pisania życzeń w języku niemieckim,
- poszerzenie słownictwa związanego z tematyką Świąt Bożego Narodzenia,
- kultywowanie zwyczaju wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych.
Spośród wielu ciekawych projektów kart, wybrana została jedna praca, uczennicy klasy IIIB Izabeli Lelujki, która została wysłana na adres Księcia Hansa Adama do Liechtensteinu.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział i zaangażowanie
Nauczycielki języka niemieckiego