Nasi uczniowie na Uniwersytecie Warszawskim
Dnia 17 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Okazją do przeprowadzenia konkursu był Jubileusz uczelni - 200-lecia jej istnienia. Celem konkursu było promowanie postaw przedsiębiorczych i poszerzenie wiedzy o świecie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. „Gra Hossa” dotyczyła wiedzy o inwestowaniu oraz funkcjonowaniu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Do Gry przystąpiło 40 dwuosobowych zespołów z całej Polski. Wśród zgłoszonych szkół jako jedyni byliśmy Zespołem Szkół Zawodowych. Konkurowaliśmy z renomowanymi liceami ogólnokształcącymi w Polsce. Gra polegała na rozwiązywaniu zadań testowych z zakresu historii i współczesnego funkcjonowania Giełdy, także zadań wymagających obliczeń matematycznych oraz pytań problemowych z zakresu umiejętności zachowań rynkowych i inwestycyjnych.
Naszą szkołę dzielnie reprezentowali uczniowie klasy 1B: Klaudia Kowal, Julia Chojnowska, Patryk Murach, Adrian Sadłowski i Hubert Gut. Każdy uczeń oraz opiekun został dostojnie przyjęty przez przedstawicieli uczelni, otrzymał dyplomy uczestnictwa, prezenty, miał niepowtarzalną okazję zwiedzenia budynku Uniwersytetu. Chociaż nasi uczniowie nie zajęli miejsca na podium, to z pewnością uczestnictwo w Grze było dla nich niepowtarzalnym przeżyciem.
Do konkursu uczniów zgłosiła, przygotowywała merytorycznie i sprawowała opiekę podczas wyjazdu Bogusława Gocłowska, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości.
WYCIECZKA – NAGRODA
W dniu 7 czerwca 2016 r., 30 uczniów i 6 nauczycieli; Robert Trzeciak, Elżbieta Nisiobędzka, Marek Korwel, Krystyna Dębska, Beata Wółkowska, Bogusław Kulczyk z siedmiu ostrołęckich gimnazjów- finaliści I Miejskiego Konkursu Historycznego pn. „Tradycje Oręża Polskiego w Ostrołęce – 5 Pułk Ułanów Zasławskich”, uczestniczyli w wycieczce ufundowanej przez organizatorów konkursu, do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. W wycieczce uczestniczyli także patroni honorowi konkursu: p. Grzegorz Płocha - wiceprezydent Ostrołęki i p. Jerzy Grabowski – Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki oraz organizatorzy Konkursu; Pan Grzegorz Żebrowski -Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, Wiesława Gałka – prezes i Ewa Tarnowska – skarbnik Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich i członkowie komisji oceniającej prace konkursowe: Michał Skowroński i Jarosław Justowicz.Bardzo ciekawy program wycieczki przygotowała Kadra z OSPWL Orzysz w Bemowie Piskim pod dowództwem Pana ppłk Jarosława Wyszeckiego, który osobiście i z wielką serdecznością przywitał gości z Ostrołęki i przez cały czas czuwał nad realizacją programu pobytu Ostrołęczan w ośrodku. Organizacja była doskonała, którą zapewnili; st. sierżant Piotr Panufnik , Pani Anna Cieżyńska – kierownik Klubu Garnizonowego. Była to niezwykła wycieczka. Jej uczestnicy zwiedzili poligon, na którym dzień wcześniej rozpoczęły się ćwiczenia wojsk NATO pk. „ANAKONDA 2016”. Zapoznali się z pojazdami wojskowymi i sprzętem uczestniczącym w ćwiczeniach. Niezapomniane pozostanie spotkanie z żołnierzami uczestniczącymi w manewrach m.in. polskimi i wojsk sojuszniczych.
Na zakończenie pobytu na otwartym poligonie, ruszyły pojazdy pancerne. „Ryk” silników i wznoszące się gęste chmury kurzu, dopełniły całości emocji .
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród uczniów i dorosłych ćwiczenia w strzelaniu na strzelnicy symulacyjnej „Śnieżnik”, pod nadzorem Pana Andrzeja Kozaka. Każdy wystrzelił po 20 nabojów do ruchomych celów na panoramicznej ścianie. Można było także skorzystać z kolejnych prób w strzelaniu. Uczestnicy wycieczki zwiedzili ciekawą i świetnie zorganizowaną Izbę Tradycji, w której zapoznali się z historią OSPWL Orzysz oraz z kontynuowaną obecnie tradycją 5 Pułku Ułanów Zasławskich. W 2016 r. jednostka obchodzi 10-lecie przyjęcia tradycji i barw 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Na terenie koszar, przy tablicy upamiętniającej atak 5 Pułku Ułanów Zasławskich na pozycje niemieckie 4.09.1939 r., uczestnicy wycieczki spotkali się z dowódcą jednostki ppłk Jarosławem Wyszeckim. Podziękowali za niezwykle ciekawy pobyt w jednostce. Pan Pułkownik w bardzo serdecznych słowach wypowiadał się o wieloletniej współpracy z Ostrołęką, ze szkołą i ze stowarzyszeniem. Wyraził zadowolenie z wizyty Ostrołęczan w jednostce. Zapraszał do dalszej współpracy i częstszych kontaktów młodzież , nauczycieli i przedstawicieli władz Ostrołęki. Uczestnicy wycieczki, po posiłku w pizzerii i krótkim odpoczynku, wyruszyli w drogę powrotną do Ostrołęki.
Relację opracowała Wiesława Gałka
Finał akcji w Internacie „Zbiórka nakrętek”
W drugim semestrze roku szkolnym 2015/2016 w Internacie przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce została przeprowadzona akcja „Zbiórka nakrętek”. Przedsięwzięcie miało przede wszystkim wymiar charytatywny – pomoc choremu dziecku a także cel ekologiczny.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród wychowanków i całej społeczności internackiej. 6 czerwca 2016 r. komisja dokonała ważenia zebranych nakrętek.
Skład komisji:
1. Aneta Graczyk – wychowawca, koordynator zbiórki
2. Elżbieta Dzierlatka – przedstawiciel grupy I
3. Karolina Giers – przedstawiciel grupy II
4. Wojciech Kamieniecki – przedstawiciel grupy III
5. Hubert Gut – przedstawiciel grupy IV
Wyniki konkursu „Zbiórka nakrętek”
Grupa |
POKOJE |
ILOŚĆ KG |
MIEJSCE |
I |
50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 66 |
24,00 |
II |
II |
57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 |
4,30 |
III |
III |
16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24 |
38,30 |
I |
IV |
7, 8A, 8B, 9A, 9B, 9C, 11, 12, 13, 14, 26 |
1,10 |
IV |
W ramach konkursu zebranych zostało 67,70 kg nakrętek. Poza konkursem nakrętki przekazały dzieci z Koła Ekologicznego 'Koniczynka” ze Szkoły Podstawowej w Nasiadkach oraz dzieci ze świetlicy w Szkole Podstawowej Nr 2 w Ostrołęce, wychowawcy, pracownicy Internatu ZSZ Nr 2. Rodzicom dziecka wymagającego rehabilitacji przekazaliśmy 228 kg nakrętek.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję i nie przeszli obojętnie obok losu chorych dzieci. I i II miejsce zostało nagrodzone. Zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek i dostarczania ich do internatu.
Grupa III, która zebrała największą ilość nakrętek w dniu 16 czerwca 2016 r. w ramach nagrody miło spędziła godzinę czasu w Kręgielni.
Festyn z okazji Dnia Dziecka
02 czerwca 2016 r. na terenie naszej szkoły odbył się festyn zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Ostrołęce i szkolne koło TPD przy ZSZ Nr 2 . Obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka połączono już tradycyjnie z Dniem Sportu.
Gościliśmy dzieci z Placówek Wsparcia Dziennego TPD z Ostrołęki, Olszewa – Borek, Lelisa i Myszyńca wraz z wychowawcami. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych, ostrołęckich instytucji organizujących pomoc dzieciom oraz sympatycy.
W organizację imprezy aktywnie włączyła się Dyrekcja naszej szkoły, Samorząd Uczniowski, nauczyciele, pracownicy i młodzież "Dwójki" z klas:1F,2F,3F,1We,2We,1Sw,1Iw i 2Iw.
Przygotowaliśmy dla dzieci wiele atrakcji, m.in. pokazy , zawody sportowe: turniej piłki nożnej, tor przeszkód, rzut lotką do celu i inne oraz konkurs plastyczny "Żyj zdrowo i kolorowo".
Młodzież i absolwenci szkoły wykonali pokazy: ratownictwa medycznego, samoobrony, street workaut i breakdance. Gościliśmy drużynę footballu amerykańskiego z klubu KFA Kurpie Ostrołęka, w którym trenują nasi uczniowie.
Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się ścianka wspinaczkowa, kącik urody oraz wata cukrowa. Wiele radości sprawiła zabawa z postaciami z bajek. Nie zabrakło zdrowych pyszności na stołach . Pogoda i humor dopisały a festyn odbył się w bajkowo-sportowej atmosferze.
Po trudach rywalizacji zabrzmiały fanfary dla zwyciężców, wręczono puchary, medale,dyplomy i nagrody. Dopełnieniem całej imprezy były z serca płynące życzenia i wręczenie dla wszystkich dzieci prezentów z okazji ich święta.
Dziękujemy wszystkim gorąco . Uśmiechnięte buzie dzieci, to dla nas największa nagroda. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim, którzy włączyli się w organizacjię festynu oraz wszystkim sponsorom.
Słowa uznania kierujemy do:
Starostwa Powiatowego w Ostrołęce,
Fundacji Tesco,
p. Ewy Nisiobędzkiej - właścicielki piekarni,
p. Zofii Leszczyńskiej - właścicielki cukierni,
Państwa Chojnickich - właścicieli PHU Chojniccy,
Galerii Bursztynowej w Ostrołęce
Państwowego Gospodarstwa Ogrodniczego w Ostrołęce
Pani Marzanny Majewskiej – Handel Hurtowy i Detaliczny Artykułami Rolno Spożywczymi
Panu Kiernozek - za przygotowanie waty cukrowej.
Szkolne Koło TPD
Szkolny konkurs dla klas pierwszych na prezentację multimedialną promującą kierunki nauczania
2 czerwca 2016 roku rozstrzygnięto „Szkolny konkurs dla klas pierwszych na prezentację multimedialną promującą kierunki nauczania”. Wpłynęło wiele ciekawych prac. Komisja konkursowa wnikliwie oceniła każdą z nich. Niestety niektóre z powodów formalnych nie zostały sklasyfikowane. Różnice punktowe pomiędzy nagrodzonymi pracami były minimalne.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Sylwia Wronowska kl. IF
II miejsce – Ilona Pragacz kl. IF
Nagrody to drobiazgi do komputera i niespodzianka na koniec roku szkolnego.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszej realizacji marzeń w wybranym zawodzie.
Spływ kajakowy „Młody Kadet”
W dniu 6 czerwca 2016 r. odbył się spływ kajakowy uczniów klas o profilu wojskowym Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich „Młody Kadet”. Młodzież z klas: 1Iw, 1Sw oraz 2Sw przepłynęli na trasie Krutyń – Ukta. Po przeprowadzeniu instruktarzu oraz zapoznaniu się z zasadami bezpiecznego zachowania na wodzie, rozpoczęła się ponad 5 - godzinna wyprawa meandrami Krutyni. Stało się to bardzo dobrą formą edukacji proekologicznej i odpoczynku poprzez bezpośredni kontakt z naturą oraz wspaniałym sposobem na integrację młodzieży.
Pogoda dopisała uczestnikom spływu, chociaż silne podmuchy wiatru wielu wioślarzy spychały w trzciny, to wspólny wysiłek młodzieży i opiekunów zaowocował powrotem na nurt Krutyni.
Na zakończenie spływu zostało zorganizowane ognisko, przy którym uczestnicy mogli upiec kiełbaski i wysuszyć swoją garderobę. W godzinach wieczornych wszyscy uczestnicy spływu zadowoleni powrócili do domów.
Opiekunami na spływie kajakowym „Młody Kadet” byli panowie:
Marek Dembiński, Cezary Jaśkiewicz, Jan Juchniewicz, Dariusz Niedźwiedziuk, Krzysztof Złotkowski
Zlot klas mundurowych
W dniach 01.06.2016 r. – 04.06.2016 r. uczniowie klas: 1 Sw, 1 Iw, 2 Sw, 2 Iw, 3 Mw, 3 Iw uczestniczyli w Zlocie klas mundurowych w Ostródzie. Spotkanie młodzieży w Ostródzie było okazją do poszerzenia ich wiedzy na temat wyszkolenia, sposobów działania, taktyki i organizacji oraz wykorzystania najnowszych zdobyczy technologicznych w różnych formacjach mundurowych a także do wymiany doświadczeń uczniów z różnych szkół, m.in. z Białegostoku, Lublina, Rzeszowa, Warszawy.
Podczas trwania Zlotu jego uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma rodzajami uzbrojenia i charakterem służby w poszczególnych formacjach mundurowych, a także uzyskać informacje na temat wymagań i kwalifikacji, jakie są konieczne do realizacji wybranej drogi kariery m.in. wojskowej. Uzupełnieniem wiedzy teoretycznej był intensywny program praktyki poligonowej, realizowanej w punktach szkoleniowych. Zlotowi towarzyszyło szereg atrakcji kulturalnych, m.in. pokazy filmowe i przedstawienia teatralne.
Organizatorem Zlotu była Fundacja Historia i Kultura we współpracy z Biurem do Spraw Organizacji Proobobronnych.