Szkolny Klub Filmowy „Cinema”
W ZSZ Nr 2 w Ostrołęce w roku szkolnym 2015/2016 działa Szkolny Klub Filmowy „Cinema”. Założycielkami są nauczycielka języka polskiego Justyna Romaniuk – Drobnica oraz nauczycielka matematyki Monika Sejbuk. Co dwa tygodnie odbywają się spotkania, na których młodzież z naszej szkoły ogląda filmy, a później bierze udział w dyskusjach. Tematem rozmów są dzieła znanych reżyserów czy też filmów „niszowych”, które można zobaczyć jedynie podczas festiwali lub seansów DKF – u.
Celem działalności naszego klubu jest pokazanie młodym ludziom filmów o różnorodnej tematyce i umożliwienie wypowiedzenia się na tematy zarówno dotyczące współczesnego świata, jak i odniesienie się do prawd uniwersalnych, często ukrytych metaforycznie. Po każdym wspólnym seansie odbywa się głosowanie młodych kinomanów. W ten sposób stworzyliśmy ranking, gdzie przyznajemy punkty każdemu z filmów i wyłaniamy ten najlepszy, który podobał się najbardziej. Bardzo cieszymy się, iż uczniów zainteresowanych tematyką filmową jest coraz więcej.
W naszym rankingu najlepiej ocenione zostały następujące filmy:
- „Kumple”
- „Dokąd teraz?”
- „Cinema Paradiso”
W ramach działalności koła został zorganizowany konkurs filmowy „Kino bez tajemnic”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas pierwszych technikum. Laureatami zostali:
- Sylwia Makarewicz kl.1We – I miejsce,
- Adrian Bogdański kl. 1Sw – II miejsce,
- Sylwia Wronowska kl. 1F – III miejsce.
Turniej piłki nożnej
W dniu 19 maja 2016 r. odbył się IV Turniej Piłki Nożnej Internatów Szkół Miasta Ostrołęki. W Turnieju udział wzięły reprezentacje z Internatu ZSZ Nr 2, Internatu ZSZ Nr 1, Internatu I LO i Bursy Regionalnej. Gospodarzem Turnieju po raz czwarty był Internat ZSZ Nr 2. Celem Turnieju była popularyzacja piłki nożnej w środowisku, integracja młodzieży oraz promocja aktywnego stylu życia. Turniej rozegrany został systemem „każdy z każdym”.
Wynik rozgrywek:
I miejsce – Internat ZSZ Nr 1
II miejsce – Internat ZSZ Nr 2
III miejsce – Internat I LO
IV miejsce – Bursa Regionalna w Ostrołęce.
Kolejny Konkurs Budowlany!
Dnia 17.05. 2016 r. uczniowie kształcący się w zawodzie technik budownictwa w ZSZ Nr 2 w Ostrołęce uczestniczyli w Konkursie Budowlanym: „Muruj z PREFBETEM”, który odbył się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży. Była to VIII edycja Konkursu . Organizatorem i pomysłodawcą zawodów jest Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów sp. z o.o. w Śniadowie. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół północno–wschodniej Polski z następujących miejscowości: Białegostoku, Ełku, Łap, , Bielska Podlaskiego, Łomży, Augustowa i Ostrołęki. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
- Karolina Giers z klasy 2B,
- Wojciech Kamieniecki z klasy 2B
- Adrian Samsel z klasy 2B.
Opiekunem uczniów była p. Daniela Florczak.
Celem konkursu jest pokazanie umiejętności murowania w technologii tradycyjnej unowocześnionej na klej bloczkami gazobetonowymi, będącymi produktem Przedsiębiorstwa „PREFBET” sp. z o.o. w Śniadowie . P.P.B. PREFBET Śniadowo bardzo szeroko współpracuje ze szkołami średnimi w regionie i nie tylko, ośrodkami naukowymi w zakresie opracowywania nowych technologii oraz kształcenia kadry specjalistycznej dla budownictwa. Nasza szkoła również taką współpracę nawiązała Dzięki konkursom i spotkaniom z przedstawicielami firmy mamy okazję pogłębić swoją wiedzę, poznać prosty, ale nowoczesny sposób budowy obiektów i produkcji bloczków, a także wymienić doświadczenia i umiejętności z innymi szkołami w Polsce.
Uczniowie otrzymali cenne nagrody, a opiekunowie i Dyrekcja szkoły podziękowania.
Turniej piłki nożnej dla gimnazjalistów o Puchar Dyrektora Szkoły Mistrzostwa Sportowego
Wycieczka na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie
17 maja 2016r. opiekunki Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych, Bogusława Gocłowska i Dorota Kulesza, zorganizowały wycieczkę dla uczniów klasy 1B oraz 1 We do Warszawy.
Pierwszym punktem była wizyta na Giełdzie Papierów Wartościowych. Uczniowie mieli okazję poznać lokalizację giełdy, wygląd budynku, obejrzeć salę notowań z logo giełdy i dzwonem. Przy wejściu witał gości charakterystyczny symbol giełdy - byk obrazujący hossę, czyli tendencję zwyżkową spółek akcyjnych. Z okazji 25-lecia istnienia giełdy można było zapoznać się z wystawami i prezentacjami multimedialnymi dotyczącymi historii giełdy i jej przeobrażeń na przełomie lat. Młodzież obejrzała film, według fabuły wymyślonej przez ich rówieśników, dotyczący zasad inwestowania na giełdzie. Odbyła się także pouczająca pogadanka dotycząca znaczenia giełdy dla inwestora indywidualnego oraz gospodarki kraju.
Kolejnym etapem wycieczki było uczestnictwo w „Niewidzialnej Wystawie”. Nasi uczniowie odbyli wyjątkową podróż w niewidzialny świat, podczas której mogli wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku, wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, dotyku, równowagi. Pod opieką niewidomych lub niedowidzących przewodników w całkowitych ciemnościach poruszali się po mieszkaniu, na ulicy, na targu, w leśniczówce, w ogrodzie z rzeką i kładką. Zapoznawali się z zasadami pisania i czytania brajlem, dowiedzieli się, że są mówiące zegarki, termometry, ciśnieniomierze, jakie są sposoby napełniania naczyń napojami bez ich przelania, jak rozpoznawać banknoty i monety, itp. Celem „Niewidzialnej Wystawy” jest zbliżenie do siebie świata osób widzących i niewidomych, a poprzez pozytywne przeżycia nauczenie nas, jak możemy im pomóc i jak ich zrozumieć. „Niewidzialna Wystawa” pomaga kształtować wśród dzieci i młodzieży takie postawy, jak: empatia, wrażliwość, integracja.
Finał I MIEJSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO pn. „Historia i Tradycje Oręża Polskiego w Ostrołęce - 5 Pułk Ułanów Zasławskich”
W dniu 11 maja odbył się finał I MIEJSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO pn. „Historia i Tradycje Oręża Polskiego w Ostrołęce - 5 Pułk Ułanów Zasławskich” zorganizowanego dla uczniów ostrołęckich gimnazjów, przez Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce i Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.
Honorowy Patronat nad konkursem objęli:
Pan Janusz Kotowski – Prezydent Miasta Ostrołęki
Pan Jerzy Grabowski – Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki
Pan Mirosław Rosak – Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ostrołęki
Do finału przystąpiło 31 uczniów z siedmiu ostrołęckich gimnazjów.
Poziom przygotowania uczniów był bardzo wysoki i wyrównany.
Wszyscy uczniowie uczestniczący w finale otrzymali nagrodę szczególną, wycieczkę do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim . Wycieczkę ufundowało Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Wycieczka odbędzie się w m-cu maju 2016 r.
I miejsce zespołowo, zajęli uczniowie z Gimnazjum w Zespole Szkół Nr 5 im. Unii Europejskiej. Szkoła otrzymała w nagrodę szablę kawaleryjską, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Ostrołęki.
Wyniki indywidualne:
I miejsce Michał Małecki z Gimnazjum w ZS Nr 5 im. Unii Europejskiej – nagrodę ufundował Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki
II miejsce Kacper Zembrzucki z Gimnazjum w ZS Nr 5 - nagrodę ufundował Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ostrołęki.
III miejsce zajęli uczniowie: Dominik Olechowski z Gimnazjum Nr 1 im. J. Kusocińskiego i Katarzyna Markowska z Gimnazjum w Zespole Szkół Nr 3 im. A. Mickiewicza Nagrodę ufundował Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.
Relację przygotowała Wiesława Gałka Ostrołęka, dnia 11.05.2016 r.