Uczniowie z klas wojskowych w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce
Uczniowie z klas wojskowych - 2 Sw, 2 Iw, 3 Iw Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce odwiedzili siedzibę Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. W trakcie wizyty młodzież mogła zapoznać się z codzienną pracą ostrołęckich policjantów, poznać „od wewnątrz” specyfikę służby w Policji oraz zadania jakie realizuje Policja. W trakcie wizyty uczniowie, jako jedno z pierwszych odwiedzili stanowisko kierowania dowiadując się kto to jest oficer dyżurny i jakie zadania na nim ciążą. Odwiedzający zobaczyli także salę odpraw, niebieski pokój, pomieszczenia dla osób zatrzymanych, salę ćwiczeń z której na co dzień korzystają policjanci i pracownicy policji. Uczniowie poznali zasadę działania lustra weneckiego, a zapoznając się z pomieszczeniem strzelnicy zwiedzających zapoznano z ogólnymi zasadami wyszkolenia strzeleckiego policjantów. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła możliwość dokładnego obejrzenia i przymierzenia specjalistycznego wyposażenia wykorzystywanego przez policjantów takiego jak : hełmy, kamizelki kuloodporne, tarcze, ochraniacze, kajdanki itp. Młodzież na miejscu uzyskała również informację dotyczącą procesu rekrutacji do służby w Policji.
Organizatorami i opiekunami spotkań w siedzibie Komendy Miejskiej Policji byli:
nadkomisarz Krzysztof Cieślik, starszy aspirant Robert Stypiński i p. Renata Sawicka.
Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”
Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do III edycji ogólnopolskiego projektu „Lekcje z ZUS”. Realizacja projektu polegała m.in. na przeprowadzeniu 4 lekcji o następującej tematyce:
1. Świadomy zawsze ubezpieczony.
2. Płacisz i masz, czyli co ci się należy, gdy płacisz składki?
3. Emerytura – twoja przyszłość w twoich rękach.
4. E-ZUS, czyli firma pod ręką.
W ramach projektu 21 listopada 2016r. odbyło się także spotkanie z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Inspektorat w Ostrołęce, podczas którego młodzież miała okazję posłuchać o rodzajach świadczeń i zasiłków wypłacanych przez ZUS, wysokości i rodzajach składek płaconych przez pracownika i pracodawcę, czym charakteryzuje się system emerytalny w Polsce, czego można się dowiedzieć z PUE ZUS, e-urząd. W projekcie oraz w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 4Iw oraz 1ISw.
Realizacja projektu daje możliwość udziału młodzieży w ogólnopolskiej olimpiadzie o ubezpieczeniach społecznych, pt.„Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, której termin etapu szkolnego przypada na 29 listopada. Celem olimpiady jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, która jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
W prace organizacyjne nad projektem aktywnie włączyła się pani Barbara Smardzewska-Czmiel, rzecznik prasowy O/ZUS w Płocku oraz pani Urszula Tułodziecka, kierownik Inspektoratu ZUS w Ostrołęce. Koordynatorami projektu w szkole są opiekunowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych - Bogusława Gocłowska oraz Dorota Kulesza.
„Wspólnie zgaśmy papierosa”
Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się szkolna akcja profilaktyczna „Wspólnie zgaśmy papierosa”. Miała ona na celu zapobieganie paleniu papierosów przez uczniów oraz ich zaangażowanie w promocję zdrowego stylu życia.
Działania w ramach akcji były prowadzone przez wychowawców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, pielęgniarkę szkolną od października do 17 listopada. W ramach tych działań przeprowadzono lekcje wychowawcze poruszające tematykę nikotynizmu, udzielono indywidualnych porad w zakresie rzucania palenia, zorganizowano tzw. „szarą ścianę”, na której uczniowie mogli w sposób plastyczny wyrazić swoje zdanie w zakresie palenia papierosów, ogłoszono konkursy: plastyczny, na pracę multimedialną oraz konkurs na gazetkę szkolną. Angażowano również młodzież do wzięcia udziału w akcji profilaktycznej organizowanej przez Szkołę Promocji Zdrowia działającą przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Młodzież naszej szkoły spotkała się także z onkolog – panią Katarzyną Dziak, która opowiedziała o skutkach zdrowotnych wynikających z używania tytoniu, dyskutowano na temat szkodliwości używania środków psychoaktywnych. W ramach akcji został zorganizowany turniej sportowy pod hasłem " Zamień palenie na ćwiczenie." W ramach turnieju uczniowie zmagali się z podciąganiem na drążku gimnastycznym i unoszeniem sztangi nad głowę.
Zwycięzcami turnieju zostali :
I miejsce Krystian Stefański (1 wk)
II miejsce – Jakub Woźniak (4 Iw)
III miejsce – Adrian Górski (3 Sw)
Dzień 16 listopada, stanowił finał akcji, a także podsumowanie podjętych działań profilaktycznych przez wszystkie osoby zaangażowane w promocję zdrowego stylu życia. W godzinach od 9.50-10.35 odbył się koncert profilaktyczny w wykonaniu p.Wojciecha Dudkowskiego i p. Adama Wołosza, podczas którego promowano życie wolne od uzależnień. Rozstrzygnięto także ogłoszone konkursy i wyeksponowano prace, które osiągnęły najwyższe wyniki.
Wyniki konkursu na pracę multimedialną:
I Miejsce – Patrycja Kowalska (3 Iw)
II Miejsce- Natalia Wolny (1 Iw)
III Miejsce- Angelika Giers (1 F)
Wyniki konkursu plastycznego:
I Miejsce –Martyna Jurga (1 Sw)
II Miejsce – Julia Sadek (3 Iw)
III Miejsce – Klaudia Biraga (1 F)
Pozostali uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni:
Grala Elwira (IF), Mateusz Olech (2 Iw), Daria Kowalczyk (3 Iw), Olga Małecka (4 F).
Wyniki konkursu na gazetkę szkolną:
I miejsce – Justyna Lipka (3 Iw)
II miejsce – Paulina Safirowicz (2 We)
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursach oraz turnieju sportowym. serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
Uczniowie zostaną nagrodzeni na apelu podsumowującym pracę w I semestrze bieżącego roku szkolnego.
Podczas finału akcji gościliśmy:
- panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej udzielały porad dotyczących nikotynizmu, można było zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, doświadczyć widzenia przestrzeni i spostrzegania rzeczywistości poprzez założenie alko gogli i narko gogli,
- pani dietetyk udzielała indywidualnych porad żywieniowych, można było zmierzyć swoje BMI, wagę. Można było również skorzystać z porady ambulatoryjnej u pielęgniarki szkolnej, szkolnej drużyny sanitarnej (mierzenie ciśnienia, wypełnianie kwestionariusza Fagerstroma, rozdawano ulotki).
Zorganizowano także konkurs z zakresu wiedzy na temat nikotynizmu, za udział w którym uczniowie otrzymywali owoce. Uczniom i nauczycielom rozdawano „zielona płuca” jako symbol promocji zdrowego stylu życia.
Dnia 17 listopada uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję promującą zdrowy styl życia oraz życie bez uzależnień zorganizowaną przez Szkołę Promocji Zdrowia działającą przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce na Hali Widowiskowo- Sportowej im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce. Wzięli udział w zorganizowanych konkursach profilaktycznych: uczennica klasy I Sw Martyna Jurga w konkursie sprawnościowym, w którym zajęła I miejsce; Justyna Lipka (III Iw) wzięła udział w teście wiedzy dotyczącym uzależnień behawioralnych. W innych konkursach profilaktycznych wzięli udział uczniowie klasy II We: Natalia Walendziewska, Tobiasz Kamiński, Janek Baczyński oraz uczeń klasy I We Michał Łada.
Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie szkolnej akcji serdecznie dziękujemy.
Zwycięzcom konkursów gratulujemy!
Zespół ds. profilaktyki i Samorząd Uczniowski
Wycieczka na Targi HAIR FORUM Poland
Dnia 24 września uczniowie klas fryzjerskich z ZSZ nr 2 w Ostrołęce, wraz z wychowawcami oraz nauczycielami przedmiotów fryzjerskich, uczestniczyli w targach fryzjerskich i kosmetycznych. Opiekę nad młodzieżą sprawowały : p. Anna Głażewska, p. Beata Łada, p. Renata Karwowska, p. Marzena Orłowska, p. Justyna Romaniuk – Drobnica i pani Jolanta Zyśk.
Inicjatorką wyjazdu była pani Jolanta Zyśk, która przygotowała uczennice klasy IV F do Ogólnopolskiego Konkursu dla Uczniów Sztuki Fryzjerskiej. W kategorii strzyżenia damskiego wzięła udział Wioleta Chojnowska, zaś w kategorii strzyżenia męskiego Marlena Gerwatowska. Uczennice zaprezentowały swoją własną koncepcję, wykazując się pomysłowością i fachowym opracowaniem modelu fryzury. Koledzy i koleżanki oraz pedagodzy, obserwowali na żywo pracę naszych uczennic i „trzymali kciuki” za powodzenie w konkursie. Chociaż nasze kandydatki nie zostały laureatkami, to jednak na tle uczestników prezentowały się znakomicie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zdobędziemy pierwsze miejsca.
Konkurs to nie jedyna atrakcja podczas Targów. Wszyscy byliśmy oszołomieni ofertą firm kosmetycznych i fryzjerskich, przygotowaną w ramach tegorocznej imprezy. Każdy mógł wybrać coś interesującego dla siebie. Liczne pokazy zabiegów z zastosowaniem najnowocześniejszych metod i najnowszych kosmetyków, stały się dla uczestników Targów doskonałym instruktażem. Można było zaobserwować modne trendy fryzur i makijażu. To bardzo udana impreza, która przyniosła zarówno uczniom , jak i nauczycielom, wiele wrażeń i ciekawych wskazówek.
„OTWARTA FIRMA - Biznes przy tablicy”
Nasza szkoła, po raz kolejny, uczestnicząc w programie „Otwarta firma – Biznes przy tablicy” wzięła udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości (14-18 listopada 2016), największym na świecie wydarzeniu promującym przedsiębiorczość wśród młodych ludzi.
W dniu 16 listopada uczniowie klasy 4 Iw oraz 4 We uczestniczyli w spotkaniu z zaproszonym gościem Panem Bartoszem Podolakiem, obecnie dyrektorem Centrum Kultury – Biblioteki i Sportu w Lelisie, przedsiębiorcą oraz radnym. Uczniowie mieli okazję wysłuchać cennych wskazówek dotyczących wchodzenia i radzenia sobie na rynku pracy, znaczenia edukacji i tzw. kompetencji miękkich w kontaktach międzyludzkich, także pracy społecznej i zdobywania doświadczenia na początku kariery zawodowej. Gość zwrócił uwagę na prawidłowe relacje pracownik- pracodawca oraz właściwą motywację w osiąganiu wyznaczonych celów. Jesteśmy zadowoleni, że Pan Bartosz Podolak przyjął zaproszenie i podzielił się z nami swoim bogatym doświadczeniem zawodowym. Wszak powszechnie wiadomo, że młodzi ludzie chętnie uczą się od praktyków!
Szkoła, uczestnicząc w projekcie, otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy, kształtuje wśród uczniów postawy przedsiębiorcze, aktywny stosunek do życia, rozwijania zainteresowań prowadzeniem działalności gospodarczej, czy przybliżania zasad funkcjonowania biznesu. Tworzy się także sprzyjająca atmosfera dla współpracy szkoły z przedstawicielami życia gospodarczego w regionie.
Organizatorem i koordynatorem akcji w szkole byli opiekunowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych.
List otwarty nauczycieli bibliotekarzy do Rodziców
Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej. W ramach tego Programu otrzymaliśmy na zakup książek do szkolnej biblioteki kwotę w wysokości 15 tys. zł. W tym roku w ofercie biblioteki na pewno znajdą się atrakcyjne i różnorodne książki, z których Państwo również możecie korzystać. Nowości wydawnicze możecie Państwo obejrzeć w bibliotece szkolnej przy okazji cyklicznych zebrań z wychowawcami klas.
Czytaj więcej: List otwarty nauczycieli bibliotekarzy do Rodziców