Targi samochodowe Moto Show 2016
Uczniowie klas I i III technikum pojazdów samochodowych, wzięli udział w targach samochodowych Moto Show 2016, które odbyły się 18.11.2016 br. w Nadarzynie (pod Warszawą),w hali PTAK WARSAW EXPO. Uczniowie oglądali wystawy nowych modeli samochodowych m.in. Audi, BMW, Porsche, Lamborghini, Bugatti, Maserati. Wystawy nie tylko obejmowały nowe samochody, ale również klasyki (Ford Mustang, Fiat 125p, Polonez), samochody terenowe, wyścigowe. Oprócz pojazdów samochodowych na wystawach można było zobaczyć różnego rodzaju motocykle, baggy, zdalnie sterowane modele samochodów sportowych. W czasie wystawy odbywa się różnego rodzaju atrakcje m.in. wyścigi driftowozów, symulatory jazdy. Jedną z atrakcji, były pokazy nowoczesnych środków pielęgnacyjnych do samochodów, które niezwykle poprawiają wygląd i trwałość powłok pojazdu. Na wystawach również można było zobaczyć nowoczesną technologię oklejania pojazdu. Jest to szybko rozwijająca się technika, która ma na celu zabezpieczenie oryginalnej powłoki lakieru, przed czynnikami zewnętrznymi. Uczniowie byli bardzo podekscytowani i tym samym, rozwinęli swoją wiedzę w kierunku zawodu, w którym się uczą/kształcą.
Sleeveface, czyli ubierz się w książkę
Drodzy Uczniowie, idąc śladem bibliotek na całym świecie, również nasza Szkolna Biblioteka postanowiła w sposób nowoczesny, modny i zabawny wykorzystać sleeveface do promocji czytelnictwa.
Co to jest sleeveface? Sleeveface są to zdjęcia, których elementem jest okładka książki lub płyty – wmontowana w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała bądź całej sylwetki. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości.
Prosimy wszystkich kreatywnych uczniów naszej szkoły do przyłączenia się do akcji - wykonania twórczego i zaskakującego sleeveface.
Wystarczy przyjść do biblioteki, wziąć okładkę książki z jakąś postacią lub jej fragmentem i zrobić zdjęcie tak, aby tworzyło kompletny obraz. Następnie należy w taki sposób zapozować, aby poza osoby fotografowanej stała się „elementem” okładki, który „wychodzi” poza papier. Zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie w naszej bibliotece.
Zapraszamy Was do obejrzenia sleeveface z książkami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zorganizowanego przez pracowników biblioteki. Mamy nadzieję, że po obejrzeniu sfotografowanej okładki zechcecie sięgnąć po książkę, niekoniecznie tę ze zdjęcia.
Za pomoc w wykonaniu zdjęć dziękujemy Zakładowi Fotograficznemu „Foton” .
Nauczyciele Biblioteki Szkolnej
„Spotkania z poezją”
Aby uwrażliwić uczniów na piękno i kulturę słowa, na obcowanie z literaturą piękną, rozwijać ich wyobraźnię, co roku w naszej bibliotece szkolnej odbywają się „Spotkania z poezją”.
W ramach tych spotkań 1 grudnia mieliśmy wielką przyjemność gościć ostrołęckiego poetę Piotra Grzymałowskiego, który w 2015 roku został laureatem XXIII Ostrołęckiego Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego. Swoje wiersze publikował m.in. w "Immunitecie" i "Poezji dzisiaj". Pan Piotr zaprezentował swój tomik pt. „Powidołki", który jest jego debiutem literackim, wydanym przez Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki. Redaktorami tej pozycji są śp. Alfred Sierzputowski oraz dr Karol Samsel.
W skupieniu i z zainteresowaniem mieliśmy możliwość wysłuchania kilku wierszy w interpretacji autora. Poeta opowiedział o swoich inspiracjach poetyckich, pierwszych próbach pisarskich oraz planach na przyszłość. Na zakończenie wysłuchaliśmy trzech utworów wykonanych na akordeonie przez ucznia naszej szkoły Rafała Grądzkiego. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze i zapewne pozostawi w pamięci uczniów wiele wspomnień oraz być może zachęci ich samych do pisania nawet gdyby tylko do szuflady.
W spotkaniu uczestniczyły klasy: II Iw, I B.
Organizatorem spotkania była Biblioteka szkolna.
Warsztaty z filcowania
Dnia 28 listopada 2016 roku zorganizowano w bibliotece szkolnej warsztaty z filcowania. Filcowanie jest techniką, która pozwala uwolnić fantazję. Nie wymaga znajomości skomplikowanych ściegów. Przedmioty wytworzone z filcu, to małe dzieła sztuki – nigdy nie powstaną identyczne korale lub broszka. Są nie tylko pięknym ale i ekologicznym dodatkiem do garderoby. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że filc z naturalnej wełny pochłania szkodliwe substancje jakie wytwarzają sprzęty elektroniczne w naszym otoczeniu.
Uczniowie poznali technikę filcowania "na mokro" polegającą na wykorzystaniu wełny czesankowej, wody i mydła. Podczas zajęć uczestnicy wykonali kule, dredy i liście ostrokrzewu , mogące stanowić ciekawy element dekoracji świątecznej lub własnej biżuterii.
Uczniowie nie tylko szybko i sprawnie opanowali zasady "kręcenia" filcowych kuleczek, lecz również miło i ciekawie spędzili popołudniowy czas w szkole.
Organizatorzy: Pedagodzy szkolni: p. Monika Brzozowska, p. Renata Sawicka,
Samorząd Uczniowski i Biblioteka Szkolna.
Centralne Targi Rolnicze – CTR 2016
25 listopada uczniowie klas weterynaryjnych (47 osób) uczestniczyli w Centralnych Targach Rolniczych w Nadarzynie. Partonami honorowymi Targów było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Rozwoju, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Młodzież miała niepowtarzalną okazję zapoznać się ofertą produktów i usług branży rolniczej, obejrzeć nowoczesne maszyny i urządzenia dla rolnictwa i sadownictwa, wyposażenia dla obór i chlewni, obserwować najnowocześniejsze techniki w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Dla zwiedzających czekały liczne atrakcje kulinarne, degustacje tradycyjnych polskich potraw i produktów. Można było dokonać zakupu regionalnych towarów. Stoły wigilijne przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z regionów całej Polski. Wyjątkową atrakcją była wystawa zwierząt, np. krów, koni, owiec, świń, kur, gęsi, gołębi, kaczek i królików. Targi uświetniły występy Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.
Opiekunami wycieczki byli: p. Daniela Florczak, p. Agnieszka Murach,
p. Bogusława Gocłowska, p. Krzysztof Kwiatkowski.
Z obiektywem przez świat
„ Świat jest książką i ci,
którzy nie podróżują,
czytają tylko jedną stronę”
Święty Augustyn
24 listopada w bibliotece szkolnej mieliśmy przyjemność gościć podróżniczkę, fotografkę i dziennikarkę - panią Agnieszkę Białobrzewską znaną niektórym jako Atamanka.
Nasz gość opowiadał ciekawe historie o swoich podróżach na Bliski Wschód. Dowiedzieliśmy się, jak żyją ludzie w Iraku, Iranie, Afganistanie i jakie piętno wywarła na nich wojna. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy słów Pani Agnieszki, która zaimponowała nam swoją szeroką wiedzą na temat kultury i tradycji tego ciekawego regionu świata. Wysłuchaliśmy też wielu interesujących i zabawnych anegdot. Prezentacja była bardzo ciekawa, uzupełniona zdjęciami wykonanymi przez nią samą. Na zakończenie podróżniczka powiedziała, iż inspiracją do podróżowania po świecie, były książki podróżnicze czytane w dzieciństwie. Spotkanie było niezwykle zajmujące i być może niejedną osobę zainspiruje do odkrywania odległych zakątków świata.
Zdjęcia i relacje ze swoich podróży opisuje na blogu : dopacanowa.blox.pl
W spotkaniu uczestniczyła klasa II WE wraz z opiekunem p. Anną Głażewską, oraz klasa III IW - wraz z opiekunami p. Michałem Bednarczykiem oraz p. Markiem Sawickim.
Spotkanie zorganizowała biblioteka szkolna wspólnie ze szkolnym kołem fotograficznym,
którego opiekunami są - p. Michał Bednarczyk i p. Marek Sawicki.
Zagrożenia cyberprzestrzeni i świata wirtualnego
W dniu 18 listopada 2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z panią dr Anną Andrzejewską i panem prof. Józefem Bednarek na temat zagrożeń cyberprzestrzeni i świata wirtualnego.
Uczniowie dowiedzieli się jak niebezpieczne dla zdrowia psychicznego może być zbyt długie przesiadywanie przed komputerem. Usłyszeli także jak gry komputerowe negatywnie wpływają na ich życie. Cyberprzemoc, to inaczej przemoc z użyciem nowych technologii. Do takich działań zalicza się m.in. straszenie czy poniżanie kogoś w Internecie, robienie komuś zdjęć lub kręcenie filmów bez jego zgody, a potem opublikowanie ich w sieci. Cyberprzemoc może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, dlatego dr Anna Andrzejewska przedstawiła także prawdziwe historie osób, które poprzez Internet próbowały ułożyć sobie życie. Niestety, zbytnia ufność do wirtualnych przyjaciół często prowadzi do przykrych konsekwencji, gdyż pod nickami oraz pseudonimami może kryć się ktoś inny. Prowadząca uświadomiła uczestnikom spotkania, że nie należy ujawniać swoich danych osobowych, jeśli nie mamy pewności kto jest po drugiej stronie komputera.
Po południu w spotkaniu z panią dr Anną Andrzejewską uczestniczyli nauczyciele i rodzice.
Organizatorem spotkań była Dyrekcja ZSZ nr 2
oraz pedagodzy szkolni: pani Monika Brzozowska i pani Renata Sawicka