„Wiosenne szaleństwa na głowie”.
11 kwietnia 2017 r. uczennice z klasy II Technikum usług fryzjerskich: Milena Szewczyk, Wirginia Prusaczyk, Wiktoria Piersa, Ada Stępniak i Ilona Pragacz pod opieką Pani Renaty Karwowskiej oraz Pani Anny Kaczmarczyk odwiedziły dzieci w świetlicy Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Stanisława Staszica w Ostrołęce.
Wizyta odbyła się pod hasłem: „Wiosenne szaleństwa na głowie”. Uczennice wykonały fryzury na głowach dziewczynek i chłopców. Usługi fryzjerskie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Celem wizyty było podziękowanie dzieciom ze świetlicy szkolnej w SP Nr 2, które już drugi rok zbierają nakrętki dla Marcela Lutrzykowskiego. Chłopiec choruje na mózgowe porażenie czterokończynowe spastyczne. Marcel jest synem nauczycielki z naszej szkoły.
W tym roku szkolnym do tej pory dzieci zebrały 488 kg nakrętek.
Noc gier planszowych w Internacie
6 kwietnia 2017 roku w Internacie młodzież mogła do woli grać w gry planszowe. W świetlicy i stołówce Internatu tej nocy nie obowiązywała cisza nocna tych, którzy grali w gry planszowe. Młodzież do wyboru miała ogrom gier. Popularnością cieszyły się „Wygibajtus”, „Scriba”, „Biznes po polsku”, „5 sekund”. Była to pierwsza taka noc, ale zapewne nie ostatnia. Na pewno zostanie powtórzona dla zainteresowanych.
Warsztaty dziennikarskie „Zrozumieć Media”
Dnia 11 kwietnia 2017 roku uczniowie z klas: 1 Iw, 1 ISw oraz 3 Iw pod opieką pani Joanny Klikczyńskiej i pani Edyty Sikory uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich pod hasłem „Zrozumieć Media”. Zajęcia odbyły się w Ostrołęckim Centrum Kultury i zostały poprowadzone przez pracowników Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Radia Maryja oraz TV Trwam. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku przybyło na nie około 300 osób. Szkoleniowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy z Radia Maryja oraz TV Trwam starali się uwrażliwić młodzież na zagrożenia wynikające z manipulacji telewizyjnej, radiowej oraz prasowej. Młodzi ludzie mogli „od kuchni” zobaczyć, jak tworzy się przekaz medialny oraz zapoznać się z technikami i narzędziami manipulacji.
Zajęcia okazały się bardzo kreatywne i wartościowe pod względem merytorycznym. Młodzież miała możliwość spełnić swoje marzenia i wcielić się w rolę reportera, pogodynki, wizażystki, montażysty, operatora dźwięku lub oświetlenia czy przeprowadzić wywiad z uczestnikami warsztatów. Dodatkową atrakcją dla uczniów był wóz transmisyjny, który można było zobaczyć, wszystkiego w nim dotknąć oraz porozmawiać z jego operatorem. Punktem kulminacyjnym spotkania było podsumowanie go przez tzw. Spec Grupy: prasową, radiową i telewizyjną. Wyżej wymienione zespoły składały się z uczestników warsztatów, których celem było przygotować relacje z przedsięwzięcia. Aż w dwóch Spec Grupach znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Zadanie to stanowiło wyzwanie dla młodzieży, z którym poradzili sobie doskonale. Podczas spotkania nie zabrakło emocji oraz wzruszeń.
Warsztaty medialne bardzo podobały się uczniom. Były ciekawym doświadczeniem. Dzięki nim zrozumieli, że media mogą manipulować odbiorcą. Dlatego zawsze trzeba być czujnym i z rozwagą przyjmować informacje, które są nam przekazywane. Ponadto spotkanie zainspirowało młodzież do twórczej aktywności i pozwoliło odkryć pasje dziennikarskie.
Tekst Edyta Sikora
DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
W dniu 06 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce odbył się Dzień Języka Niemieckiego, adresowany przede wszystkim do uczniów klas pierwszych naszej szkoły. I oni właśnie, obok nauczycielek języka niemieckiego, czuwających nad prawidłowym przebiegiem scenariusza, byli współorganizatorami tego dnia. Uczniowie wykonali na tę okazję barwne plakaty oraz ciekawe i dowcipne prezentacje multimedialne, które zostały zaprezentowane szerokiemu gronu uczniowskiemu zebranemu na auli szkolnej. Recytowali także wiersze w języku niemieckim. Głównym punktem programu był konkurs wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego, w którym wzięło udział 17 uczniów z klas I B, I F, I Iw, I Sw, I ISw i I RWe. Uczniowie startowali w grupach dwu- i trzyosobowych i każda grupa w dziesięciu rundach miała udzielić odpowiedzi na dziesięć pytań. Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana, o czym świadczyły dwie dogrywki, nie obyło się więc bez dużych emocji. Uczniowie startujący w konkursie byli mocno dopingowani przez koleżanki i kolegów zebranych na auli.
Ostateczne wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: uczennice klasy I B w składzie: Patrycja Bachmura, Marta Zalewska, Natalia Zaniewska;
II miejsce: uczennice klasy I F w składzie: Marta Domarad, Olga Kamińska, Patrycja Kiljańska;
III miejsce: uczniowie klasy I Iw w składzie: Natalia Wolny, Cezary Rutkowski.
Konkurs stanowił zwieńczenie Dnia Języka Niemieckiego. Laureaci konkursu otrzymali z rąk pana wicedyrektora Jerzego Klonowskiego dyplomy i atrakcyjne nagrody.
Laureatom bardzo serdecznie gratulujemy!
Wszystkie prezentacje uczniów i konkurs obfitowały w wiele ciekawych informacji na temat krajów niemieckiego obszaru językowego: Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu języka, jak również krajoznawstwa krajów niemieckojęzycznych, i to właśnie było celem kulturalnych atrakcji przygotowanych na ten dzień. Organizatorzy mają nadzieję, że stał się on zachętą do realizacji podobnych inicjatyw w kolejnych latach. Wszystkim uczniom zaangażowanym w organizację Dnia Języka Niemieckiego oraz uczestnikom konkursu bardzo serdecznie dziękujemy za udział i liczne wsparcie!
OLA ZE SREBRNYM MEDALEM
Bardzo udanie wystartowała Aleksandra Tytko, w XVI Wiosennych Mistrzostwach Giżycka w Pływaniu, uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce. Poprawiając swój dotychczasowy rekord życiowy, zdobyła srebrny medal na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym z czsem – 3.04,22. Do rywalizacji w zawodach stanęło ponad 350 młodych pływaków z 36 klubów pólnocno-wschodniej Polski między innymi z: Gdańska, Białegostoku, Elbląga, Ełku, Ciechanowa, Pułtuska, Piaseczna, Bielska Podlaskiego, Mławy, Wyszkowa, Hajnówki, Łodzi, Grudziądza, Szczytna i wielu innych. Sportowych emocji i zaciętej walki nie brakowało. Zawodniczce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów.
SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W FINALE KONKURSU BUDOWLANEGO
Dnia 4 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku odbył się finał IV edycji regionalnego konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas” zorganizowanego w ramach projektu: „Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość”. Celem konkursu jest podnoszenie poziomu wiedzy budowlanej i doskonalenie umiejętności praktycznych w wybranym zawodzie. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodach budowlanych z województwa podlaskiego i mazowieckiego. Przedstawicielami naszej szkoły byli uczniowie klasy 2B: Hubert Gut, Piotr Dzieżyk i Klaudia Kowal. Wykazali się oni umiejętnościami wykonywania robót posadzkarsko-okładzinowych, systemów suchej zabudowy oraz malarskich zajmując wysokie miejsca na podium, odpowiednio trzecie, drugie i trzecie. Gratulujemy naszym uczniom.
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
Zapraszamy Was na spotkanie z ciekawym młodym człowiekiem- Krzysztofem Piersą, dziennikarzem, autorem książki „KOMPUTEROWY ĆPUN”, który od 5 roku życia przez 20 lat nałogowo grał w gry komputerowe. Pan Krzysztof mówi o sobie „Mogłem przegrać całe życie” i zdanie to uczynił mottem swojej interesującej książki. Zaczął walczyć z uzależnieniem i wygrał, choć nie była to łatwa droga. Podczas spotkania opowie rodzicom o mechanizmach i skutkach uzależnień behawioralnych od gier komputerowych oraz jak ochronić dzieci przed tymi zachowaniami.
Spotkanie odbędzie się 11.04.2017r. (wtorek) o godz. 17.00 w Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce. Mogą wziąć w nim udział wszyscy chętni rodzice z terenu miasta Ostrołęki. Mamy nadzieję, że w natłoku ważnych spraw związanych ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi znajdziecie Państwo czas na spotkanie, którego celem jest poszukiwanie sposobów zrozumienia naszych dzieci, nawiązywania z nimi dobrych relacji oraz przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym.
Do zobaczenia na spotkaniu.