Warsztaty w Manufakturze Czekolady
22 maja 2017r. uczniowie klas 2Gm, 1WR i 2We uczestniczyli w warsztatach w Manufakturze Czekolady. Manufaktura Czekolady to jedyny w Polsce zakład, w którym czekolada jest produkowana ręcznie bezpośrednio z ziarna kakaowca. Cały proces produkcji ma miejsce pod jednym dachem.
Każdy uczestnik warsztatów stworzył własną tabliczkę czekolady, którą zapakował i wziął ze sobą. Poczęstowani byliśmy gorącą czekoladą oraz mogliśmy sprawdzić jak smakuje ziarno kakao. Zapoznaliśmy się z procesem powstawania czekolady „Od plantacji do tabliczki” oraz z ręcznym sposobem temperowania czekolady. Było wiele emocji i zabawy.
Po ciekawej czekoladowej lekcji, kolejne dwie godziny uczniowie spędzili w warszawskim ogrodzie zoologicznym. Na szlaku spaceru były: akwarium, ptaszarnia, małpy człekokształtne, słonie, nosorożce, gady, żyrafy, lwy, rekin i hipopotam.
Opiekunami byli: Agnieszka Murach, Joanna Augustyniak, Dorota Sienkiewicz.
SZKOLENIA Z MAZOWIECKĄ OKRĘGOWĄ IZBĄ INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA
Uczniowie klasy 1B i 2B uczestniczyli w szkoleniach MOIIB poświęconych następującym tematom: „Zakres i forma dokumentacji projektowej i powykonawczej w świetle obowiązujących przepisów i standardów” oraz „Proces budowlany – od pozwolenia na budowę do pozwolenia na użytkowanie”. Prowadzącym spotkania był dr inż. Jerzy Dylewski - znany i doświadczony wykładowca, rzeczoznawca budowlany, posiadający uprawnienia budowlane w branży konstrukcyjno-budowlanej, uprawnienia do prac przy obiektach zabytkowych, główny specjalista d/s Zamówień Publicznych w Sądzie Najwyższym.
Program zajęć obejmował m.in. następujące zagadnienia:
• rola projektanta w procesie inwestycyjnym;
• dokumentacja projektowa wymagana na etapie uzyskiwania zgody budowlanej
- informacja bioz, plan bioz;
- dokumentacja wymagana w trybie zgłoszenia;
- zakres i forma projektu budowlanego;
- ustalanie obszaru oddziaływania obiektu budowlanego;
• zmiany w trakcie prowadzenia robót budowlanych
- istotne i nieistotne odstępstwo od warunków pozwolenia na budowę;
-uzyskiwanie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych;
• wymogi związane z oddawaniem do użytkowania obiektów budowlanych
-dokumenty niezbędne do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.
Młodzież zdobyła wiedzę z zakresu prawa budowlanego oraz rozporządzeń wykonawczych, dotyczących prawidłowego przebiegu procesu budowlanego, poczynając od dokonania zgłoszenia planowanych robót budowlanych albo uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, poprzez poprawne i bezkolizyjne prowadzenie budowy, aż do faktycznego zakończenia inwestycji.
STREFOWE ZAWODY POŻARNICZE
Dnia 25 maja 2017 roku w Ostrołęce odbyły się strefowe zawody w sporcie pożarniczym. Emocjonujące zmagania obserwowali uczniowie klasy pierwszej budowlanej. Blisko 70 strażaków startowało w konkurencjach: wejście po drabinie hakowej na trzecie piętro wspinalni, 100 m pożarniczy tor przeszkód oraz pożarnicze ćwiczenie bojowe. Załoga z Ostrołęki zdobyła znaczącą przewagę nad rywalami, zapewniając sobie tym samym awans do kolejnego etapu mistrzostw. Konkurencje wymagały tężyzny fizycznej i doskonałej kondycji, a strażacy imponowali szybkością i sprawnością.
RÓB WIOSENNE PORZĄDKI NA GŁOWIE ! DAJ WŁOS !
Każdy (mały, duży, on, ona), kto ma włosy dłuższe jak 25 cm i chce je obciąć, może to zrobić w dobrym celu – na peruki dla kobiet po chemioterapii. Ścięte włosy wędrują do perukarni Rokoko, która robi doskonałe, wygodne i piękne peruki. Te są przekazywane za darmo kobietom, które walczą z rakiem. Dzięki temu mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia.
Chęć wzięcia udziału w akcji można zgłaszać do końca maja do pedagogów szkolnych lub p. Renaty Karwowskiej, po czym zostanie ustalony dla każdego indywidualnie termin cięcia. Ścięcie włosów i stylizacja nastąpi w pracowni fryzjerskiej w ZSZ nr 2 w Ostrołęce.
W ramach podziękowania zostanie wykonana sesja fotograficzna dla uczestnika a ścięte włosy zostaną przekazane na fundację RAK’N ROLL.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału !!!
Uczymy się i pomagamy
W ramach wolontariatu odwiedziliśmy mieszkańców DPS "Wrzos". Uczennice klas drugiej i trzeciej klasy Technikum Usług Fryzjerskich pod opieką Renaty Karwowskiej strzygły i czesały podopiecznych domu pomocy. Regularne spotkania są cenną lekcją dla naszych przyszłych stylistek. Zdobywają i doskonalą cenną wiedzę praktyczną, wnoszą w życie pensjonariuszy wiele radości i uśmiechu, a same kształcą postawę empatii w stosunku do seniorów.
Wycieczka do Centrum Pieniądza NBP
19 maja odbyła się wycieczka przedmiotowa do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka w Warszawie. Nowoczesne muzeum, które działa od roku, zaprasza na wędrówkę po świecie pieniądza i bankowości. Ciekawe ekspozycje i unikatowe eksponaty pokazują istotę, historię i produkcję pieniądza oraz jego znaczenie dla naszego funkcjonowania w społeczeństwie. Uczniowie poznali początki bankowości i specyfikę różnych typów banków, rolę i zadania banku centralnego, badali autentyczność banknotów. Przebywali w imitacji skarbca, gdzie mogli obejrzeć skrytki na wartościowe przedmioty, podnieść sztabkę złota o wartości ponad 2 mln złotych i ważącą 12,5 kg. Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza.
Miłym uzupełnieniem wycieczki była wizyta w Wilanowie, gdzie można było podziwiać architekturę Pałacu oraz spacerować po pięknym ogrodzie i parku wokół niego. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas: 1WR, 1IW, 1F. Wycieczkę zorganizowały oraz sprawowały opiekę podczas wyjazdu Bogusława Gocłowska i Dorota Kulesza.