Uczniowie z klasy trzeciej technikum informatycznego na wycieczce szkolnej w Warszawie
W dniu 22.05.2017 uczniowie z klasy trzeciej technikum informatycznego –profil wojskowy byli na wycieczce szkolnej w Warszawie podczas której zapoznali się z ofertą edukacyjną wydziałów wojskowych i cywilnych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i wysłuchali bardzo ciekawego wykładu na wydziale mechanicznym „ Jak przeżyć wypadek drogowy ?”. Następnie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych nt. Żołnierze wyklęci polskie antykomunistyczne podziemie niepodległościowe 1944-1956 prowadzonych w Centrum Edukacyjnym Historia IPN w Warszawie. Nie zabrakło także dawki adrenaliny , gdyż uczniowie ku swej radości skorzystali z parku rozrywki Hangar 646 .
Opiekunami wycieczki byli: P. Renata Sawicka i p. Monika Brzozowska
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz technicznych rozwiązań niskoenergetycznych w efektywnym gospodarowaniu energią.
Dnia 11 maja 2017 roku młodzież klasy drugiej budowlanej poszerzała swoją wiedzę z zakresu energooszczędności i ekologii. Spotkanie, mające miejsce w WSAP w Ostrołęce, poświęcone było rozwiązaniom technicznym przyjaznym środowisku, mającym zastosowanie w domach energooszczędnych oraz pasywnych. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie efektywności energetycznej nałożyła obowiązek obniżenia, do 2020 roku, o 20% zużycia energii pierwotnej. Biorąc pod uwagę fakt, że sektor budownictwa odpowiada w UE za 40% końcowego zużycia energii, inwestowanie w poprawę efektywności energetycznej w tym sektorze jest szczególnie ważne i niezbędne. Konieczne jest zatem kształcenie kadry, która będzie posiadała kompleksową wiedzę i umiejętności w kształtowaniu i użytkowaniu przyjaznych środowisku rozwiązań technicznych z zakresu budownictwa i kierowaniu procesami ich wdrażania. Przyszli budowlańcy muszą być przygotowani do podejmowania zadań zorientowanych na zagadnienia środowiskowe i ekologiczne z obszaru budownictwa energooszczędnego, termorenowacji budynków, energii odnawialnych i materiałów przyjaznych środowisku.
Prowadzący spotkanie przedstawił przykłady zrealizowanych inwestycji w Polsce, przybliżył ekonomiczne aspekty procesu budowlanego związanego z budownictwem pasywnym i rolę budynków inteligentnych. Uczniowie brali udział w dyskusji, poruszane zagadnienia nasuwały szereg pytań i stwarzały okazję do formułowania wspólnych wniosków. Polskie budownictwo gwałtownie się zmienia. Na placu budowy spotkamy pilota drona wykonującego tzw. obloty nad inwestycją. Branża w ostatnich latach stała się liderem w testowaniu dronów, robotów, technologii mobilnych i inteligentnych materiałów. Przyszłością są izolacje próżniowe – 1 cm zastępuje 20 cm styropianu. Upowszechnią się aerożele – mają dwa i pół razy mniejszy współczynnik przewodności cieplnej niż materiały izolacyjne dziś stosowane, a nie ma ryzyka, że na skutek uszkodzenia stracą swoje właściwości.
Współpraca szkoły z NOT Ostrołęka daje możliwość przyszłym budowlańcom śledzenia nowości w branży, poznania innowacyjnych technologii, przygotowania młodzieży do życia zawodowego z uwzględnieniem postępu technicznego oraz propagowanie idei uczenia się przez całe życie.
OBCHODY DNIA STRAŻAKA
W piątek 19 maja 2017 roku odbyła się w Ostrołęce uroczystość Dnia Strażaka. W obchodach wzięli udział uczniowie klasy pierwszej technikum budowlanego o specjalności bezpieczeństwo pożarowe pod opieką wychowawcy Jarosława Justowicza. Dzień Strażaka związany jest ze świętem patrona strażaków św. Floriana. Zawód ten kojarzony jest z bohaterstwem, jednocześnie posiada bardzo duże zaufanie społeczeństwa. Uroczyste obchody Dnia Strażaka w Ostrołęce rozpoczęła msza w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce. Następnie odbył się apel na placu przed siedzibą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Celnej. Podczas strażackiego święta przed ostrołęcką komendą podkreślano, że strażacy niejednokrotnie ryzykują swoje życie, by ratować życie innych. Wręczono awanse i odznaczenia, a na obchodach pojawiło się wielu gości. Wszystkim strażakom życzymy bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.
Warsztaty - „PRZYGODA z RADIEM”
MURUJ Z PREFBETEM
16 maja 2017r. uczniowie klasy 2B: Klaudia Kowal , Julia Chojnowska oraz Piotr Rudnicki wraz z opiekunami p. Iwoną Kwiatkowską i p. Danielą Florczak brali udział w konkursie " Muruj z PREFBETEM", który odbył się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży. Współorganizatorem i sponsorem konkursu było Przedsiębiorstwo Budowlane "PREFBET" w Śniadowie.
W zmaganiach wzięli udział uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół budowlanych z: Augustowa, Białegostoku, Ełku, Bielska Podlaskiego i z Łomży. Celem konkursu było pokazanie umiejętności murowania bloczkami gazobetonowymi w technologii tradycyjnej. Konkurs został podzielony na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Etap pierwszy polegał na rozwiązaniu testu wiedzy, sprawdzającego umiejętności budowlane uczniów i znajomość produktu. Następnie, uczestnicy rywalizowali w praktycznej części konkursu. Poziom był bardzo wysoki. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez firmę PREFBET.
Takie działania umacniają współpracę ze szkołami oraz integrują uczniów kształcących się w zawodzie budowlanym . Promują także szkolnictwo zawodowe w regionie, a jednocześnie są okazją do zapoznania się i wymiany doświadczeń.
OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA W BUDOWNICTWIE - SZKOLENIE ZAWODOWE
Uczniowie klasy 1B uczestniczyli w szkoleniu OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA W BUDOWNICTWIE zorganizowanym przez Mazowiecką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. Przyszli budowlańcy zostali zapoznani z procedurą od uzgodnienia dokumentacji projektowej do stanowiska Państwowej Straży Pożarnej. Młodzież poznała zakres czynności kontrolno-rozpoznawczych związanych z odbiorem budynków. Spełnienie powyższego jest warunkiem koniecznym dla rozpoczęcia eksploatacji nowego, przebudowanego lub wyremontowanego obiektu. Czynności kontrolno-rozpoznawcze w obiekcie przekazywanym do użytku obejmują zarówno sprawdzenie praktycznego wdrożenia zasad ochrony przeciwpożarowej określonych w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, jak też sprawdzenie przygotowania obiektu do działań ratowniczych, w tym: - dróg pożarowych, - prawidłowości rozmieszczenia podręcznego sprzętu gaśniczego, jego dostępności i oznakowania miejsc jego lokalizacji, - kompletności wyposażenia i prawidłowości oznakowania hydrantów wewnętrznych, - oznakowania dróg ewakuacyjnych, - sprawności oświetlenia awaryjnego, - oznakowania miejsc składowania materiałów niebezpiecznych pożarowo. Po zakończeniu czynności kontrolno-rozpoznawczych przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP sporządza protokół dokumentujący ustalenia z kontroli. Ustalenia zawarte w protokole stanowią podstawę do zajęcia stanowiska przez Komendanta Powiatowego PSP odnośnie spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej.