Wojsko w szkole
Dnia 28 lutego 2013 r. odbyło się spotkanie uczniów klas o profilu wojskowym i klas maturalnych z żołnierzami z: Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz
w Bemowie Piskim, 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce. Podczas jego trwania przedstawiono zasady naboru i służby
w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz informacje na temat zawodowej służby wojskowej
i szkolnictwa wojskowego .
Spotkanie przeprowadzono w ramach współpracy wojska z partnerami społecznymi. Zostało ono zorganizowane przez ZSZ Nr 2 w Ostrołęce.
FOTO RELACJA
Spotkanie profilaktyczne z p.Eweliną Damiańską
26 lutego w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z p. Eweliną Damiańską przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, która przybliżyła program "Wybierz Życie – Pierwszy Krok". Jest to program edukacyjny dotyczący profilaktyki raka szyjki macicy. W spotkaniu wzięli udział "Hakowicze" oraz klasy: 3DH, 1R i 1F. Było to kolejne działanie w ramach programu "Mam Haka Na Raka".
FOTO RELACJA
V Festiwal Fryzjerstwa Artystycznego
I miejsce - Konrad Stepnowski kl. IIF ZSZ Nr 2
Nagroda Publiczności : Ewelina Rociek T.P.U. w Wyszkowie
Wyróżnienie: Anna Wasiewska Z.S.O i Z w Ciechanowcu
Fundatorami nagród byli:
- Dyrektor Wydziału Oświaty p.Mirosław Rosak
- Firma fryzjerska MAXIMA
Hakowicze dla Domu Dziecka
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji i wzięli udzial w loterii fantowej.
FOTO RELACJA
Dzień Hakowicza
21 lutego 2013r. w naszej szkole odbył się „Dzień Hakowicza” składający się z dwóch części:
- godz. 1000 – w świetlicy szkolnej można było nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, samobadania piersi, zmierzyć ciśnienie, obliczyć współczynnik BMI, zbadać ostrość wzroku. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się symulator jazdy na motocyklu. Prowadzona była loteria fantowa oraz sprzedaż ciast, z których zysk przeznaczony zostanie na zakup kosmetyków dla młodzieży z Domu Dziecka w Ostrołęce. Rozdawane były orzeszki, jako promocja zdrowego odżywiania. Każdy mógł wziąć ulotki mówiące o zdrowiu.
-
- godz. 1200 w sali gimnastycznej odbyła się część oficjalna „Dnia Hakowicza”. Były wystąpienia zaproszonych gości. Jako pierwsza głos zabrała pani Katarzyna Dziak, onkolog kliniczny, która przybliżyła zagadnienia związane z nowotworami skóry min. czerniakiem. Wielokrotnie podkreślała, iż rak skóry wcześnie wykryty dobrze rokuje. Omówiła przyczyny oraz badania przesiewowe tegoż nowotworu. Zwracała uwagę na lęk związany z tą i innymi chorobami. Pani Krystyna Chełchowska – przedstawicielka Amazonek Klubu Kobiet Po Mastektomii podkreśliła rolę zdrowego stylu życia w profilaktyce różnych chorób. Zwróciła szczególną uwagę na sposób odżywiania się. Pani Joanna Łukasiak podkreślała istotę samobadania piersi – badamy nie po to by znaleźć guzek, ale by stwierdzić, że jesteśmy zdrowi. Zwracała uwagę, że problem nie dotyczy tylko dojrzałych kobiet, ale dziewcząt, chłopców i mężczyzn. Podkreśliła, iż to, co robimy w młodym wieku ma wpływ na nasze zdrowie w późniejszych latach. Wystąpień gości młodzież wysłuchała z uwagą i zaciekawieniem. Uczniowie obejrzeli filmy: „Wystarczy tak niewiele. Samobadanie to zapobieganie”, „Nie pakuj się do trumny zrób cytologię”, „Nie wiąż się z papierosem” oraz „Zabezpiecz tyły. Zrób kolonoskopię”.
Spotkaniu towarzyszyły występy kabaretowe wykonaniu uczniów i uczennic naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które objęły patronatem nasze działania oraz wsparły nas w realizacji programu „Mam Haka na Raka”.
FOTO RELACJA
Łańcuch Hakowicza
FOTO RELACJA
Pierwsza pomoc - krwotok z nosa
Pierwsza pomoc w przypadku
krwotoku z nosa
Krwotok z nosa to dolegliwość, z którą większość z nas choć raz miała styczność w swoim życiu. Pojawia się on najczęściej w wyniku urazu mechanicznego (np. uderzenie nosem w twardy przedmiot) lub w wyniku niektórych chorób.
Choć najczęściej wygląda bardzo groźnie, krwotok z nosa w większości sytuacji nie zagraża życiu czy zdrowiu osoby poszkodowanej. W sporadycznych przypadkach krwawienie jest na tyle obfite bądź długotrwałe, że wymaga wizyty u laryngologa bądź – w skrajnych, wyjątkowych przypadkach – wezwania pogotowia ratunkowego. Z reguły krwotok zlokalizowany jest w przedniej części jamy nosowej i udaje się go opanować za pomocą prostych czynności z zakresu pierwszej pomocy.