Wizyta klasy 1R w Ostrołęckim Oddziale Urzędu Statystycznego
14 marca z okazji obchodów „Międzynarodowego Roku Statystyki” klasa 1R gościła w Ostrołęckim Oddziale Urzędu Statystycznego.
W 2013r. przypada 95 lat istnienia Głównego Urzędu Statystycznego (1918-2013). Wybór roku nie jest przypadkowy - na 2013r. przypadają jubileusze wydania słynnych dzieł uważanych za fundamentalne dla statystyki. Ogólnoświatowe obchody wspierane są przez ponad 1400 organizacji ze 108 krajów świata.
Pracownicy Urzędu przybliżyli sposób organizacji statystyki publicznej w Polsce, metody zbierania, porządkowania, prezentowania i udostępniania danych statystycznych, zasady uzyskiwania numeru REGON przez przedsiębiorców . Uczniowie dowiedzieli się, że statystyka ma potężny i daleko sięgający wpływ na nas wszystkich – od osób fizycznych, poprzez przedsiębiorców, aż po przedstawicieli władzy publicznej. W oparciu o dane statystyczne planowane są budżety, podejmowane decyzje o budowie szkół, przedszkoli i szpitali, czy też wyliczane emerytury.
Młodzież zaciekawiła się między innymi średnią długością życia mężczyzn i kobiet w województwie mazowieckim, liczbą kobiet w naszym powiecie przypadająca na 100 mężczyzn, wynikami badań ankietowych przeprowadzonych wśród gimnazjalistów a także aktualną liczbą firm z branży reklamowej w Ostrołęce.
Okazało się, że wiele ciekawych informacji można odkryć na stronie www.stat.gov.pl, którą wszystkim polecamy.
FOTO RELACJA
KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ PREZENTACJĘ MATURALNĄ
Nad poprawnością merytoryczną wypowiedzi uczestników czuwało jury w składzie:
mgr Joanna Klikczyńska
mgr Edyta Sikora
mgr Marzena Rogalska.
Wyżej wymieniona komisja przyznała:
I miejsce – Natalii Jankowskiej z klasy IV F
II miejsce – Małgorzacie Lipce z klasy IV F
III miejsce – Pauli Kulas z klasy IV F.
Zwycięzcom gratulujemy!
FOTO RELACJA
Dzień Kobiet
Szkolny Konkurs Ortograficzny
Już po raz szesnasty młodzież z naszej szkoły rywalizowała o tytuł MISTRZA ORTOGRAFII. Szkolny Konkurs Ortograficzny odbył się 01.03.2013 roku
w sali numer 6. W przedsięwzięciu udział wzięło czternastu uczniów z klas technicznych. Organizatorkami konkursu były : Pani Joanna Klikczyńska, Pani Iwona Krzemińska oraz Pani Edyta Sikora.
Zwyciężczynią Szkolnego Konkursu Ortograficznego została Justyna Tkaczyk z klasy 2 F.
Drugie miejsce zdobyły: Małgorzata Choromańska
z klasy 3 We oraz Kamila Kwiatkowska z klasy 2 F.
Pierwsza pomoc w przypadku ataku epilepsji (padaczki)
Pierwsza pomoc w przypadku
ataku epilepsji (padaczki)
Epilepsja jest chorobą neurologiczną, na którą cierpi w Polsce ok. 1 % społeczeństwa. Jednym z jej objawów są napady padaczkowe, charakteryzujące się gwałtownymi, niekontrolowanymi drgawkami. Są one wywołane gwałtownymi wyładowaniami bioelektrycznymi w mózgu i powodują jego chwilową dysfunkcję. 1% społeczeństwa w naszym kraju to ok. 400 000 ludzi. Nie każda z tych osób doświadcza ataków epilepsji, jednak prawdopodobieństwo, że w naszej obecności zdarzy się atak padaczki, jest duże. Stąd bardzo istotna jest znajomość zasad pierwszej pomocy, tym bardziej, że w świadomości społecznej funkcjonuje wiele nieprawdziwych informacji odnośnie tego, jak w prawidłowy sposób pomóc osobie w czasie ataku drgawek.
Prawidłowe czynności można obejrzeć w filmie instruktażowym poświęconym pierwszej pomocy w przypadku ataku epilepsji: https://www.szkolenia-bhp24.pl/epilepsja-online
Spróbujmy je podsumować:
-
Należy usunąć wszelkie przedmioty, które mogą być niebezpieczne dla chorego (np. okulary czy przedmioty znajdujące się obok głowy),
-
Priorytetem w czasie ataku jest ochrona głowy i kręgosłupa przed urazami,
-
Po ataku należy ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej i kontrolować oddech (film na temat układania w pozycji bezpiecznej znajduje się tutaj: https://www.szkolenia-bhp24.pl/pozycja-bezpieczna-online)
-
W czasie ataku i po jego ustąpieniu należy zapewnić choremu komfort, być przy nim i wspierać go. Atak kosztuje mnóstwo energii, ponadto po ustąpieniu drgawek pojawiają się przejściowe zaburzenia logicznego myślenia.
-
Zadzwoń po pogotowie ratunkowe, jeśli nie znasz osoby, która doznała w Twojej obecności ataku drgawek. Należy wezwać karetkę także wtedy, gdy po ustąpieniu drgawek osoba jest nieprzytomna, atak trwał bardzo długo lub doprowadzić do poważnego urazu.
W razie ataku epilepsji NIE WOLNO:
-
Powstrzymywać na siłę drgawek i krępować ruchów. gdyż można w ten sposób doprowadzić do urazu.
-
Wkładać przedmiotów pod głowę, gdyż zmniejsza to drożność dróg oddechowych.
-
Otwierać na siłę zaciśniętych szczęk.
-
Robić sztucznego oddychania oraz podawać płynów.
Jak widać, pomoc poszkodowanemu w sytuacji ataku epilepsji jest dosyć prosta. Pamiętajmy jednak, że tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji organizuje darmowe szkolenia i kursy z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i nauczyć się ratować życie - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!
Czy znasz numery alarmowe w Polsce?
XXVI edycja Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych
Dnia 2 marca 2013 r. w Zespole Szkół Budowlano – Geodezyjnych w Białymstoku odbyły się zawody okręgowe XXVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Uczestników powitał prof. dr hab. inż. Czesław Miedziałowski - kierownik Katedry Mechaniki Konstrukcji Politechniki Białostockiej.
Tematyka olimpiady obejmuje pogłębioną wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności z przedmiotów ogólnozawodowych i specjalistycznych związanych z zawodem technika budownictwa, a także przedmiotów ogólnokształcących jak matematyka czy fizyka.
W zawodach rywalizowali najlepsi uczniowie szkół budowlanych województw podlaskiego, warmińsko – mazurskiego i mazowieckiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Ewa Kojtek 4B, Sebastian Skowronek 4B i Konrad Lis 3B.
Nauczyciele p. Iwona Kwiatkowska i Beata Jezierska uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez firmę Foveo Tech „Profesjonalne Systemy Ociepleń Budynków” .
W imieniu nauczycieli przedmiotów budowlanych