II Turniej Gier Zespołowych
Dnia 26 maja 2014 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich
w Ostrołęce odbył się II Turniej Gier Zespołowych – Ostrołęka 2014 o Puchar Prezydenta Miasta Ostrołęki i Nagrodę Dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Ostrołęce. Wzięły w nim udział reprezentacje: Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce, Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, Straży Miejskiej w Ostrołęce, Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle (klasy mundurowe) i Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce (klasy o profilu wojskowym). Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: piłka nożna i piłka siatkowa.
Turniej zorganizowali: Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce i Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce
Wyniki rywalizacji
Piłka nożna
I miejsce – reprezentacja 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu
II miejsce – reprezentacja Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz
w Bemowie Piskim
III miejsce – reprezentacja Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce
IV miejsce – reprezentacja Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce
V miejsce– reprezentacja Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu
VI miejsce – reprezentacja Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle
VII miejsce – reprezentacja Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce
Piłka siatkowa
I miejsce – reprezentacja Straży Miejskiej w Ostrołęce
II miejsce - reprezentacja 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu
III miejsce - reprezentacja Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz
w Bemowie Piskim
IV miejsce - reprezentacja Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce
V miejsce - reprezentacja Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu
VI miejsce - reprezentacja Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle
Gratulujemy !
SZKOLENIE FRYZJERSKIE Z FIRMĄ MAXIMA
25 MAJA 2014 r. pracownia fryzjerska Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce po raz kolejny zmieniła się w salę szkoleniową. Piąte w tym roku szkolenie dla profesjonalnych fryzjerów i uczniów „Dwójki” miało na celu poszerzenie wiadomości i umiejętności z zakresu upięć, strzyżeń awangardowych i koloryzacji. Szkolenie zostało przeprowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów firmy MAXIMA, która jest partnerem kierunku fryzjerskiego w ZSZ Nr 2 w Ostrołęce. Kolejne szkolenie zaplanowano na miesiąc październik.
„OPEROWY ZAWRÓT GŁOWY”
23 maja 2014 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbył się konkurs na najlepszą fryzurę i stylizację, inspirowaną postacią z literatury lub filmu. Jego organizatorem był Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku. W konkursie wzięło udział 13 szkół z całej Polski. ZSZ Nr 2 w Ostrołęce reprezentował Konrad Stepnowski, uczeń klasy III w zawodzie Technik Usług Fryzjerskich. Udział, który miał być świetną zabawą oraz nauką okazał się wielkim sukcesem. Konrad swoją stylizacją „Czarny Łabędź” wywalczył II miejsce oraz nagrodę specjalną, którą jest staż w charakteryzatorni Opery i Filharmonii Podlaskiej. Nagroda ta jest wielkim wyróżnieniem zarówno dla Konrada jak i dla Pani Jolanty Zyśk, która przygotowała ucznia do konkursu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ! .
WYCIECZKA NA BUDOWĘ
Dnia 22 maja 2014 roku uczniowie klasy pierwszej odwiedzili kolejny raz budowę przy ulicy Braterstwa Broni w Ostrołęce. Młodzież obejrzała wykonaną więźbę dachową - drewniany szkielet dachu. Więźba jest najważniejszym elementem konstrukcyjnym dachu. Ma za zadanie bezpiecznie przenieść ciężar własny dachu, pokrycia oraz obciążeń spowodowanych opadami śniegu i siłą wiatru. Zastosowana więźba płatwiowo- kleszczowa pozwala ukształtować każdy, nawet najbardziej skomplikowany dach. Pod skośnymi połaciami przewidziano w budynku funkcjonalne pomieszczenia mieszkalne. Połączenia elementów więźby muszą zapewniać dostateczną sztywność całej konstrukcji, a cała więźba musi być wykonana bardzo starannie. Uczniowie dowiedzieli się, że wyboru konstrukcji dachu dokonuje projektant. Przekroje wszystkich części więźby dachowej dobiera na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych, w których uwzględnia odległość pomiędzy ścianami zewnętrznymi, rodzaj materiału zastosowanego do pokrycia dachu, kąt nachylenia połaci oraz panujące w regionie warunki atmosferyczne. Pani Ewa Tyszka objaśniła uczniom rolę jaką pełnią poszczególne elementy w konstrukcji. Zwróciła również uwagę na właściwą organizację placu budowy i zabezpieczenia zgodne z bhp na budowie. Kierownik budowy podkreślił, że prace postępują z pewnym wyprzedzeniem w związku z korzystnymi warunkami pogodowymi.
Klasy wojskowe na obozie szkoleniowym w Bemowie Piskim
Obóz został zorganizowano w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. Jednostka ta przyjęła tradycje 5 Pułku Ułanów Zasławskich, co owocuje bardzo intensywną i bogatą wzajemną współpracą ze szkołą oraz ze Stowarzyszeniem Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.
Podczas obozu obowiązki Komendanta Ośrodka pełnił mjr Artur Żuber. Wysoki poziom szkolenia zapewniała kadra zawodowa - instruktorzy OSPWL Orzysz w Bemowie Piskim: kpt. Tomasz Licki , chor. Grzegorz Lanckowski, st. chor. szt. Krzysztof Kozicki, st. sierż. Piotr Panufnik, st. szer. Łukasz Niewiarowski, szer. Piotr Kossakowski oraz kpt. Robert Dymerski z WKU w Ostrołęce
W obozie uczestniczyło 87 uczennic i uczniów. Od 05.05.2014 do 10.05.2014 r. pod opieką nauczycieli: Marka Dembińskiego, Jana Juchniewicza, Krzysztofa Złotkowskiego Adama Żebrowskiego na obozie przebywali uczniowie klas pierwszych. Uczniowie klas II, uczestniczący w obozie po raz drugi, szkolili się w okresie od 05.05. 2014 r. do 16.05.2014 r. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: Elżbieta Ceberek, kpt. Robert Dymerski, Wiesława Gałka, Ewa Tarnowska.
Uczniowie zapoznali się m. in. z historią i tradycją OSPWL Orzysz w Bemowie Piskim, poznali bazę szkoleniową oraz warunki strzelania. Uczestniczyli w pokazie pola tarczowego na Strzelnicy Piechoty Bemowo Piskie. Przeszli wszechstronne i profesjonalne szkolenie
z zakresu: BHP i ochrony środowiska, kształcenia obywatelskiego, szkolenia strzeleckiego, szkolenia przeciwpożarowego - w tym alarm przeciwpożarowy w miejscu zakwaterowania, taktyki - w tym alarm bojowy, obrony przed bronią masowego rażenia, posługiwania się sprzętem i środkami ochrony przed skażeniami, zasad oznakowania terenu skażonego
i działania w terenie skażonym, terenoznawstwa, wychowania fizycznego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego, pierwszej pomocy przedlekarskiej. Niezwykłym wydarzeniem była obserwacja działania saperów, którzy dokonali rozbrojenia-detonacji niewybuchu z okresu II wojny światowej znalezionego na poligonie. Dużą atrakcją były zajęcia, podczas których uczniowie obserwowali działania bojowe czołgów. Pobyt na obozie zakończyły zawody użyteczno- bojowe.
Klasy drugie zrealizowały program rozszerzony.
Uczniowie klas II-ich odbyli piękną wycieczkę po terenie północnych Mazur. Zwiedzili bunkier Himlera, Śluzę w Guji, piramidę w Rapie, wiadukty w Stańczykach, zdobyli Piękną Górę w Gołdapi, obserwowali przejście graniczne do Rosji /obwód Kaliningradzki/
Uczniowie klas pierwszych otrzymali na zakończenie obozu zaświadczenie o ukończeniu obozu szkoleniowo-wypoczynkowego i uzyskali stopień Młodszego Kadeta.Uczniowie klas drugich, oprócz zaświadczeń, uzyskali kolejny stopień - Kadeta .
Opracowała na podstawie dokumentacji Wiesława Gałka
METAMORFOZY W PRACOWNI FRYZJERSKIEJ
12 maja 2014r w ZSZ nr2 gościliśmy 9 uczennic i 3 uczniów z Gimnazjum w Miastkowie, którzy pod opieką Pani Dyrektor Agnieszki Zduńczyk i Pani Elżbiety Chojnowskiej uczestniczyli w zajęciach pracowni fryzjerskiej. Podczas spotkania gimnazjaliści poznali zakres pracy technika usług fryzjerskich oraz wcielili się w role modelek i modeli. Stylizacje obejmujące fryzury i makijaże wykonały uczennice klasy trzeciej. Największą popularnością cieszyły się loki lub wyprostowane włosy dopełnione naturalnym makijażem. Zwieńczeniem wizyty była sesja zdjęciowa z nową fryzurą i makijażem oraz zwiedzeniem szkoły. Dziękujemy za miłą atmosferę podczas spotkania, czekamy na kolejną wizytę .
LEKCJA TECHNOLOGII BUDOWNICTWA INNA NIŻ WSZYSTKIE!
Dnia 16 maja 2014 roku uczniowie klas budowlanych odwiedzili ostrołęcki zakład betonu komórkowego YTONG . Młodzież zapoznała się z procesem produkcji betonu komórkowego, uczestniczyła w pokazie murowania oraz poszerzyła swoją wiedzę na temat budownictwa energooszczędnego. Do produkcji bloczków Ytong stosuje się surowce naturalne: piasek, wapno, wodę oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Środek porotwórczy – pasta aluminiowa wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchnia masę umożliwiając powstanie milionów małych porów. Bardzo dokładny dobór surowców i proces technologiczny ze sterowanym komputerowo systemem dozowania pozwalają na produkcję jednorodnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach. Bloczki YTONG ENERGO muruje się na cienką zaprawę klejową SILKA-YTONG, o grubości 1–3 mm. Nie ma też spoin pionowych – zastępuje je system pióro-wpust. Takie murowanie możliwe jest dzięki bardzo dużej dokładności wymiarowej bloczków (± 1,5 mm). Bloczki ściśle do siebie przylegają, a ciepło pozostaje w domu. Budownictwo energooszczędne będzie dominującym trendem w nadchodzących latach. Ożywienie w branżach proponujących energooszczędne rozwiązania dla budownictwa i regulacje prawne zmuszają inwestorów do stosowania materiałów i urządzeń, które zapewniają optymalne wykorzystanie energii. Inwestycja w kierunek techniczny, jakim jest budownictwo to szansa na ciekawy zawód i rozwój kariery nie tylko na rynku polskim, ale także europejskim. Zwiedzanie zakładu odbyło się w ramach dni otwartych fabryki YTONG. Wycieczka miała na celu stworzenie uczniom niepowtarzalnej okazji zobaczenia zakładu „od środka” oraz możliwości praktycznego zapoznania się z technologią produkcji nowoczesnych materiałów budowlanych. Mamy na uwadze potrzebę wiedzy praktycznej, by dopełniała wiedzę merytoryczną zdobywaną w szkole.