Ogólnopolski Tydzień Kariery
Szkoła przystąpiła poraz szósty do Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery którego obchody przeprowadzono pod hasłem:„ Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?”
Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie inicjowane przez Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego - wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.Zorganizowano w tym roku konferencją z udziałem doradców zawodowych WUP filia w Ostrołęce- p. Jolanty Bałdygi, pani Magdaleny Prot i p. Dariusz Mrozek, doradców zawodowych OHP w Ostrołęce- Pani Agnieszki Fąk, pani Anety Glinki.
Przypomnieli oni ,że znajomość i świadomość własnych predyspozycji zawodowych, własnych zainteresowań bardzo ułatwia nam wejście na rynek pracy .Omówiono także środki z jakich młodzież ucząca się ale także absolwenci mogą skorzystać w poszczególnych jednostkach organizacyjnych OHP w Ostrołęce.Wskazano także możliwości podjęcia pracy dla młodzieży w okresie wakacyjnym za granicą w ramach programu Euress.Dużym zainteresowaniem i entuzjazmem zostało przyjęto wystąpienie koordynatora wolontariatu MOPR w Ostrołęce p. Piotra Majk i wolontariuszki Natali Chrzczonowskiej .
P. Piotr Majk podkreślił formy wolontariatu z których mogą korzystać młodzi ludzie a wolontariuszka Natalia przekonywała, że wolontariat to potrzebny krok w zdobyciu bardzo cennego doświadczenia zawodowego młodego człowieka dający dużo satysfakcji.Bo wolontariat nie tylko uczy ale przede wszystkim rozwija, uczy odpowiedzialności i konsekwencji własnych decyzji.
Dlaczego wiec warto zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?
Rynek pracy zmienia się szybko i dynamicznie, że trudno być zawsze na bieżąco, jednak przynajmniej od czasu do czasu warto poświęcić chwilkę na sprawdzenie „co słychać”, co się zmienia w naszym obszarze zainteresowań, w naszej branży, co warto poznać, jakie umiejętności bądź kwalifikacje zdobyć.
Temat tegoroczny oznacza, że proponujemy w tym roku szczególną uwagę zwrócić m.in. na zasoby, które mamy czy też o kluczowej dziś umiejętności samodzielnego zdobywania informacji, posiadania własnej strategii wyszukiwania i oceny informacji o rynku pracy.To nie rynek pracy ma się dostosować do bezrobotnych tylko odwrotnie to ludzie musza dostosować się do potrzeb rynku pracy.
Koordynatorem działań na terenie szkoły w ramach OTK był doradca zawodowy p. Renata Sawicka , osoby współpracujące: p. Bogumiła Gocłowska, p. Dorota Kulesza.
Budowlańcy na placu budowy hali targowej przy ul. Prądzyńskiego oraz w ogrodzie dydaktycznym
20 października 2014r klasa 1B dzięki współpracy z p. Ewą Tyszką miała okazję pogłębić swoją wiedzę obserwując postępujące prace na budowie przy ul. Prądzyńskiego. Nowa hala targowa, jak się dowiedzieliśmy będzie miała aż 5025 m2 powierzchni użytkowej. Stoiska handlowo-usługowe będą usytuowane głównie na parterze i zajmą ok. 3,2 tys. m2. Na pierwszym piętrze znajdziemy pomieszczenia biurowe, gastronomiczne oraz handlowo-usługowe. Na pozostałej części piętra znajdzie się parking na 80 miejsc postojowych. Będzie to parking odkryty, z możliwością późniejszego zadaszenia. W trakcie wycieczki zajrzeliśmy również do ogrodu dydaktycznego. Fachowych informacji dotyczących małej architektury, całości projektu inwestycji oraz prac towarzyszących udzieliła nam p. Ewa Tyszka. Omówiła również inne działania budowlane Nadleśnictwa Ostrołęka, między innymi budowę drogi. Przy ulicy Zawadzkiego 4 w Ostrołęce, otwarto pierwszy w regionie Ogród dydaktyczny im. Towarzystwa Przyjaciół Lasu o powierzchni 5 600 m2. Znajduje się on za budynkiem Nadleśnictwa Ostrołęka. Są tam rośliny, które występują na terenie Kurpiowszczyzny. Ponadto na terenie grodu umieszczono osiem tablic tematycznych, z których każdy zwiedzający dowie się m.in. jakie gatunki płazów czy ptaków występują w naszym regionie. Zwiedzający mogą również zobaczyć budki lęgowe przeznaczone dla różnych gatunków ptaków m.in. dudka, czy pełzacza oraz dowiedzieć się co to jest herpetofauna. Punktem centralnym Ogrodu jest Dąb Papieski wyhodowany z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II. Uczniowie wraz z opiekunami Iwoną Kwiatkowską i Beatą Jezierską byli bardzo zadowoleni z innej formy przyswajania wiedzy.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Wizyta we WRZOSIE
Nowy cykl szkoleń dla budowlańców
TARGI FRYZJERSKO - KOSMETYCZNE w Warszawie
28 września 2014 roku odbyły się targi fryzjersko-kosmetyczne, w kórych uczestniczyli uczniowie klas o profilu fryzjerskim. Udział w targach miał na celu poszerzeniewiadomości z zakresu fryzjerstwa i kosmetyki.
Firmy fryzjerskie i kosmetyczne prezentowały najnowsze produkty, zabiegi i sprzęt.
Imprezie towarzyszyły liczne występy artystyczne,pokazy mody oraz makijażu i fryzur na nadchodzący sezon.
Podczas pobytu można było spokać sławnych ludzi m.in. Leszka Czajkę. Dopełnieniem rozmowy ze znanym styllistą fryzur i kreatorem mody fryzjerskiej były wspólne zdjęcia.
Nastepne targi odbędą się wiosną 2015 roku.
Wycieczka do Zakładu Produkcyjnego KROSS w Przasnyszu
W dniu 1 października 2014 roku uczniowie z klas 2M, 3M i 1WE pod opieką doradcy zawodowego p.Renaty Sawickiej mieli możliwość obejrzenia struktury organizacyjnej i produkcyjnej największego w Europie Zakładu Produkcyjnego rowerów KROSS w Przasnyszu.
Poznaliśmy historię marki KROSS, która od 1990 roku dzięki pasji, wizji i konsekwencji swojego założyciela w 20 lat z małego sklepu rowerowego przekształciła się w czołowego producenta rowerów w Europie.
Zobaczyliśmy:hale montażową (z dwiema liniami montażowymi), obręczownie oraz najnowocześniejszą w Europie Środkowo-Wschodniej lakiernie wodną typu OMEGA. Zapoznaliśmy się także z działaniami ekonomicznymi firmy wpływającymi osiąganiu coraz wyższych wyników sprzedaży i kreowanie odpowiedniego wizerunku firmy na rynku rowerowym. Na koniec niektórzy z uczestników wycieczki przejechali się nowością na rynku -rowerami elektrycznymi firmy KROSS.
Uczniowie otrzymali także od firmy upominki będące miłą niespodzianką. Po wizycie w Zakładzie Produkcyjnym uczniowie zwiedzili Muzeum Romantyzmu w Opinogórze związane z życie i twórczością Zygmunta Krasinskiego.