Szkolny Konkurs Ortograficzny
Już po raz osiemnasty młodzież z naszej szkoły rywalizowała o tytuł MISTRZA ORTOGRAFII. Szkolny Konkurs Ortograficzny odbył się 9 marca 2015 roku w sali numer 6. Przedsięwzięcie zorganizowały nauczycielki języka polskiego: pani Joanna Klikczyńska, pani Edyta Sikora i pani Justyna Romaniuk - Drobnica. W zmaganiach o tytuł MISTRZA ORTOGRAFII udział wzięło dwudziestu trzech uczniów z klas technicznych.
Zwycięzcą Szkolnego Konkursu Ortograficznego został
Wiktor Skonieczny z klasy I Iw.
Drugie miejsce zdobyli:
Tomasz Dubaj z klasy II Mw
Daniel Ustaszewski z klasy III B.
Trzecie miejsce zdobyła
Martyna Karasińska z klasy II F.
Gratulujemy!
Finał Wojewódzki XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego
24 lutego 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie na referat z zakresu astronomii. Do finału konkursu na etapie wojewódzkim zakwalifikowała się uczennica klasy pierwszej technikum informatycznego o profilu wojskowym Julia Sadek. 6 marca 2015 roku w Warszawie Julia wzięła udział w finale wojewódzkim XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego im. Prof. Roberta Głębockiego, gdzie wygłosiła przed wojewódzką komisją konkursową swój referat pt. „Miecz Oriona”.
Opracował: Krzysztof Złotkowski.
Konkurs na innowacje wspierające rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich
Młodzi, zdolni i pomysłowi – uczniowie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce
w konkursie na innowacje wspierające rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich
zorganizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży
Celem konkursu skierowanego do uczniów mazowieckich szkół kształcenia zawodowego jest umożliwienie młodzieży realizacji własnych pomysłów w zakresie innowacyjnych rozwiązań powiązanych z szeroko pojętym rolnictwem oraz rozwojem obszarów wiejskich. Pomysły mogą dotyczyć zarówno kwalifikacji zawodowych zdobywanych w danej szkole, jak również pozaszkolnych zainteresowań uczniów.
Uczniowie z klas budowlanych i uczennice z klas fryzjerskich pracowali w grupach 4-osobowych i przygotowali następujące projekty:
• Jak być kobietą daleko od szosy – autorki: Klaudia Rudnicka, Wioletta Dąbkowska, Kamila Karasińska i Martyna Karasińska,
• System odzysku wody deszczowej w gospodarstwie rolnym i wykorzystanie do celów użytkowych – autorzy: Bartosz Gawrych, Damian Parzych, Marcin Rolka i Mateusz Wiśniewski,
• Odzysk ciepła w procesie schładzania mleka z wykorzystaniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej- autorzy: Grzegorz Dymerski, Krzysztof Dawid, Robert Popielarczyk i Karol Brzeziak.
Jury podjęło decyzję o przyznaniu 9 wyróżnień z czego aż 3 wyróżnienia przypadły naszej szkole. Dnia 26 lutego 2015 roku młodzież miała okazję zaprezentowania swoich prac w Centrum Konferencyjno – Szkoleniowym Kopernika w Warszawie .
Co o samym projekcie powiedzieli uczniowie: "Bardzo dziękujemy za możliwość zaprezentowania naszych pomysłów i wyróżnienie innowacji przez nas wykonanych. Dzięki nim mogliśmy pracować w grupie, wymieniać doświadczenia, wspólnie tworzyć interesujące schematy. Podczas spotkania udzielaliśmy wywiadu, nagrano filmik z naszym udziałem. Prezentowaliśmy pomysły w postaci makiet, opowiadaliśmy o sposobie wykonania, inspiracjach i metodach wykonania. Oceniała nas komisja w ilości 9 osób, zadawano nam pytania i bawiono się naszymi prototypami. Czuliśmy się docenieni, występ na tak dużej sali to stres wielki, ale też ciekawe wyzwanie".
UCZNIOWIE KLASY 4B NA OLIMPIADZIE W BIAŁYMSTOKU
Dnia 7 marca 2015 r. w Zespole Szkół Budowlano – Geodezyjnych w Białymstoku odbyły się zawody okręgowe XXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.
Olimpiada organizowana jest przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym założeniem OWiUB jest promowanie zawodu budowniczego oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności budowlanych wśród młodzieży. Uczniowie uczestniczący w olimpiadzie muszą wykazać się nie tylko ponadprzeciętną wiedzą z zakresu budownictwa, ale też z takich przedmiotów jak matematyka, fizyka i chemia.
W zmaganiach z zagadnieniami budowlanymi wzięło udział 35 uczniów z województw podlaskiego, warmińsko – mazurskiego i mazowieckiego. Naszą szkołę reprezentowali: Kamila Brożek, Kinga Łępicka i Damian Kisiel z klasy 4B pod opieką nauczycielek Agaty Chrzanowskiej i Beaty Jezierskiej.
Świeże polskie jabłka w naszej szkole.
Od 26 lutego 2015r. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce mogą jeść świeże polskie jabłka. Szkoła przystąpiła do mechanizmu Agencji Rynku Rolnego i Komisji Europejskiej „Tymczasowe wsparcie dla producentów warzyw i owoców”, którego celem jest skuteczne i ukierunkowane przekazanie środków wsparcia dla producentów owoców i warzyw, którzy wyprodukowane przez siebie określone produkty poddadzą operacji niezbierania plonów lub przekażą na bezpłatną dystrybucję. W styczniu 2015 r. szkoła została wpisana do rejestru uznanych organizacji charytatywnych, jako jednostka, która może bezpłatnie otrzymywać owoce i warzywa. W miarę zapotrzebowania polscy sadownicy przywożą jabłka. Dzięki tej akcji szkoła wspiera krajowych producentów warzyw i owoców po wprowadzeniu rosyjskiego emabarga oraz kształtuje świadomość zdrowego odżywiania. Jabkło to wszechstronny owoc. Korzystnie wpływający zarówno na naszą sylwetkę jak i zdrowie. Jeżeli zatem dewiza „żyj zdrowo” towarzyszy nam każdego dnia, to w naszym menu nie powinno zabraknąć jabłek.
BUDOWLANKA PO RAZ KOLEJNY NA SZKOLENIU ZORGANIZOWANYM PRZEZ MOIIB
03 marca 2015r. klasa 3B z nauczycielkami Iwoną Kwiatkowską i Beatą Jezierską uczestniczyła w kolejnym z cyklu szkoleń na temat zmian w prawie budowlanym. Wykład prowadził dr inż. Jerzy Dylewski. Poruszane kwestie dotyczyły między innymi pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Jest to w Polsce proces bardzo długi i wymagający całej masy formalności. To skutecznie odstrasza potencjalnych inwestorów indywidualnych od podjęcie decyzji o budowie domu. By poprawić tę sytuację Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaplanowało zmiany. Zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego to najważniejsza zmiana w ustawie Prawo budowlane. W wyniku tej zmiany będzie można rozpocząć budowę domu po dokonaniu zgłoszenia. Taka możliwość przysługiwać będzie inwestorowi realizującemu budynek, którego obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. W ciągu 30 dni od złożenia zgłoszenia przez inwestora urząd będzie miał możliwość wniesienia sprzeciwu. Jest to sprawa bardzo ważna, o czym przekonali się uczestnicy szkolenia, biorąc udział w dyskusji z udziałem doświadczonych osób pracujących w branży.
XXIII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2015
Dnia 27 lutego uczniowie klas IV F, IV B i IV RW wraz z opiekunami p. Renatą Florczak i p. Renatą Sawicką wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Głównym celem było zapoznanie się z ofertą krajowych i zagranicznych szkół wyższych i szkół policealnych podczas XXIII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2015.
Debata otwierająca Salon - kolejna edycja cyklu „Wybieraj z głową”, miała w tym roku nową formułę. Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, zastępca dyrektoria Urzędu Pracy m.st. Warszawy Lech Antkowiak i szefowie biur karier z Uniwersytetu Warszawskiego, SGGW, Politechniki Warszawskiej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Leona Koźmińskiego pokazywali młodzieży i szkolnym doradcom zawodowym, jak mądrze kształtować swoją ścieżkę kariery i unikać „ślepych uliczek”.
Po wizycie w Pałacu Kultury uczniowie został zabrani w wyjątkową interaktywną podróż w niewidzialny świat, podczas której można było wypróbować , jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku- wyłącznie za pomocą słuchu, węchu i równowagi. W ten sposób uczniowie i opiekunowie mogli poznać nie tylko trudności z jakimi spotykają się niewidomi, ale również mieli okazje stwierdzić że nawet w ciemności świat może by piękny i pełny.
http://www.salon.perspektywy.pl/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1#
http://niewidzialna.pl/galeria/attachment/niewidzialna1