Tydzień Dla Oszczędzania
Akcja Tydzień Dla Oszczędzania to ogólnopolska, edukacyjna akcja społeczna, której celem jest promowanie idei oszczędzania oraz przekazywanie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Związana jest ona ze Światowym Dniem Oszczędzania, który obchodzony jest 31 października. Społeczność naszej szkoły po raz kolejny mogła uczestniczyć w wydarzeniach i przedsięwzięciach poświęconych racjonalnemu prowadzeniu swoich finansów. Młodzież ze Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych (Mateusz Pichal – 4R, Ewelina Żebrowska – 2We, Pola Chojnowska – 2We, , Katarzyna Turek – 2We, Izabela Wronka – 1B) pod nadzorem Doroty Kuleszy i Bogusławy Gocłowskiej oraz przy wsparciu doradcy zawodowego Pauliny Biedrzyckiej, przygotowała stoiska propagujące ideę oszczędzania, wykonała plakaty pod hasłem: „Oszust w sieci”, „Niebezpieczeństwa w bankowości elektronicznej, czyli jak nie zostać e-frajerem?”. Przeprowadziła konkurs z nagrodami, w których uczniowie mieli wskazać i ocenić nieprawidłowe zachowania klientów banków, posiadaczy kart płatniczych i kredytowych, klientów sklepów internetowych. Motywem przewodnim naszej akcji była bankowość w sieci, czyli bezpieczne płacenie online. Uczniowie mogli się dowiedzieć, że podstawowe zalety konta internetowego to:
- - dostęp do pieniędzy przez 24 godziny na dobę, bez wychodzenia z domu
- - dostęp do konta również przez telefon i sms, wypłaty z dużej liczby bankomatów w kraju, czasami nawet za granicą
- - możliwość ustalenia zlecenia stałego
- - 24–godzinny dostęp do historii operacji na koncie
- - oszczędność w zużyciu papieru
- - szybki dostęp do lokat, ubezpieczeń, funduszy inwestycyjnych.
Bezpieczeństwo konta
Wszystkie działania podejmowane w ramach bankowości elektronicznej chronione są hasłem. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa: hasło nie może być zbyt proste lub oczywiste, nikomu nie powinniśmy go udostępniać, nie zapisywać hasła w telefonie, na kartce lub w komputerze. Pamiętajmy też, że obsługa banku nigdy nie będzie nas pytać o hasło! Jeśli otrzymamy taką prośbę w wiadomości mailowej możemy być pewni, że pochodzi ona od oszustów. Dodatkowo każde konto online zabezpieczone jest kodami jednorazowymi, które musimy podawać w momencie wykonywania większości operacji. Korzystanie z konta w Internecie ma bardzo wiele zalet, a jedyne niebezpieczeństwo może się pojawić tylko i wyłącznie wtedy, gdy sami nie zachowamy podstawowych środków ostrożności.
Konkurs fotograficzny „Zabytek na pierwszym planie”
Być może podczas wakacyjnych wędrówek natknąłeś się na zabytek architektury drewnianej, który kryje w sobie zaklętą historię. Zrobiłeś zdjęcie? Prześlij je do nas! Jeśli nie, weź aparat i korzystając z uroków złotej polskiej jesieni, wybierz się na poszukiwania chat i dworków, kapliczek przydrożnych, kościołów i cerkwi, karczm, leśniczówek i innych drewnianych budowli. Uwiecznij na fotografii to, co wraz z nieubłaganym upływem czasu znika z mazowieckiego krajobrazu. Odkryj historię w drewnie zaklętą! Autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni.
Jak wziąć udział w konkursie?
Wyślij e-maila na adres zabytki@mazovia.pl. W temacie wpisz ”Zaklęte w drewnie” i załącz zdjęcie oraz formularz zgłoszeniowy. Formularz wraz z regulaminem konkursu dostępne są na stronie: http://www.mazovia.pl/konkursy--szkolenia/konkursy-fotograficzne/art,13,konkurs- fotograficzny-zabytek-na-pierwszym-planie.html.
Termin nadsyłania zdjęć 30 października – 20 listopada 2015 r.
Kto może przystąpić do konkursu?
Każda osoba zajmująca się fotografią profesjonalnie i amatorsko. Jeśli nie masz 18 lat, musisz przedstawić zgodę rodziców, bądź opiekunów.
Jak wygrać konkurs?
Prześlij samodzielnie wykonane zdjęcie nawiązujące do hasła przewodniego konkursu: „Zaklęte w drewnie”. Pamiętaj o oryginalności ujęcia, walorach artystycznych fotografii oraz poprawności technicznej. W formularzu wpisz informacje o zdjęciu (tytuł zdjęcia, dokładne określenie miejsca i czasu wykonania fotografii, nazwa zabytku).
Jak zdobyć nagrodę publiczności?
Fotografie spełniające wymogi regulaminu zostaną umieszczone na facebookowym profilu „Mazowiecki Szlak Tradycji”. Autor pracy, która uzyska najwięcej „lajków””, otrzyma nagrodę publiczności. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Uzyskasz je w Wydziale ds. Tworzenia Przestrzeni Kulturowej i Turystycznej dzwoniąc pod nr (22) 59 79 521 oraz nr (22) 59 79 225, bądź kierując pytanie na adres e-mail: zabytki@mazovia.pl.
XLII OLIMPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ
W piątek 23 października 2015 r. w całej Polsce przeprowadzone zostały zawody I stopnia Olimpiady Wiedzy Technicznej. W naszej szkole uczniowie klas budowlanych i mechanicznych rozwiązywali zadania związane z matematyką, fizyką, chemią oraz zagadnieniami z budownictwa lądowego i wodnego, mechaniki, elektryki, automatyki, informatyki, elektroniki i energetyki.
Organizatorem Olimpiady jest Naczelna Organizacja Techniczna, a Patronat objął Minister Gospodarki. Jest to jedna z większych olimpiad tematycznych, w której rokrocznie bierze udział około 10 tysięcy zawodników z blisko 500 szkół ponadgimnazjalnych.
Celem OWT jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowania techniką, podnoszenie kultury technicznej, przygotowanie do podejmowania dalszego kształcenia i samodzielnego zdobywania wiedzy wśród młodzieży. Koordynatorem szkolnych eliminacji jest pan Cezary Jaśkiewicz.
Beata Jezierska
Konferencja w ZSZ Nr 2 w Ostrołęce pod hasłem. „Poznaj swojego doradcę kariery”.
Dnia 20 października 2015r.w ZSZ nr 2 w Ostrołęce odbyła się konferencja pod hasłem "Poznaj swojego doradcę kariery”.
Spotkanie to było zorganizowane w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery koordynowanego przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej.
Celem konferencji było przypomnienie młodzieży, że doradcy zawodowi istnieją i potrafią robić rzeczy niezwykle potrzebne i przydatne każdemu, w każdym wieku i na każdym etapie rozwoju zawodowego. Poprzez „pospolite ruszenie” doradcy zawodowi pragną uświadomić, że stanowią istotną siłę zdolną samodzielnie tworzyć nowe rozwiązania i lokalne działania na wielką skalę.
Konferencja zorganizowana została z udziałem doradców zawodowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy Filia w Ostrołęce –p. Jolanty Bałdygi, p. Magdaleny Prot i p. Dariusza Mrozka oraz doradców zawodowych Mobilnego Centrum Informacji OHP w Ostrołęce –p. Anny Małkowskiej - Polewacz p. Agnieszki Fąk- Mróz, p. Anety Glinki oraz p. Waldemara Borowskiego. Udział w Konferencji wziął również koordynator wolontariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce p. Piotr Majk.
Koordynatorem działań na terenie szkoły w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery był doradca zawodowy Paulina Biedrzycka oraz osoby współpracujące: Daniela Florczak i Szkolny Klub Przedsiębiorczych prowadzony przez Bogusławę Gocłowską i Dorotę Kuleszę.
W konferencji tej brały udział klasy pierwsze ZSZ Nr2 w Ostrołęce, tj. technik usług fryzjerskich, technik budownictwa i technik Informatyk o profilu wojskowym, klasa II technik informatyk o profilu wojskowym oraz klasa III technik organizacji reklamy i technik budownictwa. Konferencję poprowadziła uczennica klasy IV R Izabela Adamowska.
Zdobywanie Jednostki
Dnia 22.10.2015 r. drużyna w składzie:
- Mateusz Grabowski z klasy 3 Mw
- Grzegorz Knap z klasy 3 MW
- Kamil Mosakowski z klasy 2 Sw
- Paweł Skowroński z klasy 2 Sw
- Michał Załęski z klasy 2 Sw
wzięła udział w VI Mundurowych Manewrach Zdobywanie Jednostki w Grajewie. Zawodnicy rywalizowali m.in. w konkurencjach: cyklop, flaga, pompa. Celem imprezy była integracja młodzieży ze środowiskiem wojskowym, rozbudzanie patriotyzmu i utrwalanie zdrowej rywalizacji zgodnie z zasadami fair play.
Uczniowie z naszej szkoły zajęli II miejsce
Do zawodów młodzież przygotowali: pan Marek Dembiński przy wsparciu pana Roberta Stypińskiego
Gratulujemy!
FOTO RELACJA
Pola Nadziei
Dnia 8 października 2015 roku w ramach corocznej akcji Pola Nadziei uczniowie naszej szkoły z klas 2B i 1w posadzili cebulki żonkili przed budynkiem szkoły. Wiosną, gdy kwiaty zakwitną zostaną przekazane darczyńcom, którzy przekażą datek podczas kwesty na potrzeby Hospicjum Domowego Ostrołęce.
Opiekunowie szkolnego wolontariatu