Uczniowie  klasy 3B, w ramach przedmiotu bezpieczeństwo pożarowe,  uczestniczyli w zajęciach terenowych z udziałem wozu strażackiego i nowoczesnego sprzętu.  Młodzież mogła zapoznać się z działaniem narzędzi i spróbować swoich sił przy ich użyciu.  

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności praktycznych z zakresu działań ratowniczych w trakcie wypadków komunikacyjnych, podczas których zachodzi konieczność użycia hydraulicznych narzędzi do rozcinania samochodu.

Ćwiczenia rozpoczęły się  od teoretycznego wprowadzenia dotyczącego zasad zabezpieczenia miejsca zdarzenia na drodze, oceny stanu osób poszkodowanych znajdujących się w rozbitym samochodzie oraz zasad bezpiecznego, a zarazem skutecznego posługiwania się hydraulicznymi narzędziami ratowniczymi. Następnie przystąpiono do wykonywania zaplanowanych ćwiczeń praktycznych. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie technik prowadzenia działań ratowniczych w obrębie uszkodzonych pojazdów z uwzględnieniem technik cięcia oraz odginania konstrukcji pojazdów biorących udział w wypadku komunikacyjnym. Należy podkreślić, że cięcie samochodu nożycami o masie przekraczającej 20 kg nie stanowiło żadnego problemu dla naszych pań.

 Szkolenie odbywało się pod czujnym okiem specjalistów: strażaków z ostrołęckiej komendy. 

FOTO RELACJA
  

Dnia 14 czerwca 2018 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce odbyło się szkolenie zorganizowane przez Mazowiecką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa nt. Ochrona przeciwpożarowa w budownictwie – od uzgadniania dokumentacji projektowej do stanowiska Państwowej Straży Pożarnej.

Uczniowie klasy pierwszej poznali podstawowe pojęcia i definicje, akty prawne regulujące proces inwestycyjny w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz wymagania dotyczące uzgadniania dokumentacji projektowej w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Prelegent mgr inż. Piotr Głowala, rzeczoznawca ppoż., scharakteryzował urządzenia przeciwpożarowe w obiekcie budowlanym. Omówił również czynności kontrolno-rozpoznawcze Państwowej Straży Pożarnej w trybie art. 56  ustawy Prawo budowlane :  zgłoszenie, wymagane dokumenty,  zakres kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy PSP, czynności prowadzone w trakcie kontroli, zakres prób i sprawdzeń, protokół z kontroli.

MOIIB oraz NOT Ostrołęka wspierają naszą  młodzież w nabywaniu kompetencji zawodowych - uczniowie korzystają ze szkoleń nieodpłatnie i uzyskują certyfikaty.

 

 

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Dnia 30 maja 2018 roku, przed budynkiem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka połączona z upamiętnieniem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obchody rozpoczęto od złożenia meldunku Mazowieckiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej, po którym wciągnięto na maszt flagę narodową i odegrano hymn państwowy. Zaproszeni goście kierowali do strażaków słowa podziękowania za dotychczasową służbę i zaangażowanie w niesieniu pomocy potrzebującym. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie odznaczeń, medali i awansów na wyższe stopnie służbowe. Nasi strażacy otrzymali również dwa nowe pojazdy: ratowniczo – gaśniczy i ratownictwa technicznego.

W święcie wzięli udział uczniowie klasy I i II budowlanej. Współpraca z cieszącymi się autorytetem służbami pożarniczymi wspiera prowadzony w szkole proces wychowawczy.  Młodzież może czerpać wzorce z ludzi o ogromnym zaufaniu społecznym i odwadze, którzy na co dzień ratują ludzkie życie.

Na zakończenie uroczystości Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce st. bryg. Jarosław Wilga przekazał strażakom serdeczne podziękowania za codzienną profesjonalną służbę oraz pogratulował odznaczeń i awansów.

 Trzydniową przygodę rozpoczęliśmy od największej w Polsce prywatnej kolekcji pojazdów, czyli Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach pod Warszawą. W posiadaniu muzeum jest około 300 zabytkowych samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, motocykli i pojazdów wojskowych. Na uwagę zasługuje najstarszy samochód na terenie kraju J.A.G. z 1897 roku oraz luksusowe limuzyny z lat 30-tych:  Mercedesy, Ople, Horchy, Packard czy Adlery.

Kielce przywitały nas piękną pogodą. Zatrzymaliśmy się w rezerwacie Kadzielnia - najmniejszym w Polsce, za to w środku miasta. Można tu zaobserwować liczne zjawiska tektoniczne i różne formy krasowe. Na terenie rezerwatu, w Skałce Geologów, znajduje się kilkanaście jaskiń. Deptak poprowadzony wokół świetnie nadaje się na spacer czy tzw. przebieżkę. Zatrzymywaliśmy się na tarasach widokowych i podziwialiśmy  z góry sam kamieniołom oraz panoramę miasta wraz z charakterystycznymi wieżami Pałacu Biskupów Krakowskich i Katedry. Kadzielnia to niesamowite miejsce – trudno uwierzyć, że tak duże miasto może mieć w samym centrum dzikie krajobrazy. Oczywiście naszą uwagę zwróciły też kamienne tablice -  wykute w skale Dziesięć Przykazań.

   17 maja 2018r. uczniowie klasy 2B: Patrycja Bachmura, Jonatan Czugaj i Jan Trzciński wraz z opiekunami p. Iwoną Kwiatkowską i p. Danielą Florczak zostali zaproszeni do udziału

w konkursie "Muruj z PREFBETEM" .Zawody organizuje Zespół Szkół Technicznych

i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży. Współorganizatorem i sponsorem konkursu jest Przedsiębiorstwo Budowlane "PREFBET" w Śniadowie.

     W tegorocznej edycji wzięło udział siedem szkół z trzech województw: podlaskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

     Celem konkursu jest pokazanie umiejętności murowania bloczkami gazobetonowymi  

w technologii tradycyjnej. Zawody przeprowadzono w  części teoretycznej i praktycznej. Etap pierwszy polegał na wykonaniu trzech warstw muru z bloczków gazobetonowych zgodnie

 z rysunkiem i sztuką budowlaną, natomiast w drugim etapie uczniowie rozwiązywali test wiedzy, sprawdzający umiejętności budowlane uczniów i znajomość produktu. Zawodnicy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez firmę PREFBET.

    Takie działania  umacniają współpracę ze szkołami oraz integrują uczniów kształcących się w zawodzie budowlanym . Promują także szkolnictwo zawodowe w regionie, a jednocześnie  są okazją do wymiany doświadczeń, drogą do większych możliwości późniejszej pracy i kariery zawodowej.

FOTO RELACJA

Uczymy się od najlepszych!

 Uczniowie klasy pierwszej kształcący się w zawodzie technik budownictwa – bezpieczeństwo pożarowe odwiedzili ostrołęcki zakład betonu komórkowego YTONG należący do Xella Polska. Firma jest liderem energooszczędnych rozwiązań w budownictwie, producentem markowych wyrobów z betonu komórkowego Ytong, bloków wapienno-piaskowych Silka oraz mineralnych płyt izolacyjnych Multipor. System Ytong Silka Multipor pozwala wybudować ciepły i energooszczędny dom od piwnicy aż po dach.

Fabryka YTONG w Ostrołęce z sukcesem pełni także funkcję centrum praktycznej i teoretycznej edukacji budowlanej w ramach programu Akademia Murowania SILKA YTONG.

Przyszli budowlańcy poznali nowoczesną linię produkcyjną oraz laboratorium, w którym dokładnie sprawdza się właściwości bloczków YTONG. Przekonali się, że produkcja w fabryce YTONG w Ostrołęce odbywa się bezodpadowo, a więc z troską o środowisko naturalne. Dzięki tym aspektom ostrołęckie bloczki YTONG są cenione nie tylko w Polsce, ale również za granicą.  

Młodzież dowiedziała się, że zanim powstaną bloczki z betonu komórkowego, to należy wymieszać naturalne surowce, takie jak: piasek, wapno, wodę oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Pasta aluminiowa, środek porotwórczy,  spulchnia masę  umożliwiając powstawanie małych porów. Proces technologiczny jest staranie dopracowany, a sterowany komputerowo system dozowania składników pozwala wyprodukować jednorodny materiał o bardzo dobrych i stałych parametrach. Najważniejszymi cechami betonu komórkowego są: wytrzymałość i izolacyjność termiczna, którą gwarantują miliony małych porów. W przekroju bloczek betonu wygląda jak pumeks. Dzięki temu budynki mają optymalny mikroklimat, a komfort przebywania w  pomieszczeniach jest wyższy. Dodatkowo materiał ten jest bardzo wytrzymały i pozwala na wznoszenie ścian konstrukcyjnych budynków nawet do 3-4 kondygnacji.

Dziękujemy kierownictwu zakładu YTONG w Ostrołęce  za życzliwe przyjęcie i wsparcie edukacji budowlanej naszej młodzieży.

FOTO RELACJA

Dnia 19 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Nr 5 w Białymstoku odbyła się V już edycja konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas”. Wzięli  w nim udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, kształcących się w zawodach budowlanych z województwa podlaskiego i mazowieckiego, którzy rywalizowali w trzech konkurencjach budowlanych. Podczas konkursu uczniowie mogli dzielić się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi zaś nauczyciele metodami i formami nauczania. Nasi uczniowie z klasy IIB zmagali się z zadaniami z zakresu technologii systemów suchej zabudowy, technologii robót malarsko-tapeciarskich i technologii robót posadzkarsko – okładzinowych.

Miejsce na podium zdobyli: Patrycja Bachmura, Cezary Ziarkiewicz, a tuż za znalazł się Filip Domalewski.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom.

FOTO RELACJA

Takim tematem zainteresowali się 17 kwietnia 2018 r. budowlańcy z klasy trzeciej. Spotkanie  zorganizowała  Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa oddział w Ostrołęce.

Poruszane były ważne zagadnienia i zmiany na przekroju lat w zawodzie budowlanym. Zwrócono między innymi uwagę na  powierzenie prac projektowych inżynierowi na podstawie umowy cywilnoprawnej - podstawowe zapisy umowy, klauzule zabezpieczające inżyniera w obrocie prawnym,  ustanowienie nadzoru, ustanowienie kierownika budowy , zasady uprawnień, stosunek pracy a wykonywanie samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie i.t.p. Nie zabrakło historii, przykładów z życia i trudnych spraw do rozwiązania. Młodym ludziom, przyszłym inżynierom uświadomiono, że satysfakcję z budowania mają wszyscy od strażnika, który pilnuje placu budowy, przez robotnika, który wykonywał określone prace, majstra, po kierownika budowy, dyrektora i właściciela firmy – każdy z nich mówi: ja pilnowałem tej budowy, ja to budowałem, bo każdy na swój sposób wziął udział w całym przedsięwzięciu. I na tym polega magia pracy w budownictwie…

23 marca 2018 r. uczniowie klas 1B i 2B uczestniczyli w szkoleniu z zakresu bezpiecznego prowadzenia prac związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Spotkanie odbyło się w ramach  zadań wynikających z „Programu Oczyszczania Kraju z azbestu na lata 2009-2032”. Poprowadzili je wieloletni pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa, specjaliści z tematyki objętej szkoleniem. Przyszli budowlańcy, którzy niebawem wejdą na rynek pracy, w swojej działalności  zawodowej niejednokrotnie spotkają się z tym, tak popularnym niegdyś materiałem budowlanym. Stąd wiedza o skutkach zdrowotnych związanych z nieprawidłowym jego usuwaniem będzie im niezbędna.

Formuła szkolenia obejmowała część teoretyczną, warsztatową oraz praktyczną, w której uczestnicy wykonywali ćwiczenia w podziale na grupy. Zajęcia podzielono na  bloki tematyczne, w których omówione zostały aspekty prawne i techniczne, zagrożenia związane z pracami wykonywanymi w styczności z azbestem oraz wzorce prawidłowego postępowania.

Dodatkową korzyścią jest uzyskanie przez uczniów zaświadczeń uprawniających do nadzoru i prowadzenia prac związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest.

FOTO RELACJA

W dniu 13 marca 2018  roku w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Ostrołęce odbyły się eliminacje powiatowe XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę reprezentował Piotr Tobojka z klasy II B.  Turniej składał się z dwóch części. Pierwsza obejmowała test pisemny, druga  polegała na udzieleniu odpowiedzi ustnej na wylosowany zestaw pytań. 

Piotr zajął II miejsce. Gratulujemy rozległej wiedzy z zakresu pożarnictwa!

FOTO RELACJA