W dniach 22 – 23 marca 2019r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce odbyło się I Forum Szkół Kształcących Techników Weterynarii. Przedsięwzięcie patronatem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezydent Miasta Ostrołęki oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. W organizację Forum włączyły się  firmy, z którymi szkoła podpisała umowy o współpracy w zakresie wspierania kształcenia uczniów w zawodzie technik weterynarii – Elanco, Biowet, Zoetis, Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie oraz Kurpiowskie Centrum Weterynaryjne. Celem spotkania było popularyzowanie wśród młodzieży zagadnień niezbędnych w pracy zawodowej technika weterynarii i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy oraz zwracanie uwagi na aktualne problemy współczesnej  weterynarii.

Zaproszenie do udziału przyjęły szkoły:

• Prywatne Technikum Weterynarii w Warszawie,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie,
  • Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży,
  • Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Piasecznie,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie,
  • Zespół Szkół w Mińsku Mazowieckim,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach (województwo łódzkie),
  • i Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce.

Pierwszym punktem Forum było przeprowadzenie VI edycji Konkursu Weterynaryjnego „Wszystkie Stworzenia Małe i Duże”, który sprawdził wiadomości i umiejętności uczestników z zakresu profilaktyki chorób zwierząt. Cel konkursu to rozwijanie uzdolnień, rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania przedmiotami weterynaryjnymi, motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy i umiejętności przyszłego technika weterynarii.

Komisja w składzie:

• Agnieszka Murach – przewodnicząca Komisji
  • lek. wet. Tomasz Chalamoński – członek Komisji
  • lek. wet. Krzysztof Kwiatkowski – członek Komisji
  • lek. wet. Katarzyna Nejman – członek Komisji
  • lek. wet. Kinga Niksa – członek Komisji
  • lek. wet. Cezary Nejman - członek Komisji

oceniła prace i przyznała następujące miejsca:

Wiktoria Mielnicka

Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży

Dominika Szklarczyk

Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Piasecznie

Angelika Gromadowska

Zespół Szkół w Mińsku Mazowieckim

Po raz pierwszy przeprowadzano klasyfikację drużynową.

I miejsce zajął Zespół Szkół w Mińsku Mazowieckim,

II miejsce – Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Piasecznie

a III miejsce – Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

Następnie w piątek i w sobotę uczestnicy wzięli udział w wykładach przeprowadzonych przez przedstawicieli firm weterynaryjnych.

Elanco

Współczesne wyzwania medycyny weterynaryjnej. Rola technika weterynarii.

Genomix

Prezentacja firmy.

UWM w Olsztynie

Kleszcze, choroby odkleszczowe. Zagrożenia środowiskowe, ataki meszek, os, bąkowatych. Pierwsza pomoc.

Biowet

Profilaktyka zapaleń wymienia.

Idexx

Nowoczesne możliwości diagnostyki laboratoryjnej w gabinecie lekarskim.

Keno

Choroby metaboliczne krów w okresie okołoporodowym.

UWM w Olsztynie

Wybrane przykłady z historii medycyny naturalnej i przykładowe substancje naturalne w zwalczaniu inwazji pasożytniczych.

Zoetis

Smartbow – najbardziej zaawansowany system monitorowania krowy mlecznej.

Konrad

Interpretacja indeksów w wycenach buhajów.

Atrakcją dla wszystkich uczestników konkursu i przybyłych gości był występ Młodzieżowego Zespołu Kurpiowskiego „Podsybka Kurpiowska” działającego w ZSZ Nr 2 w Ostrołęce. Uczniowie w strojach regionalnych zaprezentowali tradycje i obrzędy Kurpiowszczyzny. Wszyscy obecni z dużym zadowoleniem i pełni wrażeń opuszczali Ostrołękę i zapewniali, że chętnie przyjadą za rok.

Wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniach serdecznie gratulujemy i dziękujemy. Liczymy na współpracę w kolejnych edycjach Forum.