Projekt edukacyjny „LEKCJE Z ZUS”
Nasza szkoła przystąpiła do II edycji projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”, skierowanego do szkół ponadgimnazjalnych, będącego projektem autorskim ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Podczas projektu zrealizowaliśmy zajęcia w wymiarze 4 godzin lekcyjnych. Tematykę związaną z ubezpieczeniami na dwóch lekcjach przykazywali nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz podstaw przedsiębiorczości (Bogusława Gocłowska i Dorota Kulesza) w klasach: 4R, 4B, 4I, 3R, 2We, 4M. Pozostałe dwie lekcje, w dniu 10 listopada 2015r., przeprowadzili pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Inspektorat w Ostrołęce. Podczas zajęć zrealizowano następujące grupy zagadnień:
- Świadomy zawsze ubezpieczony
- Płacisz i masz, czyli co ci się należy, gdy płacisz składki
- Emerytura – twoja przyszłość w twoich rękach
- E-ZUS, czyli firma pod ręką.
Młodzież otrzymała materiały dydaktyczne w postaci zeszytów „Lekcje z ZUS”, wzbogacone materiałami w postaci
multimediów i okazjonalnymi notesami. Realizacja projektu dała możliwość udziału naszym uczniom w konkursie, pt. „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Etap szkolny odbył się 16 listopada 2015r. W konkursie uczestniczyło 41 uczniów z 6 klas. Trzech uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów (min. 55%), będzie stanowić zespół reprezentujący szkołę w II etapie. Ostateczne rozstrzygnięcie, które szkoły zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego nastąpi 18 grudnia. Szczególne podziękowania za okazaną pomoc i życzliwość kierujemy do pani Barbary Smardzewskiej-Czmiel, rzecznika prasowego O/ZUS w Płocku oraz pani Urszuli Tułodzieckiej, kierownikowi Inspektoratu ZUS w Ostrołęce.
Bogusława Gocłowska
Otwarta firma – Biznes przy tablicy
„Otwarta firma – Biznes przy tablicy” to program przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którego realizacja polega na zorganizowaniu spotkania młodzieży z przedstawicielami lokalnego biznesu i finansów. Program ten organizowany jest w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, największego na świecie wydarzenia mającego na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Szkoła uczestnicząca w programie:
- - buduje pozytywne relacje z lokalnym środowiskiem
- - umożliwia młodzieży bezpośredni kontakt z praktykami z danej dziedziny
- - przygotowuje uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym
- - pomaga młodym ludziom rozwijać przedsiębiorcze zachowania w miejscu zamieszkania
- - przybliża podstawowe zasady podejmowania działalności gospodarczej
- - przygotowuje uczniów do wejścia na rynek pracy
- - pomaga młodym ludziom związać ich przyszłość z rodzinną miejscowością.
W tym roku szkolnym gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Inspektorat w Ostrołęce. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 4B, 4I, 4R, 4M, 3R, 2We. Udział i zaangażowanie szkoły zostały potwierdzone stosownym certyfikatem. Podobny certyfikat został przekazany na ręce pracowników zaproszonej instytucji. Za okazane zainteresowanie i życzliwość serdecznie dziękujemy. Koordynatorem akcji w szkole była Bogusława Gocłowska, przy wsparciu Doroty Kuleszy i Pauliny Biedrzyckiej.
Akademia z okazji Święta Niepodległości
Dnia 17 listopada 2015 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość zaszczycili znamienici goście: płk Ireneusz Fura - Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, mjr Krzysztof Palewski- szef Sekcji Wychowawczej w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, mjr Artur Żuber – zastępca Komendanta Ośrodka Szkoleniowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, mjr Dariusz Zdrojewski – zastępca Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce, mjr Sławomi Kośnica – oficer z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce, kpt. Robert Dymerski – oficer z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce, p. Jerzy Grabowski – przewodniczący Rady Miasta w Ostrołęce, p. Eliza Woźniak – wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego w Warszawie, p. Piotr Goruk-Górski – nauczyciel Zespołu Szkół Nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego w Warszawie, p. Alicja Białobrzeska – Przewodnicząca Rady Rodziców.
Zebrani obejrzeli montaż słowno-muzyczny pt. Wolność – kocham i rozumiem w wykonaniu młodzieży z naszej szkoły a także byli świadkami przekazania sztandaru szkoły przez uczniów klas czwartych – uczniom klas pierwszych. Spotkanie było okazją do złożenia podziękowań Komendantom zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych z okazji podpisania porozumień o współpracy.
Uroczystość przygotowała młodzież z klas: 1 Iw, 2 Iw, 3 Iw, 1 Sw, 2 Sw, 3 Mw przy wsparciu uczniów z klas: 3 RB, 3 F i 4 R.
Ogromne podziękowania należą się nauczycielom , którzy opiekowali się młodzieżą w czasie przygotowań do akademii: p. Edycie Sikorze, p. Joannie Górskiej, p. Marzenie Orłowskiej, p. Renacie Sawickiej, p. Monice Sejbuk, p. Ewie Tarnowskiej, p. Janowi Juchniewiczowi, p. Robertowi Stypińskiemu.
Pierwsze sukcesy - medale pływaczek Szkoły Mistrzostwa Sportowego
W sobotę 14 listopada 2015r. w ostrołęckim parku wodnym Aquarium odbyły się IV Otwarte Mistrzostwa Ostrołęki w pływaniu. W rywalizacji, która miała charakter międzynarodowy bardzo udanie wystartowały Wiktoria i Aleksandra Tytko.
Zloty medal na dystansie 400m stylem dowolnym z czasem 5;49,65 zdobyła Wiktoria Tytko, natomiast srebrny, na dystansie 100m stylem grzbietowym z czasem 1;31,90 wywalczyła jaj siostra Aleksandra.
Do zmagań rozegranych w osiemnastu konkurencjach przystąpiło ok 170 zawodników z 16 klubów pływackich, m.in. z: Białegostoku, Ciechanowa, Żyrardowa, Pułtuska, Ostrowi Mazowieckiej, Piaseczna, Sierpca, Białołęki, Bielska Podlaskiego, Ostrołęki oraz litewskiego Alytusa. Gratulujemy zawodniczkom oraz pani trener Joannie Augustyniak.
Szkolenie dotyczące egzaminu maturalnego z języka angielskiego
6 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce odbyło się szkolenie dla klas 3-cich i 4-tych technikum dotyczące pisemnego oraz ustnego egzaminu maturalnego z języka angielskiego. Szkolenie przeprowadziła Pani Wiesława Bałdyga – doradca metodyczny Oxford University Press, która przybyła do naszej szkoły na zaproszenie p. Ewy Grzeszczyk oraz Marty Łojewskiej. Przedstawiła ona naszym uczniom ogólne informacje związane z egzaminem, sprawdzane umiejętności, rodzaje zadań oraz kryteria oceniania wypowiedzi pisemnych i ustnych.
Ewa Grzeszczyk
Ogłoszenie
W związku z małą ilością chętnych do udziału w spotkaniu z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia technikum usług fryzjerskich,które miało się odbyć 8 listopada b.r. zmieniamy termin spotkania na 25.02.2016r. Liczymy że zmiana daty zwiększy frekwencję.
Przepraszamy
Tydzień Dla Oszczędzania
Akcja Tydzień Dla Oszczędzania to ogólnopolska, edukacyjna akcja społeczna, której celem jest promowanie idei oszczędzania oraz przekazywanie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Związana jest ona ze Światowym Dniem Oszczędzania, który obchodzony jest 31 października. Społeczność naszej szkoły po raz kolejny mogła uczestniczyć w wydarzeniach i przedsięwzięciach poświęconych racjonalnemu prowadzeniu swoich finansów. Młodzież ze Szkolnego Klubu Przedsiębiorczych (Mateusz Pichal – 4R, Ewelina Żebrowska – 2We, Pola Chojnowska – 2We, , Katarzyna Turek – 2We, Izabela Wronka – 1B) pod nadzorem Doroty Kuleszy i Bogusławy Gocłowskiej oraz przy wsparciu doradcy zawodowego Pauliny Biedrzyckiej, przygotowała stoiska propagujące ideę oszczędzania, wykonała plakaty pod hasłem: „Oszust w sieci”, „Niebezpieczeństwa w bankowości elektronicznej, czyli jak nie zostać e-frajerem?”. Przeprowadziła konkurs z nagrodami, w których uczniowie mieli wskazać i ocenić nieprawidłowe zachowania klientów banków, posiadaczy kart płatniczych i kredytowych, klientów sklepów internetowych. Motywem przewodnim naszej akcji była bankowość w sieci, czyli bezpieczne płacenie online. Uczniowie mogli się dowiedzieć, że podstawowe zalety konta internetowego to:
- - dostęp do pieniędzy przez 24 godziny na dobę, bez wychodzenia z domu
- - dostęp do konta również przez telefon i sms, wypłaty z dużej liczby bankomatów w kraju, czasami nawet za granicą
- - możliwość ustalenia zlecenia stałego
- - 24–godzinny dostęp do historii operacji na koncie
- - oszczędność w zużyciu papieru
- - szybki dostęp do lokat, ubezpieczeń, funduszy inwestycyjnych.
Bezpieczeństwo konta
Wszystkie działania podejmowane w ramach bankowości elektronicznej chronione są hasłem. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa: hasło nie może być zbyt proste lub oczywiste, nikomu nie powinniśmy go udostępniać, nie zapisywać hasła w telefonie, na kartce lub w komputerze. Pamiętajmy też, że obsługa banku nigdy nie będzie nas pytać o hasło! Jeśli otrzymamy taką prośbę w wiadomości mailowej możemy być pewni, że pochodzi ona od oszustów. Dodatkowo każde konto online zabezpieczone jest kodami jednorazowymi, które musimy podawać w momencie wykonywania większości operacji. Korzystanie z konta w Internecie ma bardzo wiele zalet, a jedyne niebezpieczeństwo może się pojawić tylko i wyłącznie wtedy, gdy sami nie zachowamy podstawowych środków ostrożności.