Sadzenie śliw 31 III 2023

Job Shadowing w Chinach
Job Shadowing w Chinach – ZSZ nr 2 Ostrołęka w Chongqing Industry Polytechnic College!
Kadra Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce miała niezwykłą okazję uczestniczyć w job shadowingu w Chongqing Industry Polytechnic College! Wyjazd był możliwy dzięki współpracy Fundacji Increa z chińską placówką oraz realizowany w ramach akredytowanego projektu nr 2024-1PL01-KA121-VET-000213517 realizowanego ze środków Programu Erasmus+.
Podczas pobytu uczestnicy nie tylko brali udział w regularnych zajęciach obserwacji pracy adekwatnie do swoich potrzeb zawodowych ale także mieli szansę:
- Obserwować praktyczne kształcenie zawodowe u lokalnych pracodawców.
- Poznać innowacyjne metody nauczania i wymienić doświadczenia z chińskimi nauczycielami i kierownikami kształcenia zawodowego.
- Spotkać się z władzami Chongqing Industry Polytechnic College, aby omówić dalszą współpracę i możliwości przyszłych mobilności.
- Odkrywać historię i kulturę prowincji Syczuan.
To była niezapomniana edukacyjna podróż, która otworzyła szkole nowe perspektywy i umożliwiła zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami w chińskim systemie kształcenia zawodowego!
#ErasmusPlus #JobShadowing #FundacjaIncrea #ChongqingIndustryPolytechnicCollege #ZSZ2Ostrołęka #Mobilność #EdukacjaBezGranic #Danbai
Panel edukacyjno-orientacyjny "NAUKA-PRACA-EDUKACJA"
18 marca 2025 roku w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży odbył się Panel edukacyjno-orientacyjny "NAUKA-PRACA-EDUKACJA". W wydarzeniu wzięło udział ponad 700 uczniów z różnych szkół, m.in. z Zambrowa, Wysokiego Mazowieckiego, Łomży, Kadzidła, Nowogrodu, Rutki, Suwałk. Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich reprezentowały klasy 4 B i 3 R z opiekunami Jolantą Jaksiną i Agatą Chrzanowską.
Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w prelekcjach i warsztatach dotyczących tematów takich jak poszukiwanie pracy, możliwości studiów, doradztwa zawodowego, pierwszej pomocy, a także rozmawiać z pracodawcami i studentami. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci z różnych dziedzin, a warsztaty obejmowały tematy związane z bezpieczeństwem w sieci, ekologią, budownictwem, a także autentycznością dokumentów.
Po zakończeniu panelu uczestnicy mieli możliwość skosztowania poczęstunku. Całe wydarzenie było doskonałą okazją do rozwoju, zdobycia wiedzy oraz nawiązania nowych kontaktów edukacyjnych i zawodowych.
Dziękujemy !!!
Opracowała: Jolanta Jaksina i Agata Chrzanowska
„Moja Pasja – Budownictwo!” – II edycja konkursu
25 marca 2025 r. w siedzibie Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży odbyła się druga edycja konkursu „Moja Pasja – Budownictwo!”, pod patronatem Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Zespół Szkół zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich jest współorganizatorem zawodów.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów z całego regionu – do Łomży przyjechali reprezentanci m.in. z Giżycka, Różana, Ełku, Ostrołęki. ZSZ Nr 2 reprezentowali uczniowie klasy 4B z opiekunem Jolantą Jaksiną.
Konkurs był nie tylko okazją do sprawdzenia wiedzy i umiejętności z zakresu budownictwa, ale również do integracji i wymiany doświadczeń między młodzieżą techniczną z różnych miast. Dzięki zaangażowaniu sponsorów możliwe było nie tylko wyróżnienie najlepszych, ale też promocja zawodu budowlańca i popularyzacja praktycznych aspektów nauki wśród młodzieży.
Gratulujemy!!!
Opracowała: Jolanta Jaksina
Przyjacielskie relacje zacieśniły się – Projekt wymiany uczniów z ZSZ Nr 2 w Ostrołęce i Windthorst-Gymnasium w Meppen
W dniach 02.03.-08.03.2025 r. 15 uczniów naszej szkoły wraz z panią dyrektor Aliną Bałdygą i nauczycielką języka niemieckiego panią Ewą Gałką realizowało projekt ze szkołą partnerską Gimnazjum im. Ludwiga Windthorsta w Meppen. Tygodniowy pobyt w Meppen odbył się w ramach rewizyty, ponieważ w październiku ubiegłego roku 15 uczniów z tej właśnie szkoły przebywało na wymianie uczniowskiej w ZSZ Nr 2 w Ostrołęce. Niemieccy uczniowie wraz nauczycielkami - panią dyrektor Danielą Brüsse-Haustein i panią Barbarą Dittert przygotowali dla nas niezwykle barwny i bogaty program, który rozpoczął się w poniedziałek, 03 marca, od zwiedzania szkoły i uczestnictwa w wybranych zajęciach przedmiotowych. Gimnazjum im. Ludwiga Windthorsta jest szkołą z wielowiekową tradycją, ponieważ w tym gmachu mieściła się już kilka wieków temu szkoła łacińska prowadzona przez zakon jezuitów, założona w roku 1643. W głównym budynku szkoły, w którym mieści się dyrekcja szkoły i administracja, wprost czuć ducha minionych epok. Pierwszego dnia pani dyrektor Alina Bałdyga przekazała na ręce pani dyrektor Danieli Brüsse-Haustein niebanalny prezent: Piękną wycinankę kurpiowską z logo Gimnazjum Windthorsta pośrodku, która od tej pory zdobi stylowy gabinet pani dyrektor. Wielkim zaskoczeniem dla nas był bardzo cenny księgozbiór „białych kruków” – kilkusetletnich ksiąg w gabinecie pani dyrektor, z których najstarsza – pisma Marcina Lutra – pochodzi z XVI wieku. Do głównego budynku szkoły przylega pojezuicki późnobarokowy Kościół Gimnazjalny, wybudowany w latach 1743-1746 – jeden z najważniejszych zabytków miasta.
Już pierwszego dnia naszego pobytu w Meppen zostaliśmy serdecznie przyjęci przez pana burmistrza Helmuta Knurbeina w historycznym ratuszu. Zarówno pan burmistrz, jak i przewodniczący Komitetu Partnerskiego pan Gerd Gels podkreślili w swojej wypowiedzi znaczenie wzajemnych relacji między Ostrołęką i Meppen oraz fakt, że nasze partnerstwo miast świętowało w listopadzie ubiegłego roku 30 lat swojego istnienia. Pan Gels podkreślił w swojej bardzo emocjonalnej wypowiedzi szczególną rolę młodzieży w kształtowaniu przyszłej demokratycznej Europy. Pani Alina Bałdyga serdecznie podziękowała panu burmistrzowi i zarządowi Komitetu Partnerskiego za umożliwienie realizacji projektu i zaproszenie na spotkanie. Po spotkaniu z panem burmistrzem uczniowie obu szkół poznawali w ramach gry miejskiej urokliwe miasto Meppen, którego starówka nawet zimą przepięknie się prezentowała, a doskonała wręcz, jak na tę porę roku, aura, zachęcała do wielogodzinnych spacerów i odkrywania jego uroków.
Drugi dzień wizyty spędziliśmy w położonym niedaleko Meppen Muzeum Torfu w Groß Hesepe. Powiat Emsland, którego stolicą jest Meppen, był niegdyś ubogim gospodarczo regionem, między innymi z powodu nieurodzajnych, nie nadających się pod uprawy ziem – torfowisk. Dopiero żmudna i wieloletnia kultywacja pozwoliła na zaludnienie tych terenów i rozwinięcie rolnictwa. Muzeum oferuje niezwykle ciekawą wystawę, w której szczególną uwagę przykuwa gigantyczny, największy na świecie pług.