Z okazji ogłoszenia roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej oraz przypadającej 100. rocznicy urodzin poetki, Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce zaprasza do udziału w konkursie plastycznym.

     Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać pracę plastyczną – kolaż/wyklejankę w formacie A3, która będzie ilustrować wybrany przez uczestnika wiersz Wisławy Szymborskiej.

     Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 08 marca 2023 roku. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce http://www.bp.ostroleka.pl/  lub w formie papierowej w bibliotece szkolnej.

     Kolaż to technika artystyczna polegająca na tworzeniu kompozycji przy użyciu bardzo różnych materiałów i łączeniu ich np. na papierze. Do wykonania pracy należy wykorzystać wycinki z magazynów i gazet, ulotek reklamowych itp. W kolażach wykorzystywane są też tradycyjne techniki plastyczne, takie jak farby, kredki czy ołówki. Kolaż może być zabawny, dowcipny, groteskowy, absurdalny.

     Poetka twierdziła, że zajęła się tą techniką, ponieważ nie mogła wówczas kupić ładnych pocztówek, więc zaczęła je produkować sama. Noblistka gromadziła wycinki z gazet, aby później wykorzystać je przy tworzeniu pocztówek, którymi obdarowywała swoich przyjaciół i czytelników. Powstało ich najprawdopodobniej kilka tysięcy.

Informujemy, że konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu” został rozstrzygnięty. Zadaniem uczestników konkursu było sfotografowanie osoby czytającej książki w nietypowych miejscach, zaskakujących sytuacjach lub zabawnych pozach.Z nadesłanych zdjęć komisja w składzie p. Dyrektor Grzegorz Żebrowski, p. Anna Kaczmarczyk, p. Stanisława Marcinkowska, p. Paweł Kaczmarczyk, p. Marek Sawicki, p. Michał Bednarczyk wyłoniła zwycięzców, którzy wykonali najciekawsze prace.

Wyniki konkursu:

I miejsce Anna Antoszewska z kl. IV Iw

image001

II miejsce Dominika Woźniak z kl. IV Iw

image003

III miejsce Andrzej Kaczmarczyk z kl. I Sw

image005

Wyróżnienia otrzymały:
Daria Czerwińska z kl. II F, Magdalena Parciak z kl. II F, Natalia Żubrowska z kl. II F, Elżbieta Dzierlatka z kl. IV Iw, Patrycja Skonieczna z kl. IV Iw
   Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za przesłane zdjęcia i zapraszamy na wystawę wszystkich zgłoszonych prac, którą już niedługo będzie można oglądać w bibliotece szkolnej.
    Gratulujemy i pragniemy poinformować ze dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone zwycięzcom już niedługo na apelu podsumowującym pracę w I semestrze bieżącego roku szkolnego.

Organizatorzy konkursu:
Nauczyciele Biblioteki Szkolnej
Nauczyciele przedmiotów informatycznych:
p. Michał Bednarczyk, p. Paweł Kaczmarczyk, p. Marek Sawicki

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie!

Pragniemy poinformować, że w bibliotece szkolnej można już wypożyczać prezentowane pozycje książkowe, które zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zapraszamy!

Nowe pozycje książkowe

   11 stycznia w bibliotece szkolnej odbyły się Warsztaty fotograficzne - sesja sleeveface zorganizowane przez Internat oraz Bibliotekę Szkolną.
   Sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Osoba fotografowana staje się dopełnieniem okładki tworząc kompletną całość. W efekcie powstaje zdjęcie prezentujące zaskakujące połączenie, nadające książce drugie życie.
   Warsztaty poprowadził profesjonalny fotograf pan Stanisław Kaczmarczyk z zakładu fotograficznego „Foton” w Ostrołęce.
   W naszej bibliotece modelami była młodzież Internatu ZSZ 2. W przerwie uczniowie mogli skosztować słodkości oraz wypić kubek gorącej kawy lub herbaty wymieniając się wrażeniami z realizacji pierwszych zdjęć.
   Z zainteresowaniem również przeglądali książkę S. Kelby „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej”, która została zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, oraz zgłębiali tajniki gry planszowej „Tajemnice fotografii”.
   Celem przedsięwzięcia była oczywiście promocja czytelnictwa, pokazanie formy kreatywnej zabawy z książką. Naszym uczniom z książką jest naprawdę do twarzy. Ten projekt pokazuje, że:
   Wyobraźnia, książka i aparat = dobra zabawa!
   Efektem pracy tych młodych ludzi są piękne zdjęcia z książką w roli głównej. Wystawa która powstanie w naszej bibliotece szkolnej miejmy nadzieję będzie mobilizacją do pracy i dalszych spotkań.
   Liczymy na to, że zdjęcia się spodobają i sprawią, że jeszcze więcej osób sięgnie po książkę.

FOTORELACJA z warsztatów fotograficznych
FOTORELACJA sleeveface w bibliotece

Organizatorzy: Internat ZSZ Nr 2 Nauczyciele Biblioteki Szkolnej

Drodzy Uczniowie, idąc śladem bibliotek na całym świecie, również nasza Szkolna Biblioteka postanowiła w sposób nowoczesny, modny i zabawny wykorzystać sleeveface do promocji czytelnictwa.
Co to jest sleeveface? Sleeveface są to zdjęcia, których elementem jest okładka książki lub płyty – wmontowana w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała bądź całej sylwetki. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości.
Prosimy wszystkich kreatywnych uczniów naszej szkoły do przyłączenia się do akcji - wykonania twórczego i zaskakującego sleeveface.
Wystarczy przyjść do biblioteki, wziąć okładkę książki z jakąś postacią lub jej fragmentem i zrobić zdjęcie tak, aby tworzyło kompletny obraz. Następnie należy w taki sposób zapozować, aby poza osoby fotografowanej stała się „elementem” okładki, który „wychodzi” poza papier. Zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie w naszej bibliotece.
Zapraszamy Was do obejrzenia sleeveface z książkami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zorganizowanego przez pracowników biblioteki. Mamy nadzieję, że po obejrzeniu sfotografowanej okładki zechcecie sięgnąć po książkę, niekoniecznie tę ze zdjęcia.
Za pomoc w wykonaniu zdjęć dziękujemy Zakładowi Fotograficznemu „Foton” .

Galeria Sleeveface

Nauczyciele Biblioteki Szkolnej