24 maja 2023 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży odbyła się  XIII edycja   konkursu budowlanego  „Muruj z PREFBETEM” . Celem konkursu było zapoznanie z technologią murowania ścian z bloczków gazobetonowych produkowanych przez sponsora konkursu firmę PREFBET – ŚNIADOWO. W tym roku w konkursie uczestniczyło pięć szkół: ZSZ Nr 5 w Białymstoku, ZS Nr 1 w Bielsku Podlaskim, ZSZ Nr 2 w Ostrołęce, CKZ w Ełku i ZSTiO  Nr 4 w Łomży. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3 B : Jakub Rekosz,  Oliwia Faderewska, Monika Żakowska z opiekunem  Jolantą Jaksina.

Pierwszym etapem konkursu był test wiedzy i umiejętności budowlanych , a także asortymentu i historii PREFBET-u. W części praktycznej uczestnicy konkursu mieli do wykonania fragment ściany działowej zgodnie z technologią i przygotowaną dokumentacją.

Poziom umiejętności praktycznych uczestników konkursu był bardzo wyrównany i komisja wyróżniła uczniów z Bielska Podlaskiego, Białegostoku oraz Ostrołęki.

Gratulujemy wiedzy i umiejętności uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

 Do zobaczenia za rok.!!!

 https://mylomza.pl/artykul/zstio-nr-4-i-xiii-edycja/1438761

FOTO RELACJA

 

16 maja 2023 roku najlepsi fachowcy z klasy 3B wzięli udział w IX edycji międzyszkolnego turnieju budowlanego  „Nowoczesne budownictwo wokół nas”. Opiekę nad zawodnikami sprawował pan Piotr Jaksina. Finał odbył się w białostockim Zespole Szkół Nr 5 a oprócz naszych uczniów swoje umiejętności pokazywali uczniowie z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Augustowa, Łap i Ełku. Dominik Lipka, Jakub Rekosz, Tomasz Kowalczyk, Szymon Dykty, Oscar Olender godnie reprezentowali naszą szkołę podczas wykonywania robót wykończeniowych w zakresie technologii systemów suchej zabudowy, technologii robót malarsko-tapeciarskich i technologii robót posadzkarsko – okładzinowych. Wykazali się dużym zaangażowaniem i wysokim poziomem umiejętności budowlanych . Z konkursu wrócili bogatsi o nagrody rzeczowe ale przede wszystkim o nowe doświadczenia.

Miejsce na podium zdobyli:

Domini Lipka I miejsce  w kategorii ᴛᴇᴄʜɴᴏʟᴏɢɪᴀ ʀᴏʙóᴛ ᴡyᴋᴏńᴄᴢᴇɴɪᴏᴡyᴄʜ ᴡ ʙᴜᴅᴏᴡɴɪᴄᴛᴡɪᴇ - roboty malarsko-tapeciarskie.

Jakub Rekosz III miejsce  w kategorii ᴛᴇᴄʜɴᴏʟᴏɢɪᴀ ʀᴏʙóᴛ ᴡyᴋᴏńᴄᴢᴇɴɪᴏᴡyᴄʜ ᴡ ʙᴜᴅᴏᴡɴɪᴄᴛᴡɪᴇ - roboty posadzkarsko – okładzinowe.

Tomasz Kowalczyk IV  miejsce  w kategorii ᴛᴇᴄʜɴᴏʟᴏɢɪᴀ ʀᴏʙóᴛ ᴡyᴋᴏńᴄᴢᴇɴɪᴏᴡyᴄʜ ᴡ ʙᴜᴅᴏᴡɴɪᴄᴛᴡɪᴇ - systemy suchej zabudowy.

 

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Brawa dla Was!!!

FOTO RELACJA 

WYCIECZKA TECHNICZNA „SKĄD SIĘ BIERZE WODA W KRANIE”Dzisiaj 20.10.2022 r. , w ramach współorganizowanych Ostrołęckich Dni Techniki, uczniowie z klasy 4pBBw wraz z opiekunem Jolantą Jaksiną mieli okazję dowiedzieć się „Skąd się bierze woda w kranie” Młodzież przywitał Prezes Rafał Lis, a spotkanie poprowadził Pan Marek Kurhan. Zajęcia odbyły się na terenie Stacji Uzdatniania Wody i wzbudziły duże zainteresowanie Dzięki nim wierzymy, że edukacja nie musi być przykrym obowiązkiem. W miłej atmosferze łączymy doświadczenie i odkrywanie, z przekazywaną wiedzą o pozyskiwaniu, uzdatnianiu i dystrybucji wody.

FOTO RELACJA

 ELIMINACJE SKILLS POLAND W BIAŁYMSTOKU

20 października 2022 roku uczniowie budowlanki  4BBw wzięli udział w pierwszych eliminacjach w Białymstoku SKILLS Poland  2022  z myślą o Euro Skills , które odbędą się w 2023 r. w Gdańsku. Opiekę nad zawodnikami sprawował  Piotr Jaksina. Zawody odbyły się w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku . Kornelia Bednarska, Jakub Bożomański, Małgorzata Gromek, Gumowski Filip, Katarzyna Zalewska i Kita Tobiasz godnie reprezentowali naszą szkołę podczas zawodów. Wykazali się dużym zaangażowaniem i wysokim poziomem umiejętności budowlanych i sanitarnych  a przede wszystkim wrócili bogatsi o nowe doświadczenia.

Eliminacje  zostały poprzedzone otwarciem nowej pracowni do nauki zawodu  technik inżynierii sanitarnej i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej pod patronatem GROHE. Te zawody, to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills.  Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym.

FOTO RELACJA

Link do obejrzenia:

 https://bialystok.tvp.pl/64052867/pracownia-dla-hydraulikow?fbclid=IwAR1NfK9iibT3OjlYcF29dtnl_p56JYGRboivYZFaEsD9FLLq0JPLxaUVmqs

Zawody „AKTYWNY SPORTOWO, EFEKTYWNY ZAWODOWO” JUŻ VI  EDYCJA!!!

  „AKTYWNY SPORTOWO, EFEKTYWNY ZAWODOWO” - pod takim hasłem  Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce zorganizował 31 maja 2022 r. zawody dla uczniów szkół podstawowych z miasta i okolic. Głównym celem imprezy jest rozwijanie zainteresowania wiedzą techniczną i promowanie aktywności fizycznej wśród młodzieży. Była to już VI edycja konkursu popularyzująca i promująca szkolnictwo zawodowe. W tym roku również wspierali nas budowlańcy, prezentując kierunek Technik budownictwa. Miejsce znalazło się dla wszystkich, którzy chcieli ciekawie spędzić czas, a przy okazji poznać szkołę Ważnym elementem była zdrowa rywalizacja, a także stworzenie płaszczyzny umożliwiającej bezpośredni kontakt uczniów ze szkolnictwem zawodowym. Gościliśmy u siebie młodzież ze szkół podstawowych SP Nr 1 w Ostrołęce, SP w Olszewo - Borkach, SP Nr 4 w Ostrołęce oraz  SP Nr 10 w Ostrołęce .

Nad przebiegiem całości konkursu czuwała Komisja Konkursowa:

 • Dyrektor Szkoły- Alina Bałdyga
 • Kazimierz Łoniewski i Marzanna Łoniewska z ostrołęckiego biura terenowego MOIIB i NOT.   
 • Członek Izby Budownictwa – p. Ewa Tyszka
 • Nauczyciel ZSZ Nr2- Jolanta Jaksina
 • Kierownik praktycznej nauki zawodu – Iwona Kwiatkowska
 • Konkurencje techniczne i sportowe oraz oprawę medialną nadzorowali nauczyciele i uczniowie ZSZ Nr2 wraz z opiekunami i kibicami oraz zespół nauczycieli przedmiotów zawodowych budowlanych.
 • Całość zawodów koordynowała wicedyrektor Agnieszka Murach.

   Uczniowie bawili się fantastycznie, chociaż zdrowej, sportowej rywalizacji również nie zabrakło. Konkurs zawierał zadania dotyczące ogólnej wiedzy technicznej, słynnych budowli świata, znajomości sztuki budowlanej . Dużymi emocjami cieszyły się zmagania sportowe, które przeplatały konkurencje techniczne.
Najlepsza okazała się SP Nr1 , drugie miejsce zajęła SP z Olszewo- Borek, a na trzecim miejscu podium stanęło SP nr 10 . Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.

   Za nami kolejne udane przedsięwzięcie. Frekwencja dopisała, a uczestnicy i organizatorzy dali z siebie wszystko. Mamy nadzieję, że takie działania zaowocują zainteresowaniem szkolnictwem zawodowym i przyczynią się do właściwego wyboru dalszej drogi kształcenia.
Dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej inicjatywy i umożliwienie realizacji pomysłów.  

FOTO RELACJA

Obchody rozpoczęto 4 kwietnia 2022 spotkaniem podsumowującym w OCK w Ostrołęce.

Korzystając z zaproszenia Dyrekcja, nauczyciele Zespołu Przedmiotów Zawodowych Budowlanych oraz uczniowie ZSZ Nr 2 w Ostrołęce złożyli życzenia z okazji jubileuszu i podziękowali za współpracę, szkolenia zawodowe organizowane przez MOIIB oraz NOT, a także za wsparcie i doświadczenie podczas wieloletniego działania z instytucją skupiającą wokół siebie specjalistów z szeroko pojętej branży budowlanej.

Spotkanie prowadzili gospodarze- Pan Kazimierz Łoniewski i Pani Marzenna Łoniewska z ostrołęckiego biura terenowego MOIIB,  głos zabrał Roman Lulis, przewodniczący Rady MOIIB, a uświetnił występem Kabaret Młodych Panów.

Przy tej okazji wspomnieliśmy również o 60-leciu szkoły: „Jest to dla nas ważny rok, ponieważ obchodzimy jubileusz 60- lecia. Przy tej okazji chcemy zaprosić do współpracy i jednocześnie wyrazić wdzięczność za dotychczasowe wsparcie przy organizacji Konkursów, Olimpiad, szkoleń zawodowych”. Hasłem przewodnim spotkania był ROZWÓJ, WSPÓŁPRACA, INTEGRACJA.

Szkolny Konkurs

ARCHITEKTURA OSTROŁĘKI I OKOLIC

roztrzygnięty

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu autorskiej pracy w formie rysunku odręcznego prezentującego obiekt architektoniczny Ostrołęki i okolic.  

Cele:

 • poznanie architektury regionu,
 • kształtowanie zainteresowań architekturą w najbliższym otoczeniu,
 • uwrażliwienie na piękno architektury,
 • wyrażanie swoich przeżyć w kontakcie z architekturą za pomocą środków plastycznych,
 • popularyzacja twórczych działań plastycznych o walorach artystycznych,
 • promowanie młodych talentów plastycznych.

Spośród prac konkursowych, zgłoszonych przez uczestników, wyłoniono najlepsze pod względem warsztatowym, wizualnym oraz estetycznym.

I miejsce: Kornelia Bednarska 2gB

II miejsce:Milena Gacioch 3Bw

III miejsce:Wiktoria Kaczorek 2gBw

Wyróżnienie: Rafał Dąbkowski 4B

Gratulujemy zwycięzcom - nauczyciele przedmiotów budowlanych.

Galeria nagrodzonych prac

Okna, drzwi, bramy, fundamenty, ściany, stropy, posadzki, dachy, stal w budownictwie, materiały wykończeniowe, budownictwo energooszczędne, eko-budownictwo, maszyny, narzędzia, sprzęt pomocniczy, informatyka w budownictwie – to zobaczyli uczniowie klas budowlanych ZSZ Nr 2 w Ostrołęce na targach BUDMA w dniu 7 lutego 2020r.

Targi BUDMA czyli Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, to jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami w Europie. Targi budowlane prezentowały najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową blisko 1000 firm z Polski i zagranicy.  Obfitowały w rynkowe premiery, nowości produktowe i merytoryczne wydarzenia podejmujące najbardziej aktualną problematykę branży budowlanej, a także prezentacje, konkursy i mistrzostwa.

 FOTO RELACJA

ZAJĘCIA Z MURARSTWA W ZAKŁADZIE YTONG W OSTROŁĘCE 

Uczymy się od najlepszych!

 Uczniowie klasy pierwszej kształcący się w zawodzie technik budownictwa – bezpieczeństwo pożarowe odwiedzili ostrołęcki zakład betonu komórkowego YTONG należący do Xella Polska. Firma jest liderem energooszczędnych rozwiązań w budownictwie, producentem markowych wyrobów z betonu komórkowego Ytong, bloków wapienno-piaskowych Silka oraz mineralnych płyt izolacyjnych Multipor.

Fabryka YTONG w Ostrołęce z sukcesem pełni także funkcję centrum edukacji budowlanej w ramach programu Akademia Murowania. Nasi uczniowie wzięli udział w profesjonalnym szkoleniu dla wykonawców. Młodzież poznała teoretyczne i praktyczne aspekty murowania w systemie Ytong, Silka i Multipor. Zajęcia praktyczne prowadzone były przez specjalistów Xella Polska.

Dziękujemy pracownikom fabryki YTONG za życzliwe przyjęcie i wsparcie edukacji budowlanej młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce.

 FOTO RELACJA

Być człowiekiem to czuć, kładąc swoją cegłę,
 że się bierze udział w budowaniu świata.”
 -Antoine de Saint-Exupéry

 

 Dnia 31 października 2019 roku uczniowie klas budowlanych wspominali wielkich architektów – autorów projektów, które zmieniły świat. Przypomniano sylwetki twórców architektury i ich dzieła. Budowniczowie pozostawili po sobie niezwykłe realizacje.
Gustave Eiffel zaprojektował nie tylko słynną wieżę w Paryżu czy Statuę Wolności. Był również autorem mostu kolejowego nad rzeką San w Przemyślu. Istnieją pewne budowle oraz dzieła sztuki i architektury, które zna każdy na świecie. Jednak niewiele osób wie jakie skrywają tajemnice. Gustave Eiffel zbudował i wyposażył mieszkanie dla siebie na najwyższym piętrze najsłynniejszej wieży. Często w nim odpoczywał i przyjmował gości. W apartamencie znajduje się kuchnia, łazienka, dwie sypialnie i pokój dzienny.
Statua Wolności symbolizuje i upamiętnia przymierze Stanów Zjednoczonych i Francji w czasie walki o niepodległość. Pomnik jest podarunkiem narodu francuskiego, a historia jego powstania to opowieść o niezłomności, cierpliwości i pokonywaniu przeszkód.
  Zmarły pięćset lat temu Leonardo da Vinci był prekursorem nowoczesnej techniki budowlanej. Zdefiniował w statyce pojęcia momentu oraz prawa równowagi sił. Związał zagadnienie stateczności konstrukcji z mechaniką tworząc w ten sposób podwaliny pod naukę zwaną mechaniką budowli.
 Znani twórcy i budowniczowie pozostawili  następnym pokoleniom dorobek  pracy -  fascynujący świat budowli.