W dniu 22.05.2017 uczniowie z klasy trzeciej technikum informatycznego –profil wojskowy byli na wycieczce szkolnej w Warszawie podczas której zapoznali się z ofertą edukacyjną wydziałów wojskowych i cywilnych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i wysłuchali bardzo ciekawego wykładu na wydziale mechanicznym „ Jak przeżyć wypadek drogowy ?”. Następnie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych nt. Żołnierze wyklęci polskie antykomunistyczne podziemie niepodległościowe 1944-1956 prowadzonych w Centrum Edukacyjnym Historia IPN w Warszawie. Nie zabrakło także dawki adrenaliny , gdyż uczniowie ku swej radości skorzystali z parku rozrywki Hangar 646 .

Opiekunami wycieczki byli: P. Renata Sawicka i p. Monika Brzozowska

FOTO RELACJA

    Uczniowie klasy mechanik kierowca i technicy pojazdów samochodowych 24.03.2017 byli na targach TRANSPORTU I SPEDYCJI w NADARZYNIE gdzie oglądali wystawy nowych modeli samochodów ciężarowych. Oprócz pojazdów samochodowych na wystawach można było zobaczyć różnego rodzaju samochody specjalistyczne i autobusy różnego rodzaju. W czasie targów odbywały się różnego rodzaju atrakcje ;. konkursy z nagrodami, spotkania z pasjonatami motoryzacji. Uczniowie rozwinęli swoją wiedzę w kierunku zawodu, w którym się kształcą.

FOTO RELACJA

oboz

FOTO RELACJA

   Uczniowie klas I i III technikum pojazdów samochodowych, wzięli udział w targach samochodowych Moto Show 2016, które odbyły się 18.11.2016 br. w Nadarzynie (pod Warszawą),w hali PTAK WARSAW EXPO. Uczniowie oglądali wystawy nowych modeli samochodowych m.in. Audi, BMW, Porsche, Lamborghini, Bugatti, Maserati. Wystawy nie tylko obejmowały nowe samochody, ale również klasyki (Ford Mustang, Fiat 125p, Polonez), samochody terenowe, wyścigowe. Oprócz pojazdów samochodowych na wystawach można było zobaczyć różnego rodzaju motocykle, baggy, zdalnie sterowane modele samochodów sportowych. W czasie wystawy odbywa się różnego rodzaju atrakcje m.in. wyścigi driftowozów, symulatory jazdy. Jedną z atrakcji, były pokazy nowoczesnych środków pielęgnacyjnych do samochodów, które niezwykle poprawiają wygląd i trwałość powłok pojazdu. Na wystawach również można było zobaczyć nowoczesną technologię oklejania pojazdu. Jest to szybko rozwijająca się technika, która ma na celu zabezpieczenie oryginalnej powłoki lakieru, przed czynnikami zewnętrznymi. Uczniowie byli bardzo podekscytowani i tym samym, rozwinęli swoją wiedzę w kierunku zawodu, w którym się uczą/kształcą.

FOTO RELACJA :)

      Uczniowie z klas wojskowych - 2 Sw, 2 Iw, 3 Iw Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce odwiedzili siedzibę Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. W trakcie wizyty młodzież mogła zapoznać się z codzienną pracą ostrołęckich policjantów, poznać „od wewnątrz” specyfikę służby w Policji oraz zadania jakie realizuje Policja. W trakcie wizyty uczniowie, jako jedno z pierwszych odwiedzili stanowisko kierowania dowiadując się kto to jest oficer dyżurny i jakie zadania na nim ciążą. Odwiedzający zobaczyli także salę odpraw, niebieski pokój, pomieszczenia dla osób zatrzymanych, salę ćwiczeń z której na co dzień korzystają policjanci i pracownicy policji. Uczniowie poznali zasadę działania lustra weneckiego, a zapoznając się z pomieszczeniem strzelnicy zwiedzających zapoznano z ogólnymi zasadami wyszkolenia strzeleckiego policjantów. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła możliwość dokładnego obejrzenia i przymierzenia specjalistycznego wyposażenia wykorzystywanego przez policjantów takiego jak : hełmy, kamizelki kuloodporne, tarcze, ochraniacze, kajdanki itp. Młodzież na miejscu uzyskała również informację dotyczącą procesu rekrutacji do służby w Policji.

Organizatorami i opiekunami spotkań w siedzibie Komendy Miejskiej Policji byli:
nadkomisarz Krzysztof Cieślik, starszy aspirant Robert Stypiński i p. Renata Sawicka.

FOTO RELACJA

W dniu 27 października 2016 roku uczniowie klas pierwszych o profilu wojskowym odbyli szkolenie w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Nasi uczniowie z zainteresowaniem poznawali abecadło żołnierskiej służby - mieli zajęcia z regulaminów: strzeleckiego, inżynieryjno-saperskiego, obrony przed bronią masowego rażenia oraz sanitarnego. Poznali  budowę i dane taktyczno-techniczne granatów bojowych oraz broni strzeleckiej, szkolili się także na trenarzeże do nauki celowania. Zmierzyli się z przeciągnięciem 20 kg skrzyni na odległość 30 metrów.

Uczniowie przebywali w Zegrzu pod opieką: p. Moniki Brzozowskiej, p. Renaty Sawickiej, p. Ewy Tarnowskiej, p. Cezarego Jaśkiewicza, p. Dariusza Niedźwiedziuka, p. Pawła Śledziewskiego,p. Marka Sawickiego.

FOTO RELACJA    

     W dniach 03 – 08 października 2016 r. uczniowie klas o profilu wojskowym ZSZ Nr 2 w Ostrołęce uczestniczyli w III Centralnym Zlocie Klas Mundurowych – Żagań 2016, reprezentując w tych ogólnopolskich zawodach województwo mazowieckie. Zlot odbywał się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. Uczestniczyło w nim 800 uczniów z 24 szkół o profilu mundurowym z całej Polski. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej – gen. Jarosław Mika oraz zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w Ministerstwie Obrony Narodowej – Pani Agnieszka Michalak.
     Podczas pobytu młodzież z naszej szkoły rywalizowała z uczniami klas mundurowych z różnych stron Polski w konkurencjach obronnych, m.in. strzelectwie, marszobiegu w terenie, rzucaniu granatem, pływaniu, udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej czy podstawach samoobrony.
     W czasie Zlotu miały także miejsce I Zawody Nauczycieli Klas Mundurowych. Naszą szkołę reprezentował p. Marek Dembiński, który w tej rywalizacji zajął trzecie miejsce. Wszystko odbywało się pod okiem żołnierzy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz członków „Stowarzyszenia byłych żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando”.

FOTO RELACJA

start

9 września 2016 r. delegacja naszej szkoły uczestniczyła w uroczystości z okazji 10 rocznicy wręczenia sztandaru Ośrodkowi Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. Podczas obchodów święta Nasza Szkoła otrzymała pamiątkową odznakę Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. Odebrali ją p. Wiesława Gałka i dyr. Grzegorz Żebrowski.
Uroczystości uświetniły: pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii honorowej 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej, wystawa pt. „Wysiłek zbrojny Polski w II wojnie światowej” oraz wystawa fotograficzna „Fauna poligonu.

W dniu 7 czerwca 2016 r., 30 uczniów i 6 nauczycieli; Robert Trzeciak, Elżbieta Nisiobędzka, Marek Korwel, Krystyna Dębska, Beata Wółkowska, Bogusław Kulczyk z siedmiu ostrołęckich gimnazjów- finaliści I Miejskiego Konkursu Historycznego pn. „Tradycje Oręża Polskiego w Ostrołęce – 5 Pułk Ułanów Zasławskich”, uczestniczyli w wycieczce ufundowanej przez organizatorów konkursu, do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. W wycieczce uczestniczyli także patroni honorowi konkursu: p. Grzegorz Płocha - wiceprezydent Ostrołęki i p. Jerzy Grabowski – Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki oraz organizatorzy Konkursu; Pan Grzegorz Żebrowski -Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, Wiesława Gałka – prezes i Ewa Tarnowska – skarbnik Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich i członkowie komisji oceniającej prace konkursowe: Michał Skowroński i Jarosław Justowicz.
Bardzo ciekawy program wycieczki przygotowała Kadra z OSPWL Orzysz w Bemowie Piskim pod dowództwem Pana ppłk Jarosława Wyszeckiego, który osobiście i z wielką serdecznością przywitał gości z Ostrołęki i przez cały czas czuwał nad realizacją programu pobytu Ostrołęczan w ośrodku. Organizacja była doskonała, którą zapewnili; st. sierżant Piotr Panufnik , Pani Anna Cieżyńska – kierownik Klubu Garnizonowego. Była to niezwykła wycieczka. Jej uczestnicy zwiedzili poligon, na którym dzień wcześniej rozpoczęły się ćwiczenia wojsk NATO pk. „ANAKONDA 2016”. Zapoznali się z pojazdami wojskowymi i sprzętem uczestniczącym w ćwiczeniach. Niezapomniane pozostanie spotkanie z żołnierzami uczestniczącymi w manewrach m.in. polskimi i wojsk sojuszniczych.
Na zakończenie pobytu na otwartym poligonie, ruszyły pojazdy pancerne. „Ryk” silników i wznoszące się gęste chmury kurzu, dopełniły całości emocji .
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród uczniów i dorosłych ćwiczenia w strzelaniu na strzelnicy symulacyjnej „Śnieżnik”, pod nadzorem Pana Andrzeja Kozaka. Każdy wystrzelił po 20 nabojów do ruchomych celów na panoramicznej ścianie. Można było także skorzystać z kolejnych prób w strzelaniu. Uczestnicy wycieczki zwiedzili ciekawą i świetnie zorganizowaną Izbę Tradycji, w której zapoznali się z historią OSPWL Orzysz oraz z kontynuowaną obecnie tradycją 5 Pułku Ułanów Zasławskich. W 2016 r. jednostka obchodzi 10-lecie przyjęcia tradycji i barw 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Na terenie koszar, przy tablicy upamiętniającej atak 5 Pułku Ułanów Zasławskich na pozycje niemieckie 4.09.1939 r., uczestnicy wycieczki spotkali się z dowódcą jednostki ppłk Jarosławem Wyszeckim. Podziękowali za niezwykle ciekawy pobyt w jednostce. Pan Pułkownik w bardzo serdecznych słowach wypowiadał się o wieloletniej współpracy z Ostrołęką, ze szkołą i ze stowarzyszeniem. Wyraził zadowolenie z wizyty Ostrołęczan w jednostce. Zapraszał do dalszej współpracy i częstszych kontaktów młodzież , nauczycieli i przedstawicieli władz Ostrołęki. Uczestnicy wycieczki, po posiłku w pizzerii i krótkim odpoczynku, wyruszyli w drogę powrotną do Ostrołęki.

Relację opracowała Wiesława Gałka